VIJSSI\6SCIIE COURANT. No. 63. Zondag 3 Augustus 1884. 22ste Jaargang. AIMÉE M MARIE. BlffiENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAK DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTEMTENVan 1 tot 4- regels f 0.40. Elke. regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Erankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Erankrijk 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR, PUBLICATIE. De burgemeester en wethouders van Vlis singen hebben met verontwaardiging kennis genomen van het feit, dat een dezer dagen, op ergelijke wijze de monumentale fontein op het Betje Wolffsplein is verontreinigd geworden. Opkomende tegen een zoodanig vandalis- mus, roepen zij bij deze de medewerking in van alle weidenkenden, opdat ook door de bescherming van het publiek, eene herhaling van zoodanig schandelijk feit worde voorko- den I Augustus 1884. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT, L. S. BEKENDMAKING. Kleinhandel in Sterken drank. De burgemeester en wethouders van Vlis- maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoek van GEERTRUIDA DE GROOT,echtgenoote van LAMBERTUS WIJSBEK, wonende te Vlis singen, waarbij vergunning wordt gevraagd voor den verkoop van sterken'drank in het klein, in het lokaal, staande op de Groote Markt, C. no. 66. Vlissingen, den 2 Augustus 1884. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT, L. S. WAARSCHUWING. De burgemeester van Vlissingen, brengt in herinnering, dat volgens art. 10 der verorde ning op het Marktwezen in deze gemeente (gemeenteblad no. 60 van 1870), geen aan voer, verkoop of afgifte van bedorvene of voor menschel ijk voedsel schadelijk geoordeeld wordende groenten, fruit en andere levensmid delen, noch ook van oud en verlegen wild en gevogelte zal mogen plaats hebben." De overtreding van dit artikel wordt ge straft met eene geldboete van een tot tien gulden. Vlissingen, den 2 Augustus 1884. De A. SMIT. Hoofdstuk II. Een lichte stap deed zich hooren en zij wendde het van blijdschap stralend gelaat, waarop het welkom duidelijk te lezen stond naar de deur, »Heb je goed nieuws, Marie,* zeide zij» want ik kan het aan je stap hooren.* Het meisje bloosde en glimlachte en zeide zachtkens. >Ik heb eenige minuten geleden met Emile gesproken, mevrouw.* »Wel die Emile is voor u als de geur der bloemen, da zang der vogelen, do warme zuidenwind, ja. ik zou baast zeggen, de groote zon zelve.* »Ja, mevrouw*, zeide Marie eenvoudig. »H{j vroolijkt u op. hij betoovert u. Welnu, BEKENDMAKING. De burgemeester eu wethouders van Vlis singen, brengen ter kennis van belanghebbende ouders en voogden dat tot en met den 25 Augustus e. k. gele genheid bestaat tot aangifte vau nieuwe leer lingen voor de navolgende scholen School E. uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer Stuart). School D. uitsluitend meisjesschool, (hoofd mejuffrouw Schuurman). School C. uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer van Kamer). School F. uitsluitend meisjesschool (hoofd der school mejuffrouw Beijerman). School B. tuspchenschool) (hoofd der school de heer Op den Zieke). School A. school voor on- en minvermo genden, (hoofd der school de heer Landsman). Aangiften behooren te geschieden bij de be trokken hoofden der scholen. Vlissingen, 30 Juli 1884. De burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT, l. s. Vlissingen, 2 Augustus. Vervolg verslag learner van koophandel en fabrieken over 1883. «Ten einde spoedig eenig verkeer op de havens te verkrijgen besloot de kon. maatsch. „de Schelde" hare tarieven voor kaai- eD lig geld, alsmede die voor het gebruik der lood sen, terreinen, werktuigen enz. in concurrentie met andere groote zeehavens vast te stellen, en verleende zij zelfs dit jaar, bij wijze van proef, vrijdom van kaai- en liggeld aan die schepen, welke voor het lichten of bijladen van de havens gebruik maakten. /Weldra kreeg de maatsch. dan ook toezeg ging van eenige reeders, dat zij hunne schepen van Indië komende, naar Vlissingen zouden dirigeeren om aldaar te lichten of geheel te los sen en verder de voor Indië bestemde schepen, die niet met volle lading den nieuwen waterweg konden passeeren, te Vlissingen zouden doen bijladen. z/Met hel oog daarop ging de maatsch. eene heb hem hartelijk lief, want hij is het waar dig.* »Ja, mevrouw. »bij is heel goed.* »Dat geloof ik ook. als hij dat niet was zou hij mijn kleine Marie niet van mij krij gen. Verheug u, kind in uwe liefde. Het is iets heerlijks verstandig en hartelijk bemind te worden.* »Ik verheug er mij in, ik ben bijna al te gelukkig.* En do blauwe oogeu vulden zich met tra nen bij die woorden. >Men kan niet te gelukkig zijn, kind,* antwoordde Georgino met zachte stem, terwijl zij hare hand in die van Marie legde. Gij zijfc van nature wat zenuwachtig, van daar komt het dat ge in uwe opgewondouheid vreest dat uwe vreugde niet lang duren zal.* »Daar ben ik niet bang voor, want Emile bemint mij innig. Maar ik heb een gevoel overeenkomst aan met den heer Hessel M. .•'.els te Rotterdam, voor het oprichten eener •lublichterdienst, bestaande uit een 14tal ge classificeerde lichters, te zamen co. 2070 ton uitmakende, welke zich verbonden de goederen naar Rotterdam, Schiedam en Dordrecht, tot eene goedkoopere vracht te vervoeren dan van Brouwershaven, Zierikzee, of Hellevoetsluis plaats vond. z/Van deze voordeelige conditiën maakten dit jaar 14 groote zeeschepen vanen naar Indië gebruik om hunne ladingen alhier te lichten, geheel te lossen of bij te laden. Daar het ver der bleek, dat de loodsen zich in eenen zooda- migen toestand bevonden, dat er geene goede ren, zonder gevaar van door regen en wind beschadigd te worden, konden worden opgesla gen, zoo liet de maatsch. die versterken, her stellen en de daken geheel vernieuwen. Ook •aan de werktuigen, zooals stoomkranen en verder los- en laadmaterieel werden de noodi- ge verbeteringen aangebracht entevens andere aangeschaft, waardoor het overladen der goe deren uit en in de schepën met evenveel spoed en tegen concurreerende prijzen plaats vond als in de andere groote zeehavens. //Verder sloot de maatsch. eene overeen komst met de directie der Duinwaterleiding '"alhier, ~voor het leveren1 vau duinwater .aim de schepen, die van de havens gebruik maakten. Dientengevolge werden langs de havens ver scheidene leidingen aangelegd, voorzien van kranen, waardoor de schepen zich tot een zeer billijken prijs van water konden voorzien. //De maatsch. wendde intusschen alle krach ten aan om handel en scheepvaart over de havens te verkrijgen eu mocht dan ook spoedig de zelfvoldoening smaken een contrakt te kunnen afsluiten met de firma de Monehy, pakkuismeesteren te Rotterdam, voor het op richten van vier groote petroleum pakhuizeu, op het terreiu gelegen aan de westzijde van de 2e binnenhaven. In die pakhuizen, geheel van steen opgetrokken, worden de vaten petroleum, die met zeeschepen worden aangebracht, op geslagen om van daaruit te water of per spoor verzonden te worden. z/Het aantal schepen dit jaar in de havens der maatsch. gekomen bedraagt50 zee- en 220 binnenschepen, inh. resp. 98.118 M3. en 10.165 ton. z/Er is geen twijfel of de maatsch. zal door te volharden in hare pogingen, om zoo weinig mogelijk kosten aan handel en scheepvaart te alsof mij iets overkomen moet.* Zij hield op en huiverde. »'tls niets anders dan een zenuwachtige vrees, kind. niets anders*, zeide Georgine Tourneville. terwijl zij zachtkens de kleine hand, die in de hare lag, drukte. »Uw geluk zal bestendig zijn, al moge het u niet zoo voorkomen. En vertel my nu eens iets vau uw vader. Heeft Mark hem onlangs gesproken?'1 Ja, verleden week en Mark zeide tot hem, dat wij hem gaarne op dit dorp, dicht bij ons» zouden willen hebben. U moet weten dat vader er warmpjes inzit en kan uitschei den mot arbeiden.* >Dat ia zoo. Marie, maar hij werkt gaarne. Ik weet hoe ik van breien boud. Hij kon hier ook wat doen, maar hij had geen ooren voor ons voorstelhij koD, zeide hij, zijn huisje en zijn tuin niet ver baten. Hij wilde op de plek, waar moeder berekenen, spoedig meerdere levendigheid iu hare havens verkrijgen, waartoe echter speci aal de medewerking van de maatsch. tot ex ploitatie van staatsspoorwegen noodig zal zijn. //Immers het zijn niet alleen de plaatselijke kosten, die zoo min mogelijk en in concurrentie met andere havens moeten worden gesteld, om handel en scheepvaart aan zich te trekken, maar ook het verdere vervoer, en vooral dat per spoor, moet eveneens in concurrentie met andere havens geschieden. //Is dat het geval niet dan worden de kos ten om de goederen op de plaats hunner be stemming te krijgen te hoog, en de ontvan gers of afzenders zullen naar een concurreeren de spoorlijn uitzien om kunne goederen goe deren goedkooper te vervoeren. Bestaat de cncurreerende lijn op de plaats zelve niet, dan worden de ontvangers of afzen ders verplicht hunne goederen overeen andere zeehaven te verschepen waar die transportkos ten minder zijn, of waar zulk eene concurree rende lijn bestaat. z/Het is daarom noodig dat ook de maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen hare ta rieven voor Vlissingen in concurrentie met andere zeehavens stelle, in welk geval geen twijfel zal bestaan, of Vlissingen, zal, door samenwerking dozer beide maatsch., worden wat het zijn kan; eene zeehaven met handel cd scheepvaart." De heeren W. C. van Duuren Dutilh en J. Verkuijl Quakkelaar, werden respectivelijk benoemd als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter voor IS88. In het personeel ontstond geene verande- ring. Behalve de zittingen, die gewijd waren aan de behandeling van zaken van vertrouw elijken aard, hield de kamer vijf openbare zittingen. Hierin werden o. a. de volgende punten be handeld Correspondentie met den Noord-Duitschen Lloyd te BremeD, betrekkelijk de vestiging van een kantoor te Vlissingen, Dit punt, aanleiding gevende tot velerlei bemoeiing, leidde voorloopig tot geene resul taten. Adres van II. van Wijck c. s. betreffende de bevordering der steenfabrikatie bij de uitvoe ring van rijkswerken. De behandeling van dit adres gaf aanlei ding tot het opperen van eenige bezwaren, die aan de regeering werden medegedeeld. leefde, zijn overige levensdagen doorbrengon en sterven in de kamer» waar zij den laat- sten adem uitblies. Als wij hem noodig had den, zeide by, kouden wij over hem beschik ken en hadden wij slechts tot hem te komeD, maar, zeide hij er bij. ik geloof niet dat daarvoor geen reden zal zijn, hjj had ge deeld met getrouwde menachen, die bet met elkander niet kenden vinden,* »En wat zeide Emile?* Marie antwoordde blozende Hij zeide dat hij iu de gansche wereld niemand anders begeerde dan mij, maar dat ik veel van vader hield en hem dicht bij mij wilde heb ben en alles wilde doen om het hem gemak kelijk te maken.* Na eene korte pauze zeide Marie. Vader begint al op jaren te komen, niet waar» mevrouw?* Zachtkens aan, Marie, maar ik begrijp wel waarom hij uiet wil; wel het is beter voor

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1