VLISSINGSCHE COURANT No. 93. Donderdag 20 November 1884. 22ste Jaargang L L I T M. V BUREAU: Klsin-e Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEYER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PMJS DER ADVBRTENTEENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Bike regel naeer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. iimnmi). Vlissingen, 19 November. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd omstreeks 2 uren alhier alarm voor brand ge maakt, die spoedig de brandweer op de been bracht en menigeen naar de plaats van het on heil deed snellen. De brand bleek uitgebarsten te zijn bij den meubelmaker van Schalk op de Bierkade in een achter den winkel op zich zelf staand gebouwtje, dat tot bergplaats van ma terialen werd gebruikt. Door het spoedig toesnellen der spuiten, van welke die der klasse van discipline het eerst water gaf, was men den brand, die zich in het eerst dreigend liet aanzien binnen kor ten tijd meester, waartoe het stille weder en bet aan overvloed aanwezig zijn van water het hunne niet weinig bijdroegen. Daar bet gebouw der R. K. school voor meisjes op de Groote Markt in aanraking stond met het in brand staande gebouwtje eu alzoo mede gevaar liep in brand te geraken, werd het onmiddellijk door de bewoonsters verlaten, die haren intrek namen in het bur gerweeshuis, waarin tevens in veiligheid werd gebracht, wat geborgen kon worden. Gelukkig echter kwamen allen met den it /ök vrÜ u rjt verbrande gebouwtje met alles wat er ;n in bevond, is verzekerd bij de onderlinge andwaarborgmaatschappij van De Jonge Co. te Amsterdam. Hoewel de oorzaak van den brand tot heden onbekend is, meent men niettemin reden te hebben aan kwaadwilligheid te denken. Al thans de zaak is in handen der justitie. Dezer dagen is door den kommandant van Z.M. wachtschip Hydra aan den len stuurman in het vaste korps dek- en onderofficieren, H. J. Karei, thans gedetacheerd bij het loodswe zen alhier tot het doen van peilingen en loo- tiingen op de Wester-Schelde, namens den minister van marine uitgereikt: de zilveren me daille als eene belooning van Zijne Majesteit, voor de wijze waarop hij gedurende den tijd van vier en twintig jaren lande, in militaire betrekking heeft gediend. Gisteren namiddag te 4 uren werd op de Groote Markt voor het front der dd. schutterij alhier na voorlezing van het koninklijk besluit waarbij het ingestelde eereteeken tot beloo ning van eervollen, langdurigen werkelijkeu HSR TAM EN Eli NOTARIS. uit het Fransch. 40 VII. Eq hij zeide tevens bij zich en Bot komt mij voor 1 voor de helft erven mocht, ik ser van het huwelijk zou hebben, sr ken, die een oindeloos aanla ffian, waarvan de een al mooier we, heb ik er slechts ééne 't van ramp 13 die loelyk on L haar te trouwen. Znlk ee. slecbt3 voor mij weggelegd. Mejn nélie moet, dacht hij, terwijl hij vi Olympe beschouwde, wel onvoorzicL of een bjjzonder grooten dunk van ba. dienst bij de schutterij uitgereikt aan den ka pitein A. J. van Ockênburg, den kapitein h la suite J. van Raalte en aan den sergeant J. Daalhuijzen. Na met deze onderscheiding door den ma- joor-kommandant W. C. van Duuren Dutilh te zijn gelukgewenschtdefileerde de schutterij met de muziek'an n het hoofd voor de gedeco reerden, waarna zij, naar de Zeilmarkt mau- cheerde eu aldaar werd afgedankt. Naar wij met genoegen vernemen, zal eerst daags een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden voor het maken van een oprit en een gedeelte van den ontworpen zeeboule vard op* den Westdijk alhier, alwaar naast het bijna onder dak zijnde nieuw gebouwde huis van den heer Benier, men thans druk bezig is met bet ontgraven van grond voor het bouwen van de Belgische loodsensocieteit, die mede een sieraad van den zeeboulevard belooft te worden. Wordt door deze en meer andere werkzaam heden aan menigen nijveren werkman nog het middel verschaft om in zijne behoeften voor den aanstaanden wintertijd te voorzien, inzon derheid mag tevens met waardeering worden vermeld, dat van wege de vereeniging tot het verschaffen van werk alhier in de hoogst nood zakelijke behoeften van menigeen, door het geven van werk, zooveel mogelijk zal getracht worden te voorzien. Dank zij de door haar doeltreffend genomen maatregelen is zij bereids aangevangen met het maken van toebereidselen voor het maken van den nieuwen straatweg, die van het noordeinde der Walstraat naar het badhuis,omtrent welks heraanbesteding men nog steeds in gespannen verwachting blijft verkeeren, loopen moet. Maandagmorgen vroegtijdig, tengevolge er Zaterdag geen genoegzamen waterstand in het dok was, liep van onder een der kappen op de fabriek der kon. maatsch. ,/de Schelde" te water, de ijzeren schroefboot Strand quay, ge bouwd voor rekening eener firma te Hamburg en bestemd voor sleep- en veerboot, alsmede om in den winter op de rivier de Elbe, als ijsbreker dienst te doen. Voor het laatste doel vooral is het schip zeer sterk gebouwd en van bijzonderen vorm.Reeds denzelfden dag werden de machine en stoomketel in het schip geplaatst daar men do boot op 1 December to Hamburg hoopt te kunnen afleveren. De dag waarop de Strandquay te water is diensten bezitten, om een vriendin bij zich te nemen, die, als zij maar eventjes wilde, eeD geduchte mededingster zou kunnen worden De overdenkingen van Arthur werden afgebroken door de aankondiging d.it bet eteu opgediend was. Aan tafel werd bij tegenover do schoone Olympe geplaatst en naast hem zijne nicht, aan welke hij slechts geringe aandacht wijd de, niettegenstaande de duizende beleefdheden, waarmede zij hem overstetyte. Dit woord geeft zeer onvolkomen terug de pijnlijke dwang die Arthur zich tegenover haar moest opleggen. Daarom maakte hjj van tijd tot tijd ge bruik van het oogeublib, dat Cornélie het hoofd omwendde naar don kant van den heer Frénel, om in het geheim naar Olympe te 'iken, die nu en dan het waagde op hom blik te werpen, die, naar wij gelooveu, elve schuldig scheen, want telkens als gegaan, herinnert aan het afioopen der Soera- haja, een jaar geleden. De Strandquay is het44ste schip dat op ,/de Schelde" is vervaardigd. Met den boottrein kwam gisteren avond alhier aan de prins van Altenburg, hertog van Hessen, die met het stoomschip Prinses Eli sabeth van de stoomvaart-maatschappij Zee land de reis naar Londen voortzette. Heden voormiddag werd de leesbibliotheek vau de maatschappij tot nut van 't algemeen afdeeling Vlissingen, geopend. Ofschoon nog slechts 43 personen gebruik maakten vaij deze nuttige instelling, twij felen wij niet, of dit getal zal bij eene vol gende zittiDg zeer toenemen. Met 1 December a. s. vervallen op Zon- en feestdagen voor Ierseke de avondpost en de 2e bodeloopen v. v. Breskens- Groede-Nieuwvliet en Breskens-Hoofdplaat. Voor de bewoners van Breskens levert zoo meldt men van daar deze verandering weinig ongemak op; die van Groede, Nieuw- vliet en Hoofdplaat verkeeren nu echter in hetzelfde geval als die te IJzendijke. De post, die met de boot van half twee te Breskens aankomt, wordt eerst den volgenden morgen iii'' genoemde plaatsen bezorgd, terwijl men daar dien dag naar de overzij geene brieven kan verzenden dan met de ochtendpost van halfzeven. [M. Ct.) Mr. L. W. C. Keuchenius heeft het man daat van het kiesdistrict Middelburg voor het lidmaatschap der tweede kamer aangeuomen en voor dat voor Gorinchem bedankt. Dientengevolge moet daar eene nieuwe verkiezing plaats hebben, welke bij min. be paling zal geschieden 28 Nov. en eventueele herstemming op 12 December a. s. Naar men verneemt heeft de heer mr. A. H. M. van Berekel, die zoowel te Delft als te Almeloo gekozen is, als lid der tweede kamer, de verkiezing voor Delft aangenomen. Naar wij vernemen zal de heer F. D. Sprenger, burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke, tegen 1 Jan. eervol ontslag aan vragen. II. D.) De leden van de beide kamers der staten- generaal, voor zoover aanwezig, zijn Maandag morgen te half tien uren door Z. M. den ko ning ter beëediging ontvangen. Arthurs blik den hare ontmoette en haar dus op beeterdaad betraplo, sloeg zij snel de lange oogwimpers neder en bloosde als een kriek. Het diner duurde lang. Het was weel derig en van goede smaak. Olympe sprak weinig, maar hetgeen zij zeide was verstandig en uit haar mond had het minste woord een bekoorlijkheid, welko de schoonste gezegden niet altijd bezitten. Dit dacht ten minste Arthur en ware het niet geweest om zijne nicht, wier weinig be vallig gezicht hij altijd in zijne gedachten boos aardig plaatste tnsschen zich en de lieftal lige Olympe, dan zou bij zich gaarne geschikt hebben om het overige van zijne lovonsjaren in de gastvrije woning van zijne tante door te brengen. VIII. Na het dessert ging men naar den salon, Alle afgevaardigden waronjin costuum, de militaire leden van land- en zeemacht in den uniform aan hunnen rang verbonden, met uitzondering van dr. Schaepman, die in het zwart gekleed was. Jl. Maandag had de opening van de buiten gewone vergadering in eene vereenigde zitting der beide kamers plaats. Z. M. de koning door de daartoe benoemde commissie binnenengeleid, hield bij die gele genheid de volgende openingsrede: //Mijne heeren het is mij hoogst aange naam de vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk weder om mijnen troon verga derd te zien. /Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der grondwet de ontbinding der beide kamers van de staten-generaal noodig was geworden, hebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe kamers plaats gehad. Bij die behandeling werd eene groote mate van belangstelling waargenomen, maar tevens kenmerkte zij zieh door de zeer ordelij ke uitoefening van de rechten der kiezers. z/Ik koester het vertrouwen, dat, dank zij de ijverige samenwerking der gekozen afge vaardigden met mijne regeering, 's lands be langen geen schade zullen lijden door de on vermijdelijke stoornis, die de gewone parle mentaire arbeid heeft ondergaan. z/In de eerste plaats wordt U het voorstel onderworpen om de in de onlangs geslotene zitting aangenomen verandering der grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar voor Ne derland en Oost en West-Iudië, aanspraak op Uwe zorgen maken. ,/Vele van de onderwerpen van wetgeving, die in deze -zitting zullen worden overwogen, zijn U reeds bekend of althans in Uwe vorige bijeenkomst aangekondigd. Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waaronder een voorstel van wet, door de grondwet voor geschreven, tot regeling der voogdij van mijne beminde dochter. //Onder aanroeping van Gods onmisbaren zegen op mijne en Uwe werkzaamheden, ver klaar ik deze buitengewone zitting der staten- generaal te zijn geopend." Z. M. werd daarop door de commissie uit geleide gedaan, en de vereenigde zitting ge sloten. Het Dagblad geeft in overweging het de partement van Waterstaat op le h«ffen. waar de koffie opgediend stond en toen het laatste bedrijf vau het diner was afgeloopen, zette Olympe zich op verzoek van hare nicht, die met de grootste zelfverloochening zich vol komen scheen te willen opofferen om hare jeugdige vrienden te doen uitkomen, aan een uitmuntende piano eu zong na eeu moester- lijk uitgevoerd preludium, met zeldzame be gaafdheid een air uit eon in den smaak zijnde opera. Arthur luisterde vol verrukking naar die frissche eu wellnidendo tonen, die a'.s parelen van de lachende lippen van het jonge meisje vloeiden. Verdiept in een maalstroom van nieuwe gewaarwordingen, trachtte hij te vergeefs den draad zijner gedachten weder aan te knoopen, die, geljjk aan grillige vogelen, ronddwaalden in de volden der verbeelding. Rij was botooverd en verrukt-

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1