VLISSINSSCHE COURANT No. 78. Zondag 28 September 1884 22ste Jaargang. F L L I T NI. Langs twee paden. iwnuu BUREAU: Klein© Markt I N«. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEEKTEBESTUljlt, BEKENDMAKING. Bezoek van den commissaris des konings in Zeeland aan deze gemeente. De burgemeester van Vlissingen; brengt bij deze ter kennis der ingezetenen, dat op Dinsdag den 30 September a. s., dooi den heer commissaris des konings in de pro vincie 'Zeeland, een bezoek aan deze gemeente zal worden gebracht. Dat zij, die hem zouden wenschen te spre ken, daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld ten raadhuize, des voormiddags te 103/4 uur. Vlissingen, 24 September 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. PERSONEELE BELASTING. Suppletoire beschrijving van de personeele De burgemeester en wethouders van Vlis- berinneren bij deze de ingezetenen aan de be palingen vervat in art. 27 en 42 der wet van den 29 Maart 1833, (Staatsblad no. 4,) zooals die zijn gewijzigd bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9 April 1869 (Staatsblad no- 59) om trent de belasting naar tijdsgelang en sup pletoire aangifte, waar-bij ieder, die door het in gebruik nemen van een perceel, door vermeer dering, verwisseling, of bet aanschaffen van dienstpersoneel of belastbare voorwerpen tot de grondslagen der personeele belasting be- hoorende, in de termen valt van een nieuwen of verhoogden aanslag, wordt verplicht om in den loop van bet dienstjaar naar gelang der om standigheden en op de boeten bij de artt. 35 en 39 van ovengenoemde wet bepaald, daarvan behoorlijk aangifte te doen in voege als is voor geschreven in art. 30 dier wet, waartoe de be- noodigde biljetten ter invulling hij den rijks ontvanger zijn te verkrijgen; en vestigen de aandacht op art. 27 2 der personeele wet, zooals die is vastgesteld bij art. 7 der wet van 9 April 1869 (Staatsblad no. 59,) waarbij is bepaald, dat de aangifte tot be koming van ontheffing van personeele belasting in geval van verhuizing, moeten worden ge daan binnen een maand, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd, bij den rijksontvanger ten wiens kantore daartoe kosteloos biljetten worden verstrekt. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25 September 1884. De burgemeester en wethouders voorn., A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. i.) De schuinscbe stralen van een middagzon hebben godurende het laatste halt uur ge tracht de zware purperon wolken uit elkan der te drijven, welke de vaste landwind den ganschen dag in de moerassige weilandeu van Essex heeft verzameld en die hij nu in lang zaam zich opeeuhoopende massa's voortjaagt over het akoligo laudschap en do slijkdijken, welke het den inwoners gelieft met den naam van klippen te vereeren. Op do ateeuen, juist onder een van de bo vengenoemde slykhoopen aan den oever, die haar voor don wind beschutten, zit een schoon jong meisje vaD twintig jaar, Kloin van gestalte, maar schoon gevormd, Vlissingen, 27 September. Van 20 tot 26 September zijn alhier van Queenboro met de mail booten aangekomen 786 en daarheen vertrokken 1094 passagiers. Door het postkantoor alhier zijn gedureude de le helft der maand Augustus jl. de vol gende brieven ter verzending outvangen, gea- dresseerd aan oubekeuden: P, Magnée, 7s Gravenkage; Wed. Ant, 7s Gravenweert. Verzonden geweest naar BelgiëM. Aer- noutsj Antwerpen. Idem naar Frankrijk: Mej. Marie Gour— aaij, Donderdag nacht is aan boord vau bet stoomschip Prins Hendrik, van de maatschap pij „Zeeland'', onder leiding van den heer L. J. Lefébre, een hoogst interessante proef gele verd met Holmes Patent Lifebuoy Rescue Signal /Flames in the Sea"). In tegenwoor digheid van den gezagvoerder van dien bodem, den heer A. L. Stasse, en verscheidene autori teiten, werd dit toestel van de brug, ter hoog te van ongeveer 30 Engelsche voeten uit de waterlijn, aan bakboordzijde in zee geworpen (het was toen 1 uur in den nacht), waarop bliksemsnel de ontbranding volgde en het stoomschip en de zee te dier zijde helder ver licht werd met een wit licht. De lichtcirkel was in middellijn ruim 100 Engelsche voeten, terwijl de voortbranding „in rechte lijn achter het schip" gedurende den tijd van 14 minuten helder zichtbaar bleef. Daarde boot eene vaart had van ongeveer 16 Engelsche mijlen, kon men dus tot op een afstand van ongeveer 2l/3 Engelsche mijl het licht duidelijk zien. De gezagvoerder en de overige autoriteiten ver klaarden eenparig, dat het toestel-Holmes in verschillende omstandigheden aan de zeeva renden ongetwijfeld belangrijke diensten zal kunnen bewijzen. Het delven van winteraardappelen wordt zoo schrijft men in het westelijk deel van Zuid-Bevelaud krachtig voortgezet, zoo dat verreweg het grootste deel rsfido in de schuren ligt. De opbrengst is zeer afwisselend; er zijn er die 40 kop uit de roe delven. De „ziekte'7 beeft zich dit jaar bijna niet vertoond zoodat er als het ware geen kwade ouder ge vonden worden. De smaak is niet minder goed; met weelderig bruin haar, dat in bevallige wanorde tot op haar middel afhangt en mot haar welsprekend, klassiek gevormd gelaat, moeBt zjj overal aandacht wekken. Eén blik in de diepe, donkore, schitterende oogen en ééa blik op de rozenmond, waren genoeg om don beschouwer te overtuigen, dat zij geleden had en nog Red aan een diep, verborgen verdriet, dut aan baar hart knaagde baar leven, in bet tijdperk van bet hoogste genot en vermaak, afmattend en ellendig maakte. En dan zou de beschouwer, vau welke sekse by ook ware, indien er slechts een sprankje in bem gloeide van sympathie, menschlievendheid en liefde tot het schoone, niets liever gewenscht hebben dan die schoone, jeugdige jjestalto aan zijn hart te drukken om haar daar te troosten en te kosteron. »Acb, wat bon ik het leven moo!« klaag de zij. de Zeeuwsche blauwen handhaven'te dezen opzichte hun roem. De Zeeuwsche jam wordt bijna niet verbouwd. De prijs is laag voor f 1.50 bet mud kan men de beste koopen. Naar ïTlen meldt, zal de intern, tentoonstel ling te Antwerpen (1885) ook op koloniaal ge bied eën goed figuur maken. Voor de Frauscbe koloniën is zóóveel plaats aangevraagd, dat de Fransche commissarissen een aanmerkelijke uitbreiding hebben moeten verzoeken. De koniug van Cambodja, een sportsman van den eersten rang, zal, onder andere curio siteiten, een reproductie inzenden van zijn tri bune op de renbaan te Pnom-Peun. Het Britsch-Indiscb gouvernement beeft bericht gezonden van zijn officieele deelne ming. De Ooslenrijksche commissie zal in den tuin een paviljoen voor Aartshertog Rudolf oprichten en heeft reeds een afgevaardigde ge zonden om een groote plaatsruimte te be spreken. Voor de Nederlandsche afdeeling is 5000 vierk. el aangevraagd. Het badseizoen te Scbeveningen wordt aan staanden Woensdag 1 October gesloten. Men is dezer dagen reeds begonnen met een gedeel te, van bet badhuis te sloopen. Bij het bezoek der Transvaalsche deputatie heeft generaal Smit ook kennis gemaakt met drie weesjongens van de stichting „Neer- boscV.Deze verklaarden zich toen bereid naar de Transvaal te gaan, en generaal Smit ver zocht hun dan naar zijne woonplaats Ermelo te komen, waar zij ruimschoots werk zouden vinden. Eerst zouden zij terstond met de depu tatie vertrekken, doch daar het moeielijk was zoo spoedig met alles klaar te zijn,werd deSep- tembermaaud als tijd van vertrek aangewezen. Zij zullen nu nog deze week vertrekken; twee van ben zijn timmerman en één metselaar, allen tusscheu de 20 en 23 jaren oud, en van uitmuntend gedrag. Twee kuuuer ziju verloofd volgens verklaring van den heer van 't Linden- hout, met twee van de beste weesmeisjes, die de jongelieden naar de Transvaal zullen vol gen, zoodra deze een vrouw kunnen onderhou den, om aldaar in den echt verbonden te worden. In hunne woningen zullen alsdan de weezen die in het vervolg nog naar de Transvaal ver trekken, een tehuis vinden. >Wat hob ik gedaan, welke boozo daad kan ik bedreven hebben om zoo ellendig en rampzalig te zyn, om zoo zonder vriend of bloedverwant het leven in te gaan En nu sta ik alleen, zonder myne ouders, om den harden stryd met de wereld te streden. Het ware beter dat ik met moeder gestorven ware beter, ja veel beter om voor eeuwig te rusten op bet stille kerkhof te Lynton, dau te worstelen met de bittere, gevoelloozo wereld 1 Hot iB eene arme wees zonder te huis, die daar op het strand zit en vau heimwee naar hare overleden ouders wegkwynt arm in allo opzichten, want zij is op het punt de groote, bedryvige, haar onbekendo wereld bijna zonder geld, in to treden om haar brood ie verdienen. Een jaar geleden verloor zg een teederon, liefhebbendeu vader een vader, die negentien jaar vol hoop on trots De maansverduistering, die den 4n October a. s. in geheel Europa, alsmede in Azië, Wcst- Australië, Afrika, Zuid-Amerika en het ooste lijk deel van Noord-Amerika waargenomen kan worden, wordt aangekondigd als een der schoonste dezer eeuw. 7s Avonds te 8 u. 33 m. zal voor ons land de kernschaduw der aardein aanraking komen met de maan, die dan meer en meer verduisterd wordt, en van 9 u. 84 m. tot II u. 6 m. geheel bedekt zal zijn door de schaduw, welke zij even na twaalf uren weder geheel verlaten za hebben. De Willem Barents kwam Dinsdagmorgen te acht uren te Hammerfest aan op de terug reis naar het vaderland. Alles wel aan boord. Bij beschikking van den minister van water staat H. en N. is benoemd tot opzichter van den waterstaat, 4e kl. A. Kooreman, te Ter Neuzen. Bij het instr.-bataljon te Kampen zijn 32 van de 52 opgeroepen jongelingen in dienst gesteld6 kwamen niet op, 9 hebben bedankt 2 werden afgewezen voor het schoolexamen eu 3 afgekeurd. Omtrent eenig tumult op Urk, bevat De Stand, het volgende, wellicht ietwat gekleurde bericht Zondagmiddag te een uur werd de bevolking te Urk zeer onaangenaam in bare Zondagsrust gestoord door de aankomst van eene stoom boot, volgepropt met leden der sociaal demo- cratenclub te Amsterdam. Een troep van meer dan 300 trok, de AJarseillaise uitgillende en tierende, met muziek voorop eenigen zelfs met revolvers gewapend bet dorp binnen tot voor het huis van den burgemeester, die inmiddels gewaarschuwd zijnde, zich dadelijk op straat vertoonde en in naam des konings alle verdere manifestatiën verbood. Dat dit niet erg in den smaak viel, bleek maar al te zeer uit de uitdagende houcÜDg, het schelden, de vloeken enz., die daarop volgden. Door de waardige houding en krachtige tp.nl van den burgemeester, gesteund door cfe ingezetenen, werd hun eindelijk vergund ih het hooiland eenige nummers van hun programma uit te voeren, waaraau door een gedeelte van hen werd voldaan; anderen verspreidden zich als gejaagden door het dorp, terwijl eenigen, die zeker genoeg van de pret hadden, stilletjes de ontwikkeling van haar buitengewoon schit terend verstand bad gadegeslagen en slechts één maand geleden werd haar lieve aangebe den moeder naast hom in hut graf gelegd. Het was voor mevrouw Treherno in haar stervensuur de grootste smart, dat bare schoone teeropgevoedo dochter Edith een leven van zwaren arbeid en armoede voor zich goopeud zag, want haar man had als plattolandsgenees- heer slechts zeer weiuig verdiend en geen spaar- ponningon in tijd van nood overgehouden. Maar zij vond toch eenigen troo9t in de wetenschap dat Edith door hare opvoeding, bekwaamheden .en beschaafdheid altyd, hoe hard ook het loven van een gouvernante mocht zyn, zich een weg door do wereld zou kunnen banen, en, uit dit geloof troost puttende, sloot zij dank baar de oogen voor de koude, bedriegelijko wereld. Toon Editb, na haar moeders dood, koop-

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1