VLISSINGSCHE COUMNT. -«ft No. 75. Donderdag 18 September 1884. 22ste Jaargang. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Pranco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. «B- Zij, die zich met het vol- gende kwartaalaanvan gende 1° October, op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen den tot dien datum verschijnende num mers gratis. GEMEENTEREST Dij 11, PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting dienst 188i/85. De burgemeester van Vlissingen maakt be kend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het executoir ver klaarde kohier wegens de personeele belasting no. 3, dienstjaar dat de daarop voor komende belastingschuldigen worden uitge- noodigd, om hunne aanslagen op den bepaal den tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen; en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van onthef fing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2 der personeele wet, moeten worden ge daan bij den rijksontvanger, binnen ééne maand, volgende op die waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiginggeschied waar het behoort, den 13 September 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 17 September. Gisteren (Dinsdag) 16 September deed het stoomschip Moorcock, dat aan de fabriek der kon. maatsch. de Schelde alhier is gebouwd, zijn officieelen proeftocht. Ook thans gaven zoowel de bouw van het schip als de vervaar diging der machine en ketel het meest mogelijk succes. Alles voldeed aan de gestelde eischen en verwachting,zoodat het vaartuig alhier door den eigenaar,den heer Robert Thomson te Lon den in eigendom werd aanvaard en overgeno men. Op den proeftocht, die op de reede en de rivier heeft plaats gehad, werd eene gemid delde snelheid van 10.2 knots geconstateerd. PEiBiLiTQlM. OMDAT 1IIJ IN DE STIIAAT GEZONGEN HAD, 4.) Een groote menigte vulde in den namiddag de straten de winkeliers hadden hunne schoon ste waren ten toon gesteld en vele vrouwen verdrongen zich voor de spiegelruiten om de voorwerpen te bewonderen, die zich er achter bevonden en traden vervolgens de winkels binnen om te koopen. Allen schenen eene goedgevulde beurs te hebben; allen, behalve hij 1 Hij bad iu zijn zak nog ongeveer een gulden, waarvan het gezin nog een paar da gen moest leven. Hij telde in zijn geest de enkele meubels op, die zij nog bezaten, om nog wat geld bij de bank van leeniug te kunnen krijgen, maar Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. De machine ontwikkelde gedurende dien tijd eene krachtsontwikkeling van 654 indicateur paardekrackten, terwijl eene omwenteling van 104 slagen in de minuut vau de schroef werd waargenomen. De bestemming van het schip is op de kust voor het goederenvervoer in dienst te worden gesteld. De vervaardiging zoowel van schip als machine heeft voor de Engelsche wet plaats gehad Volgens Lloyds rules hoogste klasse, alsmede volgens de voor schriften der Board of Trade. Hiermede is de serie der drie Engelsche schepen, die voor ongeveer een jaar werden aangenomen, afgeleverd en rest nu alleen aan de fabriek de Schelde de Stad Nieupoort, die op de helling tot afloopen bijna gereed staat en het sleepbootje voor Hamburg, dat onder de kappen wordt gebouwd. Een treurig ledig gezicht is het thans achter de Tonnebrug, daar met 't vertrek van Moor cock de geheele ruimte alleen is overgebleven voor een in reparatie zijnde loodskotter. Reik halzend wordt aldus naar nieuw werk uitgezien en hopen wij, dat de loopende geruchten van 2 nieuwe booten te zullen krijgen, spoedig tot werkelijkheid zullen mogen komen. Ondanks de aanneming van ruim 61 ton werk voor de overkapping van het centraal station te Amsterdam, werden op de fabriek te Fijenoord op Zaterdag jl. wederom 127 werk lieden ontslagen. Een bewijs ligt hierin dat de inrichting de Schelde met de andere fabrieken in de tijds omstandigheden deelt. Mogelijk is 't, dat na eenigen tijd eveneens een groot aantal werk lieden tegelijk hun ontslag zullen bekomen. Gedurende de 2e helft der maand Juli zijn door het postkantoor alhier de volgende brie ven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden J. F. van Kruissen, Goes J. A. van Leeu wen, 'sGravenhage (brieven); C. R. v. d. Burch, Rotterdam (briefkaart.) Verzonden geweest naar Frankrijk Julie Smet, Lille Mile. C. E. Vetter, Parijs. Heden avond vertrekken van hier per stoomschip Willem prins van Oranje der stoomv. maatsch. Zeeland HH. prins Chris- tiaan Victor en prins Albert van Sleeswijk Holstein, ten einde de reis naar Engeland voort te zetten. Een haveloos gekleed man met een kind bleven op dat oogenblik naast hem staau en begonnen to zingen. Hij zag dat men bun geld toewierp. Wat zagen zij er gelukkig uit, die oude man en dat kind. Eu bij, die voor het oog een heer was, was nog ellendiger dan die bedelaars van beroep. VII. »Papa, papa, mama is heel ziek, zij ligt, met haar oogen dicht, te bed." Mot deze woorden werd Hendrik bij zjjne terugkomst in zijn huis begroot. Zijn lieftallig dochtertje stond weenende voor hem en kon hem met moeite uitleggen dat hare moeder op den vloer gevallen en de dokter gehaald was. De ongelukkige kwam weder bij toen haar man binnentrad. De dokter, die reeds me vrouw Verdoorn onder zijno bohaudeliug en nog geen stuiver voor zgne diensten ontvan- Maandag avond arriveerde alhier per trein van 9 qren de groothertog van Hessen-Darm stad met zijne dochter prinses Irene. Beiden vertrokken te 10 uren met de Osborne naar Port Victoria. Naar wij van goederhand vernemen, is er Maandag jl. eene beslissing in 't belang onzer >tad genomen, die, hoewel niet luide verkon- mgd eu met feest noch vlaggentooi gevierd, als eene gebeurtenis van 't grootste belang is te achten, die tot een toestand van bloei voor de burgerij in het algemeen kan aanleiding ge ven,en eene levendigheid in 't aanzijn roept, waarvan te voren zeer moeielijk eene beschrij ving is te geven, doch die aan dit alles het onschatbaar groote voordeel paart, dat binnen den korten tijd van nog geen jaar, daarvan de gevolgen reeds zullen zijn waar te nemen. Geen gebeurtenis dus iu de toekomst der stad; die toekomst, reeds menigmaal zoo schoon voorgesteld, heeft met haar niets te maken, want de werkelijkheid door een begin van uit voering staat ons wellicht binnen enkele dagen voor de deur. Wij bedoelen met die gebeurtenis, de een parige goedkeuring van de aandeelhouders der maatschappij tot exploitatie van gronden op Maandag jl. van de voorloopige overeenkomst tusschen de gemeente "Vlissingen en voor noemde maatschappij gesloten. In die over eenkomst komt o. a. ook voor het bouwen van een bad-hotel op het duin, de aanleg van nieuwe straten, en ruilingen van grond, het welk alles met elkander in een onderling ver band staat. Thans liggen de goedkeuringen van den ge meenteraad en de gedeputeerde staten aan de beurt, op wier medewerking stellig mag worden gehoopt,daar toch verondersteld zal mogen wor den, dat de stad hare krachten met deze over eenkomst niet zal te boven zijn gegaan. Daar voor staat ons de man borg, die met zijn ener gieken blik en door zijn krachtig handelend optreden, tot hiertoe den gang dezer zaak reeds dezen loop wist te geven. Het past ons niet verder uit te weiden over hetgeen eerstdaags in den gemeenteraad zal worden behandeld, daar alsdan elk belang stellende kan kennis nemen, van 't gewicht en de groote waarde dezer overeenkomst. Wanneer zoo menige plaats, zoowel in ons vaderland als in 't buitenland tot toestand van bloei is gekomen, door de daarstelling van een gen had, fluisterde, alvorens hij de kamer ver liet, Hendrik in het oor dat zjjue vrouw nood zakelijk wijn en vleesch moest hebben, daar zij van zwakheid wegkwijnde. Wijn en vleesch 1 Hij zou om die te bekomen zjjn leven gegeven hebben, maar hoe er aan te komen. Hij liet zich op een stoel nedervallon en boog het hoofd naar den grond. De nacht kwam en er was geen ander licht in het vertrek dan dat van het sober brandende vuur. Het ondste der kinderen, Emilia, rat op den vloer en hield de pasgeborene op de knieën, de kleine Paul speelde met een paard, dat kop noch staart meer had. Mevrouw "Verdoom was op haar bed in slaap govallen, nadat zij oen draukje had in genomen, dat haar door eene liefdadige buur vrouw was verschaft. badinrichting, waarvan het verblijf of bezoek nu eenmaal een mode van den tijd is geworden, waarom zou er dan getwijfeld moeten worden aan 't succes van een plaats als de onze, waar de natuur zulk eene schoone gelegenheid heeft aangeboden Wij zullen het bericht dezer gebeurtenis, waarvan stellig door iedereen met groote span ning den verderen loop wordt tegemoet gezien met de mededeeling eener opgave besluiten, die wij uit de N. li. Ct. van gisteren overne men, dit aanhalende als een bewijs, hoe ook in ons vaderland eene plaats door de badin richting in korten tijd tot bloei kan geraken, die véór dien tijd niets meer dan een visschers- dorp is geweest. Wij bedoelen hiermede Kat wijk aan Zee, bij sommigen onzer lezers zeer goed bekend, van waar het volgende wordt geschreven v Alhoewel het badseizoen nog niet geheel voorbij is, zijn het slechts de schoone Septem berdagen, welke nog eenige families aan ons strand doen vertoeven. Het jaar 1884 heeft ons weder een groot eind verder gebracht. De geregelde en stelselmatige ontwikkeling onzer zeebadplaats houdt stand, dank zij de voortdu rende vermeerdering van het aantal bezoekers, dank zij de uitstekende middelen van commu nicatie waarover wij te beschikken hebben. Nog nooit was het aantal badgasten zoo groot, en het aantal dagelijksche bezoekers zoo tal rijk. Alle hotels waren voortdurend bezet en geen particulierhuis waar kamers te huur wa ren, heeft ledig gestaan. De stoomtram beue vens het drietal stoombooten voerden duizen den naar ons strand. Alleen de stoomtram vervoerde in Augustus 38,437 personen. Ook het aantal rijtuigen dat naar hier kwam, was veel grooter dan in vorige jaren. "Vele buitenlanders, waaronder een aantal schilders uit Carlsruhe, Dusseldorf, Berlijn, Costonenz. brachten eenige weken aan ons strand door, terwijl onze begaafde landgenoot Artz alhier een vast atelier heeft opgericht.K ortom, alles pleit voor ontwikkeling en vooruitgang. Het aantal genomen baden kan men op 10,000 stellen." Met het maken van toebereidselen voor het bouwen van het 2e huis op den Zeeboulevard voor rekening van den heer II. Benier, dat Za terdag jl. door den heer P. Monjé alhier werd aangenomen voor eene som van f 8432 is reeds sedert Maandag een aanvang gemaakt. De kleine Paul, vermoeid van bet spel, vraagde nu om thee on zeide dat hij kouger had. Zijn zuster trachtte hem aan het verstand te brengen dat hij geduld moest hebben. Stilte, kinderen 1 zeide Hendrik zacht gij zult moeder wakker maken en de rust zal haar misschien genezen. Eensklaps ging het vuur geheel uit cn werd de kamer iu diepe duisternis gedom- In zijn sombere overdenkingen verdiept, verroerde Hendrik zich niet. Al peinzende kwam bij hem een denkbeeld op, dat hij ech ter als ongerijmd en onuitvoerbaar verwierp. Zooals dat echter meer gebeurt met eene zaak, die eerst onmogelijk schijnt te ;zijn, worden hoe langer men or over denkt de moeilijkheden minder on onze huisvader kwam zoover, dat hij meende goed te doen door zjju denkbeeld in uitvoering te brengen,

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1