VLISSINGSCHE COURANT. No. 70. Zondag 31 Augustus 1884. 22ste Jaargang. BINNEN LA Jilt F LilT AMUSE 151 MAR 115. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post'1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen, PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenïg agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- etl ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan Jt bureau vau politie is als gevonden gedepoueerd een ARMBAND, een FLACON, een GOUDEN RING en een VINGERHOED. Vlissingen, 30 Augustus. "VERSLAG DER GEMEENTE OVER 18S3. {Vervolg en slot.) De gemeente deed geene uitgaven voor den openbaren eeredienst.noch verleende subsidiöu voor den bouw of het herstel van kerken of pastorijen, zij gaf ook geene toelagen aan pre dikanten of pastoors. Aan het R. C. Par. armbestuur in deze ge meente werd machtiging verstrekt tot aanvaar ding van een legaat groot f 100,en een fo lio R.C. bijbel, besproken door wijlen den heer Pie'ter Puijpe Az. De gemeente telde vijf openbare en drie bij zondere scholen. School A (hoofd der school de heer P.Lands- man) met 6 onderwijzers, werd over 1883 be zocht door 188 mannelijke 151 vrouwelijke leerlingen. Al deze leerlingen genoten kosteloos onder wijs 6'cijiool B (hoofd der school de heer J. F. Op den Zieke) met 6 onderwijzers en 3 kwee- kelingen, werd bezocht door 173 mannelijke en 153 vrouwelijke leerlingen. School C (hoofd der school de heer W. van Kamer) met 6 onderwijzers werd bezocht door 138 mannelijke en 109 vrouwelijke leerlingen. School D (hoofd der school mej. E. M. Schuurman) met 3 onderwijzeressen, werd be zocht door 32 vrouwelijke leerlingen. School E (hoofd der school de heer E. G. J. Stuart) met 2 onderwijzers; van deze school maakten op ultimo December laatstleden 26 mannelijke leerlingen gebruik. Overeenkomstig art. 45 der wet op het lager onderwijs werd door het rijk over het jaar 1S^3 aan de gemeente uitgekeerd een bedrag van f64640,12. Bijzondere scholen. 1. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs met eene hoofdonderwijzeres, (hoofd der school mej. J. C. van der Grinten) en 7 onderwijzeressen, (hulp,) werd gedurende het jaar 1883 bezocht door 15S meisjes. 2. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs (Rootnsch Catholieke Paro 11.) Hoofdstuk VI. »Ge ziet or good uit* zeide de baron boel hoffelijk. »Ik zou zeggen dat uw reis u goed heeft ge daan, indien ik niet wist dat ge nooit ziek zijt.« Dank u, mijnheer de baron, ik wenschte dat ik hetzelfde van n mocht zeggen.* »Mijn gezondheid is heel goed, dank u I« antwoordde de baron tamelijk uit de hoogte. »Wat kan ik voor u doen »Beveel Marie dat zij met mij trouwt. De bepaalde tijd is reeds gekomen en mijn huis is gereed.* »Maar de verdenking, Emile?* »Is voor mij niots meer dan een zeepbel,* »Gij zijt een braaf man.* chiale school) met een hoofdonderwijzer, de heer A. F. Kusse, hoofd der school eu.4 on derwijzers (hulp,) werd iu dit tijdsverloop be zocht door 188 jongens. 3. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, met een hoofdonderwijzer (hoofd dér school de heer II. Merckens), 3 on derwijzers (linlp,). en 3 kweekelingen; deze school werd in dat jaar bezocht door 80 jon gens en 63 meisjes. Bewaarscholen enz. Een van het departe ment tot Nut van't Algemeen met ééne on derwijzeres en vier helpsters, deze school werd gemiddeld bezocht door 80 jongens en 75 meisjes. Een Evangelisch Protestantsche met twee onderwijzeressen en 8 helpsters, werd bezocht door 134 jongens en 107 meisjes. Een lloomsch Catholijke met twee onder wijzeressen en 4 helpsters, waarvoor fungeeren. verschillende zusters van liefdadigheid, werd bezocht door 96 jongens en 133 meisjes. Een bewaar- en breischool met eene onder wijzeres en 2 helpsters, werd bezocht door 24 jongens en 66 meisjes. Een school voor nuttige en fraaie handwer ken met twee onderwijzeressen en 2 helpsters, met 43 leerlingen voor de nuttige en 46 voor de fraaie handwerken. Een gjmnastieksc'aool met een onderwijze res, werd bezocht door 23 jongens. Verbetering is aaugebracht aan de school voor minvermogenden (hulpscliool A) vroeger takelmagazijn der kon. Ned. marine, in huur van de kon. ïnaatsch. „de Schelde," welke met twee nieuwe lokalen is vermeerderd, terwijl aan de bestaande burgerschool voor jongens en meisjes een gymnastieklokaal is toegevoegd. Aan het openbaar lager onderwijs is voor 1S83 ten koste gelégd f 197390,29. School voor middelbaar onderwijs. Aau de burgeravondschool bestond het onderwijzend personeel in 1883, uit één directeur, één lee- raar in de wiskunde, aardrijkskunde, geschie denis enz., benevens één leeraar in het hand en rechtlijnig teekenen, één leeraar in het rechtlijnig teekenen, éénadsistent in het hand en rechtlijnig teekenen en één adsistent in het rechtlijnig teekenen. Aan die school, die door 64 jongelingen werd bezocht, is voor 18S3 ten koste gelegd f 3550,50. De toestand van de behoeftige klasse, ver geleken met het vorige jaar, was verbeterd, door meerdere gelegenheid om werk te verkrij De baron hield op. Hoe streng bij ook was, gevoelde bij dat het een bard© en treu. rigo taak was om de minuenden te scheideD. sHoud op, mijnbeer de baron. Voor inij is Mario het liefste en braafste meisje op de wereld!* »Ik beb bet reebt niet baar u te onthou den*, antwoordde de baron »en ik weuscb u alle geluk toe in uw huwelijk. Ik kau geen andere schuldige vindon, maar ik zou veel willen geven ooi Marie ouBcbuldig te zien. 5 Dat weet ik!« zeide Emile hartelijk. En de oude baron meende uit deu grond zijns harten, dat hij gaarne Marie van de verdenking gezuiverd zou zien. Het geloof aan haar schuld had don ouden man veel verdriet gedaan, daar het de oer van zijn huishouden bezoedelde. Maar toen het vermoeden viel op de jongste en een gen, ten gevolge de uitvoering van publieke werken, uitbreiding van de kon. maatsch, „de Schelde en van het mail- en spoorwegvervoer, alia oorzaken, dat er overvloediger dan vroeger gelegenheid bestaat voor dén werkman om aan 't werk te blijven. Op 31 December 1883 bestonden drie door ol van wege de gemeente beheerd of gesubsidi eerd wordende instellingen, als het gasthuis, het burgerweeshuis en het algemeen armbe stuur. Gedurende het jaar zijn verpleegd of be deeld in het gasthuis onafgebroken 98, tijde lijk 35,in het burgerweeshuis onafgebroken 47, door het algemeen armbestuur onafgebroken 60. tijdelijk 97. Naar de laatst goedgekeurde rekening is door deze instellingen ontvangen f 33639,06s en uitgegeven f 28029,19. Tot leniging en vermindering der armoede werd zooveel mogelijk aan kinderen van on- en minvermogenden kosteloos onderwijs gege ven, terwijl in den winter aan de amen sprijs- kaarten werden verstrekt. Als instelling ter voorkoming van armoede door of van wege de gemeente beheerd, kan wordeu aangemerkt de leenbank, waarvan even als iu vroegere jaren, een veelvuldig ge- br"y- werd gemaakt. ,üe algemeene toestand van landbouw en veeteelt in 1883 was, wat betreft de gewassen, dooreengenomen, niet ongunstiger dan in voor gaande jaren. Het vee was over het algemeen gezond. Voor den landbouwer en veehouder financi eel onveranderd. De aardappelziekte kwam in geringe mate voor. Gemiddeld werd bij publieken verkoop 11144 per hectare als koopsom voor landerijen besteed. De gemiddelde pachtprijs is van f 100 tot f 120 per hectare. In het algemeen waren de koop- en huurprijzen iets lager dan in 1882. Maatschappijen en genootschappen tot be vordering van den landbouw bestaan in deze gemeente niet. Invoer van nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen vond geen plaats. Misgewas en verlies van oogsten door on- weder, hagel, vorst, overstroomingen en der gelijke verschijnselen zijn niet ontstaan. Aanzienlijke markten worden in deze ge meente niet gehouden, alleen tweemaal 's weeks die voor groenten, fruit en boter. voudigste van zijne bedienden, op bet meisje dat hij voor het toonbeeld van jeugdige on schuld en maagdeljjke lieftalligheid aanzag, verandoi'de zijn onrust in verdriet. En naar mate de tijd verliep zonder dat zij bekende, hield bij haar voor hoofdig en veinzend en wenschte bij vorig dat zij bekennen mocht en het nadeel herstellen, zoover dit in haar vermogen was. Ware dit geschied, dan zou hij haar weder in genade aangonomon hob- ben. Droefheid en medelijden hadden dat ge strenge karakter eenigszins verzacht en dit maal wenschte hij het gerecht er buiten te houden en dat Marie aan bare straf mocht ontkomen. Hij hoopte dat Emile door zijn volkomen geloof en sterke liefde voor zijne vrouw haar alle aanleiding tot eene dergelijke zonde in het vervolg mocht benemen. Toen Emile hoorde dat Marie naar bet Tentoonstellingen hadden niet plaats. Nieuwe uitvindingen werden niet toegepast. De tuinbouw en bloemisterij was niet noe menswaard. Boomgaarden en boomkweekerijen zijn niet aanwezig. De gezondheidstoestand van den veestapel was gunstig te noemen, het aaafokken van paarden was over het algemeen voor eigen be hoefte, verbeteringen waren daarbij nittopte merken. Een veearts is hier niet gevestigd. In 1883 waren de navolgende fabrieken, scheepswerven enz. in deze gemeente aanwe zig en in werking, als: de scheepsbouw- en werktuigenfabriek kon.maatsch. „de Schelde," steeds in bloei toenemende; een chocolade fabriek; een gasfabriek, aan eene particuliere maatschappij behoorende; een sigarenfabriek; een zeepziederij; een grutterij; een fabriek tot machinale vervaardiging van sigarenkistjes; een fabriek van minerale wateren en drie ko renmolens. Omtrentde inrichtingen, in verband staande met de uitoefening van handel en nijverheid, valt over het jaar 1883 niets bijzonders te ver melden. Van deze gemeente werden de navolgende stoom booten en schuitendiensten uitgeoefend. 3 stoombooten, uitoefenende den dienst op de Wester-Sehelde; 3 stoombargen, tot vervoer van personen en goederen, tusschen Middel burg en Vlissingen; 3 stoombooten, besterad voor vrachtgoederen, varende tusschen Vlis singen, Middelburg, Dordrecht, Rotterdam, Schiedam en Breskeus; 2 idem tusschen Vlis singen en Amsterdam vice versa; 2 beurtsche pen opRotterdam;l beurtschip op Ter Neuzen; 2 beurtschepen op Ellewoutsdijk; 1 beurtschip op Bergen op Zoom;2 beurtschepen op Hoofd plaat: 2 idem op Breskens, die allen geregeld in de vaart waren. Verder een stoomtramweg tusschen Vlissingen en Middelburg. Van 23 tot 29 Aug. zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 775 en daarheen vertrokken 1139 passagiers. In het be Au dezer week is vntslrntend ten dienste der scheepvaart, eene lelephonische verbinding opengesteld tusschen den kustlicht- toren van "Westkapelle en het rijkstelegraaf kantoor alhier. Donderdag avond is door de politie alhier in verzekerde bewaring genomen W. J. van S., dorp gegaan en reeds eenigen tijd uitgeble ven was, ging hij haar te gemoet. Toen bij het hek bereikte, zeide hem de portier eerst dat zij langs dien kant niet gekomen was, maar waarBcbijnlpk door een ander bek en er ook wel door zon terug- keeren. Emile liop dus bard om den aange wezen weg te bereiken om haar te kunnen inhalen. Niet ver van het hek raapte hij een eindje wit linnen op. Hij meenue dat het haar toebehoorde en raakte hot vol liefde aan en sloeg toen bet pad in, langs hetwelk zij een uur te voren gegaan was, en verwachtte elk oogenblik haar in 't gezicht te krijgen, totdat hij eindelijk aan den vijver kwam en daarin, evenals jfi) gedaan had, staarde. Het was zoo stil en hij bespeurde nie mand. Hij liep dus voort, denkende haar onder de boomon nabij den vyver te zulleq

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1