VLISSIHGSCHE COUMANT. 77 Donderdag 25 September 1884 22ste Jaargang. BUEEAÜ: Kleine Markt I N6. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren., UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENYan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zij, die zich met het vol gende kwartaalaanhan gende 1° October, op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. GEHEBSTEBESTIHiR, BEKENDMAKING. Bezoek van den commissaris des konings in Zeeland aan deze gemeente. De burgemeester van Vlissingen; brengt bij deze ter kennis der ingezetenen, dat op Dinsdag den 30 September a. s., door den heer commissaris des konings in de pro vincie Zeeland, een bezoek aan deze gemeente zal worden gebracht. Dat zij, die hem zouden weuschen te spre ken, daartoe in de gelegenheid zullen worden ;eld ten raadhuize, des voormiddags te 10s/4 uur. Vlissingen, 24 September 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. GEMEENTERAAD. Zitting van Maandag, 22 September. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Afwezig de heeren J. C. Ockers en jhr, W. Laman Trip. De notulen der vorige zitting worden gele zen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door burg. en weth. namens den raad, aan het gemeente bestuur van Antwerpen een schrijven is ge zonden, houdende dankbetuiging voor het vor stelijke onthaal der Walchersche weezen aldaar, dat wordt voorgelezen, en luidt als volgt De gemeenteraad van Vlissingen heeft ons in zijne openbare zitting van den 2 Sept. jl. opgedragen, officiëel Vlissing's dank te be tuigen voor de vorstelijke ontvangst van Wal- cherens weezen, in de stad Antwerpen ten deel gevallen. Ons van die opdracht kwijtende, geven wij U in de allereerste plaats kennis, dat dit door ons con amove wordt uitgevoerd. Onze weezen, door U plechtig ontvangen, aangenaam en nuttig bezig gehoudeu, zullen hun geheele leven met innige dankbaarheid herdenken het feest, hun zoo vriendschappe lijk aangeboden, door de groote en fiere koop stad Antwerpen. De luister van het feest werd niet wei nig verhoogd door de uitnemende keuze van de aimable gastheeren Biard en de Pauw, regenten der godshuizen ten uwent, die geene opofferingen en moeiten ontzien hebben, om dien dag zoo genoegelijk voor onze kleintjes te doen welslagen. Wij hopen dat de invitatie door onzen voorzitter aan Uw college gedaan, voor -een 1 contrahezoek door U minzaam zal worden aangenomen, en vertrouwen wij, dat daarbij de heer Willem Albert vanMaenen even succes vol zal werkzaam zijn, als bij onzen tocht ge weest is. Aanvaardt, mijne heeren, de vérzekering onzer beste wenschen voor de grootheid en bloei uwer gemeente en gelooft ons hoog achtend" enz. Voorts dat is ingekomen een schrijven van het bestuur der vereeniging van volksverma ken en Volksvoordrachten, houdende dankbe tuiging voor de gunstige beschikking door den raad ten hal en opzichte genomen; dat door ged. staten goedkeuring is ver leend op bet vastgestelde 1 e suppletoir kohier van den hoofd, omslag 1884; idem de besluiten tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven der gem. begrooting 1884; idem het raadsbesluit, strekkende tot regeling der jaarwedde van eene onderwijzeres aan school F; idem een ingekomen schrijven van den heer W, H. de Groot, dat hij wegens zijne benoe ming als onderwijzer te Delfshaven op 3 Sept. jl., voor zijne benoeming als onderwijzer aan school C alhier bedankt; Worden overgelegd het jaarverslag van het bestuurder visscherijen te Tholen over 1S83; de rekening over 1883 van regenten van het gasthuis cn die van de commissie van den Vlissingschen rijweg, welke laatsten in handen van de commissie van financiën zullen worden Lil T OMDAT HIJ IN »B STRAAT GEÏOSGEN HAD. 6.) Luister, zeide Felix. Het is de laatste maal dat deze klokkotonen in dezelfde omstandig heden mijn oor zullen treffen. Felix, ik zou alles voor u willen doen, Zo:de de vader met tranen in do oogen, maar ik verzeker u dat ik niet weet hoe of waar Jk dien kan terugvinden. Wie weet of hij niet in de eene of andero gevangenis zit. Wij zullen in de courant advertentiën Hutten, zeide de zieke, en zullen hem daar door misschien op hot spoor komen. Hendrik Vordoora kwam met meer dan Namens burg. en weth. wordt, na gehoord te hebben den inspecteur over het middelbaar onderwijs, tot directeur der burgeravondschool voorgedragen, de heer A. Prince, leeraar in de wiskunde enz., tevens waarnemend directeur aan voornoemde school. Met 12 stemmen wordt de voorgedragene als zoodanig benoemd, zijnde 1 stem in blanco uitgebracht. Tot tijdelijk adsistent leeraar bij het onder wijs in het haudteekenen aan de burgeravond - school wordt voorgedragen en met algemeene stemmen, in plaats van wijlen zijn vader, benoemd, de heer J. A. Riemens. Wegens zijne benoeming als ouderwijzer te Middelburg, wordt aan den heerW. K. Kuiler, vijf gulden in zijn zak te huis. Hij haastte zich om het noodige voor zijno vrouw en kiuderen te koopen en toen bij alles betaald had, zag hij met droefheid dat hem slechts enkele centen overbleven. De voorraad was weder uitgeput toen oen buurman hem hot volgendo bericht uit een dagblad, dat hij in de hand hield, toonde »De beer Felix Verdoorn, reeder, zeer ziek uit Indië teruggekeerd, wenscht zijn broeder Hendiik, wiens lot hem onbekend is, te zien, Geen tijd te verliezen.* Hendrik liet ook geen tijd verloren gaan. Hij haastte zich, met het adres gewapend, zijn broeder op te zoeken. Het was het huis, voor hetwelk hij zijn beroep al3 Btraatzangev begonnen was 1 En de man, dien hjj op de canapé had zien liggoD, wa zijn broeder. met ingang van 1 November a,, op diens ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school C alhier. Evenzoo aan raej. Muller Drenth als help ster bij het onderwijs in de handwerken aan school B. Komt ter tafel een voorstel van de commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs, strekkende om de jaarwedde van de adsistent leeraars met minstens f 50,te verhoogen. Op voorstel van de commissie van financiën wordt besloten de beslissing dienaangaande aan te houden, tot bij de behandeling der ge- gemeente begrooting over 1885. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den commissaris des konings in Zee land, wordt besloten: 1° het raadsbesluit van 13 Augustus 18S4 in te trekken; 2° dat de Dokkade, voor zooveel noodig, zal worden verhoogd en ten allen tijde op 3.60 M. A. P. zal worden onderhouden; 3° dat van af de smederij der kon. fabriek Be Schelde tot aan de Kaaskade eene lijn van waterkeei'ing ter hoogte van 3.60 M. -f- A. P. en tér breedte van 5 M. in stand zal worden gëitouden, met dien verstande, dat als water- keeriug zal aangemerkt worden, een gebouw, dat door blinde muren of vloedplankeu ter hoogte van 3.60 M. -f A. P. water kan keereu en dat de ruimte tusschen die gebouwen een grondslag hebben op 3 M. -f- A. P. met gele genheid en inrichting tot opkisting tot 3.60 M. A. P.; 4° dat het terrein achter de Kaaskade op 4 M. A. P. in stand zal worden gehouden 5° dat de bestaande wal tusschen de Kaas kade en de zeewering ter breedte van 5 M. op 3.80 M. -) A. P. zal worden gehouden. De volgende onderdeelen van dit besluit strekken tot het regelen dezer zaak, en het wijzigen der verordening, houdende maatrege- welen tot wering van gevaar bij buitengewoon hooge zeevloeden. Worden onveranderd goedgekeurd de voor waarden van verpachting van den rijweg tus schen Vlissingen en Middelburg voor de jaren 1885, '86 en '87. Voorde bewezen diensten op school C van af 15 Augustus '84 tot 2 September d. a. r., tengevolge van de overplaatsing met dien da tum van twee onderwijzeressen aan school F en de daardoor ontstane vacatures, wordt aan den kweekeling J. W. Delzenne eene beloo ning toegekend van tien gulden. Op het adres van P. Bogerd c. s., houdende verzoek om aan hem in liuur af te staan een gedeelte van de helling aan het Ruijleiplein voor het uederleggen van ankers en kettingen, wordt, na gehoord te hebben de ingebrachte bezwaren van den inspecteur van het Neder— landsche loodswezen en van W. P. Simmons tegen den geheelen afstand van genoemde helling, besloten: aan adressant, voor vijf achtereenvolgende jaren, ingaande met 1 October a. in huur af te staan een gedeelte der helling in de onmiddel lijke nabijheid der trap bij de sluis, groot 10 M2 f 1,mits zulks aan de schipperij niet hinderlijk zij. De raad overwegende, dat liet belang der ingezetenen medebrengt, dat de belasting op het gemaal, hoezeer niet geheel kunnende vervallen, worde geheven tot een minder bedrag; Gezien de wet van 11 Juli '84 (Staatsblad no. 125) tot afwijkingen van den regel gesteld bij art 211 der gemeentewet, betreffende de heffing van plaatselijke belastingenten behoeve van de gemeente Vlissingen. Besluit de verordening op het heffen eener pl. belasting op het gemaal te wijzigen. Tengevolge van dit besluit, zal ten behoeve der gemeente, voor zooveel de tarwe en spelt betreft, worden geheven eene belasting van f 1 per 100 KG., zoodanig dat van al het gebro ken of gemalen tarwe graan, brood, beschuit en koek, dat van elders wordt ingevoerd, zal worden geheven van de 100 KG., onderdeden naar evenredigheid. Gebuild tarwe meel of bloem f 1.50; tarwe kropmeel f 1.grof tarwe brood f 0.80; grof tarwe beschuit f 1.16; gebuild tarwe burger brood f 1.id. beschuit f 1.45; wit tarwe of Fransch brood f 1.15;wit beschuit f 1.70;brood van gemalen spelt f 1; inasteluin brood f 0.50; masteluin beschuit f 0.75; tarwe koek f 1,40. Ten aanzien van het gedistilleerd wordt op voorstel van burg. en weth. mede besloten eene belasting ten behoeve der gemeente te heften op het gedistilleerd, dat van elders wordt ingevoerd ad f 20.per HL., dat bij eene warmte van 15°/0 van den honderdeeli- gen thermometer 50 kan zuiveren alcohol bevat, en bij meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Wordt overgegaan tot de behandeling der verordening op het brand wezen, waarin door het bestuur der brandweer eenige wijzigingen zijn voorgesteld. Na eenige discussiën wordt die verordening met de daarin door den raad aangebrachte Felix I Hendrik I Dio beide kreten doden beiden gelijktijdig hooren en vast hielden zij elkander omklemd. De oude heer Verdoorn, die door de kier van do ovon geopende deur dit tooneel zag, mompelde bij zich zei ven dat Folix gek was en verwonderde zich dat tevens zjjne oogen vochtig waren. Is het noodig te zeggen, dat er eene ver zoening plaats had en onze held aan den eindpaal van zijn lijden gekomen was. Weet, Hendrik, zeido zijn vader tot hem, dat ik u niet in werkeloosheid wil laten leven ik zal u werk geven, waarmede gij uw dagolijksch brood kunt verdienen. Een mijner vrienden heeft een klerk noodighij zal u, daar ben ik zeker van, een salaris van duizend gulden geven. Hendrik was zoo bewogen dat hij niet kon antwoorden. Na al do ontberingen, die hij ge- ledeu had, was het aanbod meer dan bij bad durven hopen. Felix drukte de hand zijns broeders en fluisterde hem in het oor Alles zal wel gaau en als ik er niet mi er ben, krijgt gij het grootste deel mijner De voormalige reedor begeerde ook Anna te zien. Hendrik ging haar halen, alsmede zijne beide oudste kinderen. De heer Paul Verdoorn was beleefd jpgeus zijn schoondochter en zijne dochters achtten het niet beneden zich hare schoonzuster te Zijt gjj mijn grootvader 1 vroeg de jonge Paul vrijmoedig. Ja, dat ben ik, antwoordde do grijsaard

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1