VLISSINGSCHE COURANT. 5 114 -7e IOOU4 4 4 841/4 5 17* - 3 501/4 5 y% 9 6 Iö7ü 5 66 5 673/4 t. 5 6774 3 667a IIBNST i Middelburg v.v. i (Remise) 8.(Zcilm. 3 4>.— i (G roote Markt) 6.30, nam. J.2.8, 11.-. turen met f zijn gemerkt u Feestdagen vervallen |IJ3NST i "VlisBiugeu vv. fcf. 8.—, 9.2uf 10.—, 1.30, 3.80,f 4.30, 6.30,f 9 10.—f II,-. J.30, 4,301 5,30, 6,30,t vertrekuren met een usseheuslutions Abeele (ST de Buitensluis, iJ.l0, 6.35 (naar keer- 3 45, 9.15 (via kere ls 11.45. Kamiddngs 1.30 3.30, 8.55, 4.2u, 4.55 (via keersluis), TAS 10, 7.20, 7.50, 8.10 11.30. Namiddag 3 40, 4.05, 4.40, 5.10 en Rotterdam j plaatsen 1 Augustus. AN VLISSINGJEN. Jiudag 25 voorin, 8,30 :dag 26 8,30 insd. 27 8,30 derd. 28 8,30 ar Ylissingen. adag 25 voorm. 8,30 |dag 26 9,45 usdag27 9,45 lcïd. 28 9,4ó fvaart van Ylissingen L urg vertrekken. pST Zierikzee v.v. |4N ZIERIKZEE: m. 7,30 Jdag 25 7,30 lag 26 7,30 L|isdag27 voorm. 7,30 i isdag27 nam. 3,30 No. 69. Donderdag 28 Angushis 1884 22 ste Jaargang. jjrd. 28 29 3,30 3,30 6,— S 4,6.30 [7 moet aankomen BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/' 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland c-n Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BIMKKLiilD. Vlissingen, 27 Augustus. Aan bet thans in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente Vlissingen, over het jaar 1888,ontleenen wij het volgende: De bevolking der gemeente op 31 Decem ber van dat jaar bedroeg 11494 personeü, waaronder 5687 van het mannelijke en 5807 van het vrouwelijke geslacht. Geboren werden 480 kinderen. Het getal overledenen bedroeg 253, dat der gesloten huwelijken 60. Naar de laatste door gedep. staten afgeslo ten rekening over 1882, bedroegen de ontvang sten f198059,75 en de uitgaven f 171176,93, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van De begrooting voor het jaar 1884 bedroeg in ontvangsten f258174,84, en in uitgaven f 258.174,S5, vermoedelijk batig slot Nihil. De gemeente eigendommen voor den publie ke n dienst werden allen in behoorlijken staat onderhouden en de gemeentewerken belang rijk uitgebreid en naar eisch ten uitvoer ge bracht. De openbare wegen, wateren, goten, riolen, urinoirs en de openbare gebouwen ver- keeren alzoo in voldoenden toestand. Voor den behoorlijken afvoer van het water door goten en riolen, werd zorg gedragen en de bestaande bepalingen in de verordening van algemeene plaatselijke politie, tot het schoonhouden van straten en goten, nauwkeu- rig gehandhaafd. Ook op de mestverzamelingen werd zooveel doenlijk toegezien, terwijl bij de verleende ver gunningen tot het houden van varkens, zorg vuldig werd gelet op reinheid, teneinde voor de gezondheid nadeelige gevolgen te voorko men. Geene kanalen, slooten en grachten zijn ge graven of gedempt, ook waren aan de openba re gebouwen geene veranderingen noodig met het oog op de bevordering der gezondheid. Als besmettelijke ziekte kwamen in dit jaar enkele gevallen van mazelen en roodvonk voor; geene sterfgevallen kwamen daarbij voor. Een geval van cholera Asiatica met doode- lijken afloop werd geconstateerd, evenals twee gevallen van cholera Nostras, mede met on gunstig verloop. Het gasthuis, bestemd voor de verpleging van ouden en gebrekkigen, tevens ingericht FeUILLlTOM. AIMÉE m MARIE. 10.) Hoofdstuk VI. Op zekeren morgen liet hare meesteres, die aan hare stem merkte boe gedrukt zij zich gevoelde, haar tot afleiding naar het dorp gaan om eenig ontbrekend lint te halen en dacht daarbij dat de zoauescbyu haar goed zou doen. »I(ind«, zeido de invalide, toen zjj aan Marie hare hevelen gegeven had: boud uwe oogen en hart open en verzamel uit alles wat gij ziet een tuiltje van vroolijke gedach ten, om ons in opgewekte stemming te doen blij ven tot Emile komt. Als ik mijn gezicht had, zou ik er een maken, zoo groot, dat ik er mijn gansche leven genoegen van had.s Maar Marie zuchtte. tot opneming en" verpleging van zieken, vol deed aan de behoefte en bevond zich in guli stige n staat. Behalve de vaste verpleegden bevonden zich als zieken in dat gesticht op 31 Decem ber 1883, 3 mannen en 5 vrouwen, In de geneeskundige behandeling der armen van de onderscheidene kerkelijke instellingen van weldadigheid, werd van wege die armbe sturen voorzien, terwijl zij, die daarvan geene hulp konden erlangen, aan de zorg van het algemeen armbestuur weiden toevertrouwd. Tot het verrichten van koepokinënting be- toouen alle geneeskundigen zicli steeds bereid, inzonderheid bestaat dagelijks des middags te 12 uren, ten huize van dr. J. Hazenberg, lid van het bureau van vaccinatie, voor minver mogenden gelegenheid tot kosteloos inenten en herinenten met koepokstof. Volgens de opgaven van de geneeskundigen zijn 331 vaccinatiën verricht. De tot scheikundig onderzoek aangeboden voorwerpen worden, zoo noodig, onderzocht door het bureau voor scheikundige en mikros- kopische onderzoekingen te Middelburg. Nu en dan heeft een scheikuudig onderzoek naar de bestanddeelen van het brood plaats; geene inmenging van schadelijke bestanddeelen werd daarbij geconstateerd. De keuring vau het slachtvee geschiedde voor de slachting en nogmaals nadat het vleesch was afgehakt. Overigens wordt het vleesch en spek, zoo versch als gezouten en gerookt, evenals de visch bij den invoer gekeurd, terwijl ook nu en dan een onderzoek van den in de winkels aan wezigen voorraad plaats beelt. De uitkomsten van een en ander waren be- Bijua uitsluitend wordt in deze gemeente regenwater tot drinkwater gebezigd. Fan de gezondheidscommissie kwam, even als in vorige jaren, geen verslag iu. De dienst der gemeente politie werd naar belmoren verricht en de openbare veiligheid daardoor voldoende verzekerd. De verordeningen werden, zonder dat zich bepaalde mogelijkheden opdeden, goed ge handhaafd. Buitengewone maatregelen van politie wer den niet vereischt. De brandweer was in voldoenden staat. Oproeping van inwoners voor persoonlijke diensten had alleen plaats, ingevolge verorde ning van de dienstplichtige mannelijke inge- »Ifom, wees vroolijk, beur u op. Emile komt spoedig. Marie kweet zich zorgvuldig van bet haar opgedragenomaar onder weg kwamen geene vroolijke gedachteu in baar gemoed den ver loren vrede herstellen bet scheen alsof het slechts open was voor neerdrukkende gedach ten" Zij dacht dat eenige lieden beleedigend tot haar spraken twee vrouwen, die zij kende, gingen voor haar uit den weg eenige meisjes keken haar nieuwsgierig, andere me- delgdend aan en op den weg, die even buiten het dorp lag en naar een afzonderlijken toegang tot het park leidde, werd zij gevolgd door een troepje kinderen; eeD bavelooze kleine straat jongen riep »diefegge« do anderen herhaal den dien kreet, terwijl de meesten niet wisten wat by beteekende, daar zjj nog zoo jong waren, Marie zonk neder van sohaamte en angst. zetelen voor deu dienst bij de brandweer en de waterkeeriugen. Het aandeel der gemeente in de nationale militie bedroeg 23, waarvan werden ingelijfd bij de landmilitie 16 en bij de zeemilitie 7 De werkelijke sterkte der schutterij bedroeg 332 personen, waaronder actief 228, reserve 104] te zameu 332. De schutterij werd behoorlijk geoefend, bij welke oefeningen voortdurend trouwe opkomst en bij de meesten goeden wil om in den wa penhandel onderwezen te worden, was op te merken. Bijzonderheden zijn niet voorgevallen. Ferschillende mutatiën hadden bij de schut terij plaats. Door de schutterij werd een provinciale schietwedstrijd uitgeschreven, waaraan op 9 Juli is deelgenomen door de vier Zeeuwsclie dienstdoende schutterijen, zoomede door de weerbaarheidskorpsen van Yeere en Honte- nisso. De Vlissingsche schutterij behaalde als korps prijs een bronzen medaille, terwijl bij den individueelen wedstrijd velen onzer schut ters met prijzen werden bekroond. Vau 21 tot 24 Augustus werd door een pe- letoa scherpschutters, onder aanvoering van den luitenant H. L. Hermans, deelgenomen aan den internationalen wedstrijd te Bussera, alwaar de schutters op bevredigende wijze proeven aflegden van hunne geoefendheid. Eindelijk had er nog een huishoudelijken schietwedstrijd plaats op 2 October, waaraan alleen werd deelgenomen door de leden der vrijwillige schietvereniging, en waarmede de zoraeroefeningen werdeu gesloten. De algemeene toestand der schutterij mag alzoo bevredigend worden genoemd. Ook gedurende dezen winter hadden de le den van het kader theoretische oefeningen in de betrekkelijke dienstvakken, waarover de leiding speciaal was opgedragen aan deu lui tenant der schutterij H. L. Hermans, die zijne ijverige bemoeiingen 'beloond zag door een voldoend resultaat. Wordt vervólgd.) Bij eene temperatuur van niet minder dan 80° Fahrenheit, waren jl. Zondag eene bijzon dere groote drukte en woeligheid op 's heeren voornaamste straten en aan het zeestrand waar te nemen. Zij begon na het middaguur, als wanneer een massa volk zich naar den kant van het locaalstation begaf, om getuige te zijn van de Ware Emile er nu maar geweest om die booze kindereu te verjagen 1 Toen zij bij de poort van het park kwam, leunde zij ademloos tegen een boomde kin deren bleven rond haar staan, verschrikt door hare bleekheid en zwijgen. Een paar riepen zacbtkunsMarie, Marie®, maar zij hoorde hot niet. Een lachende knaap van drie jaar, mot vroolijke oogeu en gouden krullen, ging dicht hij haar staan, raakte haar baud aau en zeide »Dief.« Zij schrikte op en keek heul aan, waarop hij schreeuwende wegliep. Zij trad het park binnen, waarop de kinderen zich verwij derden met eene vrees, waarvoor zij geene oorzaak wisten. Marie liep voort en zocht de schaduw, om dat het zonnelicht haar scheen te hinderen en pijn te doen. Ala zij een open plek moest ovorgaaD, bedekte Bij zich bet gelaat met do aankomst van het muziekkorps der del. schut terij van Rotterdam, dat Js avonds eene mu ziekuitvoering aan het badhuis geven zou. Op het bepaalde uur kwam hét verwachte korps te 12.37 hier aau. Opgewacht en ver welkomd door de muziek der dd. Vlissingsche schutterij, begaven zich de beide muziekkorp sen, begeleid door eepe groote menigte volks onder afwisselende muziek, stadwaarts', waar middelerwijl iu de Westerhaven was aange komen de stoomboot Goliath van Antwer pen, aan boord waarvan een groot aantal Belgische pleizierreizigers zich bevonden met een daarbij bebooreud muziekgezelschap, dat met de reeds genoemden het zijne toebracht tot het doen heexschen van eene vroolijke en opgewekte stemming ouder de aangekomen vreemdelingen en ingezetenen. Deze duurde voort tot de behoefte aan het versterken van den inwendige» mensch ben voor ecuige oogeu- blikken, den een hier, den ander elders deed binnentrekken. Na hieraan voldaan te hebben, kwamen jon gen en ouden weder spoedig op de been om onze Belgische naburen, wien het ongekunsteld pretmaken een aangeboren iets schijut t-« ziin onder het spelen der Nederlandscke liederen, van hier te zien vertrekken. Hierop deed, van vier tot half zes ui muziek de "Vlissingsche schutterij op den wendijk zich bij vernieuwing hooren en v_, tot groot genoegen der vele wandelaars, aldaar eenige stukken uit. Van daar begaf men zich naar het badhuis, alwaar te half zeven uren het korps hoorn blazers der Rotterdamscke schutterij, onder leiding van den heer Blumentrit, concert zou geven. Reeds was het geheele terrein bij het bad huis bezet, toen het concert een aanvang nam. "Van daar dat niet weinigen ter nauwernood een zitplaats verkregen en ieder zich, zoo goed bij kon, behelpen moest. Op uitstekende wijze kweet het Rotterdam- sche muziekkorps zich van zijne taak en liep alles, niettegenstaande het duin bij het bad huis en het zeestrand als het ware geheel met menscheu bezet waren, in de beste orde af. De Londen, Chatham en Dover spoorweg maatschappij kondigt aan, dat, na 31 Au gustus e. k. de uitgifte van retour biljetten tusschen bare stations van het vasteland, geldig voor de route via Queenboro' en Vlis singen, zal worden gestaakt. banden. Zo hoorde nog de kreten van p dief egge 1« maar de woorden verloren hunne be- teokenia voor haar alleen hot godruisch ontrustte haar. Zelfs om Emile dacht zij niet meer; hij werd evenals alles wat gebeurd was, vergeten. Eens hield zij stil en keek rond zich alsof zij naar iets zochtzij keek Daar den hemel en de wolken, de hoornen en bun schaduw ou do kleine madeliefjes aan haar voet, maar dezen hadden hot vermogen niet haar herin nering aan heb verledene te doen ontwaken of haar het tegenwoordige te doen verstaan. Dit waren de laatste pogingen van baren geest om tot bewustzijn te komen. Zij ging voort nog met den klank van het geroep dor kinderen in haar ooren, terwijl op hetzelfde oogeublik Emile, die zich naar hut landhuis spoedde om zijn bruid te gaan halen, de lucht van zjjn vroolijk gezang deed woer* - - -

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1