IJNSIMSCIIË COIRAOT. No. 1. Donderdag 1 Januari 1885. 23,te Jaargang BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden \f 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke Tegel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR, HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde 3e suppletoire kohier van den lloofde- lijken Omslag voor 1884. Da burgemeester eu wethouders viiii Vlis singen, maken bekend dat bet 3e suppletoiro kohier van deu hoofdei ijken omslag voor bet jaar 1S84 na door gedeputeerde staten van Zeeland, bij bun besluit van 4 Januari 1884 do. 37 lt* zijn goedgekeurd, op heden is afgekondigd eu aan den gemeeuto-ontvaoguv ter invordering gezonden. Vlissingen, den 31 Dec. 1884. De burg- en wetb. voorn., A. SMIT. De secretaris, P. FORBES VVELS 18S4-'g5. Met de verschijning1 van dit nummer onzer courant op heden binnen de stad, is hef jaar 1884, dat wij hehhen doorleefd, "bijna niet meer.. Nog slechts enkele uren, en de 366 da gen, welke ons in het wegstervend jaar werden gegeven, om te doen, wat de hand vond te doen, liggen achter den rug. Als eene gedachte vloden ze, even als de dagen en jaren, die reeds achter ons liggen, voorbij, om weldra in het niet te worden opgelost. Met dat al snelde ook een belangrijk deel van ons leven, afgewisseld door veel liefs, maar ook door veel leeds, vluchtig daarhenen. Wat het jaar 1884 te dien opzichte op leverde, en wat het voor ieder onzer ge weest is, wie zal zulks naar waarheid schetsen? Bracht het toch voor den een' zegen en voorspoed aan, voor menigeen zal het wel, wegens ondervonden tegenspoed op tegen spoed of geleden verliezen, een jaarg-e- weest zijn, dat niet licht uit het geheugen zal kunnen worden gewischt, Hoe Int echter zij, zal de ervaring van de groote menigte wel moeten getuigen, dat ondanks veel, wat anders had kunnen en behooren te zijn, dankbaar op het verlede- ne mag worden teruggezien. Of bleven ons vaderland en de stad on zer inwoning niet voor buitengewone ram pen bewaard? In stede van slagregens, stormen en on- weders, die hier den oogst vernielden, el ders dood en verderf om zich henen ver spreidden, stond de zon in al haren glans voor het g'rootste deel des jaars helder aan bet onbewolkte hemelgewelf, en deed de aarde op hare gezette tijden hondervoudi- ge vrucht uit haren schoot voortbrengen. Geen verderfengel trad vooralsnog onze laadpalenhinnen.Slechtshij geruchte kwa den ons de rampen en ellende ter ooren, die niet verre van ons, de zoo te recht ge vreesde cholera door het ontvolken van steden en dorpen aanrichtte. Geen zwaard werd, niettegenstaande bet woelen en werken van veler hartstoch- ■j~eib bij het streven naar verkrijging van ■bet onbereikbare, voor den krijg g-ewet, waardóór de zegeningen des vredes ten voile mochten worden genoten. Idit alles hieven wij nog die wij zijn, al kunnen de slachtoffers van den dood bij duizendtallen worden geteld. Erkennen wij tevens dankbaar het vele goede, dat in den bijna afgesloten jaarkring in onze omgeving werd waargenomen. Dank zij het onvermoeid streven van het gemeentebestuur, en inzonderheid dat van het1 achtbaar hoofd dezer gemeente om de bronnen van welvaart hier welig te doen vloeien, werden werken voltooid of aanvankelijk uitvoering gegeven aan reeds vroeger ontworpen plannen, die een maal tot verwezenlijking gebracht, nood wendig ten bate der ingezetenen moeten gedijen. Vandaar,dat geen jaarvoorbijg'ing',waar in zooveel werd gebouwd en herbouwd als in het bijna afgeloopen juar, waardoor, zoomede door den aanleg van nieuwe stra ten, als anderszins, verschillende deelen der stad een g-unstiger uiterlijk verkregen dan weleer. Bracht dit een en ander ook niet weinig bedrijvigheid en vertier te weeg,het stelde tevens menigeen in staat in de behoeften der zijnen te voorzien. Dit alles naar waarde waardeerende, mag ook niet op een' stond als deze over het hoofd worden gezien de schaduwzijde van veel om en bij ons, dat tot weemoed stemmen moet, en bij het zamenpakken van donkere wolken boven onze hoofden, de toekomst meer en meer onzeker maakt, en onwillekeurig de vraag van veler lip pen doet vloeien:wachter, wat is er van- den nacht? Immers valt het niet te ontkennen, dat bij veel, wat tot dankbaarheid stemt, er ook niet weinig te noemen is, dat een geest van achteruitgang ademt en anders zou kunnen en behooren te zijn. En daaronder mag in de eerste plaats wel g'erekend worden, de algemeen heer- schende malaise op het gebied van nijver heid, handel- en scheepvaart, welke zich in al hare gevolgen in geene geringe mate ook hier doet gevoelen, zonder vooralsnog eenig uitzicht op verbetering te openen. Bij de algemeene stilstand van zaken kan het dus g*een verwondering baren,dat onze havens voor het grootste deel van het jaar zich ledig voor ons oog* hieven ver- toonen, en van handel en .verkeer in ons midclen geen sprake kon zijn. Ook aan teleurstelling en stelselmatige tegenwerking ontbrak het Vlissingen in 1884 niet. De overplaatsing van 's rijks opleiding schepen naar hier, bleef ondanks het daar toe strekkende koninklijk besluit zeer ze ker niet in het welbegrepen belang onzer jeugdige zeelieden en allerminst tot waar deering van het rechtsgevoel dergenen, van wie men zou kunnen verwachten, dat zij recht hoven macht of verkeerde invloe den stellen, tot dusverre nog een vrome wensck. Niet minder werd veler verwachting in hooge mate teleurgesteld bij het zien ver slappen der werkzaamheden aan de kon. mij Schelde, die in weerwil van vroeger haar gedane beloften en toezeggingen van werk, er eindelijk moest toe overgaan een aanzienlijk deel barer werkkrachten af te danken, door welken maatreg'el me nigeen verplicht werd een heenkomen naar elders te zoeken. Gelukkig bleef zij vooreerst nog* door het verkrijgen van eenig werk voor al geheele sluiting harer werf en fabriek en tot afdanking van nog meerder pex'soneel gevrijwaard. Daarentegen mo ckt het der kon. stoom vaartmaatschappij Zeeland gelukken door doeltreffende maatregelen op flinke wijze het hoofd te bieden aan bezwaren van al lerlei aard, dat haar, bij het toenemend personen en goederenvervoer, steeds in belangrijkheid deed toenemen, wat, het zal wel niet behoeven gezegd te worden, ten goede gedijde onzer gemeente. Nemen wij hierbij in aanmerking* dat de beide -loodswezens hun leeuwenaandeel iu de nog stille welvaart van Vlissingen niet ontzegden, en het meer dan ééne in richting van nijverheid niet aan belang stelling ontbrak, dan voorzeker mag, on danks den druk der tijden hei jaar 1884 door ons nogbeschouwd worden, als een jaar, dat wij met een' dankbaren terugblik op het verledene mogen besluiten. Wat het jaardat wij staan in te treden voor ons land en volk voor de stad onzer inwoning of voor ieder onzer zal opleve- veren, ligt in het onzekere en weten wij niet Hopen wij, dat 1885 onder inwachting van Hoogeren zegen voor alles en allen z :j een rijk gezegend jaar, waarin de zon des voorspoeds den benevelden gezichts einder moge doorbreken en alom door hare weldadige stralen, vrede en welvaart aanbrengen. Inzonderheid zij zulks voor deze stad het geval. Onder haar bestuur worde ie ders streven, dat het welzijn van allen beoogt, ditjaarmeteen gunstigen uitslag bekroond en vallen haar, en allen, die met ons hare belangen wenschen voor te staan, de beste zegeningen ten deel. Vlissingen, 31 December Gedurende de 2e Helft der maand October jl. zijn aan liet postkantoor albier de volgen de brieven ter verzeuding ontvangen geadres seerd aan onbekenden Mej. H. S. II. Deurink, Groningen Maria Boogaards, Venloo G. Snoei, Rotterdam (briefkaart,) Verzonden geweest naar Amerika James van Hoeve, New-York Idem naar België Bernoskie, Antwerpen. Idem naar Engeland Miss. "Widow C. J. Smith, Londen. Op Maandag namiddag, te laat om nog bij advertentie in eenige courant te kunnen open baar maken, ontving de voorzitter der veree- niging van volksvoordrachten van den broe der van mej. Groote, een telegram, dat we gens ongesteldheid, zijne zuster onmogelijk de op 30 December vastgestelde spreekbeurt zou kunnen vervullen. Stellig is door velen onzer stadgenooten dit bericht met leedwezen vernomen, en hopen wij in 't volgende jaar de begaafde spreekster iu ons midden te zien. Do bij het 3e reg. inf. benoemde kapitein N. E. Smeets is ingedeeld te Vlissingen. De bevolking des lands bedroeg op 1 Jan. 18S3 4,172,971 zielen en op 1 Jan. 1S84 4,225,065. De toeneming bedroeg alzoo in dat jaar 52.094. Heeft deze zich in 1884 ge lijkelijk voorgedaan, dan zou op ultimo dezer de bevolking alzoo het cijfer van 4,277,159 bereiken. Volgens art. 77 der grondwet zou het aantal leden der tweede kamer dan 95 moeten bedragen en zouden derhalve niet 11, maar 9 plaatsen op vervulling wachten. Bij besluit van den minister van maiiue van 24 dezer is de. ministerieels beschikking, van 14 October jl., waarbij de aanwerving van jongens beneden den leeftijd van 14 jaren tijdelijk werd gesloten,ingetrokken. Voor jon gelingen beneden dien leeftijd, van voldoeude ontwikkeling eu daarbij de vastgestelde leng temaat hebbende, bestaat mitsdien van af he den de gelegenheid weder in 's rijks zeedienst te treden. Naar men verneemt is het onderzoek der ontwerpen van grondwetsherziening bij den raad van state afgeloopen en zal weldra 's raads advies aan den koning worden aangeboden. De burgemeester van den Helder zal zich namens den raad, tot den minister van marine wenden met het verzoek, terug te komen op zijn besluit tot ontslag van 50 werklieden van 's rijks weit te Willemsoord, of dit althans zoo te wijzigen dat de nadeelige gevolgen zich minder zullen doen gevoelen. Ons werd toegezonden de volgende mede- deeling //De ondergeleekenden berichten, dat ten gevolge van de besluiten, genomen in de ver gadering van iudustriëelen, gehouden op 23 December 11. in het lokaal Krasuapolsky" te Amsterdam, ter bespreking van het verleenen eener subsidie voor de Antwerpsche tentoon stelling, de heer burgemeester van 's Graven- hage de welwillendheid had, eene vergadering bijeen te roepen van vertegenwoordigers der gemeenten en corporatiën bij die besluiten aangewezen en ook van bijzondere personen daarbij aangeduid; dat deze vergadering heden ten stadhuize te 's Hage gehouden en waaraan de beide eerst ondergeteekenden deelnamen, om verschil lende beweegredenen geen aanleiding heeft gevonden de voorstellen goed te keureu; haar krachtens voormelde besluiten ter beoordee ling aangeboden en dat daarom de uitvoering vervalt. De ondergeteekenden betreuren dien uit slag; zij achten hunne taak ten opzichte dezer voor Nederland zoo gewichtige aangelegen heid afgesponnen en betuigen hunne erkente lijkheid aan allen, wier spontane medewerking hunne aanvankelijke pogingen steunde. Amsterdam, 29 December 1884. A. C. WERTHEIM. JACOB DUYVIS. J. M. VAN DER MADE. ALEX. DANIELS. A. J. VAN BEEK. J. A. N SCHAGEN VAN LEEUWEN. Mr. D. JOSEPHUS JITTA, Secretaris." RECHTZAKEN. De rechtbank te 's Hage heeft Maandag uitspraak gedaan in de verleden Maandag be handelde vervolging van denLeidschen student, die aan een zg. groen een klap had toegebracht. De rechtbank heeft overwogen dat het feit, den bekl. ten laste gelegd, wettig en overtui gend was bewezendat door den ambtenaar van hot O. M. bij het onderzoek ter terecht zitting was opgemerkt, dat zich na het toe brengen van den klap bij den novitius krank-

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1