VLISSINGSCHË No. 15. Donderdag 19 Februari 1885. Eene herinnering. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie' maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVin 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eem'g agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR. NATIONALE MILITIE. Zitting van den militieraad. De burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter keunis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot te lichting van het jaar 1S85, dat de militieraad op Woensdag den 18 Maart 1885, des voormiddags te 10 uren te Middelburg, iu de Abdij zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent de ver schenen vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van den 19n Augustus 1861 (staatsblad no. 72); alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens de artt. 55 en 56 der wet, niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen; voorts dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer de betrokken loteling niet voor den militieraad is versche nen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling,die wegens ziekte of gebreken bui ten staat is voor den militieraad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, geneeskun dig zal worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt; en dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aange maand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zicb niet verlaten op bet ontvangen van een oproepingsbiljet, daar bet niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor dien raad. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Februari 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. YAN DER BILT, L. S. NATIONALE MILITIE. Oproeping van vrijioilligen voor de nationale militie. De burgemeester en wethouders van Ylis- singen LUIT® uit iiet Duitsch. 3.) Hot onderscheid tusseben een officier zonder eenig vermogen en een majoraat beer is te groot dan dat daardoor niet alle gevoelens van verwantschap en vriendschap in het niet wegzinken en gij en Robert zijt zelfs niet oons vrienden geweest." «Onzer beider aard was geheel verschil lend," zoide Felix, een rechtstroeksch antwoord ontwijkende «en bovoudien kon ik ia tniju maatschappelijke positie onmogelijk met uw zoon gelijken tred houden." «Ik wenachto echter tusschon u beiden toe nadering «zeide do generaal op strengen toon.' Misschien zou veel uiet gebeurd zijn, wanneo brengen bij deze ter kennis van een ieder, dat zij die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, zich tot den 9 Maart, dagelijks met uitzondering van de Zon dagen, zullen kunnen vervoegen ter gemeente secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige inwo ners dezer gemeente, die de vereischte ver klaring omtrent den burgerlijken staat en bet gedrag van den persoon, die als vrijwilliger verlangt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen voorts dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn: ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten van het rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, en op den ln Januari van het jaar der optre ding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet hebben volbracht.-- Zij, die in bet bezit zijn van de hieronder sub. 2 vermelde stukken, kunnen tot en met bun 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie wor den toegelaten; dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt be vonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps huuner keuze* dat zij behalve het bovenbedoelde getuig schrift zullen moeten overleggen: lo. het bewijs dat zij aan de plichten der mi litie, voor zoover die te vervullen waren, heb ben voldaan; 2o. indien zij als militair op's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgege ven door den kommaudant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend; (Dit ge tuigschrift kan bij dien kommaudant worden aangevraagd.) 3o. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd; dat hij, die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger wordt toegelaten slechts voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, ten zij hij geene plichten ten aanzien van de mi litie meer te vervullen hebbe. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Februari 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. YAN DER BILT, L. S. gij in tijds invloed op uw neef verkregen badt." «Verschoon mij, waarde oom," antwoordde de officier rustig.* Gij weet bet bestdat uw zoon zich niot beheerachen liet, hot minst van al len door mij. Als hij er bij was, werd mij 9teeds de rol van «armen bloedverwant" toe gedeeld en daarom gaf ik er de voorkeur aaa mjj op oen afstand van hem to houden." De generaal fronste do wenkbrauwen deze ziuspeling op het karakter van zijn zoon, hoe verschoonend ook, scheen hem te mishagen. «Het geeft niets over het verledonegericht te houden," zeide hij, dit punt afbrekende. Wij moeten ons thans met het tegenwoordige bozig houden. De inhoud vau mijn brief zal u verbaasd hebben en toch ligt de zaak voor de hand. Wat mij in de eerste plaats den wensch deed opvatten, zult gij gemakke lijk raden. Gij begrijpt dat het denkbeeld om myu eeDig kind van het vaderlijk erfdeel bui« Vlissingen, 18 Februari. Naar wij vernemen is dezer dagen door on geveer een twintigtal ingezetenen dezer ge meente een adres bij gedeputeerde staten van Zeeland ingediend, houdende bezwaren tegen bet genomen raadsbesluit van 4 Februari jl., waarbij, met bet oog op de enorme kosten, welke de gemeente Vlissingen zich voor haar openbaar lager onderwijs getroost, de kortin gen van schoolgeld voor twee of meer kinde ren uit hetzelfde gezin met 1 April a. worden afgeschaft. Adressanten verzoeken daarbij niet minder dan genoemd raadsbesluit ter vernietiging aan Z. M den koning voor te dragen. "Wij hopen en vertrouwen, dat gedeputeerde staten, op grond, dat de gemeenteraad volkQ- men in zijn recht is, de bijdragen voor het on derwijs, met inachtneming van de voorschrif ten der wet en' met terzijdestelling van alle persoonlijke belangen, zoodanig teregelen, als hij het billijkerwijze zal noodig oordeelen, bet verzoek van adressanten zal wijzen van de band. En dat wel, omdat wij bedoeld raadsbesluit alleszins genomen achten in hst welbegrepen belang der gemeente en niet het minst in dat barer financiën, die alles behalve rooskleurig zijn en wel wat meerderen steun kunnen ver dragen. Daarbij komt bet o. i..voor, dat het geno men besluit van den raad, die ten allen tijde de meeste vrijgevigheid in zake het openbaar lager onderwijs aan den dag gelegd heeft,uiterst billijk is te achten. Wil men overigens goed en degelijk onder wijs, en daarenboven nog meer, dan waar op wettig aanspraak mag gemaakt worden, men toone dan ook, daar iets in het belang der zijnen voor over te hebben. De gemeentekas zij in geen geval een melk koetje voor de bijzondere belangen van wie dan ook. Gedurende de 2e helft der maand Decem ber jl. zijn aan het postkantoor alhier, de vol gende brieven ter verzending ontvangen, ge adresseerd aan onbekenden: Eblie, Dordrecht* W.v. d. Berg,Rotterdam, (briefkaart.) Yerzonden geweest naar Amerika: F. Antierens, Brooklyn. Idem naar Engeland Mad. Spacziike, Londen. tengesloten te zien, mij onverdrageljjk is, maar ik kom ook in eeD moeilijken en on- aangenamon toestand, als wij in geene nadere verstandhouding treden dan tot nu toe.". «Dat weet ik!" zeide de officier zacht. «Eeue verbintenis met u en Stéphanie zal daarentegen alle moeilijkheden oplossen en u reeds nu zulk eeue positio geven, als gp an ders eerst na mijn dood, welke misschien nog ver verwijderd is, zoudt kunnen verwachten. Stéphanie heeft denzelfden oudeu geslachts naam als gij en mijne betrekking in het leger moet mijn schoonzoon tot eere strekken. Gij zijt beiden jong, bezit beiden een schoon uiter lijk eo hebt bovendieu nog herinneringen uit uwe kindschbeid, die slechts behoeven opge wekt te worden om u opnieuw tot elkander te brengen. Er worden in onze kringen dik wijls verbintenissen geslotoa, die vrij wat on gelijker zijn," hier hiold hij op en scheen een antwoord te verwachten, In de op a. s. Yrijdag, des namiddags te 2 uren, te houden zitting van den gemeenteraad zullen, onder meer, de volgende zaken worden behandeld Mededeelingen. Voorstellen. 1. Tot wijzi ging der gemeente-begrooting voor 1885. 2. Tot nadere vaststelling der vergoeding van huishuur van het hoofd van school B.' 3. Tot het aanleggen van een weg naar de badplaats. 4. Tot vaststelling van een plan voor uitbrei ding der gemeente buiten de voormalige Duin poort. 5. Verzoek van L. H. Daane om ont slagen te worden van pacht van gemeente grond. 6. lot onderbandscbe verpachting van gemeentegrond. 7. Tot regeling pensioensbij drage directeur-leeraar der burgeravond school. 8, In zake de badplaats. 9. Tot bet aanleggen van plantsoen hij de badplaats. Naar de M. Cl. verneemt is door de direc teuren der Middelburgse/ie Telefoonmaat schappij aan de gemeentebesturen van Vlis- siugen en van Koudekerke concessie aange vraagd tot het maken van electrische gelei dingen binnen die gemeenten, in verbinding met Middelburg. Kruiningen, 17 Febr. Naar men verneemt zal hoogstwaarschijnlijk op de bovenzaal van den heerH Zijl mans alhier, den 4 Maart a. s. een concert gegeven worden door het fanfaren gezelschap //Eendracht maakt macht", direc teur de heer H. C. Baerens. Naar het Dagbl. uit goede bron verneemt, zullen HH. MM. de koning en de koningin tot na het Paascbfeest te'sHage vertoeven. Onmiddellijk daarna zullen zij hun jaarlijksch bezoek brengen aan de hoofdstad en den 14n April van Amsterdam naar Berg in Luxem burg vertrekken, waar zij tot einde Mei ver toeven zullen. De maanden Juni en Juli zal Z. M. tot bet ondergaan van een badkuur te Carlsbad doorbrengen, terwijl H. M. de ko ningin met het prinsesje dien tijd teMariënbad in Bohemen verblijf zal houden. Van 1 Au gustus tot half September, de opening der kamers, zijn zij voornemens, Oranje Nas- sauoord, daarna een paar weken het paleis te 's Hage en vervolgens nog 2 k 3 maanden het Loo te betrekken. Het huwelijk van prinses Hendrik zal kort na Paschen in het paleis barer ouders te Ber lijn in allen eenvoud worden voltrokken. «Mag ik eerst weten wat Stéphanie over dit plan zegt vraagde Felix. «Mjjne dochter is gewoon zicb te onder werpen aan mijn besluiten,zeide de gene raal kortweg. «Hut goldt bier alleen uwe be slissing. Zooals do zaken nu staan, hobt gjj slechts de keus: nog verder als oen arme offi cier voort te leven, of u met het uitzicht op het majoraat iu schulden te stuken en u mis schien vóór het in uw bezit is te ruïneeren. Geen van beide zaken zal u begeerlijk voor komen. Met de hand van Stéphanie verkrygt gij daarentegen de helft van het inkomen dat gij eenmaal in het geheel bezitten zult. Ik neem bovendien op mij al de kostbare plannen en verbeteringen, die ik op mijne goederen ben begonuen en die zq in vijf of zes jaren in waarde zullen verdubbelen, tot eea einde te brengen. Mijn eigen vermogen, dat werkelijk onbeduidend is, krygt Stephanie als bruidsgift mede. Gij lyjbt na de ontvangst

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1