VL1SSINGSGHE (M1MNT. No. 18. Zondag 1 Maart 1885. 23ste Jaargang BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N». 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland ei Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 28 Februari. Het adres,waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, dat Z. M. den koning zou worden aangeboden en thans door ongeveer een vierhonderdtal ingezetenen dezer ge meente werd onderteekend,is van den volgen den inhoud: i/SireJ z/Het is met den diepsten eerbied, maar te vens met al het vertrouwen, waarop de vaak betoonde sympathie van Uwe Majesteit voor de aan het huis van Oranje zoo zeer verknoch te stad "Vlissingen bun het recht geeft, dat de ondergoteekenden, allen ingezetenen dier ge meente, het wagen zich tot Uwer Majesteits troon te wenden, in het belang van de plaats hunuer inwoning. //Dank zij der persoonlijke welwillende ge zindheid van Uwe Majesteit, kwam na de ope ning der nieuwe aangelegde haven- en kanaal- werken, wier exploitatie, helaas,niet aaustonds de gewenschte vruchten afwierp, hier eehe inrichting tot stand, waaraan deze gemeente nieuw leven en vernieuwde bedrijvigheid te danken heeft. z/Dekoninklijke maatschappij //de Schelde'' richtte hier hare scheepsbouw- en werktuigen- fabriek op, en spoedig oustond voor Vlissingen eene zekere mate van welvaart, die gedurig toenam. z/Dit had op de vermeerdering der bevol king een gewenschten invloed, die wederkee- rig ten bate kwam van de financiëele krachten /Onder het bestuur van den tegenwoordi- gen burgemeester, aan wiens ernstig, volhar dend en practisch streven Vlissiugen alles is verplicht, veranderde de toestand der gemeente in alle opzichten. z/Door zijn rusteloozen ijver en onovertref baar beleid, kwam eene betere regeling der geldmiddelen tot stand; de inkomsten namen toe, zoodat het mogelijk werd do belasting op het gemaal met twee derden te verminderen en konden openbare werken worden uitge voerd of in plan gebracht, die in de toekomst den bloei vau Vlissingen verzekerden. z/Aan die schoone verwachtingen dreigt nu den bodem te worden ingeslagen, zoo niet nog aan de maatschappij „de Schelde" de onder steuning wordt verleend, die haar in stand kau doen blijven en waarop haar indertijd uitzicht schijnt te zijn gegeven. „Hare fabriek, zoodauig ingericht, dat zij met alle andoren kan wedijveren eD, door het toepassen van viudingen uit den nieuweren tijd, in vele opzichten uitmunt boven die van elders, heeft de bewijzen geleverd, dat zij in staat is, om de grootste werken met volkomen succes uit te voeren. „Alleen heeft zij, vooral in dezen tijd van algeraeene werkschaarschte, noodig, dat ook aan haar,evenals aan de fabrieken te Amsterdam en Feijenoord, van rijkswege groote bestellin gen worden gedaan. In weerwil van de zeker ste waarborgen, die zij in staat is te leveren voor eene richtige uitvoering daarvan, schijnt, blijkens dezer dagen openbaar gemaakte stukken, de ondersteuning te ontbreken en worden door het departement van marine aan de beide zoo evengenoemde fabrieken, bestel lingen opgedragen,waarvan zij, „de Schelde", stelselmatig wordt uitgesloten, ja, waarnaar zij zelfs niet vermag mede te dingen; tot welke uitsluiting als laatste motief dienst moet doen, het buiten de lijn van defensie liggen van Vlissiugen, alsof de Engelsche werven, waarop §oms belangrijke werken voor dat departe ment worden uitgevoerd, binnen die lijn vielen en de maatschappij „de Schelde" niet de ze kerste waarborgen had aangeboden ter voor koming van gevaar voor de belangen van den staat. „Een noodwendig gevolg van dien toestaud moet in de naaste toekomst zijn, de opheffing dier fabriek, waartoe de eerste stap reeds moet zijn gedaaD, door opzegging van het erfpachts contract. „De ondergang van zoodanige inrichting moet op zichzelve reeds, eene ramp zijn voor Vlissingen als havenplaats, door het verloren gaan der gelegenheid voor de scheepvaart tot het doen der belangrijkste reparatiën op do plaats zelf; een voordeel,dat, o.a. vooral groote waarde beeft voor de maatschappij „Zeeland" die reeds ondervond hoe, iu ongelooflijk kor ten tijd aanzienlijke schade aan hare booten werd hersteld,zonder nadeel voor den dienst,en een overwegend belang heeft bij het voortbe staan der fabriek. Voor het algemeen belang van Vlissingen echter zou die ramp de aller- noodlottigste gevolgen na zich slepen. „Uwe Majesteit vergunne ons welwillendten deze slechts op eene enkele omstandigheid te wijzen. „Een der groote en grootsche plannen van onzen wakkeren burgemeester is het herschep pen van Vlissingen in eene badplaats van rang. „Belangrijke uitgaven, onder gewone om standigheden, de krachten der gemeente te boven gaande, zijn reeds gedaan of zullen vol gen. De verwezenlijking van dat plan staat op het punt van een begin van uitvoering te ver krijgen. Met de maatschappij tot exploitatie van gronden is eene overeenkomst gesloten, die haar verplicht tot het bouwen van een groot badhotel. „Kollossale toegangswegen zijn in aanleg, met de kostbare overbrugging eeuer waterlei- ding. „Ook met de tramwegraaatschappij werd eene overeenkomst aangegaan, tot aansluiting van de badinrichting. Gemeentegronden wer den, met het oog op de toekomst door parti culieren gekocht en met het bebouwen daarvan is reeds hier en daar een aanvang gemaakt. „En dit alles om met de maatschappij „de Schelde'' te staan of te vallen. „Alleen toch door het toenemen der bevol king kan het mogelijk zijn dusdanige onder neming levensvatbaarheid te verzekeren. „Vermindert de bevolking, en wordt niets bijgebouwd en wordt door bijbouwing uit de stad, naar den kant van het badhuis niet een aanlokkelijk geheel gevormd, zoo valt ook dit plan in duigen, waarvan dan ook reeds spraak schijnt te zijn. „En wat dit alles te erger maakt is, dat tengevolge van het mislukken van zoovele po gingen als door onzen burgemeester worden aangewend tot verbetering van den toestand, waarin onze goede stad tot dusverre verkeerde, als daar zijn, behalve de bevordering der be langen van meergenoemde maatschappij „de Schelde", zijne bemoeiingen in zake het oplei- diugschip der marioe, waardoor ook voor den staat eeue aanzienlijke bezuiniging zou ont staan; alsmede die tot het verkrijgen van bil lijker tarieven van de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen en meer andere zaken, Vlissingen bedreigd wordt met het ver lies van den man, op wien de hoop voor de toekomst, door eene gansche bevolking wordt gevestigd. „Dit alles noopt ons om als de tolken van geheel Vlissingen oen beroep te doen op de welbekende gunstige gezindheid van Uwe Majesteit jegens eene plaats,die van ouds door bijzondere banden aan Uwer Majesteits door luchtig stamhuis was verbondendie de eerste der Nederlandsche steden was waar Spaansch geweld door eigen vrije keuze der ingezetenen moest wijken voor het gezag van Oranje en die sedert niet ophield van onver- doofden ijver te blaken voor het geliefde Vor- stènhuis, waarvoor de Vlissingers nog steeds goed en bloed veil hebben. „Zij smeeken Uwe Majesteit, met al den eerbied, dien zij haarsverschuldigd zijn, maar ook met al den ernst, die de omstandigheden gebieden, dat het Uwer Majesteit moge bohage de wenschen eener trouwe bevolking te ver- liooren, door Uwer Majesteits persoonlijken, alles vermogenden invloed wel te willen ver- leenen, opdat gehoor worde gegeven aan de bede door de kamer van koophandel en fabrie ken alhier gericht, zoo tot zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, als tot de tweede kamer der staten-generaal en maatre gelen worden getroffen, die zouden kunDen leiden tot het voortbestaan der maatschappij „de Schelde" met besparing voor het rijk van wellicht meer dan een millioen bij de overna me en tot de verzekering van de toekomst ee ner stad, ja eener geheele provincie, die vaak het slachtoffer blijken van de belangzuchten van andere plaatsen. „Mocht deze bede door Uwe Majesteit kun nen worden verhoord, of het opleidingsschip naar hier worde overgebracht, wellicht ware het mogelijk hierdoor ook den man te behou den, wiens verlies als burgemeester alleen reeds eene onoverkomelijke ramp zou zijn te noemen. „Zij bevelen zich en de gemeente daartoe met eerbied en bescheidenheid nederig aan in Uwer Majesteits bescherming, onder verzeke ring van gedurende gehechtheid aan het ge liefde huis van Oranje, onder welks bestuur Nederland steeds gelukkig was cu blijven zal. „Vlissingen, Maart 1885. 't welk doende enz." Middelerwijl heeft zich deKamer vanKoop- handel en Fabrieken alhier ook tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, ten einde, zoo mogelijk den slag, welke Vlissingen be dreigt, te trachten af te weren. Dit adres is van den volgenden inhoud „De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, veroorlooft zich de vrijheid zich tot Uwe vergadering te wenden, ten einde hare aandacht te vestigen op eene zaak, die, zonder haar ernstigen steun en zonder hare inmen ging, tot nadeel, niet alleen van de plaats harer vestiging, maar ook van een geheel district en de provincie en eindelijk zelfs tot een aanzien lijk direct nadeel van's rijks schatkist dreigt te niet te gaan. „In de eerste vergadering van den gemeen teraad van Vlissingen in dit jaar, gehouden den 16 Januari jl., vernam de Kamer o. a. dat de koninklijke maatschappij de Schelde,scheeps bouw en werktuigenfabriek te Vlissingen, het erfpachtscontract, goedgekeurd bij de wet van 8 September 1875 (StbL no. 151,) aan den Staat der Nederlanden heeft opgezegd, en dat Vlissingen en de provincie Zeeland daardoor gevaar loopen eene harer schoonste en groot ste industriëele inrichtingen te verliezen. „Do Kamer heeft gemeend, dat het tot hare roeping behoort om een onderzoek in te stellen naar de reden, die aanleiding gaven tot die op zegging en is, door de welwillendheid der di rectie van die maatschappij, daarin geslaagd. Zij vermeent, dat het in het belang van den staat kau zijn om de volksvertegenwoordiging daarmede bekend le maken. „Zij richt zich met te meer vrijmoedigheid tot Uwe vergadering, omdat het in deze zaak niet alleen een plaatselijk en provinciaal, maar tevens een rijks belang geldt en de algemeene schatkist zoowel direct als indirect daarbij is betrokken. „Ter juiste beoordeeling der zaak is de ken nis eener beknopte geschiedenis van de op richting en het bestaan der maatschappij de Schelde noodzakelijk. „Met voorkennis en goedkeuring van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, werden in 1873 door de regeering stappen gedaan om op de terreiuen der voormalige rijkswerf te Vlissin gen eene fabriek te stichten, ter completcering der op dat tijdstip nieuw geopende havenwer ken. rDe heer Arie Smit, thans burgemeester van Vlissingen, vroeger scheepsbouwmeester te Slikkerveer (gemeente Ridderkerk) verklaar de zich bereid om aan de tot hem gerichte uilnoodiging, onder zekere voorwaarden, gehoor te geven en aan hem mocht het gelukken met de regeering tot overeen stemming te komen en een contract te sluiten, dat door de wetgevende macht tot wet verhe ven werd, op den 8 September 1875 (Stbl. no. 151.) „Volgens dat contract had de heer Arie Smit, erfpachter, het recht om die overeen komst te brengen in eene naamlooze vennoot schap, thans de koninklijke maatschappij de Scheldescheepsbouw- en werktuigenfabriek, die de rechten en verplichtingen van den erf pachter overnam. „Bij de onderhandelingen gevoerd door Zr. Ms. regeering met den heer Smit werd door dezen reeds dadelijk voor de overname der voormalige rijks-marinewerf als bepaalde voor waarde gesteld, het maken van een groot ijze ren droogdok voor rekening van het rijk, te Vlissingen te bouwen, of wel eene jaarlijksche garantie van rente en aflossing voor een droog dok door den erfpachter te maken. Dit plan ondervond echter zoovele moeie- lijkheden, dat de onderhandelingen dreigden geheel te worden afgebroken. Maar juist ten gevolge van het niet tot stand komen van der gelijke toezegging werd door den heer Smit met te meer klem als conditie sine qua non op den voorgrond gesteld, dat de op te richten maatschappij minstens een gelijk aandeel in het aan particuliere werven toe te vertrouwen rijkswerk zou hebben, als de overige inrichtin gen, die daarvoor in aauraerking konden ko men. En dit denkbeeld werd door de regeering als grondslag der overeenkomst aangenomen. „Bij het nalezen der destijds gevoerde cor respondentie toch, waarvan aan adressante, goedgunstig inzage is gegeven, blijkt het, dat toezeggingen zijn gedaan als basis der onder handelingen, die niet kunnen worden wegge cijferd. „Hierop schreef de heer Arie Smit dd. 12 Augustus 1874 aan den minister van binnen landsche zaken zijne inzichten omtrent de ge voerde onderhandelingen, waardoor die dreig den te worden afgebroken. „Op 25 November IS74 werden de onder handelingen door den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken (de heer Heems kerk) heropend en op 6 Januari 1875 werd den heer Smit door het departement van fi nanciën (minister van der Reim) toegezonden een ontwerpcontract ter goedkeuring. „In antwoord daarop scheef de heer Arie Smit dd. 27 Januari 1875 aan ZExc. den mi nister van financiën zijne bezwaren op eenige artikelen die, na dat nog eenige punten over en weer waren toegegeven, tot een resultaat hebben geleid. „In dien abrief van 27 Januari 1875 komt o. a. de volgende zinsnede voor

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1