VLISSINGSCBE COURANT. No. 2. Zondag 4 Januari 1885. 23ste Jaar&ans reiiLLi? MICIIEL PAUVRET. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTFENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Cliches en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland rn Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Weder is de tijd aangebroken om even stil te staan en den gang der wereldgebeurtenissen gedurende het afgeloopen jaar aan eene meer aandachtige beschouwing te onderwerpen, al is liet dan ook niet onder de buitengewone te rangschikken. In de eerste plaats treft ons de goede ver standhouding der verschillende volkereu in Europa in dat jaar. Nergens werd het zwaard uitgetrokkeu om vermeende of wezenlijke grie ven op te lossen. In een nederig Poolsch dorp kwamen de keizers van Duitschland, Oosten rijk en Rusland, de machtigste monarchen van dezeu tijd en vroeger elkanders geslagen vijan den,bijeer.,om een verbond van vrede en vriend schap te sluiten. En nu moge menigeen ge glimlacht hebben over de toen zoo druk ge wisselde keizerlijke omhelzingen, zeker is liet dat deze keizershond, zoo lang hij duurt, een waarborg is voor den vrede van Europa en on zen nog steeds van revanche droomende na buur, Frankrijk, dwingt de uitvoering van dat geliefkoosde denkbeeld tot een meer gelegener tijd uit te stellen en,al moge in Italië een deel des volks de annexatie van eenige thans aan Oostenrijk,maar vroeger aan Italië behooreuda provinciën, willen, de keizershond is daar om hun te herinneren, dat de tijd nog niet geko men is, om hunne voormalige broederen deel- genooten te maken van de Italiaansche oen heid. Deze zoo gezegende toestand is voorna melijk het werk van den grootsten staatsman onzer eeuw, den Duitschen rijkskanselier, den bekenden prins Bismarck, die, gelukkig voor den vrede der volkeren, slechts den wensch koestert om het vereenigde Duitschland voor waarts te stuwen op de baan der ontwikkeling en de met zooveel bloed, tranen en geldelijke opofferingen verkregen eenheid niet in de waagschaal te stellen door eeue politiek van verovering. Wat zou het zijn indien Bismarck even als Napoleon III eene politiek van an nexatie volgde, wat zou Europa daveren van den schok der ontzettende legers van dezen tijd Die vredelievendheid, vuornamelijk uit welbegrepen eigenbelang geboren, is echter geene deugd der groote mogendheden te noe- Uil HET FHANSCH. 3.) Maar, zeide bij, ik ben dertig jaar. En ik beu ook dertig. Heel waar, maar gij zijt jong. Ik keek bem bij zulk diopzinnige en smartelijke woorden aan, die ik niet dadelijk begreep. Zeker, gij zult jong zijn, zoolang or een zon ia voor uw kind, schaduw voor uwo vrouw en voor u zei ven een hoekje aan den haard om daar rookende te droomen. Gij zult altijd 's morgens door de bosschen zwerven en de versche lucht inademen zooals een jonge man de lucht, welke de goede God voor allen geschapen beeft, met fikscbo teu gen inzwelgt. Mij is dat geluk niet beschoren, mijne jeugd is voor goed voorbij. Iu mijn hart breekt bet morgeulicht niet raeer door. Ik zal oud zjjn zoolang ik op niets staar dan men. Met uitzondering van Engeland, waar Gladstone angstvallig alle gelegenheden tot internationale verwikkelingen vermijdt, was bij de overige groote mogendheden een stre ven merkbaar naar vergrooting vau grondge bied in andere werelddeelen, Duitschland, waar vroeger Bismarck zulk een politiek te genstond, heeft het oog gericht op Afrika en de Duitsche vlag waait voor het eerst in een werelddeel, wel eens het Europa der toekomst genoemd. Of bet daarbij blijven zal, is te be twijfelen, want reeds in bet vorige jaar ver breidde zich het gerucht dat Duitschland meerdere annexatiën .op het oog had en zich daarbij tot regel stelde zulke streken te an- nexeeren, waarop geen volk aanspraak maakt of waar de bezitter zijn macht niet kan laten gelden. Eene vingerwijzing dus voor Enge land, dat zijn prestige in de Kaapkolonie met den dag ziet verminderen. Italië sloeg begee- rige oogen op een ander deel van Afrika, waarvan het door de Middellandsche zee ge scheiden is en zoo ook Spanje. Rusland, daar entegen, zocht zich uit te breiden op een ge bied, dat minder de aandacht der volken wekt dan die van het belanghebbende Engeland. Langzaam maar zeker naderden zijne grenzen die van Engelsch Indic en de tijd is misschien niet ver meer verwijderd dat eene botsing tus- schen beide rijken ontstaat. Was er dus bij de groote mogendheden eene algemeene annexatie-zucht waar te nemen, Frankrijk bleef niet alleen niet achter, maar streefde allen vooruit. Jammer datde repu bliek daarbij geen rekening hield met de ge volgen. Het is waar, de Fransche troepen stre den dapper in Tonkin en bewezen den Chinee- zeu de superioriteit van het Europeescbe ge schut,maar met alle hunne triomfen konden zij niet beletten, dat zij reeds op bet einde van het vorige jaar als een muur door hunne vijanden, die zij, ouder gewooute, te licht telden, om sloten waren. Hoe het echter niet de expeditie op Madagascar gesteld was, bleek niet. De mi nisters, die het weten konden, hulden zich in een diep stilzwijgen en de gewone berichten van triomfen ontbraken. En juist hierin viudt de opmerkzame beschouwer grond tot de ver onderstelling, dat even als in Tonkin de expe ditie op Madagascar eene mislukking is en de op acten en op mijne met inkt bemorste vingers en ik met gebogen ruggegraat leef in een vertrek zonder licht, zonder luebt, to mid den van het stof dor neten. Hij stak mij zijne hand toe. Als er iets is dat mij troost over mijn vroegen ouderdom, is het dat gij voor mij jong wilt zijn. Zij vergezelden mij tot aau de straat. Terwijl ik mijzelven afvroeg of ik naar de sociëteit zou gaan of to huis blijven, ging een 'man aaD den arm van haar vader voor bij. Zij ging naar hot bal, want de sloep van haar witte japon was langer dan haar met bont afgezette mantel. Het-was Marthe Rubin, Ik groette haar. Zjj stond stil om mij naar Suzanna te vra- geD, maar haar vader zeide tot haar Laat toch mijnheer Pierre naar de so ciëteit gaan, waar ik spoedig ook heeDga. Wij zullen anders te laat komen. Dat is waar. Gij weet dat mij dezen avond een aanbidder moet voorgesteld wor- deD, god maD, die van Parijs komt om met mjj te trouwen. Gij kunt begrijpen dat ik republiek de straf ontvangt voor hare avon tuurlijke koloniale politiek. Vlissingen, 3 Januari. Van 27 Dec. tot 2 Jan. zijn alhier uit Queenboro met do mailbooten aangekomen 451 en daarheen vertrokken 510 passagiers. In betjaarl884 zijn aan het telegraafkan toor alhier behandeld 62 472 telegrammen. Verzonden werden 29.150, ontvangen 12.437.Opgenomen en verder geseind 20.835. Te Middelburg zijn behandeld 35.428 te legrammen, verzonden 15.815, ontvangen 18.278; opgenomen en verder geseind 1336. Te Goes werden 24,713 telegrammen ver handeld. Wij vestigen de aandacht onzer kunstlie vende stadgenooten op eene kenrige verza meling, veel talrijker dan die van vorige jaren, van teekeningen, zoogenaamde aquarellen, uit eene portefeuille van de Maatschappij Art. en Amicitiae te Amsterdam, allen van le vende meesters, welke zal gehouden worden op Zondag en Maandag in de zaal van den heer Kuijpers op de Groote Markt alhier. De l'ereeniging voor Volksvoordrachten en Volksvermaken, die de kosten voor deze ex positie op zich neemt, en thans eene eerste maal als proeve daarvoor de zaal van den heer Kuijpers beeft ingericht, hoopt dat een ruim bezoek haar zal ten deel vallen. De leden en donateurs der vereeniging hebben daartoe vrijen toegang, terwijl overigens eene geringe contributie wordt gevorderd om gedeeltelijk de kosten van zaalhuur enz. te kunnen be strijden. Bij genoegzame deelneming zal een of meer der kunststukken ter verloting worden aangeboden. Den 80 December kwam alhier van Mid delburg aan, het Duitsche driemastschip Alice gezagvoerder B. von Hagen,in ballast bestemd naar Nieuw-Orleans, om aldaar katoen te laden voor Bremerbaven. De Alice is hetzelfde schip dat op 12 Dec. des vorigen jaars, bij hevig stormweder op de dus erg ontroerd beu Zij ging j,weg, terwijl zij heel coquet haar japon ophief en ik hoordo haar helderen lach in de straat, waarvan reeds lang alle bewo ners in do rust lagen, weerklinken. II. Eonigo dagen later had mynheer Rubin ons op een buitenpartijtje genoodigd, onder voor wendsel vau een bezoek te brengen aan de brug, die over de Gard gebouwd was. Een twingtigtal huisvrienden waren zoo goed als het kon bij elkander gestuwd in do twee breach van den gastheer en men was heel vroeg 's morgens op weg gegaan, terwijl men de boeren wakker maakte door een uitbun dig gelach. Tot hut gezelschap behoorden, zooals van zelve spreokt, de heer en me vrouw Rubin, mijne vrouw, de twee dochters van den burgemeester, fcouterigo, traankleu- rige eu door eeu eeuwigdurend celibaat ver bitterde schoonheden. Daarna bad men vijf of zes kostschoolvriendinnen van Suzanna, met lichte japonnen eu de wangen hoogge kleurd door de scherpe buitenlucht, lachende om bare mooie wilto tanden te laten zien Spijkerplnat nabij deze stad strandde en des tijds S. B. Weldon heette. Men zal zich kunnen herinneren, dat de toenmalige eigenaars van de Weldon, na de stranding, vele kostbare, doch vruchteloozo pogingen aanwendden om het schip af te bren gen maar het ten slolte als verloren beschouw den en bij publieke veiling verkochten aan twee Middelburgsche industrieelen. Deze, den moed niet zoo spoedig verloren gevende, togen met alle inspanning weder aan bet werk om te trachten liet vaartuig, dat be trekkelijk weinig geleden had, in vlot water te krijgen, hetgeen hun met belangrijke kos ten en na langdurige volharding, eindelijk, nadat bet schip zeven maanden op de zand bank had gezeten, mocht gelukken, wat een groote uitzondering was op den regel, dat wat eenmaal op de Spijkerplaat zit, er niet weer afkomt. Getooid met vlaggen, als vreugdebetoon over het welslagen hunner ouderneming, voer den de afbreugers het schip hier binnen en naar Middelburg, waar het thans gedurende ruim vijl' maanden beeft gelegen, in welken tijd het bij onderhandschen verkoop is overge gaan in handen van de grootste der particulie re reederijeu van Duitschland, de firma D. H. Watjen Co. te Bremen, die het voormalige zoogenaamde wrak heeft doen herscheppen in een prachtig eerste klasse fregat, dat eene eereplaats zal innemen onder hare zoo gunstig bekende vloot van ruim 40 groote zeilschepen. Het schip oorspronkelijk eenNova-Scottiër, dat eerst weinige jaren geleden werd gebouwd, meet ongeveer 1500 registertonncn, en heeft een laadvermogen van ruim 2200 ton. De St. Ct. bevat de wet, houdende bekrach tiging van provinciale belastingen in Zeeland t. w.: a. van twee en dertig opcenten op de hoofd som van de grondbelasting over 1885, en b. van vier eu twintig opcenten oP de hoofdsom van de belasting op het personeel over deu dienst 1885/86. Te Tholen is in de laatste dagen weer een geval van diptkeritis en een ge val van typhus (met doodelijken afloop) geconstateerd. Tholen, eene gemeente van 2700 inwoners, eu zich met alles vermakende. Zij waren door evenveel cavaliers vergozuld, dio onafscheide lijk van haar waren. Ik mout hier nog eenige jongelui uit Ro- quemaure bijvopgen.Het waren mijne societeits- vriuuden, die zich gelukkig achtten een niet al- ledaagsch pretje te kunnen maken. Onder hen bevond zich ook Miehei Pauvret, dien ik aan hen had voorgesteld. Op mijne aanbeveling was bij goed door hun ontvangen. Hg had overigens, door mijn aandringen zjjn kastan jebruinen grootvaders]as eu garen handschoe nen afgelegd en door een gepasto kleeding vorvangen, welke hem voel jonger maalito. Terwjjl de paarden stapvoets do kust van Romouillois opredeD, was bijna elkeen *it hot rijtuig gestegeD. Eenigen liepen langs den weg. Men zette elkander tot lachen aan som migen wierpen steenen in de struiken om do meerlen te verschrikken of staken den draak met de roode oogen der trangsten. Dan bleef men weder stil staan om naar de zon te zien welke de dampen, die ovir deu vijver vbu Pnyau hingen, uiteendreef. Voor ons strekte zich de vlakte uit, waar de weilanden eu

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1