VLISSINGSCHE COI SIWT. No. 102. Zondag 21 December 1884. 22s1 Jaargang BIPMIANI). BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettel® worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- eil ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge-land en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie als gevonden ge deponeerd een NIEUWE SCHORT. Zij, die zich. met het vol- w :nde kwartaal, aanvan gende 1° Januari 1885, op de Vlis- singsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Vlissingen, 20 December. Van 13 tot 19 Dec. zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 523 en daarheen vertrokken 597 passagiers. De Woensdag jl. door den kerkeraad der Ned. herv, gemeente alhier gehouden nieuw- jaarsbedeeling heeft opgebracht de som van f324. Geruime tijd is er na de aanbesteding van het badhotel vetloopen, en was men niet ge heel ten onrechte beducht, dat er aanvanke lijk van den geheelen opbouw niets zou komen. Voor hen, die er mede bekend zijn, dat de maatschappij van gronden met liet bestuur onzer stad een contract beeft gesloten, waarbij de opbouw van een badhotel is vastgesteld, dat op 11 Oct. 1885 gereed moet zijn gekom en, zal die twijfel echter niet hebben bestaan. Thans kan men echter mededeelen, dat na de aanbesteding van het eerste plan, dat on overkomelijke fouten had, waardoor eene her ziening er van noodzakelijk bleek, een nieuw plan zoo verre gevorderd is, dat het spoedig aan de goedkeuring van den gemeenteraad zal worden aangeboden. De vorm van het gebouw, die van het eerste plan langwerpig was en met ééne verdieping, is nu gansch veranderd en zal bijna vierkant zijn, daar het eene lengte zal verkrijgen van 60 meter bij eene breedte van 50 meter en thans met meer dan ééne verdieping zal wor den opgetrokken. Zooals bet plan nu daar ligt, zou het hotel voor de tegenwoordige eerste behoefte veel te groot zijn te achten, zoodat men zich heelt voorgesteld aan dè voorzijde een gedeelte te FEUILLETON. MIJNHEER JÜIST-ZOO. UIT HET ENQELSCH. 6.) Hoe lang ik daar gebleven ben, weet ik niet, maar de avonddauw bad mij door en door nat gemaakt, toen ik het kerkhot over stak om den weg naar de school in te slaan. Ik sloot do deur mot deu sleutel en de Latijosche spraakkunst uit den lessenakr ha lende, verborg ik zo op mijn hart. Toon ik het dorp verliet, was het stil en vertoonde zich geen enkel licht. En nu, zeide Bladburn, terwijl hij eensj klaps opstond, indien u ooit dit boekje in handen komt, zorg er dan voor tor liefde van mij en van haar, die mij getrouw was, of schoon zij mij niet meer beminde. Waar zjj ook dit oogeublik zich moge bevinden, moge God haar zegenen. bouwen, en voor bet gebruik gereed te maken Dat gedeelte za] echter niet gering zijn te be schouwen, daar het meer dan zestig ruime logeerkamers zal bevatten, die allen op de bovenverdiepingen zullen gevonden worden. Met den-gelijken grond komen, behalve een uitgebreid terras, in de benedenverdieping verschillende zalen, voor muziekuitvoering, leeskamer, restauratie- en ontvangzaal, terwijl in het sousterrein de keuken met kelders en de inrichtingen voor het bedienend personeel zullen gevonden worden. Daar men in 't volgend jaar spoedig met den bouw hoopt te beginnen, stelt men zich voor, nog voor het einde van dit jaar met het gelijkmaken van het duin aan te vangen. Voor het examen als apothekersbediende te Middelburg zijn Donderdag weder vijf candi- daten geslaagd, nl. de heeren A. Gouka, geb. te Schiedam, Pb. P. van Eupen, geb. te Ge- mert (N. Br.),W. Anker Cz. geb. te Zierikzee, J. Pekelharing, geb. te Zaandam en G. Volk mans, geb. te Purmerende. De gemeenteraad van Middelburg beeft in zijne gisteren gehouden vergadering den prijs van bet gas voor 1885, vastgesteld op 9 cent per stère; tot nu toe bedroeg dit 10 cent per stère. Men schrijft aan de Midd. Ct. Het onderzoek naar de kennis van de mili ciens der lichting 1884 heeft uitgewezen, dat van de 10,153 miliciens 9080 konden lezen en schrijven, 96 enkel lezen en 1009 lezen noch schrijven. Zoo luidt het officieele bericht. Maar wie verstrekken de gegevens Korporaals, die zelf het in de kunst van lezen en schrijven niet ver gebracht hebben. Wie onderzoekt in hoever het beweren der 9080, dat zij lezen en schrij ven kunnen, eenige waarde heeft Niemand. Laat ik in dit opzicht mijne eigene onder vinding mededeelen. Ik kwam met akte van hulponderwijzer en eenige aanteekeningen in dienst als milicien bij een der regimenten ves ting-artillerie. Toen ik mijne akten toonde, werd daarvan geen notitie genomen. De korporaal vroeg slechts no. 166 kunt ge lezen Antwoord ja En zoo ging het op de rij af. Achter eik nom- Toeu wij afdaalden om naar bet kamp te gaan, met de armen over elkanders schou ders geslagen, werdeu de lichten in de vallei en langs de bellingen der heuvelen uitgedoofd en zoover de blik reikte, zag men niets dan de door den muneschijn verlichte zwijgende tenten. III. Wij hadden gedacht dat het opvukkeu vau onze brigade slechts een begin was van een algomeeuu beweging van bet gausche leger, maar, zooals do lezer zich herinueron zal, bad dit slechts den volgenden dag plaats. De ge- confedereerden wareu zonder een scbot te los sen naar Cintreville teruggekeerd en de natio- Diile troepen hadden bi-zit genomen van Le- wisville, Weenen en Fairfax Courthouse. Wij bezetten nu volkomen dezelfde stelling als die in den nacht, welke den slag van Bull Run voorafging, d. i. den ouden weg van Manasses. waar men meende dat de hoofdmacht van deu vjjaiid zich bevond. Met een verrekijker ge wapend koudon wij do schildwachten des vij and» langs den zoom der bosscben op en neer zien gaan, en 's morgens en 's avonds hoor den wjj de uitdagende tonen van hunne trom men. iper een streep gezet in de rubriek //lezen*. Wie beweerde het niet te kunnen kreeg na- üiurlijk geen streep. Vervolgens werd in de zelfde volgorde een onderzoek naar hef schrij ven ingesteld. Ook ik moest verklaren het wel te kuunen. En nu deed zich het zeker vreemde verschijnsel voor, dat sommigen ver klaarden wel te kunnen schrijven maar niet lezen. De korporaal teekeude met stalen ge - ziqht alles op. En ik geef de verzekering dat rL'enig milicieD, die verklaard had wel te kun nen lezen, er ongeveer zooveel van kon als kinderen van 5 en 6 jaren. En dan de beoordeelaarsBij het exer- cperen met vestinggeschut doceerde de statis ticus,dat die //Vuurmond" met zooveel kilome ters buskruit werd geladen! Of een mortier van zooveel centiliters moest op zooveel kilogram gericht wordenEn zijne bewondering over z/zoo'n boer" steeg ten top, toen ik voetstoots kou uitrekenen hoeveel hectogram brood, (niet hectoliters, zboals bij zei,) ieder man krijgt, als voorde twee ]y2 KG. wordt gege- veD. Ik wilde maar zeggen, dat die statistiek niet volkomen betrouwbaar is. In de //Haagscbe sprokk elingen" in bet Ulr. fvan S December leest men ;/Wat ik t5rj "üe meerderheid (der praeadviseurs over de verbooging van het schoolgeld voor de H. B. school) mis, is het besef van de beteeke- nis, welke f 40 's jaars voor een burgerman heeft; hierover loopt men m. i. wel wat al te luchtig heen, wanneer in bet oog wordt ge houden dat juist die middenstand de bron is, waaruit het weereDdeel onzer ingenieurs enz. enz. voorkomt. Dit in aanmerking nemende, zie ik twee groote leemten in de adviezen lo bespeur ik geen enkel argument, waarom men enkel praat over f 60 off 100 en de midden weg, nl. f80, nauwelijks genoemd, niet be sproken en toch door allen verworpen wordt, terwijl men m. i. juist dien middenterm nu als overgang moet aannemen, om dan b. v. tegen 1890 verdere verhooging (tot f 100) vooruit aan te kondigenen 2o ontdek ik niets van een onderdeel, dat toch geheel in de redenee ring en het voorstel thuis behoort, nl. een ge lijksoortige regeling voor de parallelschool voor jongedames, voor wie zeker het middel baar onderwijs toch meer weelde ofwil raer. Als zij kondat, bleven de schildwachten niet in gebreke ods afbreuk te doen. Er ging geeu nac'nt voorbij of zij schoten op ouze voorposten, in bet eerst met weinig gevolg, maar langzamerhand werd het gevaar ernstiger. Arme Bladburn I Terwijl ik hem eiken dag zijn soldatenplicbten zag volbrengen, en met zijn tegelijk schroomvallige en aangeuaroe ma nieven tegen elkeen zag glimlucbeu en tot niemaud een nutteloos woord richtten, kostte het u ij moeite te gelooven, dat het dezelfde man was, die den avond vóór ons vertrek uit het kamp van den Potomac mij de geschie denis verhaald had vau zijn liefde en verdriet, in woordeD, die ik nooit vergeten zal. Terwijl ik mij aan die treurige gedachten overgaf, zag ik Blately bot zeil oplichteD, dat deu ingang der tent afsloot. Zijne lippen waren bleek en hij beefde. Makkers, zeide hij, on3 aanziende, Juist Zoo 's dezen nacht gekwetst. Wat? Op de wacht gekwetst. Is het mogelijk? Hij was in deu loop graaf naast de mijnen 1 riep Strong uit. Ernstig gekwetst Ja, heel ernstig. minder levensbehoefte is dan voor jongens en voor wie dus stellig dék f 1U0 's jaars zou moeten worden betaald, als men dit voor de jongens eischte. z/Ik vlei mij evenwel, dat een amendement deze twee leemten zal aanvullen, zoo de'ver hooging er al doorgaat, want ook dit is nog niet zeker. Wordt zij verworpen, dan zal dit zeker ten deele te wijten zijn aan één kolos saal onhandig argument: het minerval mag heet het niet hooger zijn dan het hoogere- burgerschoolgeldomdat bet gymnasium //slechts voorbereiding geeft tot de zeer kost bare studiën aan de universiteitAlsof njen dit argument niet kon omkeeren en, met meer recht, zeggen hij, die zi_ n zoons ,/£eer kostba re studiën aan de universiteit kan laten raar ken, behoeft ook minder steun van gemeente wege bij de voorbereidende studiën' zijner kinderen". De geheele vloot, die dit jaar de haringvis- scherij uitoefenende, zoowel van Vlaardingen als van elders, binneu zijnde, blijkt, dat de ge heele aanbreugst geweest is ton, tegenover 229,713y3 ton iu 1888. Dit jaar bestond de vloot uit 436 schepen, tegen 409 schepen in 1883. Onlangs werd, dooi' eenige belangstellen den aan de regeering in overweging gegeven, eeu kustwacht in te stellen voor de redding van schipbreukelingen. Over het geheel heeft de regeering zich met dit denkbeeld wel kun nen vereenigen, en het komt haar voor, dat de financieele omstandigheden niet van de uit voering mogen terughouden zij wensebt haar dan ook mede als een hulpmiddel in oor logstijd aan den dienst der kustvwliehting te verbinden. Ten einde de belangrijke uitgaven minder drukkend te makeD, bestaat het voornemen, den bouw der lichtwachterswoningeu over vier jaren te verdeelen maar om de kust wacht zoo spoedig mogelijk in werking te brengen, moeten de wachters in 1885 benoemd en de senaphore inrichtingen geplaatst wor den. Daartoe is nu alsnog f 41,200 op de be grooting gebracht. Yoorts stelt de regeering alsnog voor, de lichtschepen van het Goereesche zeegat, die jaarlijks f 9500 kosten, te vervangen door Ik wist het vooruit. Het was niet noodig dat ik er onderzoek naar deed. Hij had be sloten zijn dorp nimmer weder te zien. Bladburn lag in de ambulance op een bran card. De chirurgijn lag naast bom Dedorgu- knielden sneed zorgvuldig den voorkant van ziju kiel weg, Toen viel de gevlokte en go- scheurde Lutijnscbe spraakkunst er uit er, op den grond. Bladburn wierp een snellen blik op mij. Ik raapte bet boek op en terwijl ik het iu zijne hand gaf, drukten zijne verstijfde vingers rachtkens bet dierbare voorwerp. Spoedig begaven hem zijne knuhten Na verloop van eenige minuten was da taak van den wondheeler ul'geloopen. Toen deze man met eeu ruw uiterlijk, maar teeder hart. op stond, bloukeu er "tranen in zijne oogeu. Arme jongen, zeide bij Zacht, er is niets aan te doea. Als gij iets te zeggen hebt, zeg bet dan nu, want spoedig zult gij met deze wereld afgerekend hebben. Toon sloeg Bladburu zijne oogon langzaam tot mij op eo terwijl een glimlach voor de laatste maal even op zyno lippen zweefde, antwoordde bij zacht ja, Juist Zool Eind*.

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1