VLISSINGSCHE COIJBAN No. 71. Donderdag 41 September 1884. 22 Jaargang, GEfflEEMTElBESTUBR. FllliLITOM. AIMÉE a:\ MARIE. BI Hl SM LA ND. ste BUREAU: Kleine Markt I N«. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/" 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden.be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. P Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. TEEARTSENIJKOTDIG STAATS TOEZICHT. De burgemeester van Vlissingen, maakt bekend: dat bij hem. is ontvangen eeue circulaire van den commissaris des konings van den 23 Augustus 18S4, A-no. 1534, 3e afdee- liflg, houdende ontheffing van het verbod, ge stald bij koninklijk besluit van 9 April 1884, (Staatsblad no. 48) van den navolgenden inhoud: Ik heb de eer u mede te cleelen, dat door den minister van binnenlandsche zaken nadere voorschriften zijn gegeven omtrent de voor waarden, waaronder door mij ontheffing kan worden verleend van het bij koninklijk be sluit van 9 April 1884 (Staatsblad no. 48) uitgevaardigde verbod van in- en doorvoer van buitenslands van levende varkens. Die invoer zal kunnen geschieden per spoorweg in geplombeerde wagens, per as langs grenskantoren aan heerbanen en over zee. Aan de ontheffing zullen de volgende voorwaarden verbonden worden: --wjt" dnir "worde overgelegd- eene verklaring van de plaatselijke overheid van de plaats van inlading in het voer— of vaartuig, waar mede de in- of doorvoer plaats heeft, dat al daar en in den omtrek van 5 kilometer, mond- en klauwzeer niet voorkomt, noch in de laatste twee weken is voorgekomen; 2°* dat de varkens ten koste van den eigenaar of vervoerder onder politietoezicht zulleu gekeurd worden door een veearts in het bezit van een diploma als zoodanig a bij invoer per spoorweg of over zee, bij de lossing op de plaats va» aankomst, bij invoer per as langs heerbanen, aan het grenskantoor; 8°' dat, indien een of meer der varkens bij liet onderzoek worden bevonden aap eene besmettelijke ziekte te lijden, zoowel de zieke als alle andere ingevoerde varkens voor rekening van den eigenaar of vervoer der worden geslacht en het vleesch, indien 12.) Hoofdstuk VI. Zij keek eindelijk om zich en op elks gelaat lag een uitdrukking van ontzetting en haar grootvader had een verwilderd en zeer oud uitzicht. Zij keek naar Marie, aan wier gelaat de dood iets van de vreedzame schoonheid van vroeger had weergegeven, en, bukkende, raakte zij hare hand aan en fluisterde, smee- kend Marie, ik heb mijne belofte gehou den Daarop verliet zij met neergeslagen oogen de kamer. Toen stond de dokter openzeido: Goede lieden, spreek niet van hetgeen er gebeurd is er heeft een vergissing plaats gehad, zeg er niets van tegen de zuster van den baron. »Draag zorg voor mijne zuster, mijne arme zustor* zeide de baron, smeekend, toen de dokter hem wegleidde. Marie werd begraven in de week, waarin zij getrouwd zou zijn. Al de dorpelingen het gebruik daarvan geen gevaar voor de gezondheid van menschen oplevert, wordt, verkocht en in het tegenovergestelde geval alle overblijfselen der geslachte varkens voor rekening van den eigenaar of vervoerder worden vernietigd. Ik heb de eer u te verzoeken, belang hebbenden in uwe gemeente ijet het bo venstaande bekend te maken en hen in te lichten, dat dientengevolge zoowel mijne circulaire van 30 April jongstleden (Pro vinciaal blad no. 39) als de krachtens haar verleende ontheffingen vervallen zijn. "Wen- sc.hen zij derhalve van de gelegenheid tot in- en doorvoer van varkens onder de ge stelde voorwaarden gebruik te maken, dan behooren zij daartoe op nieuw ontheffing, aan den commissais des konings voornoemd aan te vragen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den len September 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. a) Tot do keuring van vee van regecringswoge mo gen alleen worden toegelaten de veeartsen, die een volledig examen iu de veeartsenijkunde kcbüeu afgelegd, deilialve de Nedcrlnndsche veeartsen, bedoeld in de artt. 'V éu 14 der wet van t> Juli lö7+ (Staatsblad no 98). die vóór of na de invoering dier wet een diploma van veearts hebben verkregen, beuevens de baitenlandsche veeartsen die volgens art. 2 der wet tot de uitoefening der praktijk hier te lande zijn toe gelaten, s4.- BEGROOTING. 'iTer lezing liggen en verkrijgbaar stellen der gemeente-begrooting voor het jaar 1885. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend dat ter voldoening aaD de voorschriften van art. 203 der gemeente-wet de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor bet jaar 1885 inet de noodige inlichtingen en be scheiden óp heden aan den raad is aangebo den en voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de secretarie der gemeente, waar zij in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Vlissingen, 3 September. Men verneemt, dat door den rechter in En geland 8 dagen uitstel is toegestaan voor een verlenging van de uitgifte van retourbiljetten door the Londen Chatham and Dover Rail way Company tussclien hare stations te Lon den en de stations van het vasteland, speciaal voor de route Queenboro en Vlissingen welke, zoo als bekend is, gisteren zouden worden ge staakt. Intusscken is nog nader mede te deelen, dat tusscben de stoomvaart-maatschappij Zeeland en de London -Chatham en Dover-spoorweg- maatschappij buitendien eene overeenkomst is getroffen, om gedurende de maand September den bestaanden toestand der retourbiljetten te behouden, ten einde in dien tusscben tijd te ,Jp-yhten mejt elkander de q.uaestie der verbou wing van den afgebrandën pier te Queensboro tot eene regeling te brengen. Onnoodig te zeggen, dat het voor beide, genoemde maat schappijen eene zaak van bet grootste belaDg is te achten, in deze geheel tot overeenstem ming te geraken. volgden don rouwstoet én de meesten van hen, die haar verdacht hadden, hadden er nu groote spijt van en waren voor hot overige van hun leven minder geneigd om te ver- oordeelen. Emilo was in zich zeiven gekeerd on wrokte in ziju gevoel over het onrecht dat men Ma rie had aangedaan. Hg stond er stipt op dat men hare nagedachtenis zon eerbiedigen en Georgine, dit hoorende, liet haar graf met de keurigste bloemen versieren en dit deed hem veel genoegen. Zij troostte hem in vla gen van neerslachtigheid en als hjj zich el lendig gevoelde, sprak zij mot hem over Ma- rie, na welke gesprekken hij haar altijd ge lukkiger en beter verliet. De baron ging gebogen onder zijn verdriet, maar hij vermande zich om dadelijk aan Marie's vader te schrijven, hem de waarheid te zeggen en vergeving te vragen voor het leed, dat bij de lieve öoode bad aangedaan. De vader ontving dit schrijven, ging direct naar den baron toe en bood hem zijn hand. »Ik heb er veel verdriet over*, zoido de baron. »Gij hebt naar uwe overtuiging gehandeld*, ..En is biervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 30 Augustus 1884. De burgemeester en wethouders voorn. A. SMIT. De secretaris, P, FORBES WELS. Door den heer C. Maters, zal in het in aan bouw zijnde winkelbuis, op den hoek van het Betje Wolff's plein, in den gevel van dat huis worden aangebracht, de gedenksteen, afkom stig van het weeshuis, dat, in 1630 gesticht, later voor kazerne werd ingericht en thans plaats gemaakt heeft voor de fontein, onlaugs ter eere van Betje Wolff en Aagtje Deken op gericht. Maandag morgen kwart voor zes uren ver trokken van hier de weezen van verschillende gezindten uit Vlissingen, Middelburgen Veere, was hot antwoord. »Ik was zelf ook hardvochtig. Zij was eene teedere bloem, die ik meer beschut moest hebben.* »De mijne was goed beschut*! zeide de baron. Eu de twee mannen verstonden elkander en scheidden met een handdruk, vol bezorgd heid voor elkander. To dien tijde was er een groote oorlog en de soldaten stierven in menigten door gebrek aan verpleging in de hospitalen. Aimée gaf hare begeerte te kennen om zich bij eenige dames te voegen, die bare hulp aan de zioken gingen aanbieden. Do baron gaf gereedelijk zijne toestemming daartoe. Eenige dagen na du begrafenis verliet Aimée het kasteel met den zegen en de vergiffenis van haar grootvader. Zij was eene moedige en bekwame vrouw, die zich verdienstelijk maakte door gewonden te verplegen. Met moed wist zij alle gevaren en moeilijkheden het hoofd te bieden en ver droeg mot opgeruimdheid alle ontberingen en beproevingen. Zr} spaarde zichzelve nooit en was ten allen tjjde gereed om do onaan- om, begeleid door hunne „vaders en moeders" benevens eenige regenten, per salonbarge „Luctor et Emergo" een reisje naar Antwer pen te maken, waartoe eenige nobele weezen- vrienden hen in staat hadden gesteld. Te ongeveer 11 uren kwam men te Antwer pen aan, waar zij bet eerst verwelkomd werden door eene deputatie der Hollanösche club te Antwerpen, bet bestuur der weesbuizen, voor zitter den beer C. Biart, den beer Van Maeuen en enkele andere beeren, terwijl ook de bur gemeester te dezer stede, de beer A. Smit, en twee regenten der godsbuizen, de heeren I. P. Laernoes en J. C. Ockers, zich daar bevon den. Na hunne aankomst begaven zij zich en corps, begeleid door eene dichte drotn van volk door eenige der voornaamste straten naar liet raadhuis. Men kan goed zien, zegt de Mïdd. Court., waaraan wij een en ander bier volgende ont- leenen, dat de Zuid-Nederlanders aan „betoo gingen" en optochten gewoon zijn. Niettegen staande een ontzaglijke volksmassa op de been was en herhaaldelijk van warme symphatie blijk gaf, was de weg steeds vrij; elk bleef ter zijde van de straat staan en ongehinderd kou de stoet zijn weg vervolgen. Ia het raadhui:; w-y.,1 der gidteePi efeoefc in de door zijne prachtige beschildering wereldbe roemde Leys-zaal gelaten, waar de burgemees ter aan het hoofd van bet schepencollege de deelnemers ontving. De heer Leopold de Wael sprak de autoii- teiten, regenten, opvoeders en weezen op har— telijke, uit het hart opgewelde taal toe. Met' groot genoegen zoo ongeveersprak de waar dige burgervader vernam het gemeentebe stuur van Antwerpen door tusscbenkomst van den heer van Maenen dat gij voornemens waart een bezoek aan Antwerpen te brengen en da delijk werd het schepencollege der Scheldestad gecommitteerd om u hier op het raadhuis wel kom te lieeten. "\yij doen dat gaarne ei?met de diepste gevoelens vau vriendschap korten tijd geleden vierden onze beide vorsten een ver- zoeningsfeest, op dit oogenblik verbroederen zich de weezen van beide landen. genaaraste plichten te volbrengen, die den lijdende moed insprak en medelijden mot hem had, omdat zij wist wat lijden was. Aan haar droeg menigeen in zijn laatste uren met ster. verde lippen eene boodschap op aan geliefden en altijd volbracht zij die, al kostte het haar dikwijl den noodigen slaap. Aldus ging zij voort met liefde hare zware taak te volbrengen en was zij een troost voor een lange reeks van lijdenden, maar toen de oorlog voorbij was eu de laatste gewonde bet hospitaal verliet, werd zij door de koorts aangegrepen, die haar, betreurd door allen die haar gekend hadden, ten grave sleepte. Een kleine marmeren steen werd tot haro nagedachtenis in de dorpskerk geplaatst, waarop hare diensten tegenover de lijdende menschheid vermeld waren. Do baron en zijne zuster leefden nog en kele jaren met en voor elkander. Eerst velde de dood hem ter neder, eu een poos later volgde hem zijne zuster. Vreemdelingen kwamen in het bezit van hot kasteel en de naam van de voormalige bezitters werd spoedig vergeten. Einde,

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1