No. 3. Donderdag 8 Jammii 1885. 1814 LLiT 23ste Jaargang vlissingsch B'UKEAU; Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAXJBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEEiNTEBËSTlHill. BBANDWBZBN. De opperbraudmeester te Vlissin gen, brengt ter kennis van de man schappen van spuit C, dat het Bui- ten-Brandpiket van af 1 Januari tot en met 30 Juni 1885 aan die spuit - is opgedragen. Vlissingen, 24 December 1884. De opperbandmeester voornoemd, P. SMITH. ii. De biunenlandsche politiek der overige mo gendheden was in het vorige jaar ook niet rooskleurig; er vertoonden zich, zooals wijlen Napoleon III dat zou genoemd hebben, zwar te stippen aan den horizon. De Russische re- gearing ging met dezelfde onbuigzame ge strengheid, doch zonder gevolg, tegen de Ni hilisten te werk en vergat de beloofde hervor mingen. Duitscbland eu Oostenrijk zagen de sociaal-democraten, niettegenstaande alle dwangmaatregelen, als met den dag toenemen; in het eerste land veroverden zij zelfs zoovele zetels, dat Bismarck voortaan rekening met hen zal moeten houden. In Engeland bewe zen de vele dynamiet—aanslagen dat tte Feni- ans, .niettegenstaande het ministerie Gladstone veel deed tot hervorming van Ierland en met de nieuwe kieswet aan een groot deel des volks stem gaf in de aangelegenheden des lands, niet rusten zullen voor Ierland aan bet Ver- eeuigde Koninkrijk ontvallen is. Spanje had wel geene sociaal-democraten te bestrijden, maar wel te kampen met studenten-oproeren, welke ontstonden uit liet streven der jonge lieden naar vrijzinniger onderrieht dan de boogescholen thans vermogen te geven. Voe gen wij hier bij de rampen in de laatste da gen door aardbevingen aangericht,dan kunnen wij den toestand van dit schoone land niet benijdenswaardig noemen. Onder de kleine staten, waar de zwarte stip tot een donkere wolk aangroeide, behoort België, een land, kiein in omvang, maar groot in nijverheid en handel, helaas,op staatkundig gebied jammer lijk verdeeld, liet ligt ons allen nog versch in bet geheugen, welke verpletterende neder laag de liberale partij in kamer en senaat leed MICSIËL PAUVRËT. UH HET FlUNSCH. 4.) Zeg mij eens, zeido ik tot hem, hoe heet die heer, welke daar aan het hoofd vau den troep gaat, hij is de ecuige, dien ik niet ken. Mijnbeer Rubin maakte een gebaar dat mijn ongelukkige vriend van blijdschap deed trillen, Een heer! bab, dat ia bij maar half. Het is de zoon van Marlot, do schrijn worker vau Lirou, een journalist on romanschrijver. Ge weet toch Wel wat dit is. Zekerik had het moeteu raden. Het was inderdaad een journalist van de Parijscbe boulevards, wions artikelen mij dik wijls getroffen hadden omdat zij mij geliefde namen in heriuneriug brachten. eu een clericaal ministerie met Malou als pre sident aan het roer trad en eene schoolwet uitvaardigde, welke door hare beginselen en toepassing de licht ontvlambare gemoederen van velen onzer zuidelijke buren zoodanig in beweging bracht, dat de koning een paar der heftigste ministers hunne portefeuilles ont nam en een meer gematigd kabinet in de plaats trad met behoud vaD enkele elementen uit het vorige. De strijd tusschen liberalen en clericalen verloor daardoor veel van zijn scherpte, maar thans is daarvoor in de plaats getreden verdeeldheid ouder de liberalen zeiven, die in het gezicht van hun vijand nog genoegen vinden in kibbelarijen. Denemarken, Zweden en Noorwegen lieten weinig van zich spreken; maar daar ook was in de parlementen een geest van oppositie te bespeuren, die het regeeren soms onmogelijk maakte. In het laatstgenoemde land is het conflict tusschen de regeering en het parlement bijgelegd. Wij zouden nog op meer zwarte stippen kunnen wijzen, b. v. op de cholera, welke vooral in het zuidelijk gedeelte van ons wereld deel tallooze slachtoffers eischte en op den zwaar gedrukten toestand van handel eu nij verheid, waarvan de oorzaken wel opgespoord, maar met geene zekerheid gevonden zijn, en zich niet alleen tot ons werelddeel beperkten, maar wij achten het aangegovene genoeg om te doen zien, dat voor zeer velen 1884 een jaar van ramp eu teleurstelling is geweest, en het jaar, dat wij zijn ingetreden, daarvan genoeg sporen zal yertoonen. Vlissingen, 7 Januari. In deu vroegen morgen van Zondag den 4en Januari jl. heeft de mailboot Hillem Prins van Oranjekommandant Joba, door het ver keerd uitvoeren der gegeven order aan den roerganger, op de hoogte van den Westhinder, de Fransche vischsloep Lucie Leonard met een zijner raderkasten op zoo hevige wijze aan gevaren, dat het vaaartuig iu korte oogen blik ken in de diepte is weggezonken. De bemanning, die uit 8 koppen bestond, heeft zich aanvankelijk in eigen boot gered eu is later door de mailboot opgenoraeD. De laatstgenoemde bleek door de aanva - ring geene schade te hebben bekomen. De equipage der vischsloep, die alles beeft verloren, werd mede naar hier gevoerd en ter beschikking van den Franschen consul, den Ik kendezijn geschiedenis, die overigens tamelijk alledaagsch was. Hij was op twintigjarigen leeftijd te Parijs gekomen met eenige brokstukkon uit romans geput, in zijn portefeuille. Gedurende tien jaren leefde hij in ellende, had hij dagen gekend, waarop hem de honger aaogrijnsde en deed weenen. Hij stierf echter niet door dit leven; de smart maakte op deze zwakke ziel geen indruk genoeg. Hij troostte zich over al zijne ontberingen mot een schoo- nen droom, want hg was een kind vfin het zuiden. Eindelijk bad onlangs een straatblad zijne deuren voor hem geopend en zijn dar tele, hekrompen, doch buigzame geest had zich weten te plooien om scbaamteloozo anec- doten in het blad aan den man te brengen. Hij had eenig geld gewonnen, maar met dat geld was het: zoo gewonnen, zoo geronnenI Is het die onbekendo niet, zoido ik tot heer de Groof, gesteld, die maatregelen nam ze naar hunne beslemming Duinkerken, te doen overvoeren. De bierdoor beloopen betrekkelijk aanzien lijk materiëele schade moet door de maatschap pij Zeeland worden vergoed,tenzij dit ongeval door assurantie is gedekt, in het laatste geval treedt dan de assuradeur op om de schade te betalen. Later is, naar men zegt, door de maatschappij Zeeland de hierboven bedoelde roerganger opt slagen. Zaterdag avond 3 dezer werd in de zaal van den Heer Kuijpers eene algemeene ver gadering der vereeniging Oefening en Genoe gen gehouden,waarin met algemeene stemmen tot opheffing, en het oprichten eeuer nieuwe vereeniging onder denzelfden naam werd be sloten. Die vereeniging, welke tot nu toe eene beslntene was, zal voortaan voor ieder toegan kelijk zijn. Om lid te zijn moet men zich voor een zekere som als garant stellen. Aanvanke lijk is het minste bedrag op f 5.vastgesteld. Daarvoor zal men recht hebben tot het bijwo nen van minstens drie voorstellingen. Deze voorstellingen die op 't gebied van zang, mu ziek of tooneelspel als anderszins kunnen loopeu, worden tegen entrée voor een ieder toegankelijk gesteldook het lid betaalt de zelfde entieegelden, doch deze gaan in min dering van de gegarandeerde som, en moet al leen dan tol bedoelde som eene bijbetaling geschieden, wanneer»het blijkt, dat de inkom sten der voorstellingen niet voldoende zijn, om de gemaakte kosten te dekken. De leden liebbeu ook het recht tot bespre ken van plaatsen, vóór het publiek daartoe in de gelegenheid komt. Wanneer voor meer dan f 5,minstens voor f 10.wordt gegaran deerd, heeft dal lid ook recht dames mede te brengen tot verlaagd tarief. In de vergadering werd voor eene aanzien lijke som ingeschreven, terwijl eene commissie van drie leden werd beuoemd, om onze stad- genooten tot deelneming aan te sporen en op te wekken, uithoofde er voor 3 voorstellingen eane som van f 600 zal benoodigd zijn. Zoo lang voor dit bedrag niet is gegarandeerd, zal de vereeniging niet als opgericht zijn te be schouwen. Is dit cijfer verkregen, dan zullen de leden in een vergadering worden opgeroe pen, om een definitief bestuur te benoemen, hetwelk met de leiding, dat wil zeggen met het onderhandelen der uitvoerders enz., zal worden belast, in den geest als in Middelburg don heer Rubin, welke opzettelijk is overgeko men oin met Marthe te trouwen Zeker is hij dat. Het is, naar men mij verzekerd heeft, eon zeer geschikte partjj. Ik bad mij een anderen schoonzoon gedroomd; ik zou niot gaarne zien dat mijne dochter in Parijs woonde en met menschen omging, die ik wantrouw zonder ze te keunen.... Maar wij zullen daarover later nog wel eens praten; over dat onderwerp wil ik u gaarne eens booreo. Laat ons voor het oogenhlik slechts aau bet veroiaak denken. En hij verliet ons om met andere gonoo- digden een praatje te houden* Wij ontbeten op hot gras in do schaduw vau de bogen dor brug. Pierre Marlot zat aan de voeten vau Martbe eu praatte beul druk. Zijn rijkelijk met paradoxen gekruid gesprek verbaasde iedereen. In een wereld ge leefd hebbende, waar het praten eeno weten plaats heeft, door de vereeniging t. b. v. goede voorstellingen op kunstgebied, welke in 1877 is opgericht. Het is te hopen dat het slreveu der com missie bij de burgerij onzer stad ruime onder steuning zal mogen vinden. Zondag en Maandag had in de zaal van den heer Kuijpers de aangekondigde tentoonstel ling plaats van teekeningei) uit eene porte feuille van de maatschappij Arti en Amicïtiae le Amsterdam, Vele jaren achtereen, dat der gelijke portefeuilles hier ter bezichtiging wer den gezoBdeu, had men steeds met moielijk- heid in betrekking tot de zaal der tentoon stelling, te kampen. Voor de eerste maal werd nu bovengenoemde zaal gebruikt, die daarvoor uitstekend geschikt is gebleken. De f'ereeniging voor Volksvoordrachten, had op zeer doelmatige wijzede bloementafels van Floralia als lessenaars weten te bezigen en deze met juisten takt in eene scbuine richting zoodanig geplaatst, dat het daglicht, ofschoon er op beide dagen, een donker grijze lucht hing, in volle kracht op de meesterstukken kon nederdalen, en zoodoende de schoonheden er van in hun geheel en tot iu de fijnste nuan ces kon te aanschouwen geven. Die stukken naar hunne waarde voor te stellen of te beoor- deelen, zou onze krochten te boven gaan. Het zou echter ioch voor verreweg het grootste deel onzer stadgenooten, die het niet van zich kon den verkrijgen, op één der beide dagen eene wandeling uaar de Groote Markt temaken, door het lezen der beschrijving al even geringe sympathie opwekken. De. verzameling was iu vele jaren niet zoo schoon en talrijk als nu het geval was, terwijl vele meesterstukken, van een voor ieder te begrijpeD opvatting waren, en de bewonderiug van de bezoekers mochten wegdragen. Het getal der laatsten was evenwel gering. Op Maandag 3 Januari is de Engelsche stoomboot Girdleness, kapt. Gowon, op den berm bij Terneuzen geloopen en daardoor lek geworden. Genoemde boot is heden tot repara tie biervan in het droogdok der kon. maatsch. de Schelde gekomen, om verder te worden schoon gemaakt en andere kleine herstellingen te ondergaan. Dinsdag 6 dezer heeft in zee, op de lioogte van de Steenbank, andermaal een aanvaring plaats gehad eu wel tusschen de Belgische vischsloep Laure, welke met visschcn bezig Bcbnp is, waar elk woord indruk maakt, was bij een onderhoudond prater geworden, zooals allo lieden nit zjja kring, die er mioder op uit zijn om te bekoren dan wel om te ver blinden. Onze vriend Paulet gaapte van verbazing over de wonderbare gemakkelijkheid van dun voortnaligeu tooucelspeler. Onze audere vrien den waren spoedig deze verbazende woorden rijkheid moede. Als echte jongens en onwe tende menscben hadden zij geen lust zich den geest te kwellen met oen gesprek te volgen, dat boven hunne bevatting ging, en weldra scheen Marlot bun genoegen te verstoren; zij begrepen spoedig dat die mau niets met hen gemeen had. Na het ontbijt deed men den voorslag een oud kasteel, dat een uur ver van hier stond to bezoeken. Het gezelschap verdeelde zicb in groepjes- Ik liep naast Michel, dio met zjju

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1