J YUSSIMiSllli; COIMNT. HUUR ar: Donderdag 22stl Jaargang. AIMÉE M MARIE. zijnen geëerden it hij alhier ge- tige partij Fan- jrpakjes, buiten- qualifceit en een den Kant. Te jATZIES in 't bp den naam te v. Dienaar, C. SLUIJTER. :ike. jjk, H 102, L met BLEEK piiw, Palingstraat - BOVEN DE MD: pgsweg, te Vlis— Inde TE KOOP. 1, niet beneden s bureau dezer moodigd voor don leursplein D 28 SNST Middelburg vv tleuiise) 8.— (Zcilra. 2.—, 8 4. Groote Markt) 0.80, nain. J.—2,8,—, u met f zijn gemorkt, Feestdagen vervalleu. ENST Vlissingen vv. 8—, 9.20f 10.—. .30, 8.30,f 4.30, 6.80, 9,10.—f II,—, |30, 4,aöf 5,30, 6,30, vertrekuren met eea ssckenBtations Abeel* de Buitensluis, ,10, 6.35 (naar ketr- 3.45, 9.15 (via kere- 1 45. Namiddags 1.30, 3.30, 3.56, 4.20, 4.56, .(via keersluis), 7.45, )20, 7.20, 7.50, 8.10 11.30. Namiddag, .40, 4.05, 4.4U, 5.10, en Rotterdam [plaatsen in Juli. an Vlissingen. ïdag 14 voorm. 8,30 dag 15 [bed. iö lerd. 17 lag 18 rdag 19 f dag 21 1AM. ar Vlissingen. 8,30 8.30 8.30 8,30 8,30 8,30 kd. IS <7 B-dag 19 udag 21 dag 16 usdaglS lerd. 17 lag 18 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 'fvaart van Vlissingen org vertrekken. SNST i Zierikzee v.v. AN zierikzee: ag 13 nam 6,—* idag 14 12,— 7,30 7,- 6,—» 6.8Q No. 57. 17 Juli 1884. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziclx bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE I Co., te Parijs. j Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitsckland, Engeland t n Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GfilEESITfiBESTÜCK. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend dat wegens het doen van herstellingen aan de heul, gelegen in den GROENEN WEG in de gemeente Koude- kerke, van 14 tot en met 19 dezer die weg zal afgesloten zijn. Vlissingen, 14 Juli 1884. De burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Ontvanger der gemeente Vlissingen, herinnert belanghebbenden, aan hunne ver- pligting tot aanzuivering van het verschuldigde wegens Hoofdelijken Omslag over 1884, ter voorkoming van vervolging en daaruit voort vloeiende kosten. Vlissingen, den 15 Julij 1884. De Ontvanger, T. C. DOMMISSE. De burgemeester van VlissingeD, brengt ter kennis- van de ingezetenen, dat op morgen 17 Juli eerstkomende, zijndé debe- grafenisdag van Z. K. H. den prins van Oranje, geene tooneelvoorstellingen of openbare ver makelijkheden zullen worden toegelaten. De burgemeester voornd. TH. VAN UIJE PIETERSE L B. De opperbrandmeester te Vlissingen, brengt ter kennis van de manschappen van spuit B dat het buiten-brandpiket van af 1 Juli tot en met 81 December 1884, aan die spuit is opgedragen. Vlissingen, 1 Juli 1884. De opperbrandmeester voornd. P. SMITH, 111 Mill LA AID. Vlissuigen, 16 Juli. Maandag en Dinsdag kwamen hier resp. per stoomschepen Prinses Elisabeth en Willem prins van Oranje van de stoomv. maatschappij Zeeland aan; graaf Herbert van Bismarck en Z. K. H. prins Christiaan van Sleeswijk Hol- stein. Eerstgenoemde zette per aansl uitenden FimLIT@N. 2.) Hoofdsïdk I. Baron Philippe Tourneville was teleurge steld in zijn verwachtingen, zijn zoon zich als een rustig landedelman te zien nederzet ten, om later hem in zijue waardigheden te kun nen opvolgen; daarentegen had Antoine liever het vasteland half als kunstenaar en half als zwerveling willen doorreizen. Geen zoon na- latende, moest dus met hem het oude geslacht der TournevilltB uitsterven. Aimée was, evenals haar vader geweest was, geheel afhankelijk van haar grootvader. Toen zij voor good in zijn huis kwam wonen, gat hij haar een grooter speldegeld dan een der Tocrnevilles ooit voor haar genoten had; sneltrein de reis naar 's Gravenliage voort, terwijl laatstgenoemde per aansl ui Lenden boot trein naar Berlijn doorreisde. Het monument ter eere van Betje Wolf!'is 'gisteren met het beste gevolg op zijn voetstuk geplaatst, en wordt alsnu het een en ander in forde gebracht om de feestelijke inwijding daarvan op 24 Juli a. s. te kunnen doen plaats hebben, bij welke gelegenheid ten raadluiize eene tentoonstelling zal gehouden worden van de bijeenverzamelde boeken en voorwerpen, betrekking hebbende op Betje WolfF. Zaterdag morgen is op de Kaloot voor den Zuidkraaiertpolder, gem. 's Heer Arendskerke het lijk gevonden van den jongeling V. die 7 Juli j. 1. door baden jammerlijk het leven verloor en in de diepte wegzonk. Daar het lijk reeds in vergevorderden staat van ontbinding was, werd het Maandagmorgen door de bemanning eener sloep van het Ned. loodswezen, die ter opsporing van het lijk was uitgezonden, te Nieuwdorp ter aarde besteld. Z. M. heeft als blijk van HDs. goedkeuring en tevredenheid de zilv. medaille en een loffe lijk getuigschrift, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan den ln 'luit. L. C. W. Defize, van het 4e bat. 8e reg. inf. alhier, wegens moed en menschjie- vendheid, opnieuw gebleken door het roet levensgevaar redden van een drenkeling uit een der stadsgrachten te Vlissingen, op 31 Mei 1884. Door den minister van marine is ter be schikking gesteld van eene commissie van drie leden der Nederlandsche Dierkundige Veree- niging, gevestigd te Utrecht en Leiden, met een hulpstation alhier, een vaartuig van het loodswezen, teneinde daarmede gedurende eenige dagen in deze en de volgende maand onderzoekingen te doen naar de Fauna in het zuidelijk gedeelte der Noordzee. Het eertijds zoo versterkte //fort Ramroe- kens/'dat in den loop der tijden eene geschied kundige vermaardheid verkreeg, en in de laat ste jaren tot bergplaats van kruit diende, staat op het punt eenzaam en verlaten te worden. De eerste stap daartoe is dezer dagen reeds ge daan door de opheffing der bezetting, die naar hare garnizoensplaats voor goed is terugge in de drie ruBtige jaren, die zij opzijn kasteel doorgebracht had, vond zij echter die som ongenoegzaam om baar kostbaren smaak te Tweemaal had zjj haar grootvader om meer geld moeten vragen en deze had dit niet goedwillig gegeven; zelfs zeide hij haar de laatste maal, dat geen Tourneville ooit boven zpue inkomsten had uitgegeven en zij daarom in het vervolg moest zorgen dat de uitgaven met de inkomsten sloten. Hij sprak koel en hardvochtig, want hij was tvotsch op do onbesproken eerlijkheid van zijn geslacht en gevoelde zich gegriefd dat deze vrouw, zijn eenige afstammelinge, van het rechte pad, dat door alle Tournevilles betre den word, al was het nog zoo weinig, was Aimée was verontwaardigd on toen haar blikken zich vestigden op het park, zeide zjj keerd, de bewaking van het fort en het daarin nog aanwezige kruit voorloopig overlatende aan den fortwachter en zijn knecht. Zoodra dit laatste overblijfsel naar elders zal ziju vervoerd, blijft alleen den naam nog over der sterkte, in welker nabijheid tal van sehepen ten allen tijde eene goede en veilige ankerplaats vonden. Zondag namiddag omstreeks half 6 uren brak over onze stad een hevig onweder los, dat met een geweldigen regen- en hagelslag, alom verwoesting om zich henen dreigde te ver spreiden. Gelukkig dreef de ouweersbui spoedig af zonder hier groote ongelukken veroorzaakt te hebben. Slechts eenige straten werden over stroomd, terwijl hier en daar betrekkelijk ge ringe schade werd veroorzaakt. O. a, werd de telephoon der maatsck. de Schelde vernield. Een der roeden van denOranjemolen alhier, die nog slechts enkele omwentelingen gedaan had, is gebroken en, zonder verdere ongeluk ken te veroorzaken, naar beneden komen val len. Men vermoedt dat zij den vorigen avond door den hevigen wervelwind reeds gekraakt was zonder dat de molenaar zulks bemerkt had. Daarentegen richtte het ontzettende weder in Seeuwsch Vlaanderen grootura verwoestin gen aan. Inzonderheid was zulks het geval te Schoondijke,alwaar van de in aanbouw zijnde Roomsche kerk, die reeds gedeeltelijk onder de kap stond, niets meer dan een puinhoop is overgebleven. Een korenmolen, drie boeren schuren werden als weggevaagd. Door den hevigen hagelslag bleven weinig of geen hui zen bevrijd van schade en werden de ruiten stuk geslagen. Op de haven van Breskens woei een rijtuig omver. Uit Sluis meldt men ons dat een zwaar onweder los barstte,gepaard met hevigen wind, feilen regen en hagelsteenen, gemengd met ijsbrokken, waarvan de vorm moeilijk te be schrijven was en eenige eene. zwaarte van 21/2 decagram hadden. De schade aan deil oogst is ontzettendde veldvruchten zijn op sommige plaatsen totaal vernieldde opbrengst van de landen, bekoo- rende aan den landbouwer A. te Heille, wordt geschat op slechts 200 gulden. Eenige schuren te Waterlandkerkje zijn trotsch: »Ik zou veel liever kleederen dan boomen haj>ben.« >Hen heeft u niet gevraagd om boomen te hebben.* Eu even statig met het hoofd knikkende, gaf bjj haar hiermede een wenk, dat het onderhoud geëindigd was en hervatte zijn afgebroken loktuur. In zijn hart was veel bitterheid. Kleederen boven zijne geliefde boomen verkozen! Indien dacht hij, een Tourneville zoo outaard was, was het goed dat het geslacht uitstierf. Toen Aimée in Parijs was, kleedde zij zich rijk en, onbekommerd wegens de toekomst en geen lust gevoelende de triomfen, die zij hoopte te betalen, voor geldelijke bedenkingen in de waagschaal te stellen, had zij maar besteld wat zij noodig achtte. Rijke kleoderen pasten bij bare majestuouse gestalte eu schoonheid, dus had zij rijke kleederen gedragen en haar van hare daken beroofd en het aantal verbrij zelde glasruiten is ontelbaar j alleen in de Langstraat te Aardenburg zijn 198 ruiten in stukken geslagen. Een klein half uur van Sluis is de bliksem geslagen in de schuur van den lardbouwer S. v. d. M. Door het omslaan of draaien van den wind en de ijverige inspan ning der spuitgasten gelukte bet-den brand paal en perk te stellen, waardoor alleen de schuur iu de ascb gelegd werd. Het verlies van levende wezens valt geluk kig niet te betreuren of het mochten muizen, muggen enz. zijn. Te Groede werd het gesneden te velde lig gend koolzaad vernield. Zware boomen werden uit den groud gerukt en versperden den weg van Aardenberg naar de Draaibrug. Te Hoofdplaat werd de kermisvreugde ge stoord door het neerslaan der tenten en kra men. In Zuid-Beveland werden mede tal van hui zen, schoorsteenen en boomen omvergeworpen en groote schade aan den oogst aangericht. Te Yerseke werd een boerenschuur en evenzoo een paard en rijtuig getroffen. In de naburige gemeente Eede is het nog erger gesteld, in den Biezeupolder is de oogst geheel verhageld, vele scjiuren en huizen zijn Aan liet uitgebrachte verslag' van de ka mer van koophandel en fabrieken alhier, over 1883, ontleenen wij bet volgende: In vele opzichten was bet jaar 1883 voor Vlissingen een gunstig jaar. Ging bet al niet met reuzenschreden vooruit, toch was verbetering in den toe stand niet te miskennen. Ook nu weder vertoonde zicli eene toe nemende mate van bedrijvigheid op ieder De overdracht der havenwerken ter exploitatie in particuliere handen, kwam. in het begin des jaars tot stand en deed reeds aanstonds eenige meerdere beweging ontstaan. De werkzaamheden aan de fabriek van de maatschappij de Schelde oefenden een gunstigen invloed uit op den stand der bevolking, en werkten daardoor mede tot smaak had haar altijd bewaard voor overdrij ving; maar toen do rekeningen bij haar ver trek uit Londen inkwamen, ontstelde zij over het hooge bedrag er van. Ze betaalde wat zij kon on beloofde dat het overige volgen zou, maar zij was nu reeds eene maand tehuis en had nog niets gezonden. Diensvolgens had zij zeer dringende brieven eeu zelfs eenigszins dreigende ontvangen. Zij was vreesolijk bang aan haar grootva der om geld te vragen, omdat zij wist dat hij met zijn strenge opvatting van zaken wel do man was om den heer Moucbcton te waarschuwen voor de buitensporigheid zijner geliefde, terwijl zij duchtte dat eeue ver mindering iu zijne genegenheid en achting voor haar daarvan het gevolg zou ziju. Terwijl zij bet terras op en neder wandelde, dacht zij aau hot geld, dat zij nog schuldig was en op welke wijze zij het betalen kon,

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1