VLISSINGSCHE (MiRWT. [No. 25. Donderdag 26 Maarl 1885. 23ste Jaargang iu: m:\ii'lil, vil i li. B1M1NLJ6ID. L L i T N. Eene herinnering. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/' 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren! BITGEVER VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke jegel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. I Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zij, die zich voor het vol- gena kwartaal, aanvangende 1° April a. s., op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. MARKTWEZEN. Bekendmaking. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend, dat met ingang van 1 April e k., de gewone Weekmarkt (Dins dag en Vrijdag), weder op de Groote Markt zal worden gehouden. Vlissingen, den 21 Maart 1885. De burgemeester en wethouders voor noemd, A. S MIT. De secretaris, P. FORBES WELS. HONDENBELASTING. Houders van houden, die de verschuldigde plaatselijke belasting te dier zake over 1885 nog niet hebben voldaan, worden herinnerd aan hunne verpligting tot het doen van aan gifte en betaling en in hun belang uitgeuoo- digd alsnog onverwijld daaraan gevolg te geven. "Vlissingen, den 23 Maart 1885. De gemeente-ontvanger, T. C. DOMMISSE. Vlissingen, 25 Maart. Jl. Maandag heeft door de drie daarbij be trokken gemeenten de overdracht plaats ge had van de concessie van den stoomtram van de Société A nonyme de chemins de fer écono- tniquesNêerlandais aan de Société anonyme du Tramway a vapeur MiddelbourgFles&ingue et extension» te Brussel. Dientengevolge zal Woensdag 8 April voor de vernieuwing van de lijn de dienst gestaakt worden en zal met den meeslen spoed gewerkt worden om dien zoo spoedig mogelijk te her- Ook zal gedurende het badseizoen de tram naar het badhuis in exploitatie gebracht wor den. Maandag morgen werd bij het Nederland- sche loodswezen alhier mei gunstig gevolg examen afgelegd als zeeloods in de zeega- van de Ooster- en Westerschelde, door de loodskweekeÜDgen der 2e klasse A. J. de Kam en J. J. A. van Rijssel. UIT HET Duitsch. 10.) Ha, zoo! Waarscbjjnljjk aan bet open venstor c »Zoo lang het mooi weer was, meestal Felix, wees zoo goed mijn werkmandje met rust te laten. Gij gooit alles toch door elkander Felix bad inderdaad in zijn moeilijk te ver bergen ergernis het werkmandje opgenomen en een verwarring onder de sierlijk guordeudo woldraden aangericht. Thans schoof hij alles met eene suello beweging van zich af en sloeg weder dien eigenaardigen, bospiedeuden bljk op het gelaat zjjner niebt, die levendig Gisteren is hier het telegraphisch bericht ontvaDgeu, dat de voorgenomen reis der ko ningin van Engeland is uitgesteld. Men denkt dat dit in verband staat met den dood van de hertogin-moeder van Hessen-Darmstadt. Bij kon. besluit is met 1 Jan. 1885, aan J. J. Cndée,eervol ontslagen brugwachter aan de Tounebrug aan het natte dok alhier,toegekend een pensioen van f 198 's jaars. Korten tijd geleden werden onder toezicht van den heer Vrede,kapitein-luitenant ter zee, aanboord van de mail booten der maatschappij Zeeland proeven genomen met een door hem uitgevonden electrisehen seintoestel. De uit komsten waren, naar men verneemt, zeer gun stig te noemen, vooral wanneer men in aan merking neemt, dat de booten elkaar op 2 zee mijlen afstand met eene snelheid van 13 tot 14 knoopen passeerden. In bet Weekblad voor Notarisambt en Re gistratieorgaan dor broederschap van candi- daat-notarissen, waarvan wijlen do heer E. Pot lid was, lezen wij het volgende bericht van zijn overlijden, van de hand van den heer Tb. van Uije Pieterse alhier, dat wij gaarne in onze courant overnemen. „Den 16 dezer overleed te Vlissingen na een geduldig lijden van weinige dagen, de heer Ebbe Pot, candidaat-notaris. Sinds dertien jaar bij mij als eerste klerk werkzaam, toonde hij steeds den meesten ijver en den grooteten lust voor zijn werk. Onder mijne leiding bekwaamde hij zich voor het examen, dat hij in 1877 voor de commissie van het gerechtshof te 's Gravenhage met goed gevolg aflegde. In allen deele merkte ik in hem bijzondere geschiktheid op voor het ambt, dat hij eenmaal hoopte te bekleeden. Helaas, dat dit zoo niet mocht wezen Zijne ouders verliezen in hem een veelbelovende zoon, die algemeen werd geacht; ik betreur in hem een vriend, wiens lust het uitmaakte met mij werkzaam te zijn, wiens streven het was, zijn tijd nuttig te besteden. Bij soms drukke bezigheden aan mijn kantoor, wist hij nog al tijd tijd te vinden om zich, behalve aan zijn voortgezette studie, ook aan andere bezighe den van administratieven aard te wijden en kweet hij zich ook daarin op uitnemende wijze van zijne plichten. Zoolang hij bij mij werk zaam was, leerde ik hem steeds meer en meer waardeeren. Gaarne breng ik in dit blad hulde aan hem, dieeen voorbeeld was van nauwgezette plichts betrachting." voortging »fk heb een ongelukkige niet willen grie ven door zijn groet, dien bj) op zekeren dag schuw en eerbiedig uit de verte op mij richtte, niet te beantwoorden. Sedert dien tijd pleegt hij mij steeds te groeten.* Steeds Do jonge officier sprong np, thans kon hij zich zeiven niet langer meer bobeer- schen. Al zijn gevoel van rechtvaardigheid, zjjn sympathie voor deG gevangene, voor wien bij vroeger zoo moedig bjj den generaal in do bres was gesprongen, bezweken voor de jaloezie, welke door de ontmoeting van dezen middag ais oen vonk in zijn ziel was gewor pen en die thans in heldere vlammen uit barstte. Hij deed aan zijne nicht de hevigste Verwijten. Hij vond in haar gedrag eene min achting van den stand Laars vaders, een on recht, gepleegd aan de nagedachtenis van baar overleden broeder, Hij g'mg eindelijk zoover De Nederlandsche regeering, na zich ver gewist te hebbeu van de gezindheid tot mede- werking van Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Rusland (England dus niet?) heeft, volgens eene mededeeling van het Ilaagsche Dbld., aanvraag gedaan om te wor den toegelaten op de conferentie over het Suez-kanaal. De vermoedelijke toelating wordt als een „diplomatieke overwinning" voorgesteld, en dat is ze mogelijk ook, doch verbazingwek kend behoeft ze niet te zijn voor een land dat, na Engeland, het meeste belang heeft bij het kanaal, en welks voornaamste ingenieur in dê laatste jaren de rechterhand van den schepper van het kanaal is. (N. v. d. Li.) De minister van oorlog heeft bepaald, dat, telkens wanneer hem door plaatselijke of gar nizoens-commandanten wordt gerapporteerd dat militairen misbruik van bun wapens heb ben gemaakt, daarbij moet worden overgelegd extract uit het strafregister van die personen, en wel over hun geheelen diensttijd. De minister van marine brengt, krachtens machtiging des konings, ter kennis van be langhebbenden, dat in dit jaar ces jongelieden kunnen geplaatst worden als adsp. administra teur bij de kon. Ned. zeemacht. Voor de voorwaarden zie men de St. Ct. no. 70. Tot president van den hoogen raad der Ne derlanden (als opvolger van mr. de Vos van Nederveen Cappel) is benoemd mr. J. G. Kist sinds 1869 raadsheer in den hoogen raad. H. KK. M. de keizerin van Oostenrijk, te Amsterdam vertoevende onder den naam van gravin Von Hohenembs, heeft Zaterdagna middag een bezoek gebracht aan HH. MM. den koning en de koningin. Op verzoek der keizerin werd haar prinses Willielmina voorgesteld. De nieuwe muntbiljetten zullen f 50 en f 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand koning rijk der Nederlanden; in de hoeken staat Jt be drag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld van de Ned. maagd-geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prijkt een keurig borstbeeld des konings, ter grootte van onze postzegels. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand dat bjj op stelligen toon verbood den gevan gene te groeten en gebood de bezoeken bij mevrouw Weidenau op een ander uur vau den dag af te leggen. In hut begin luisterde Stephanie verlegen en toen ontsteld naar hem. In de verste verte vermoedde zij niet wat hem zoo heftig deed ziju; zij gevoelde slechts de onrechtvaardig heid van zijne verwijten en bij de laatste woorden sprong zjj eveneens op^en riep met vonkelende oogen »Ik begrijp niet wat u het recht geeft op zulk een toon tot mij te spreken Als mjju vader mij zoo iets verbood, zou ik zulk een verbod misschien eerbiedigen, maar gij hebt er niet het minste recht op.« >Ik heb het recht, dat mij bloedverwant schap geeft!* riep Felix, steeds driftiger wordende, uit. Het recht van den man, die tot uw echtgenoot bestemd waa,« duidelijk zichtbaar worden aangebracht en be staan in een paar letters, die de serie der bil jetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerd door den hoow- leeraar in de graveerkunst aan 's rijks acade mie van beeldende kunsten, prof. Stang. In de rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Maart jl. meeriDgelegd dan terugbetaald f29,675,33. Het totaal der inlageu na aftrek van dat der terugbetalingen bedroeg op 20 Maart jl. f4,859,378.29. Men leest in de Amsterd „Wij hebben medegedeeld, dat een adel borst le kl., dienende aanboord van bet stoom schip Atjeh, gewond werd. Dit geschiedde echter niet door een onvoorzien geval aan boord, maar in een gerecht tegen de negers van Tatalla (Angola). „Hieruit blijkt, dat de zending van de Atjeh niet vredelievend afliep. Zij ging naar de Congo, om daar de Nederlandsche vlag te vertoonen. Van Teneriffe werden nog berich ten gezonden. Den 18n Februari had het ge vecht plaats. „Dit alles is ons thans gebleken uit parti culiere ons medegedeelde berichten. Het mi nisterie van marine achtte zich nog niet ver plicht de bloedverwanten van den (gelukkig niet gevaarlijk) gewonden officier op de hoogte te stellen van hetgeen hem in den dienst is overkomen. „Zelfs van het gevecht werd niets openbaar De samensmelting van de twee studenten- groepen te, Utrecht, het studentencorps en het sludentenbond, heeft thans volledig haar be slag gekregen. In de plaats van den groentijd is nu getreden een „novitiaat," een tijd waar in bet candidaatlid in de gelegenheid wordt gesteld om kennis te maken met een deel der leden van het corps. Deze kennismaking draagt geen ander karakter dan eene kennis making in het gewone beschaafde burgerlijke leven draagt. De tegenwoordige senaat van bet studen tencorps is vrijwillig afgetreden, omgelegen heid te geveu tot het doen van eene nieuwe vrije keuze. Het departement Delft der „Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijver heid" heeft het voornemen een internationale tentoonstelling te organiseeren van decoratief aardewerk en gebrand glas. Dio het echter nu en nimmer worden zal,* viel Stephanie hem op denzelfden toon in de reden. >Ik zie nn eerst hoe goed ik deed, rnjj in het begin reeds tegen deze verbintenis te verzetten. Wat zou mijn lot zijn aan de zijde van een man, die reeds nu zoo den baas speelt dat bij mij bezoeken bij mijue liefsto vriendin verbieden wil, die o, het is af schuwelijk!* Snikken verstikten hare stem en zij begon hardop te Woenen. Dit maakte toch eenigen iudruk op den tiranniokeu neet. Hij tiad op haar toe en zeida op zachteren toon; Stephanie, beloof mjj op dit uur niet meer naar mevrouw Von Weidenau te gaan. Op elk ander uur kuut gij gaan, slechts op dit uur niet.* Een niouwo stroom van tranen was het eenige antwoord van Stephanie, zij gevoelde zich te diep beleedigd en gegriefd om met weenen op te houden,

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1