VLISSINGSCBE COURANT. :Xo No. 73. Donderdag 11 September 1884. 22 LlIT E KOOP: een 40,Adres tsoenlijk DIENST - bureau dezer Cou- DlENsT i Middelburg y.v. 0 (Romise) 8.(Zeilm I.-, 2.-, I-, 4.— (Groote Marlet) 6.80, Dam. 1.,2.I, II turen met f zyn gemerkt - en Feestdagen vemllen DIENST in Vlissingen vv. 8.—, 9.20f 10.— 2.30, 3.30,f 4.30, 5.30,f 9,—, 10.—f II,—, 3,30, 4,30f 5,30, 6,30,f de vertrekuren met een tussclicnstations Abeele de Buitensluis, 6.10, 6.35 (noar keer— -, 3 43, 9.16 (via kecr- i, 11 45. Namiddags 1.30 3.30, 3.5 5. 4.2o, 4.55 (via keersluis), 7.45 6.20, 7.20. 7.50, 8.10 1130. Namiddag 3 40, 4.05, 4.40, ö.lu en Rotterdam plaatsen n Sept ember. Vlissingen. ïaudag 8 voorin, 8,30 °m 8.30 iuderd. 11 'ijdag J2 terdag 13 15 tDAM. Vlissingen. aodag 8 voorm. 9,43 9.45 8,30 8.30 8,30 8,30 9 mlerd. 11 12 9.45 9,4b audag 15 8,30 afvaart van Vlissingen vertrekken. 1ENST Zierikzee v.v, zierikzee: 7 voorm. 7,3( ndag 8 msdaglO nam. 3,30 totCortg.nm.5 Terug 6,30 dag 12 13 dag 14 7,30 7.30 7,30 7,30 7.30 7,30 8,30 80 4,— ,37 moet aankomen Woensdag nm, 2,45 - 3 15 -midd. 12,— tim 12,80 dien dag. 11,4-5 5.30 *12,45 5,53 i 1,26 e,I0| 2.15 6,561 5,20 *8,18 6,10 I 6,26 eekent dat op he* van het en 2de klnt58* ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke. nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BINNENLAND. Vlissingen, 10 September. Gisteren werden in het Dok, achter de Ton- nenbrug, de kompassen geregeld van het laat ste der drie schepen, genaamd Moorcockdie voor Engelsche rekening zijn gebouwd. Pe proeftocht en aflevering van dit schip kun nen in enkele dagen worden te gemoet gezien, en is hiermede weder een voornaam stuk werk van de fabriek de Schelde voltooid. Maandag jl. deed te Rotterdam door den nieuwen Waterweg naar zee en terug, zijn of- ficieele proeftocht het stoomschip lberia, ge bouwd aan de werf van de lieeren L. Smit en zoon teKinderdijk voor rekening van de heeren Muller Co te Rotterdam. Het merkwaardige van deze gebeurtenis voor onze lezers ligt in het feit, dat de machine en ketels dezer boot op de fabriek der kon. maat schappij de Schelde alhier zijn vervaardigd. Zoo als wij dit van deze inrichting gewoon zijn te vernemen, voldeed de machine in alle op zichten uitmuntend. Zij ontwikkelde een ver mogen van gemiddeld 940 indicatuur paarde- krachten bij een stoomdruk van 90 lbs. en maakte 94 omwentelingen in de minuut. De machines der Rotterdamscbe Lloyd er buiten, <fiezc een der grootste machines tot nu toe Gisteren namiddag had een 4-jarig meisje, dat aan de Kaaskade al spelende te dicht aan den waterkant kwam, het ongeluk in het water te vallen. De loodsschipper 2e klasse, J. van Hoepen, zulks bemerkende, sprong onmiddellijk bij het zien van het kind, dat op het punt was in de diepte te verdwijnen, te water, en mocht deze het genoegen smaken de jeugdige drenkelinge nog bij tijds van een anders wissen dood te redden. Men schrijft ons uit Sluis Den Sen Sept. vierde onze gemeente feest. Hadden reeds enkele dagen te voren jong en oud,rijk en arm ijverig geholpen om daartoe alle toebereidselen te maken met een zuchtend hart èn een' weemoedigen blik op liet hemelgewelf, dat telkens zijne waterdruppelen liet vallen, wat eene vreugde, dat op Maandag jl. de na tuur zoo lieflijk, zoo barmhartig was, om juist den feestdag droog en stil weer te geven. Hon- F I OMDAT HIJ IN DE STRAAT GEZONGEN nAD. 2.) Wij zijn dus goheel en al geruïneerd eu zullen alles moeten verlaten. En dan die aime juffrouw Van Baerle, die u tot haar laatsten gulden had toevertrouwd Mijn laatste guldens zijn ook door de maatschappij verzwolgen. Het is een vreese- lijke ramp, ging bij voorter heerschte heden een ontzettende paniek. Het ongelukkige echtpaar bracht meer dan de helft van don nacht door met te spreken over den onverwachten slag, die zoo nood lottig zou zijn voor vele gezinnen. Als hoofdagent der maatschappij had Hen drik Verdoorn hot meest van dit bankroet te derden uit Noord en Zuid waren tegenwoordig en niemand heeft zijn reisje beklaagd. 's Middags te 2 uren trok een eerewacht van 60 paarden en 7 muziekgezelschappen dpor de versierde straten. Te 3 uren had een festi val op de Markt plaats, waar elke vcreeniging aan Apollo gewijd, 2 stukken ten beste gaf. Ieder gezelschap kreeg tot aandenken een verguld zilveren medaille en de drie Belgische muziekvereenigingen Oedelem, Dudzeele en Heijst ontvingen,na loting,de premiën van 75, 50 en 25franc.Tijdens die uitvoeringen werden 2 groote luchtballons opgelaten. 's Avonds waren Markt, Kade en eerepoor ten keurig verlicht en een vuurwerk besloot den eersten dag. Dinsdag hadden de volksspelen plaats, onder veel regen. Hansweerd. Benoemd voor den bodeloop van hier naar Vlake P. Ch. vanSanten, alhier, op eene bezoldiging van f 250 s'jaars. Hansweerd. Wordt verplaatst met ingang van 1 Oct. e.k., van hier naar Vlissingen, de heer F. Verijzer als commies 2e klasse te water, thans aan boord van het recherchevaartuig 2e afdeeling alhier. De Haagsclie briefschrijver in de Arnh Ct. verzekert dat waarschijnlijk later over do bon ding van onzen voorlaatsten kroonprins Wil lem van Oranje licht zal opgaan. Hij schrijft ,/de dag, waarop het quidquid latet cipperebit over prins Willem van Oranje kan uitgespro ken worden, zal eenmaal komen, maar eerst na een lang tijdsverloop, indien het althans waar is, wat mij dezer dagen verzekerd werd, dat 's prinsen voormalige gouverneur, wijlen de generaal De Casembroot, al zijne papieren en stukken, betreffende het gouverneurschap en zijne later met den prins aangehouden goede betrekkingen, aan het Nederlandsch rijksar chief heeft vermaakt, doch met de bepaling, dat zij een zeer langen tijd, veertig of vijftig jaren, naar men meende, ontoegankelijk, ge heim en verzegeld zouden worden bewaard, om eerst na ommekomst van dien termijn voor de profane oogen van het archiefbezoekeud publiek opengesteld te worden. De correspondent deelt verder mede, dat er in Den Haag nog eene verzameling schrif turen aanwezig is, die zeer belangerijk kunnen zijn, eu waarvan 't twijfelachtig is of ze ooit het licht zullen zien. Aan het departement lijdenhet publiek en zijne vrienden, die hij aangespoord had aan de bank bun geld toe te vertrouwen, noemden hem een oneerlijk man, ja zelfs een oplichter. Hij mocht zich vrjjploiten, zooveel hij kou, zeggende dal hij hot grootste vertrouwen had gesteld in de soliditeit der bank en er al zijn geld in geplaatst had, zij wilden niet naar hem hooreu en het belaefsto antwoord, dat hij kreeg, was, dat bij had mooton voor zien wat gebeurd was. De ongelukkige, die van nature zoo kiesch en zoo loyaal was, verkeerde dus in oen dub bel harden toestand. Hij, was gonoodzaakt zijn hnis te veriatan en zijn meubels to verkoopen, waarvan de op- breugst strekte om de dringendste schuldei- schers te voldoen- IV. Het is tijd om tot voorlichting van onze van financiën staan eenige kisten met papie ren. afkomstig van den raadpensionaris Steyn, den medewerker van Willem IV, volgens het test iinent van zijne weduwe, (dieeen onder be heer van den min. van financiën staand fondsje tot-het ondeisteuuen van onvermogende we duwen en weezen van hervormde predikanten en marine-officieren naliet,) bestemd om te woiden vernietigd honderd jaren na haren dood (1SS7), tenzij de eer of de goede naam van haren man voor dat tijdstip de openbaar making van die stukken mocht noodzakelijk maken. Z. M. heeft bepaald, dat de gewone verga dering van de staten-generaal op Maandag 15 September 1884, des namiddags te één ure, in een vereenigde zitting der beide kamers geo pend zal worden door een commissie des ko- Diugs, waai toe worden benoemd de ministers, hoofden van ministrieele departementen. Zr. Ms. schroefstoomschip Aljeh, thans nog in reparatie liggende aan 's rijks werf te Wil lemsoord, zal, naar men verneemt, in de vol gende maand naar West-Indië stevenen, tot oefening van de equipage en tevens om het stoomschip Alkmaar naar het vaderland te geleiden. x)c blokkade, welke aan de voorgenomen maatregelen tegen Tenom gepaard zal gaan, is afgekondigd bij besluit van den Gouverneur- generaal van 30 Juli. Van den gouv. van Atjeb en onderhoorighe- den zijn op 1 dezer via Penang de volgende telegrafische berichten ontvangen t //In namiddag 29 Juli een detachement van ééu officier en vijfentwintig minderen door zoogenaamde bevriende Atjehsche hoofden met hun onderhoorigen plotseling bij Tjot-Goe aangevallen. Wij bekwamen acht dooden en acht gewonden, allen minderen, en verloren elf Beaumontgeweren met driehonderd patro nen. /Radja van Langsar heeft inval gedaan in MadjapakitRadja Madjapabit gevangen ge nomen en veel buit gemaakt. Controleur Edi met oorlogsstoomer derwaarts. Vijand wil vijandelijkheden hervatten. Groo te bende, waarbij TengkoeDi Tiroe, verscheen XXVI Moekims bij Tiot Rangandere bende bij Gle Taroem (IX Moekims)" lezers eenige stappen in ons verhaal terug te gaan. De vader van Hendrik, de heer Paulus Ver doorn, die een buiten bewoonde, was een door elkeen zeer geacht man, maar die een tame lijk hardvochtig karakter bezat. Zijn oudste zoon Felix was reeder en zijne vier dochters woonden allen bij hem. Hendrik, die de jongste was, studeerde in de rechten te Leiden. Hij had pas zijn eerste examen gedaan toen hij in de gelegenheid kwam met Anna Elewyck kennis te maken, die toen gouvernante was bij eene familie, die in dezelfde straat woonde als hij. Het was eeu zeer 9choon meisje en op wier gedrag niet het minst te zeggon viel. Toen echtor de vader on de zusters van Hendrik hoorden dat «bij met dit meisje kennis gemaakt had en haar wilde huwen, ging er bij allen een kreet van afkeuring op* Door de rijkspolitie zijn in de afgeloopen maand niet minder dan 389 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderd. Het Ned. werkliedenverbond patrimonium heeft zich per adres lot den minister van wa terstaat gewend met het verzoek, om in liet belang der zonder werk zijnde werklieden, do ijzeren overkapping aan het centraalstation te Amsterdam, zoo mogelijk door Nederlan ders te doen uitvoeren. De Deensche dagbladen spreken met veel lof over de landbouwtentoonstelling te Am sterdam. Vooral het Hollaudsche melkvee wordt zeer geroemd en het Dagblad van Kopenhagen stelt voor in het vervolg Hol- landsch melkvee in Denemarken in te voeren vp die pluatsen, waar de bodem toestaat het behoorlijk te voeden. Het spreekt o. a. van de verbazende grootte van het Hollandsch vee." De termijn, vermeld in de artikelen 18, 20, 22 en 25 van het koninklijk besluit van 4 Mei 1883, houdende algemeene regelen omtrent den bouw en de inrichting van schoollocaleu en het aantal leerlingen in elk vertrek, is bij kon. besluit van 30 Aug. verlengd tot 1 Jan. 1890. De gecombineerde manoeuvres van zee en landmacht in de stelling den Helder zullen den 17n dezer plaats vinden. De scheepsdivisie, onder commando van den kapt. luit. t/z C. ten Bosch, zal zich alsdan ter reede Texel bewegen. Die oefeningen zullen zoowel des daags als des avonds geschieden. Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk, dat in het laatst dezer mnand naar Curasao zal vertrekken, is bestemd het stoomschip Alk- maar af te lossen, dat alsdan de terugreis naar Nederland zal aanvaarden. Naar men verneemt, is de omvangrijke in structie in zake de Leidsche giftmengster geëindigd en berust het lij vige dossier thans in handen van het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Z. M. heeft den ln luit. L. C. "W. Defize, van het 3e reg. inf. voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het le ger in Ned. Indië. Hendrik met oen gouvernante trouwen 1 riep de heer Verdoom uit; dal gebeurt nooitl Evenwel "werd Anna Elewyck mevrouw Ver doom, maar de jonge man geraakte in onmin mot do familie en hem werd verboden ooit meer een voet te zetten in het vaderlijke huis. Daar hij nog geeu advokaat wa9, vroeg by eurbiedig aan zijn vader om zijn moederlijk erfdeel. Do vader stelde bom de som ter hand» er droog bijvoegende, dat bjj voortaan op hem, noch op eenig lid zijner familie kon rekenen, omdat hij door allen als een vreemdeling word beschouwd. Te dien tijde werd bovengenoemde bank op gericht. Men zeido or veel goeds van en toen do maatschappij bekwame agenten vroeg, bood Hendrik zijne diensten eu zijn geld aan. In het eerst gingon de zaken zoo goed, dat onze nieuwe agont aanmerkelijke sommen won en in zijne vreugde zich verstoutte, aan zijn Vrijdag door t<?

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1