VUSSINGSGBE COUBANT. HET Donderdag 24 Juli 1884. VLISSINGSCHE COÜMST Heine Marlt 11.187. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels f 0.4 Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden 1 rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eerrig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. ZOOMEDE DE DRUKKERIJ DER is van den hoek Korte Walstraat-Groenewoud NAAB, DE GÉiBEESTEBESTlIllIt. No. 78. VEEARTSENIJKUNDIG STAATSTOEZICHT. De burgemeester van Vlissingen; maakt bekend dat, blijkens aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken, medegedeeld bij provinciaal blad no. 7 2 van dit jaar, de long ziekte keerscbt in Pruisen, nabij de Neder landsche grenzen, en reeds een geval dier ziekte is voorgekomen te Rooster enin Limburg. Dientengevolge zullen tot nader order geen vergunningen tot invoer van rundvee ter slachting uit Duitschland en België worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied waar liet behoort. Vlissingen, den 21 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. No. 79. SCHOOLWEZEN. Maken bekend dat door deu raad dier gemeente in zijne vergadering van den 28 Mei 1884, is vastge steld het navolgende besluit De gemeenteraad van Vlissingen; In aanmerking nemende, het door gedepu teerde staten van Zeeland, bij hun besluit van den 11 April 1884 no. 28, goedgekeurde raadsbesluit van deu 29 December 1S83 no. 8, houdende eene nadere regeling van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, door het geven eener bestemming aan de scho len A. en F. alhier; Overwegende dat dientengevolge hetbesluit tot heffing van schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in de gemeente Vlissiagen dd. 15 Februari 1882, behooreude bij kon. besl. van 9 Juni 1882, no. 4, wijziging behoeft; Gelet op bet advies van burgemeester en wethouders; Besluit: In genoemd besluit tot beffing van school geld dd. 15 Februari 1882, behooreude bij het koninklijk besluit van 9 Juni 1882 no. 4, de navolgende wijzigingen te brongen, als: lett. C. van art. 1 te lezen, als volgt: voor de scholen C. en F. De tweede alinea van art. 2 te lezen als volgt: „wanneer 2 of meer kinderen uit hetzelfde „huisgezin of van dezelfde ouders, één of meer „de scholen B, C, F, D en E bezoeken, wordt geheven, enz. Art. 3. Voor laatste regel te lezen, op de scholen C, F, D en E. Art. 5. Derde regel te lezen, van de scholen A, B, C, F, D, en E enz. Vlissingen, 28 Mei 1884. De gemeenteraad voornoemd: Do Voorzitter, A. SMIT. De Secretaris, P. FORBES WELS. Behoort bij koninklijk besluit van 1 Juli 1884, no. 14. Mij bekend: De minister van binnenlandsche zaken, HEEMSKERK. Overeenkomstig het oorspronkelijke: De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, RUBRECHT. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 Juli 1884. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT. L.S. No. 80. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 1, dienst 18si/só- De burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, bet execu toir verklaarde kohier wegens de perso neele belasting, dienst lS8i/85; de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervol gingen; en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden behooren te worden in gediend, terwijl de aangiftsn ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing op grond van art. 27 2, der personeele wet, moeten worden gedaan hij den rijksont vanger, binnen ëene maand, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. No. 81. BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, brengen ter kennis, dat zij, die eventueel bezwaren mochten hebben tegen den on- derhandschen afstand in koop van bouw terrein langs den geheelenWestdijk alhier daarvan ter secretarie der gemeente schrif telijk of mondeling kunnen doen blijken vóór of op Zaterdag 26 Juli 1884, des voormiddags 12 uur. Vlissingen, 23 Juli 1884. De burgemeester en wethouders voorn. A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT, L. S. sTI.\.\I:\L wii. Vlissingen, 23 Juli. Gisteren werd alhier de Nederlandsche iloodsensocieteit, in tegenwoordigheid van ieenige autoriteiten en verdere genoodig- den, benevens het g'eheele aan wal zijnde loodspersoneel met hunne dames feeste lijk geopend. Aan het vereerende verzoek van het be stuur dier sociëteit voldoende, om alvorens de Nederlandsche driekleur boven het ge bouw, dat, zooals wij reeds vroeger meld den, een sieraad der stad is, te doen hij sehen, heette de eere-voorzitter der socië teit, J. Spanjaard,inspecteur o/h loodswezen alle aanwezigen welkom op de plaats, welke hij hoopte steeds te zullen zijn een gezellig vereenigingspunt voor de leden der sociëteit en hunne dames.' Dank zij de doeltreffende maatregelen van het door de leden gekozen bestuur, niet miuder ook de medewerking van zoo- velen, die op de totstandkoming' dezer so ciëteit zulk een gunstigen invloed hebben uitgeoefend,waren de eigenaardige inoeie- lijkheden, in den regel aan eene inrichting als de onderhavige verbonden, te hoven gekomen. Inzonderheid werd dan ook namens al de leden dezer vereeniging het eerelid, den heer burgemeester A. Smit, ofschoon afwe zig, dank gezeg'd voor diens zoo weiwil lenden en afdoenden steun,die het mogelijk had gemaakt tal van zwarigheden te boven te komen, alvorens met den houw op dit terrein te kunnen aanvangen. Evenzoo de heer notaris Van Uije Pie- terse, die zoo geheel belang'eloos het be stuur met raad en daad had terzijde ge staan en daarom dan ook het hem aange boden eere-lidinaatschap der sociëteit wel- 'illend had willen aanvaarden. Vereenigd in een gebouw, dat den kun- digen en roijalen bouwmeester tot eer ver strekt en als een eersteling een sieraad be loofd te worden van Vlissing-'s zeeboule vard, werd den architect en ontwerper daarvan, den heer Notenboom, namens de leden der sociëteit eenbewijs gegeven hun ner waardeering van de solide en onbe krompen wijze, waarop dit werk onder zijne leiding' was uitgevoerd; waarom hem dan ook het diploma van het lidmaatschap van verdiensten door den eere-voorzitter werd uitgereikt. Hierop drukte de heer Spanjaard nog den wensch uit, dat in het lokaal, waarin zij thans aanwezig' waren, nog menig' ge zellig uurtje zou gesleten worden, waaruit zij met zelfvoldoening zouden uitzien naar die zilte baren, waarop zij hun gevaarlijk, maar ook zoo eervol en door gansck de wereld door gewaardeerd beroep, uitoefe nen. Na nog een enkel woord van dankbetui ging voor het ondervonden blijk van be langstelling, door het aanbieden van een g'eschenk, dat door hem op hoog'en prijs werd gesteld, werd aan allen dank ge zegd voor hunne belangstellende tegen woordigheid, waarna de sociëteit geopend werd verklaard en de Nederlandsche drie kleur met een driewerf«Lang bloeie de sociëteit van het Nedei'landsch loods wezen1 en het spelen der muziek van het muziek gezelschap «Ons Genoegen'' g'eheschen. Hierop trad de heer van Boven, presi dent der vereeniging op, die met een har telijk woord dank voor het gesprokene be- tuig-de. Vervolgens de heer van Uije Pieterse, die als bewijs van sympathie de aanbieding van het eere-lidmaatschap der sociëteit op hoogen prijs verklaarde te stellen en zoowel hiervoor als voor de woorden ten opzichte van den burgemees ter uitgesproken, dank betuigde, waarbij hij den wensch uitte,dat de sociëteit steeds bevorderlijk zou zijn tot het aankweeken van vriendschappelijke gevoelens en ge zellig verkeer, en de ondernemer in dit nieuwe en schoone gebouw in ruime mate de vruchten zou plukken van zijn onder nemingsgeest. Op voorstel van den heer Ahrensmann, lid van het bestuur, werd bij acclamatie besloten den beschermheer der sociëteit, den heer de Koek per telegram kennis te geven van de opening der sociëteit. Nadat de heer Spanjaard nogmaals het woord had gevoerd, betuigde ook de heer Pot, als burger van Vlissingen zijne sym pathie voor de oprichting der sociëteit, die grootendeels zijn ontstaan te danken had aan de menschlievende gevoelens van den inspecteur o/h loodswezen, die zijne onderhoorig'en een heter verblijf had we ten te verschaffen, waarom hij dan ook de hoop uitdrukte,dat het hem gegeven mocht worden, hetzij in zijne tegenwoordige,het zij iu eene hoogere betrekking, nog langen tijd werkzaam te mogen IjI ij ven niet al leen tot welzijn van Vlissingen, maar ook ter bevordering van de belangen van het Nederlandsch loodspersoneel. Stemden alle aanwezigen telkens met het gesprokene door herhaalde toejuichin- g'en in, zulks was inzonderheid het g'eval, toen door den heei'Ahrensmann eene dich terlijke ontboezeming' was voorgedragen, -\ oor die geleg-enheid gemaakt door een binnenloods, wiens naam hij verzocht was niet te noemen. Hiermede was de opening der sociëteit afgeloopen,waar na het loodspersoneel nog gezellig hij elkander bleef en onder het lieei'schen van een goeden toon, nog me nige dronk werd gewijd aan den voordu- renden bloei der sociëteit en hare oprich ters. Gisteren avond werd in eene algemeene vergadering van de leden van het lees museum „Elk wat wils" tot bestuurslid gekozen de heer W. C. A, Ziegenhirt von Rosenthal,in plaats van den heer dr. Johs. Dyserinek, die door zijn vertrek naar el ders, als zoodanig zijn ontslag nam. In deze vergadering werd door den heer van Uije Pieterse, namens de aanwezig zijnde leden den heer Dyserinek dank g-e- zeg'd voor alles, wat hij voor het museum, dat zijn ontstaan en zijne verdere ontwik keling grootendeels aan hem te danken had, had verricht. Moest gezeg'd enten volle beaamd worden, dat het museum door het heengaan van den aftredenden voorzitter, wiens onvermoeid streven om voor anderen nuttig werkzaam te zijn, voorbeeldeloos was, een gevoelig verlies leed, bemoedigend was het der vergadering van den heer von Rosenthal te vernemen, dat. hij voor het museum doen zou, wat hij kon. Nadat de heer Dyserinek nog het een en ander betrekkelijk bet museum, dat niet zou kunnen bestaan indien de levensvat baarheid van één persoon afbing, in het midden had gebracht, werd de vergade ring' door den voorzitter gesloten. Naar men ons mededeelt zijn door den /gemeentearchivaris, den heer Jobs.Dyse- (rinck reeds sedert langen tijd pogingen aangewend om in het gebouw waariu de Ned. sociëteit gevestigd is, tegenover de Beurs, in de vroeger zoogenaamde Sund- straete, een gedenkteekente doen plaatsen met deze inscriptie

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1