VLLSvSIi\C;SCIflE COURANT. VERINGS20UT. No.. 72. Zondag 7 September 1884. 22ste Jaargang. LLif gunstig bekende gszout, een zeker len, ZuurBraking, s echt verkrijgbaar kt, V» paijos 4 371/, 50 eent, te Vlis- gevraagd eene nette bij Mevrouw VAN MDIENhT Middelburg v.v. [ao (Jlcmise) 8.(Zeilrn .15. 3 4.- 1. 9,45 9,45 ELBE. 1*1,3,30 1,30 4, 12,37 moet aankomen dag, Woensdag Zaterdag. 7,30 nm, 2,45 8,- 3 15 10,30 11, I 6,midd. 12, 6,30 nm 12,30 voor dien dag. *11.45 5,30 *12,45 5,53 9,15 1,25 6,10 I I.2,15:6,561 ,15 6,10 ,40 6,25, I L«l 7,-1 beteekent dat op hot L gedeelte van het tra- late en 2de klasse 15 (Grootc Markt) 6.30, nam. 1.2.3, ;80, II - reknron met f zijn gemerkt n- cu Feestdagen verval len en Vlissingen vv. |6.30f, 8.—, 9.20f 10.— ,f 2,30, 3.30,14.30, 5.30,f !,-,t 9,—, 10.—f II,—, If 3,30, 4,30f 5,30, ö,30,f an de vertrekuren met een tuSBchenstntiona Abeelo mden IENST en de Buiteusluis, gs 6.10, 6,35 (naar keer- 83.45, 9.15 (viakcer- Namiddags 1.30 1.1.5, 3.30, 3.55,4.2u,4.55 (via keersluis), 7.45 [s 6.20, 7.20, 7.50, 8.10 1130. Namiddag 3 40, 4.05, 4.40, b.10 en Rotterdam Inde plaatsen in September. van Vlissingen. Douderd 4 voorn, 8,30 I Vrijdag. 5 8,30 Zaterdag. 6 8,30 Maandag. 8 8,30 i naak. Vlissingen. a Douderd. Vrijdag Saterdag Mauudag 4 m afvaart van Vlissingen elburg vertrekken. tdienst en Zierikzee v.v. jber. van zierikzee voorm. G,30 Vrijdag 5 6,80 Vrijdag 5 nam. 3,30 Zondag 7 voorm. 7,30 S 7,30 pinsdng 9 7,30 NVoensdnglO 7,30 Woensdag! 0 nam. 3,30 onderd. 11 tot Oortg.nm. 5 Torug6, 30 BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1/15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitsebland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BINNENLAND. Vlissingen, 6 September. Van 30 Aug. tot 5 Sept. zijn alhier uit Queen- boro met de mail booten aangekomen 855 en daarheen vertrokken 11S6 passagiers. Op heden Zaterdag 6 September heeft door liet 4e bataljon, 3e regiment infanterie, alhier in garnizoen, eene oefening der mobilisatie plaats gehad. Des morgens te 6 '/a uren werd ondersteld de order tot mobiliseeren was ontvangen; in 572 uur tijds moest men marschvaardig zijn, de daarvoor gemaakte bepalingen werden op gevolgd en te 12 uren rukte het bataljon uit, tot den dieust te velde geheel uitgerust. Om der kosten wille moesten enkele zaken worden achterwege gelaten. De voertuigen, hoewel aanwezig, werden door gemis aan paarden niet medegenomen, alleenlijk zijn zij volgens de voorschriften op geladen geworden in de verschillende kazernes door het bataljon betrokken en bij bet uitruk ken door vlaggen aangewezen. Ook de miliciens ziekendragers moesten be wijzen hunner bekwaamheid afleggen. Het doel der oefening bestond om te zien, welke leemten zijn voorgekomen, teneinde bij eène eventuëele werkelijke mobilisatie, alles volgens de gegeven voorschriften in de beste orde zou geschieden. De telephoongeleiding tusschen het rijkste legraafkantoor alhier en de steenen lichttoren te Westkapelle, bewees Donderdag reeds hare goede diensten door de onmiddellijke vermel ding van de stranding der Noorsche bark Brödrene. De berichten van Westkapelle kwamen hier goed aan en kon het gesprokene duidelijk worden verstaan. Het gesprokene hier kon te Westkapelle waarschijnlijk tengevolge van den invloed van den hevigen wind op de draadge leiding en het daardoor veroorzaakt wordende geraas op den toren echter weinig of niet worden gehoord. Om de verbinding tusschen Vlissingen en Westkapelle voor eens en voor altijd goed en dienstbaar te maken aan de belangen van het algemeen en inzonderheid aan die der scheep vaart,wordt het wenschelijk geacht,dezen tele- phoondienst spoedig door een telegraafdienst te zien vervangen worden. 1 OMDAT HIJ IN DE STRAAT GEZONGEN HAD, i.) i. Wij beginnen met den lezer in een klein huis te Rotterdam binnen te leiden* Het was in de eerste helft van het jaar 187 Hendrik Verdoorn en zijne vrouw zaten met hun beiden aan het ontbijt. Eene sierlijk gedekte tafel 9tond voor bet raam, dat als deur diende en op een grasperk uitzag, en onze beider echtgeuooten genoten van het uitzicht op een prachtigen tuin. Daar valt mij te binnen dat ik ver geten heb u te zeggen dat mijn broeder Fe lix er in geslaagd is, de zeevaartkundige Vereeniging, tot welker oprichting hij het plan Uit goede bron meldt de 'Midd. Cour., dat zoowel in Engeland als op het vasteland, even als vroeger, met de uitgifte van retourbilletten over de lijn Vlissingen-Queenboro van de stoomvaartmaatsü Zeeland wordt voortgegaan. Woensdag avond had alhier bij het laden van de mailboot een treurig ongeval plaats. Zekere werkman B. had namelijk het ongeluk bij het afrijden van de pontonbrug, die door het lage tij zeer steil lag, bekneld te geraken tusschen den wagen, welken hij bij tijds in zijnen loop van de brug niet wist te stuiten, en de ijzeren leuning der brug, tengevolge waarvan een zijner beenen werd verbrijzeld. Naar het gasthuis vervoerd, moest den on gelukkige nog denzelfden avond het been worden afgezet. In Zuid-Beveland gelden de appelen, waar van er dit jaar weinig zijn, f 4,50 a 5 het rand. Voor sommige soorten van peren, o. a. de grauwe juttëpereii, wordt f 10 het mud besteed. De oogst der paarden boonen,welke reeds ge deeltelijk in de schuren geborgen is, viel dit jaar ook zoo slecht uit, dat op de meeste plaat sende onkosten van snijden niet goed gemaakt kunnen worden. Behalve dat er weinig peulen zijn, zijn deze ook buitengewoon klein geble ven. Ook het stroo bleef veel te kort, wat aan de groote droogte moet toegeschreven worden. Bij kon. besluit is aan W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, burgemeester van Zou- telande, vergunning verleend om te Koude- kerke te wonen. Het koninklijk gezin zal, zegt de Zutph. Ct. tot het einde dezer maand op het paleis het Loo vertoeven en daarna rechtstreeks ver trekken naar het kasteel Colmar-Berg, in Luxemburg, om daar tot medio November te blijveu. Z. M. de koning zal, volgens kennisgeving van den opperceremonieineester van Zr. Ms. huis gedaau, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad hebbend overlijden van Z. IC. H. Alexander, prins vau Oranje, de zitting der staten-generaal ditmaal niet in persoon openen. De opening zal nu door het kabinet, als com missie daartoe door Z. M. gedelegeerd, ge schieden, terwijl het openingswoord door den minister van binnenlandsche zaken zal wor den uitgesproken. (D.) had, tot stand te brengen, zeide mynheer Verdoorn tot zijne vrouw. Wezenlijk! hoe weet gij dat? Ik heb het gisteren onder de nieuwsty- dingen uit Batavia gelezen. Zoo, antwoordde mevrouw Vordoorn op een tooD, waaruit teleurstelling sprak, ik dacht Wat dacht gijl Welnu, dat zij u dat van huis geschre ven hadden. O, wat dat betreft, Auna, weet gy wel dat ze mij nooit schrijven. Laat ons er niet meer aan denken, wij kunnen ze missen. Op dit oogenhlik hoorde men een licht ge- druisch aan de deur en een meisje van onge veer vier jaren, met krullen, stormde de ka mer al springende binnen. Het was het oudste der kinderen van mijn heer en mevrouw Verdoorn. Hendrik zette de Men schrijft uit NeerboschDat de be langstelling in de Weesinrichting niet ver mindert, integendeel steeds toeneemt, is weder op treffende wijze gebleken. De directeur ont ving nl. voor het onderhoud van de weezen in het tweede kwartaal van dit jaar de aanzienlij ke som van f 14120 behalve vele goederen, terwijl de drukkerij der inrichting heeft opge bracht f 15126. De aanvragen tot opname van ouderlooze kinderen zijn steeds even dringend en het smart den directeur, dat hij dikwerf, hoezeer hij ook overtuigd is van den nood waarin zoo vele ouderlooze kinderen ver— keeren, niet in staat is hulp te verleenen, om dat alle plaatsen in de weeshuizen bezet zijn. Zoodra f 10000 aan giften is ontvangen of toegezegd, zal hij met den bouw van uog een weeshuis voor 100 kinderen een begin maken. Onder veel blijken van belangstelling, her dacht de 86 jarige heer F. Stuart dezer dagen zijn 25 jarige ambtsvervulling als lid van den raad te Vianen en werd hij jl. Dinsdag als wet houder herbenoemd. Te Scheviugen werden in de afgeloo- pen maand genomen 31315 buitenbaden en 2507 binnenbaden. Nog nooit werd in de maand Augustus zulk een druk gebruik gemaakt van de baden als dit jaar. In Au gustus 18S0 werden genomen 24370 bui tenbaden en 2369 binnenbaden. Het zal onzen lezers wellicht niet on welkom zijn, nu Chiua en Frankrijk met el kander slaags zijn geraakt, en ook Duitsebland naa,r het bezit van koloniën haakt, een ver gelijkend overzicht te hebben van de oorlogs vloten dier drie landen, en die, ter vergelijking vergezeld te doen gaan van een opgaaf van de Nederlandsche oorlogsvloot. Wij laten een en ander hier volgen: 1. De Fransche oorlogsvloot bestaat tegen woordig, althans op het papier uit 20 pantser- schepen eerste klasse, waarvan 4 in aanbouw of pas van stapel geloopen., die circa 11000 tonnen meten, 50 tot 85 centimeter dikte plantsering hebben, en waarvan de grootsten elk drie monsterkanonnen van 100 ton voe ren; lépantserschepen tweede klasse; 6 kuust- verdedigingsvaartuigen en 18 lichtere panter- schepen (kannonDeerbooten enz.) Dan volgen: 131 ongepantserde schroef- stoombooten, 39 transportschepen, 20 rader kleine op zijne knieën, waarbij zij hot uit- kraaide van de pret. Er werd aan de denr geklopt; een meid trad binnen en kwam zeggen dat het rijtuig op mijnheer wachtte- Hendrik, die zeer stipt was, omhelsdo zijn vrouw en zijn kind en steeg vervolgens in het rijtuig, om zich naar de plaats te bege ven, waar zijne zaken hem riepon. Mevrouw Verdoorn had een van hare vrien dinnen, die haar was komen bezoeken, ten eten gevraagd, maar het uur van den maal tijd was reeds lang voorbij en Hendrik was nog niet teruggekeerd. De joDge vrouw, die hierover eenigszins ongerust was, wist niet waaraan dat wegbly" ven toe te schrijven, tot zij tot hare groote verlichting, de cabriolet van haren man on der de venstors hoorde voorbijrijden. Wie beeft u opgehouden, lieve? vroeg Anna stoombooten en 50 zeilschepen; totaal 298 schepen. Deze zijn bemand met 68700 manschap pen en onderofficieren, 492 schippers. 796 luitenauts ter zee, 208 kapiteins ter zee, 109 kolonels, 40 schouts-bij-nacht, 26 vice-admiraals, en één admiraal. Daarbij- zijn te voegen 4000 mariniers. 4500 zee-artil leristen, en 2300 machinisten. 2. De Chineesche oorlogsvloot bestaat uit 32 iu Europa gebouwde en zwaar gewapende kanonueerbooten, 6 gepantserde korvetten, waarvan vier in aanbouw, 3 ram-pantser- schepen, 2 ongepantserde kruisers, 2 fegratten 3 adviesbooten, 1 drijvende batterij, 17 transportschepen en 3 douauenstoomschepen, totaal 60 schepen; welke vloot bewapend is met 277 stukken geschut, en 28 mitrailleuses terwijl de torpedodienst iu goede orde en naar de nieuwste eischen des tijds ingericht is en be diend wordt door 11 torpedobooten. 3. De Duitsche oorlogsvloot bestaat uit 13 //Schlachtschiffe" d. i. gepantserde fregatten en korvetten. 1 monitor, 12 gepantserde kunst- verdedigings-vaartuigen, 22 groote en kleine ongepantserde korvetten, 5 kruisers, 6 kanon- neerbooten, 8 adviesboot-en en 2 kleine trans por tbooten; totaal 70 schepen, benevens 11 torpedobooten, en 19 dito iu aanbouw. Onder deze schepen zijn er verscheidene van een verouderd model en niet naar de eischen van den tegenwoordigen tijd ingericht. 4. De Nederlandsche oorlogsvloot bestaat uit 23 gepantserde schepen, waarvan 2 groote ramtorenschepen, 4 groote ramschepen, 7 ram- monitors, 5 monitors 2e klasse en 5 rivier- verdedigings-vaartuigen; 30 ongepantserde kanonueerbooten, 10 ongepantserde schroof- stoomschepen le klasse, 6 ongepantserde dito 8e en 4e klasse, 1 raderstoomboot en 1 schooner, te zamen 70 schepen, bewapend met 240 stukken geschut, benevens 22 torpedobooten; terwijl de Indische militaire marine nog 30 schepen telt met 125 stuk ken geschut bewapend. No. 2 van het Maandblad tegen verval sching van Levensmiddelen en Handelsartike len (Uitgever Allert de Lange te Amsterdam) bevat: Vragen en antwoorden; Tets over het begrip verval- schmg, 11; Bessensap met SalicyIzuur; Ia Boorzuur weusclielijb als Conserveoringsmiddel voor levensmid delen?; Onderzoek van levensmiddelen; Het gevaar van flesBchen spoelen met hagelkorrels; Vroegere ca tegen woordige straffen van vervalschers; Vergiftig vlce3chi hem te gomoet gaande. Zaken, antwoordde hij kort. Allen zetten zich aan tafel, maar mevrouw Verdoom zag dat haar man heel weinig nut tigde van de spijzen, die hem voorgezet wer. den en hij veel zwijgender wa3 dan naar ge woonte. Hendrik, wat scheelt n? zijt gy ziek? Hij ging op de canapé liggen en antwoordde dat hij door drukke bezigheden erge hoofdpijn gekregen had. Mejuffrouw Van Baerle, de vriendin van Anna, meenende dat het onbescheiden zou zijn langer te blijven, ging heon met do over tuiging dat mijnheer Verdoorn de waarheid niet sprak, toen hij zeide dat hij ongesteld was. Anna ging» zooals zij gewoon was, bij hare kinderen, en zoodra Hendrik zich alleen zag, liep bij de kambr met groote stappen op en neer; zijn gelaat werd al somberder en Vrijdag door to

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1