VIJSSIXGSCIIE COURANT. No. 96. Zondag 30 November 1884. 22ste Jaargang BINNENLAND. LL I T EENE TANTE EN EEN NOTARIS. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaau. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- etf ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 29 November. Van 22 tot 28 November zijn alhier uit Queenboro met de mail booten aangekomen 416 en daarheen vertrokken 466 passagiers. Vrijdag morgen zes uren bad aan bet lokaal station alhier een treurig ongeval plaats. De stoker S. een oppassend jongmensch, alhier bij zijne ouders inwonende, bad op het oogen- blik, dat de locomotief reeds in werking was, bet ongeluk mis te stappen,door zijn linkervoet in plaats van op de trede,op de rail te plaatsen, waardoor een wiel over het voorste gedeelte van den voet ging en drie teenen totaal ver brijzeld werdeD. Overigens werdde voet nog op andere plaatsen beschadigd, zoodat die erg is opgezet, toch bestaat er hoop op eene genezing zonder verlies van den voet. De heer A. But- ner verleende bij dit ongeval de eerste ge neeskundige hulp. Er beeft zich te Sluis wederom eene com missie gevormd tot bet inzamelen van gelden om op 5 December a. s. de kinderen der on- en minvermogenden te verblijden. Men schrijft ons uit Sluis 't Is alhier weer stil, de werkzaamheden zijn gedaan. Kwam 24 September de eerste wagen met suikerbieten binnen en lagen er in de kaai een zestal groote schepen op eene la ding te wachten, spoedig was de aangevoerde hoeveelheid beetwortelen zoo groot, dat men ze langs den kanaaldijk opstapelen moest. Die hoop bedroeg eens drie millioen KG. in weer wil dat de haven vol met schepen lag. Thans is alles opgeruimd en zijn er ruim tien mill. KG. bieten naar België gevoerd. Bij den penningmeester der spaarbank van de Maatschappij tot Nut van het Algèmeen, departement Sluis-Aardeuburg, is van Janu ari tot ultimo October jl. ingebracht 6 duizend gulden en slechts f 2500 opgevraagd. Wel een bewijs, dat spaarzaamheid geluk- uit het Fransch. 7.) XII. Maar or was weder eene nieuwo reden tot verbaziDg, want toen bij aan hot einde ge komen was, viel ziju blik op de ondertee- keuing van zijne nicht, die op de zijue scheen te wachten. Heeft, vroeg hg aan den notaris, mijne tante haar dit, nog vóór haar dood, laten teekeuon. Wel zeker, mijn waarde heer, antwoordde de hoer Frénel met zijn gewone goedigheid de overledene, die wist hoe onervaren hare nicht en gij zijt, heeft u niet in verlegenheid willen laten met al die bijzonderheden en als gij zoo goed wilt zijn op uwe beurt te teekenou, is de zaak afgeloopen. Zonder het zich een tweede maal te laten zeggen, nam Arthur eene pon op en schreef naast den naam zijner nicht den zijnen met een prachtigen krul. kig nog niet van het woordenlijstje geschrapt moet worden. Bij het examen voor apothekersbediende te Middelburg zijn geslaagd de dames B. C. Tjeenk Willink geb. te Zutphen A. van Po- meren, van Koog a. d. Zaan, en W. J. Schol- ting, van Utrecht. Een heeft zich terugge trokken. In het postwisselstelsel hier te lande zal met 1 December a.s. een leemte worden aan gevuld door de invoering, met dien datum, van postbewijzen. Deze zullen verkrijgbaar zijn in 19 soorten, namelijk tot bedragen van 1, 1.50, 2, 2.50 gulden enz. tot en met 10 gulden; er wordt van ben de helft der gewone postwissels geheven en daarenboven een halve cent voor fonnulierkosteu. Een ieder zal zich aldus postbewijzen in voorraad kuiyien aan schaffen, om die in eenen brief of omslag te verzenden, wanne er en waarheen bij wil, mits binnenslands. Yéór de verzending vult men er den naam in van den persoon, voor wien het geld be stemd is, en scheurt er de strook af, die be waard moet blijven, om te dienen als bewijs van storting, voor bet geval dat het postbe- wijs verloren mocht gaan. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig, doch ook na verloop van dien tijd kan, bij aanvrage aan eenige postinricktiug, machtiging tot uitbetaling verkregen worden. Yoor de uitbetaling gelden voorts dezelfde regels als voor gewone postwissels. Betreffende de wereldtentoonstelling te Antwerpen, voornamelijk met betrekking tot de internationale tombola, wordt ons uit Ant- werden het volgende gemeld Do inrichting van deze loterij, ouder be scherming van het gouvernement, schijnt in beginsel vastgesteld te zijnde voorwaarden, waaronder zij zal plaats hebben, zullen weldra verschijnen. Gelijke verloting zal georganiseerd worden voor de wereldtentoonstelling der schoone kunsten, voor welke officieele uitnoodigingen Het is, zooals het is, maar hat is toch eene vrepmde wijze van een contract te tee kenon, zeide hij tot zich zei ven toen hjj de wouiDg van den notaris verliet oin zich naar Cornélie te begeven. Hij vond haar alleen met mevrouw Barne- njain, die soort juffrouw van gezelschap, welke bij bij het eerste bezoek bij zijue nicht ont moet had. Cornélie betoonde in ieder geval veel achting voor deze dame, maar deze scheen er ook geeu misbruik van te maken; want zij vertoonde zich zelden en bleef, buiten den maaltijd, altijd in baar kamer. Arthur had er nooit bijzonder opgelet en had nooit met haar iets anders dan eenige beleefde woorden Het jonge msisju haastte zich haar neef mede te doelen, dat Ülympe vertrokken was. Maar, voegde zij er met een schalkschen blik bij, waarvan hij de boteekeai3 niet recht begreep, zij komt spoedig terug. Veertien dagen later was Olyropo, niette genstaande de belofte van Cornélie, uog niet teroggokeerd en toch moeat zijn huwelijk met Cornélie nog denzelfdon dag govierd worden maar Cornélie scheen de afwezigheid van haar zijn gezonden aan alle landen, die aan dezen wedstrijd deelnemen. De wereldtentoonstelling der schoone kun- sieu zal ingericht worden door de kon. maat schappij tot aanmoediging van schoone kun sten, opgericht te Antwerpen in het jaar 1788. Bijzondere gebouwen, een oppervlakte van bij de tien-duizend vierk. meters beslaande, zullen bij de wereldtentoonstelling daartoe worden opgericht. Ieder natie zal baar afdeeling hebben. Het Belgisch gouvernement zal een bui- tenlandsche jury benoemen. De tentoonstelling der schoone kunsten zal geopend worden te gelijk met de wereldten toonstelling, dus op 2 Mei 1885 de duur de zer twee tentoonstellingen zal minstens 5 maanden zijp. Yoor de akle-examens, volgens art. 56 a en h der schoolwet van 187S af te nemen, werd op de begrooting voor liet loopende jaar f40.000 geraamd. Die kosten zijn echter grootendeels natuurlijk door het getal kandi daten zoodanig tegengevallen, dat f 30.000 op bedoeld begrootingsartikel te kort komt. Die examens komen het rijk dus, over ééu jaar, op f 70.000 te staan. (I).) De afdeelingen der tweede kamer hebben de beeren Schaepman, Yan Delden, Beelaerts van Blokland, Van Blom en Rutgers van Ro zenburg gekezen tot rapporteurs over de defi nitieve voordracht tot wijziging der grondwet betreffende de troonsopvolging tijdens het re gentschap. Het onderzoek van bet ontwerp van wet tot verandering van art. 198 der grondwet in de afdeelingen der tweede kamer heeft de volgen de uitkomsten opgeleverd. Onderscheiden bedenkingen, bij de behan deling van bet voorstel tot het in overweging nemen van deze wijziging te berde gebracht, werden ook thans weder door enkele leden ontwikkeld. Daarentegen verklaarde de groote meerderheid zich op de bekende gronden ten gunste van dit wetsontwerp gestemd. In één afdeeling werd weder de vraag om- beste vrieudin nipt to merken on de bruide gom meende, dat hij genoegzaam de oorzaak dezer afwezigheid kende om er niet naar te behoeven te vragen. XIV. Een klein aantal genoodigden waren in de zaal bijeen. Het waren eeuige vrienden van Arthur, die hem tot getuigen moesten clieneD, vervolgens de notaris en twee of drie porsoueu uit P., oude kennissen van mevrouw Lamberty. Slechts de bruid, die nog aan haar toilet bezig was, ontbrak nog. De bruidegom was eenigszins bewogen. Men verbindt zich dan ook niet voor het leven, zonder een soort van geheime vrees te koesteren, die het hart sneller dan ge woonlijk doet kloppen en Arthur doorliep, om deze gedachten van zich af te zetteo| met groote schreden de zaal, geduldig wach tende tot het zijne bruid zou behagen klaar te ziju" Hij had reeds, ik weet niet hoeveel ma len het vertrek op en neer geloopeo, toen hij, zich weder omwendende om zijne wan deling te horvatten, do deur zag opengaan trent de bevoegdheid der kamer te n deze te sprake gebracht. Niettegenstaande art. 7 grondwet j°. art 99 alin. 4 der kieswet zo werd in bedoelde afdeeling beoogd beef*" de ontboudeu kamer zich bevoegd geacht.te verklaren, dat er grond bestaat om een voor stel tot verandering in de grondwet in over weging te nemen. Zal de nieuwe kamer zich ook bevoegd achten om die wijziging aan te nemen Zoo ja, zal dan niet de regeering daaruit kunueu afleiden, dat deze kamer zich ook bevoegd zal rekenen om verdere voorstel len tot verandering in de grondwet in over weging te nemen, zonder dat de tabel regelen de de verdeeling des rijks in kiesdistricten herzien is. Eindelijk werd door sommige leden, naar aanleiding van de gewone afkoudigingsformu- aau het slot van het wetsontwerp, de vraag ge daan, op welke wijze de regeering uitvoering denkt te geveu aan het voorschrift van art. 199 der grondwet. De commissie van rapporteurs is van oor deel, dat de openbare beraadslaging over het voorstel voldoende is voorbereid. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer bij de behandeling van het ontwerp tut. goedkeuring van de wijziging van art. J9S der grondwet, ontwikkelde de heer II intgens op nieuw bezwaren tegen de toekenning van bevoegdheid tot grondwetswijziging nou een regent, vooral met het oog op de tweespalt der partijen. Hij waarschuwde met liet oog op de lessen der geschiedenis voor de gevolgen. De heer Schaepman bestreed die waarschu wingen, had alle vertrouwen in het karakter van het Nederl. volk, dat met zijn oranjehuis vereenzelvigd is, en vreesde de partijschappen hoe heftig ook niet, zoolang boven partijen staathet vaderland. Minister Heemskerk sloot zich hierbij aan, wees op de noodzakelijkheid die zich kon voordoen tot grondwetsherziening tijdens het regentschap en voegde er bij dat, voordat de kamer over de definitive grondwetsvoorstellen zou beslissen een aanvulling volgens de wet door de regeering noodig werd geacht. en do bruid, begeleid door mevrouw Barne- main, verschijnen. Welk een verrassing 1 Het was Cor nélie niet. Wij znllen de scherpzinnigheid onzer leze ressen of lezers niet beleedigon door buu te zeggen dat het Olympe was zjj zullen dit ongetwijfeld wol geraden bobben. De bruidegom schemerde het voor de oo- gen in de zaligheid van zijn gevoelhij werd bijna dol van geluk en durfde nauwelijks zijne eigene oogeu geloovou. Olympe naderde zedig aan de hand van hare zoogenaamdo gouvernaute en Cornélie achter haar in het eenvoudige gewaad van eene brnidsjuffer. Wat betookont dat vroeg Arthur, wiens beonon onder hem knikten, terwijl hij in oeu leuningstoel nedorviel. Dat betnekent, antwoordde de tot hier toe onder den naam van mevrouw Barne- main aangeduide persoon, dat gij eene kleine vergissing begaan hebt in de persoon, niets andors. Gij zult van nn af weten waaraan men zich evenals gij blootstelt, als men zich zoo

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1