VLISSINGSCHE COUBANT. No. 13. Donderdag 12 Februari 1885. 2 39te Jaargang BIWMEmSD. FIMDiLIT §d. Eene herinnering. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTEMTENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 11 Februari. Heden avoud werd aan den adjudant-onder officier der del. schutterij alhier, den heer C. de Vries, die dezer dagen zijn 5Ósten jaardag mocht vieren, van wege heeren onderofficieren en korporaals van voornoemde schutterij, eene prachtige pendule ten geschenke aangeboden als bewijs, zoowel van waardeering zijner dien sten aan het kader der schutterij, gedurende een reeks van jaren bewezen,als van de vriend schappelijke verhouding,welke hij jegens ieder, die met hem in aanraking mocht komen, wist te bevorderen. Zullen het den geachten jubilaris hel hierbij niet ontbreken aan persoonlijke betuigingen van achting en vriendschap, hel zal wel niet behoeven verzekerd te worden, dat ook onze beste wenscben steeds den beer C. de Vries op zijn verderen levensweg vergezellen en bij al- zoo nog tal van jaren een sieraad moge blijven van het korps, dat hij steeds tot eer heeft ver- r* strekt. Naar wij vernemen is er eenige verandering gekomen in de plannen ten opzichte van het te bouwen bad-Hotel. Dientengevoige zijn de voorloopige '.werkzaamheden gestaakt en denkt men binnen den tijd van twee maanden die te hervatten. Volgens het Hbld. heeft, na ingewonnen adviezen van de directeuren te Amsterdam eu te Vlissingen, de directeur der afdeeling tele- graphie tes Hage onderhandelingen geopend met de directie van de Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen. Door welwil lende medewerking der betrokkenen is thans verkregen, dat het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam rechtstreeks wordt verbonden met hef telegraafkantoor in het havenstation al hier. Deze verbinding zal omstreeks de helft dezer week zijn tot stand gebracht en de nieuwe dienst kan alsdan onmiddellijk aan vangen. Het telegraafkantoor in het havenstation opent een half uur voor het vertrek van den eersten trein uit Vlissingen. De rechtstreek- sche verbinding heeft dus een dubbel voordeel. Vooreerst kunnen uu de telegrammen van passagiers, aankomende met de stoomboot- maatsch. Zeeland, onmiddellijk door worden geseind, hetgeen vroeger niet het geval was, daar de verbindihg slechts ging tot Rotterdam. Ten andere zal men nu aankomende passagiers UIT HET DUITSCH. l.) Op den weg, die van hot spoorwegstation der stad IC. naar de vesting van denzelfden naam geleidde, rolde eeu opeu wagen der waarts. Die er in zaten, wikkelden zich diep in hunne mantels, want de noordenwind woei scherp. De jongste der beide heoren, een slanke schoone officier, die nog zeer jong, muar open en innemend van gelaat was en in het bezit van een prachligen krullekop, nam met levendige belangstelling de streelt op, wolko hem vreemd scheen te zijn en weuddo zich tot zijn metgezel. per telegraaf vroeg genoeg kunnen bereiken voordat zij vertrekken met den eersten trein. Te Middelburg is een adres aan de tweede kamer ter teekening gelegd, waarin adressan ten een invoerrecht van twee gulden per 100 ko. tarwe of meel verzoeken. Zij gronden dit verzoek op den treurigen toestand waarin 's lauds financiën zich bevinden en achten de te genwoordige lage graanprijzen eene aanleiding, om, desnoods tijdelijk, aanzienlijke inkomsten voor Js rijks kas te verkrijgen. Volgens offici eel e opgaven heeft de invoer van vreemde gra nen bedragen 7,234,383 hectoliters in 1883 en 7,448,000 hl. in 1884, en van meel 31,212,673 kg. in 1883 en 43,416000 kg. in 1884. Worden de hectoliters ingevoerde tarwe berekend tegen een gemiddeld gewicht van 75 k g., dan is aan tarwe en meel te zamen inge voerd 573,791,398 kg. in 1883 en 602,016,000 in 1884. Bij eene heffing van f-2 per 100 Ko. tarwe en meel, zou dus in 1884 eene som van ruim 12 millioen gulden voor de schatkist zijn ont vangen. Adressanten vragen dan ook aan de kamer te willen medewerken dat heffing van een in voerrecht op tarwe eu meel ook worde opge nomen onder de middelen om indenkliin- menden nood der schatkist te voorzien. De aanbesteding voor het bouwen van een steiger, los- en ladingplaats voor de oesterput ten van de heeren Verburg te Cortgene heeft reeds plaats gehad. Vau de vier inschrijvers was de heer P. Dronkers te Kapelle de laagste voor f2275. Op 1 April a. s. moet het werk voltooid zijn. Het te ontginnen perceel is door een des kundige goedgekeurd en bevonden gedeeltelijk uitstekend geschikt te zijn ijoor oester-, ge deeltelijk voor mosselteelt. Met 60.000 pan nen zou worden begonnen. Door den raad der gemeente 's Heer-Abts- kerke en Sinoutskerke is tot gemeente-ont vanger benoemd de heer A. E. Jansen, teGoes. De hertog van Saksen-Altenburg, verloofde van van prinses Marie, heeft, naar men meldt sinds geruim en tijd opgehouden commandant te zijn van de garde cavalavie, te Warschau in garnizoen. Hij werd toen tot divisie generaal bevorderd, maar daar Z. H liever te War schau bleef dan zich in een provinciestad te Dat was een verrassing, Weidenau, toen ik u aan bet statiou ontmoette zeide hij vroolijk. »Wij hebben elkander in geen drie jaar gezien. Ik wist niet eens dat go bier geplaatst waart en ik was werkelijk verrast toen ik hoorde dat ge adjudant bij mijn oom i>lk ben hot ook nog maar hoel korf,* antwoordde Weidenau, die ougeveer vijf of zes jaar ouder was dan zijn metgezel. Het is nauwelijks drie maanden geleden dat ge neraal Ruicbenbach tot kommandant onzer vesting benoemd werd. Hij heeft mij overi gens geen syllabe van nw bezoek gezegd, dat toch reed3 lang besproken is. Eerst gisteren avond deelde hij mij uw aanstaand bezoek mede. Is het zoo plotseling opgekomen De jonge officier glimlachte. »De uitnoodiging is met een bijzonder doel geschied. Ik behoef dit niet aan u to ver gaan begraven, bedankte hij voor de eer. Hij is dus thans eenvoudig generaal a la suite, en droeg dan ook tijdens 's keizers bezoek in Sept. 1884, gedurende de toen gehouden ma noeuvres, de uniform aan dien rang verbonden. Naar men verneemt, zal het wetsontwerp der belasting op de tabak aan verschillende kamers van koophandel om advies worden toegezonden. In een brochure heeft de heer J. M. Engel- brecht te Amsterdam, den maatschappelijken toestand der arbeidenden, bepaaldelijk van kleedermakers besprekende, er op gewezen, dal de iuvoer uit het buitenland van gemaakte kleedingstukken ruim drie millioen gulden bedraagt. Naar zijne rekening komt biervan aan den fabrikant in de grondstof ten goede voor grondstof en weefloon f 2.000.000, aan den kleermaker f 875.000, aan coupeurs en exploitatie f 350.000 enz. De kleermakers in ons land nu zouden, naar zijne meening, zeer goed in staat zijn te concurreeren, maar velen missen nog de noo— dige kunde. Hij stelt daarom voor eene instel ling in het leven te roepen, door particulier initiatief of van gemeentewege „waar opleiding zich paart aan productie", enz. „om te komen tot een toestand, waarvan men nooit had moe ten afwijken," in welken namelijk geen patent wordt gegeven zonder dat van de noodige be kwaamheid gebleken is. Volgens de N. Rott. Ct. kwam Zaterdag te Feijenoord aan het etablissement van de Ne- derlaudsche stoombootmaatschappij Zr. Ms. ramtorenschip Buffel, tot het ondergean van belangrijke voorzieningen aan werktuigen, stoomketels en schip. Aan dat etablissement zijn sedert 1 Jan. weder ruim 200 werklieden geplaatst, en voortdurend worden er nog aangenomen. De heer J. van Dijk, te Doetinchem, direc teur der christelijke philantropische inrich tingen, heeft in den laatsten tijd weder vele en belangrijke giften ontvangen, o. a. twee van f 800, twee van f 400, eeu van f 150, een van f 99, een van f 50, een van f 34, vier van f 25, vier van f 20, een van f 15, acht van f 10, acht van f 5, en nog velen van minder bedrag. De werkelijke bevolking des rijks op 81 December 1882 bedroeg 4,172.971 daarvan overleden in 1883, met inbegrip der levenloos aangegevenen, 99,333. zwijgen ik ben van plan te trouwen. Weidenau, die in een hook van den wagen leunde, richtte zich verbaasd op. »Wat, wil je trouwen?*. »Ik? Neen 1 Maar ik moet trouwen en zie geen kans dezen aanslag op mijne toekomst te ontloopen, »Feïix 1 c zeide de andere heer op een half onwilligen toon. »Dat is waar ook, ik vergeet dat gij eeu gelukkige edelman zijtspotte Felix. »Ge waart reeds bruidegom, toen wjj iu de resi dentie afscheid van elkander namen. Thans zijn wij lotgenooteu. »Maar zeg mij eerst, met wie gaat ge nu eigenlijk trouwen?* »Het mijne nicht Stephanie. Met wie anders De adjudant glimlachte. Dan moet ge teu minste van goen »aanslag« Op 1000 inwoners overleden in doorsnede in het rijk 23,8 inwoners. Het grootste cijfer van sterfte had Zuid-Holland, 26,86, p. m. het kleinste Groningen 20,34de andere pro vinciën hadden de volgende sterftecijfers Noord-Brabant 24, Gelderland 21,10, Noord- Holland 25,87, Zeeland 21,23, Utrecht 24,42 Friesland 20,84, Overijssel 23,54, Drenthe 23.05 en Limburg 21,74. Het aantal overledenen beneden het jaar bedroeg 26,910, van 15 jaar 12,672, van 5 14 jaar 4219, van 1420 jaar 229S, van 2050 jaar 14,772,van 5065 jaar 10,855, van 65S0 jaar 14,557, boven de 80 jaar 5337. Door gewelddadigen dood verloren 1006 personen bet leven, waaronder 147 door zelf moord; door verdrinken 948, waaronder 27 door zelfmoord. Tan de 99,333 overledenen stierven 5346 zonder geneeskundige behande- ling. De sterfte in 1883 was belangrijk booger dan in 1882. In alle provinciën, met uitzon dering van Overijssel, was het aantal overlede nen in verhouding met de bevolking grooter dan in 1882. In het geheel e rijk bedroeg de sterfte in doorsnede in 1882 slechts 22,70 tegen 23,80 in 1883. Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg 7677 van de 151,779 geborenen. Percentsge wijze tot de bevolking kwam het grootste aan tal levenloos aangegevenen voor in Drenthe: 62 per 1000, en N.-Brabant: 95,5, het geringst aantal iu Z.-Holland en Groningen, resp. 45 en 44,5. D. H. M. de keizerin van Oostenrijk wordt tusschen 27 dezer en 1 Maart te Amsterdam verwacht in het Doelenhotel, waar voor II. M. en gevolg 30 kamers in gereedheid worden ge bracht. De keizerin zal gedurende de geheele maand Maart aldaar vertoeven en bij afwezig heid slechts de haar afgestane villa van den heer Richard te Zandvoort bewonen. Naar de N. Rott. Ct. mededeelt, is er bin nenkort eene groote promotie bij bet wapen der infanterie te wachten. De minister van waterstaat bevestigt de meening, dat het voornemen bestaat om de Zondagsrust voor de postbeambten verder uit te breiden; de noodige gegevens zijn daartoe bereids verzameld. Naar het gevoelen van den min. mag over liet algemeen voor het platte land, op Zondag, ééne gelegenheid tot ontvangst spreken. Ik verzeker u, dat go veel meor te benijden dan te beklagen zijt. Kent ge dan uwe nicht niet ?c Wij hebben als kinderen met elkander ge speeld, zeide Felix onverschillig. Maar sedert dien tijd zijn er jaren verloopen. Ik ging naar de militaire academie, '.Stephanie naar eene kostschool. Wij zijn elkander zoo vreemd geworden, dat wij elkander nauwelijks meer berkennon zullen.* »Hei is dus eene verbintenis, welke door de familiën zoo geschikt is?«; Zeker, en mijn oom zou er bezwaarlijk toe zijn overgegaan zonder do droevige ge beurtenis in onze familie, die gij kent. Zoo lang hij nog een zoon in leven bad, had ik nooit op de eer durven aanspraak maken ryn schoonzoon te worden.* »Ja, de dood van uw neef heeft veel ver- auderd*, zeide Weidonau, vooral voor u. Ik

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1