iMimuMSfiu omzicirr. Advertentisn. E i zinnigheid heeft geopenbaard, doch dat niet beweerd is geworden, dat die krankzinnigheid een gevolg is-'geweest van en veroorzaakt werd door den toegebrachte-! slag dat overigens van die" krankzinnigheid in dit geding niets rechtens" ié 'geblekendat evenwel door de rechtbank aanleiding is gevonden om gevan genisstraf op te leggen, in de omstandigheid dat de geslagene zich tegen zijn wil ter plaatse bevond waar hem de klap is gegeven, en hij geheel weerloos stond tegenover de plagerijen en mishandeling van een sterkere tegenpartij. Do rechtbank heeft mitsdien den beklaagde veroordeeld tot 5 dagen cellulaire gevangenis straf. Kerk- en Schoolnieuws. Bij kon., besluit is met ingang van 1 Jan. a. s. pensioen verleend: aan E. J. W. Koch, pred. bij de ned. berv. gem. te Middelburg, ten bedrage van f 1235. Ds. J. Van Dijk Mz. te Doetinchem, di recteur der vereeniging t/b vnn inwendige zending, bedoelende de opleiding van jonge lingen tot predikanten in de ned. herv. kerk, heeft over de maand November weder vele eu belangrijke giften on.tvangen, o. a. van iemand die onbekend wenscht te blijven, f 1000 uit 's Gravonhage van mevr. van B. geb van L. S. f 300, van N. N. f 200 en van mejonkvr. M. J. B. V.flOO. AMSTEKDAMSCHE KOUT Eigen Correspondentie. Zangvereenigingen Zooals reeds gemeld is vinden de groote uitvoeringen der maatschappij van toonkunst in het Paleis voor volksvlijt plaats. Het or kest wordt dan aanzienlijk versterkt en de hee renkoren zijn dan beter bezet dan op de repe titieavonden. Een zeer aardig effect levert dan het groote orkest op. De dames vullen de breede rijen zitplaatsen, die a m phitheatersge w ij ze zijn aangebracht, vooraan en achteraan staan de tenoren eu bassen en in het'hnidden op den vlakken grond zitten de orkestleden. Voor deze uitvoeringen ondergaat de zaal ook groote veranderingen, daar de doeken en schermen een soort zoldering vormèn en de groote ruimte in tweeën gesplitst wordt, zoodat alleen het voorste gedeelte d«r zaal tot even onder den koepel gebruikt wordt. De solisten hebben natuurlijk een zware taak, daar zij hunne stem niet kunnen sparen, willen "zij ten minste in het holle gebouw goed gehoord worden. Een solistenkamer is er natuurlijk niet te vinden; de dames van het koor worden in eeu der zij zalen ontvangen, waar zij zich van hoed en mantel kunnen ontdoen of waar zij, die per rijtuig gekomen zijn, nog even"in de-voor elke dame o.nmisbare spiegels een blik kunnen wer pen om tc zien of baar haar en toilet in orde is. Nog een paar eigenaardigheden moeten vermeld worden. Op de uitvoeringen van Toonkunst komen de dames der donateurs of kunstlievende leden bijna allen getoilletteerd en dientengevolge ook per rijtuig, zoodat eeu lange file rijtuigen reeds te zeven uren en vroe ger voor het paleis voor Volksvlijt staat om hunne kostbare ladiug daar te bezorgen en meermalen gebeurt het,, dat een paar uren na afloop van het concert nog families geduldig wachten tot haar rijtuig voor is. Vervolgens weert de directeur Verhulst alle nieuw» Wag- neriaansche muziek. Wei-keu van Ilaendel, Haydn, Schumann, Mendelssohn, Beethoven enz. komen steeds op de programma's, doch Liszt, Berlioz en Wagner vinden geene genade in de oogen van den grijzen musicus. De grootste mauüeu-zangvereenigingen zijn Ainstels Mannenkoor, Euterpe en Oefening baart Kunst. De eerste heeft als directeur de heer Henri E. B. Brandts Buijs en telt 80 le den, houdt hare wekelijksehe bijeenkomsten in Maison Stroucken. Voor hare kunstlievende leden geeft zij gedurende het genootschapsjaar een vijftal uitvoeringen, die gewoonlijk met een bal besloten worden en dan heeft in de maand Eebruari het bal masqué plaats. In den laat- sten tijd heeft A. M. K. eene verandering ge bracht in zijne gewone vocale en instrumentale uitvoeringen door het opvoeren van operettes. Den 29stou November werd een nieuwe ope rette met zeer veel succes opgevoerd,namelijk Naar den l/'edstrijd of\de Bode van ,/de Har monietekst van den heer J. B. Vallegiaen muziek van den beer Albert Boothaan, beiden leden der 'vereeniging Het geheel voldeed zeer en eene herhaling is zeker gewenscht. De tekst toch vloeide over van vroolijke kwink slagen en koddige voorvallen; de bode werd meesterlijk vertolkt door den heer Vallegia zelf. De heer Boothaan had gezorgd dat het muzikaal gedeelte aan het doel beantwoordde en menige lieve en opgewekte melodie streelde bet oor. De repetitie van Strauss' Douau wal- zer mag werkelijk een zeer gelukkige gedachte genoemd worden De wals toch is aan een ieder bekend en maakt als verplicht koor bij den zangw'edstrijd een uitstekend figuur, doch meer wil ik van den ipliöud niet meedeelen. Wellicht wordt den lezer door een der lieder tafels te Vlissingen of Middelburg er mede bekend gemaakt en zulk soort zaken moeten hare frischheid behouden. Er ank Park. Amsterdam, 29 December 1884. GEHNGD NIEUWS. Te Terncuzen is een geval voorgekomen van loodvergiftiging door het gebruik van groenten, die bereid waren in met geel glazuur bewerkte stepnen pannen. De lijders zijn her steld. i Hoe rijk aan hazen Zuid-Beveland is, blijkt hieruit dat. bij een gehoudeu klopjacht in-dtin 'West-Kraaiert-poldef, gem. 's Hee- renbo'ek, in enkele uren 50 hazen (en 1 pa trijs) zijn geschoten'. Door den jager J. Ouderkerk, te Gies- sen-Nieuwkerk, zijn in den 'polder Muisbroek met één schot twee hazen gedood. Naar men verzekert, is een onfeilbaar middel ontdekt om echte van nagemaakte dia manten te onderkennen. Indieu een echte dia mant gedurende eenigen tijd door de zonne stralen 'is beschenen, dan schittert en straalt deze nog even in het duister; nagemaakte diamanten bezitten dat vermogen niet. „Een mijner buren", zoo schrijft een cojrespondent van de-„Parmer's Review", „heeft kippen, die maar steeds door aan hei eieren leggen blijven. Op mijn vraag, wat hij deed om zulke vqo^deelige resultaten te ver krijgen, deelde hij mij mede, dat de kippen, in plaats van water, eiken dag een emmer ge roomde of ook wel gehotte melk kregen. Dat liet hier de melk is, die de eierenopbrengst zoo voordeelig maakt, wordt bewezen, wanneer men weet, dat wei en al het andere voedeel volkomen overeenstemde en de kippeu tot hetzelfde ras behoorden.'1 Niets is voorden houder van kippen voordeeliger dan zijne kui kens zoo spoedig mogelijk grootte zien. Deze. ftls 't ware kunstmatige groei kan niet 'beter bevorderd worden dan door het geven van ge hotte melk, gemaakt van geroomde melk, waarvan de wei afgescheiden is. (Ldb. Cl.) De vrouw van een arbeider ouder Nij— kerk beviel op bet Kerstfeest van 3 meisjes. Moeder en kroost zijn welvarend, doch lmt gezin is zeer behoeftig. Te Barneveld is overleden de bekende Jannetje Schut, geb. van den Peppel, uit het logement „De Boutekoe.Zij bereikte den lioogen ouderdom van 103 jaren en 3 maanden. In de openbare school te Bied (Er) werd voor den aanvang der les de kachel om ver gestooten, waardoor een meisje onder den brandenden inhoud geraakte. De onderwijzer die op het geschreeuw kwam toeloopen, liep onmiddellijk met het kind naar buiten en duw de het onder water, waardoor het meisje nog1 gered werd. Te Bazel is op een bal, in de vorige week aldaar gegeven, een der danseressen in de armen van haar danser doodgebleven. De geneesheer verzekerde, dat de dood der jonge dame geweten moest worden aan haar te nauw geregen keurslijf, waardoor de ademhaling be lemmerd was. Omtrent een zeldzame eisch zal de rechtbank te Lucern eerlang moeten beslissen. Een teergevoelig vader nl. doet zijn minder jarige kinderen, uit een eerste huwelijk, over wie hem de voogdijschap is ontzegd, een pro ces aan en vordert o. a.terugbetaling van het geld dat hunne geboorte hem gekost heeft aan honorarium van den verloskundige, enz. Een Amerikaansclie schip, Alertdat met een groote lading petroleum naai China voer,' is door het inslaan van'den bliksem in volle zee verbrand. De bliksem verbrijzelde een der masten en lichtte naar men dacht, geen andere schade-aan. .Maar een half uur later toonde een dikke rook, die uit het voor ste gedeelte van het schip opsteeg, dat de la ding in brand geraakt was, en weldra verbrij zelde een hevige ontploffing de luiken en deu ren. Alle pogingen om de vlammen te blusschen j waren vruchteloos, en de bemanning moest eindelijk het schip verlaten. De mannen wer den den volgenden morgen aan boord genomen door een Eransch stoomschip, dat van 50 mijlen afstands op het licht van het brandende vaartuig was afgekomen. mot do Nihilisten al9 mot de Duitscho Socia listen, welbo in verdrukking toenemen, Mou meldt ook (iat iu het leger vele Nihilisten gevonden worden en dit vooral is oen zeer bedenkelijk verschijnsel, maar toch blijft de i regeering oven hardnekkig in do toepassing van dwangmaatregelen od vonden zelfs recht matige grieven barer onderdnpon geen gehoor, Hoo lang zal dit nog duren In korten tijd is dit door de na'tnur zoo rijk bedeelde land door twee aard bevingen getroffen. Dit ontzettend natuur verschijnsel ging gepaard met sen sneeuw storm en bracht, zooals licht te begrijpen is, do grootste ontsteltenis'te weeg. Bij de tweede aardbeving, welke voel hevigor was dan de eerste, werden verscheidene kleine steden en dorpeu in Audalusiö bijna geheel verwoest en verloren honderden monscben bun leven. De kathedralen van Sevilla, Gibraltar on Gre nada, meesterstukken van bouwkunst, wer den aanmerkelijk beschadigd en, naar men zeide, zou bet Alhambra, oen wonder van Moorsche bouwkunst, geheel vernield zijn. Da Oortoe, welk o weder vergaderd zij», zul len nu waarschijnlijk hunne discussiëu over de Madridsche hoogeschoo! on het daar plaats gehad hebbende stilden ttm oproer wel staken om aan de ramp, die het laud getroffen heeft, hunne aandacht te wijden. Volgens de' laatste tot ons gekomen be- richteu duren do aardschokken nog voort. Te Albunuelas vondeu 900 menschon hun graf door het instorten van een gebouw. Nabij Poriana had eene grondafschviviug plaats, welke een groot aantal men9chen bedolf. Uit de puin- boopen worden 30 lijken en 18 verminkte personen gehaald. De bowonens van Antequera kampveren op hot open veld. Te Loja ligt de halve stad in puin. In Andulusië schut men het aantal omgekomenen op eeu duizendtal. Het laat zich b-grijpen in weikeu angst de bevolking verkeert en dat velou in hot na tuurverschijnsel eene straf des hemels zien. Het bericht dat bet Alhambra Vernield zou zijn, wordt tegengesproken. Fa'SïMkrïjüi. De senaat beeft met groote meerderheid do wet op de middelen aange nomen en daaronder ook de belasting op de geestelijke congregatiën, welke door de hoeren Bathia eu Buffet verderfelijk werd genoemd voor de armenverzorging. Do. gemeenteraadsverkiezingen der laatste dagen hebben weder een nieuw bewijs go- leverd dat do republiek steeds meer en meer veld wint. Men bericht dat de republikei nen een groot aantal zetels wonnen en in departementou, waar zij tot hiertoe slechts zwak vertegenwoordigd waren, nieuwe zotels veroverden Het bevestigt zich dat de laatste onder handelingen «net China afgebroken zijn en dat 5 it 6000 man troepen binnen veertien dagen uit Frankrijk naar Toukin zullen ver trekken. Maandag nam de kamer met 408 togen 96 stemmen de begrooting van ontvangsten, zooals zij door den senaat was gewijzigd, aan. Zondag bielden de werklieden zonder werk te Parijs eene bijeenkomst, waarin de anar chisten aandrongen om /met geweld een eiude te maken aar. hunne ellende, maar de gema tigde arboiders wilden hun toestand verbe teren binnen de perken van orde en wet. Tot eon besluit kwnm men niet, behalve dat aangekondigd werd dat men dea 15en eene vergadering in de open lucht zou boudeu, De politie had zich gelukkig Diet met de vergadering te bemoeien en iu zoover is dit weder een vooruitgang té noemen. Het denkbeeld om Bis marck bij gelegenheid van zijn 70en geboor tedag eeu nationaal geschenk uau te bieden wiDt moer en moer veld en vijftig groote steden zijn er voor gewonuen. Het is dus zoo goud als zeker dat het denkbeeld op eene grootsche wijze zal kunnen in uitvoe ring gebracht, worden. Thans wordt officiëel het gerucht tegen gesproken dat de rijkskanselier naar Parijs zou gaan. Men bericht dat do Duitsche firma Lude- ritz iu Zoeloe-land oene baai mot 100 dui zend acres luud heeft aaugekocht en voorne mens is nog moer aan te koopen. Men be grijpt dat nu spoedig deze gronden eene kolonie van Duitschland zullen worden en de firma slechts als agent van de Duitsche ru- goering optrad. EugelaBnifl. Uit Cairo meldt meu dat do Nyl-eïpeditiü veel met -iekte te worsteion heeft; misschien wel een gevolg van hut kli maat eu den harden arbeid, waaraan de troe pen zijn blootgesteld. Beu paar dagen gale- dou is het leger van Khorti vertrokken. Gladstone is 75 jaar geworden. Aan weinige menschon is het gegeven op zulk eeu hoogeu leeftijd nog zulk een groote rol te vervuilen. liêBusSmn&cIl St. Petersburg schijnt een groo- ten voorraad Nihilisten te bevatten, want weder ziju elf hunner gevat en onder hen, een jonkman, bij wien men dynamiet eu ver scheidene oppoerige geschriften vond. Het gaat ZEETIJDINGEN. MIDDELBURG Vertrokken: 30 Dec. dlice naar New-York. BATAVIA Vertrokken 24 Dec. Burgemeester Schorer- Zweede naar Middelburg. 317^ STAATS LOTERIJ. Maandag 29 Dec. Ie Trekking 3e Klasse. No. 4716, 6372, 6515, 7367, 16008, 17009, 19745, 19945 f 100. no. 15311, 20929 f200. no. 4711, 9143,9388,10440 f 400. no. 231, 1259S, 20735 f1000. no. 2218, 16726, f 1500. no. 158S7, f 2000. no. 11801, f5000 no. 4423 f 25000. Dinsdag 30 Dec. 2e trekking 8e klasse. Nos. 395, 751, 494S, 6279, 9422, 13959, 20426 f100. Nos. 3100, 13984 f 200. Nos. 365 f400. No. 1775, 3603 f 1000. El/1 ARKTBERiCH TEN. Vlissingen, 80 Dec. •dBoter l f,25 a f 1,30 per KG. Eieren f 7.50 per 104 stuks. Voorspoedig be rallen van een Hinken zoon mevr. BUTNEBVan Durkn. Vlissingen, 28 December 1884. TT'oorspoedig bevallen van een Meisje, V M. C. BEKKEES—BOTTIEE. Vlissingen, 27 December 1884. Mijn HEIL- en GELUKWE.NSCH aan alle ingezetenen dezer Gemeente, bij den aanvang van 1885. De Burgemeester A. SMIT. aeluk en Zegen, wordt aan alle in- en op gezetenen van Vlissingen toegewensebt door Ms. POT, Wethouder. Vlissingen, 30 Dec. 1884. 'et compliment van den dag. GEBROEDERS POLAK. Vlissingen, 1 Januari 1885. Aan alle vrienden en begunstigers zij bij den aanvang van 1885 Geluk, Heil en Voorspoed toegewenseht. J. DE WITTE, Mineraal-fabriek. Den Ileeren leden der Sociëteit „Unie" bied ik bij den aanvang van het nieuw begonnen jaar, mijue Gelukwenschen aan. B. C. GOOB. TJij gelegenheid van het Nieuwjaar weusch cö ik aan Vrienden, en in het bijzonder aan mijne Begunstigers veel GELUK en VOORSPOED. P. BURGMEIJER, Tailleur. Begunstigers en Vriendenschaar! Geluk bij d' aanvang van dit jaar. Gezondheid, Voorspoed, Zonneschijn, Wensch 'k elkeen toe.'t Zij groot of klein. H. LOOISi Daar ik mijne zaak met 1 Januari 1885' aan mijne twee ondste zonen overgeef, betuig ik mijnen geëerden Stad- en Land- genooten mijnen hartelijken dank voor de gunst en het vertrouwen, nil dertig jaren genoten, terwijl ik tevens mijne opvolgers in de mij betoonde gunst aanbeveel. Vlissingen, 29 December 1884. A. KOPPEJAN. ppengevolge van bovenstaande advertentie eL nemen wij de vrijheid ons beleefdelijk aan te bevelen. De zaak zal gedreven wor den onder de firma GEBR. KOPPEJAN. Vlissingen, 29 December 1884. A. M. KOPPEJAN, J. KOPPEJAN.

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 2