VLISSINGSCHE mum. No. 56. Zondag 13 Juli 1884. 22: ti E SI li E STii U EST II li li, Stveabbog. Boissiere. Boissièro. Pourny. Abt. Brondts-Buys. Boissiere. Bordèsc. G. Roberti. 9.45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 t Vliuingen i s.so 3,30 12,— 6,— 12,— 7,30 ste Jaargang. BUEBiU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Benig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parij: UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTEENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Abonnementen voor België, Duitsebland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie als gevonden gedeponeerd EEN GOUDEN OORBEL, alsmede eenZILVEREN FIJNE KETTING. VOORZORGSMAATREGEL TEGEN DE CHOLERA. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; gelet op de circulaire van hoeven gedeputeerde stilten van Zeeland van 3 Juli 1884, no. 98, tot het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen de cholera; vestigtigen de aandacht der ingezotenou op de noodzakelijkheid, om, met het oog op de opeu- bave volksgezondheid, de meest mogelijke rein heid zoo voor hot lichaam als ten opzichte der woningen in acht te neuieo, vooral wat betreft het dagelijks schoonhouden der goten. De zorg voor zuiver water, hetzij regen-, wel- of duinwa ter zij mede dringend aanbevolen, omdat de on dervinding beeft geleerd, dat do smetstof der cholera dikwijls door middel van bot drinkwater in het lichaam geraakt, wanneer dit uit opeu watereu genomen en zonder voorafgegane ko king gebruikt wordt; en worden de verkoopers van vruchten na drukkelijk en ernstig aanbevolen, om aan kin deren en volwassenen geene onrijpe vruchten te verkoopoD; wordende de ouders, wien hot aan gaan, opmerkzaam gemaakt op het gevaarlijke voor de gezondheid der kinderen en ook voor de meer volwassenen om dergelijke vruchten te ge bruiken; en eeu iegenlijk en een ieder verzocht ben zooveel mogelijk hierin te willeu steunen. Vlissingen, 8 Juli 1884. Du burgemeester en wethouders voorn A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. BINNENLAND. Vlissingen, 12 Juli. Van 5 tot 11 Juli zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 800 en daarheen vertrokken 895 passagiers. In eene openbare bijeenkomst van de ver- eeniging tot aanmoediging voor getrouw en eerlijk dienstbetoon, werd Donderdag avond in de Doopsgezinde kerk te dezer stede aan twee dienstboden, met name Willie!mina Naerebout en Neeltje Koning, geb. Vader, voor 10 jaren getrouwen en eerlijken dienst bij mevrouw de AIMÉE M MARIE. Hoofdstuk I. Op zekeren morgen wandelde Aimée Tourue- ville met Etienne Moucheton op het terras. Dat terras liep geheel langs hot buis van haar grootvader; eeuige der voornaamste ka mers zagen er op uit en twee brecde, niet booge trappen voerden van daar in den tuin. Het terras was zeer breed en eigenlijk een schoon bebouwde tuin. De lag6 borstwering kon door eene haag van rozenboomeu niet uit het huis gezien worden. Hun schoonste bloei tijd was voorbij, maar nog prijkten een over vloed van heerlijke bloesems, geraniums, ver bena's en fuchsia's, welke den tuin door hunne heldere 'kleuren opvroolijkton, terwijl reseda wed. VaderPieterse, een aandenken uitge reikt. Bij die gelegenheid hield de secretaris dier vereeniging, de beer Joh. Dyserinck, eene toe spraak, waarbij bij, wegens zijn vertrek naar elders, als van zeiven zich geroepen achtte een terugblik op bet verledene te slaan. In berinnering bracht spr. dat 4 jaren gele den,toen naar't voorbeeld van zijn' vriend,den beer Kocb te Middelburg, de vereeniging werd in bet leven geroepen,door menigeen de vraag gedaan werd Wat beteekent toch de bijdrage van een' enkelen gulden 's jaars tot stichting van een fonds, dat zich ten doel stelt bet ver- leenen van hulp en ondersteuning aan eerlijke en getrouwe vrouwelijke dienstboden? Ondanks deze vraag en menige andere opgeworpene bedenking tegen het welslagen dezer onder neming, werden de banden aan den ploeg ge slagen, en gedaan, wat de hand vond te doen. De slotsom biervan was,dat gedurende vier ja ren voor 't uitreiken van belooningen sommen van 70, 60, 30 en 10 gulden uitgegeven en na afbetaling van al liet verschuldigde, dank zij de ijverige ondersteuning en medewerking van den penningmeester den lieer.P. Cleans Wibaut, in kas was eene som van f 110,97. Doeb er was meer dat stof tot vreugde gaf. Tegenover bet vele donkere, dat in onzen tijd, onder dienstbaren wordt waargenomen, bij welke meer en meer zucht tot weelde en vrij heid op deu voorgrond treedt, zoodat men bijna zou vragen//Zijn er nog wel getrouwe en eerlijke dienstboden," staan lichtpunten en worden nog enkelen gevonden, die zich hierin gunstig van zoo velen onderscheiden. W. Naerebout en N. Koning-Vader,mei eenige vroeger bekroonden, die hier tevens aanwezig waren, zijn daarvan een sprekend bewijs. Vandaar dan ook, dat bet bestuur der ver eeniging, dit waardeerende,aan eerstgenoemde met eene toepasselijke toespraak van den beer Dyserinck, een bijbel en aan laatstgenoemde een klokje ten geschenke gaf. Moge dit een en ander strekken tot bevor dering van alles, wat goed en edel is en wel luidt en de vereeniging nog menige vrucht plukken van baar onvermoeid en zeer gewaar deerd streven, om tot nut en zegen voor dienst baren nog langen tijd werkzaam te zijn. Eene krachtdadige ondersteuning van allen, die bet wel meenen met bet lot van anderen, zij daarvoor in rijke mate baar deel. en groote struiken lavendel hem met hunne gouren vervuldeu. Iu de verte zag mon uiets dan boomen en gras; zelfs de rijweg liep langs den anderen kant van het boerenhuis. Overal boomeu, van nabij en van verre. Heerlijke boomeu, grootscb en indrukwekkend of somber en treurig voor het oog. Niets dan boomen !c zooals Aimée soms in zich zelve vol afkeer en verveling mom pelde. Haar wereld was Parijs in den zomer. Eenmaal bad zij daar hot leven genoten en bet had hare stoutste droomeu verre over troffen. Zij was naar do stad gegaan en had daar vele veroveringen gemaakt, want zij muntte uit iu schoonheid, manieren en kleeding. Met een der overwonnenen wandelde zij op het terras. Etienne Moucheton was onmid- Tot leden van het bestuur zijn na afloop der bijeenkomst gekozen mevrouw de wed. Wi bautSlaat en de lieeren ds. I.Moutagne,P.O. de Vey Mestclagh en M. Pot. Bij bet jl. Woeusdag aan bet centraal bu reau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht gehouden exa men voor leerling-conducteur, namen 27 can- didaten deel, waarvan 11 zijn geslaagd. Onder deze laatsten behoort o. a. A. Braat, conduc teur bij den "Vlissingscben havendienst alhier. Even als dezer dagen in Gelderland en el ders plaats vond, zijn ook deze week alhier, en meer bepaaldelijk langs de tuinen aandeOost- zijde dok, legioenen van zoogenaamde glazen- of korenmakers waargenomen, die uit bet wes ten in eene oostelijke richting zich bewogen. Eigenaardig was bet te zien, boe deze insec ten, eerst bij getalen van ongeveer 40 in regel matige orde naast elkander in een rechte lijn, gevolgd door anderen op grooteren afstand, die meer bij elkander, even als de voorhoede van een groot leger, als bet ware den te volgen weg aanwezen voor eenig& milliarden dezer diertjes, die steeds in dezelfde richting van bet westen naar bet oosten heentrokken. Deze insecten hebben de grootte van twee vingerleden, vliegen zeer snel en regelmatig en rusten nu en dan op een dorre tak van een boom uit om weldra daarna bun tocht weer voort te zetten. Naar wij vernemen beeft de beer A. J. van Ockeuburgb, kapt. der dd. schutterij alhier, zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Heden kwam alhier uit zee terug hetNoord- duitsche stoomschip Mexico, aan boord heb bende bet lijk van een der stokers, die waar schijnlijk tengevolge der warmte iu elkander is gezakt. Het stoomschip was gisteren naar zee vertrokken. Plet lijk werd alhier op de stedelijke begraafplaats ter aarde besteld. Aan bet strand voor bet badhuis bad beden morgen een treurig ongeluk plaats. Bij bet plaatsen der palen, waaraan touwen moesten bevestigd worden voor de baders, reeds meer malen door ons vermeld, viel door bet loswer ken van een pen de beistelling omver en kwam deze terecht op den alhier wonenden boerenar- beiderM.genaamd,die daardoor ernstige kwets uren bekwam. dellijk voor hare schoonheid bezwekeu. Hij had de toestemming van haar grootvader tot zijn engagement verkregen en was nu bij zijne ver loofde op' bezoek. Hij bezat vermogen, zag er goed uit, was beschaafd en had misschien wel een weinig ontzag voor de buitengewoon statige dame, die hij liefhad, want bij kon in de tegen woordigheid van zulk eeu verheven persoon geen uchtigen toon vinden of zich een scherts veroorlloven. Hij bewonderde Aimée, was trotsch op haar en geloofde dat bij haar aanbad en zeker waren een glimlach, een woord, ja zelfs haar tegenwoordigheid alleen, reeds voor hem za ligheid. Toch was er iets in zijn karakter, waardoor het hem gemakkelijker en aange namer zou zijn geweest iemand te beminnen, die wat minder schitterde en minder zelfver trouwen bezat, In de eerste plaats was zijn been gebroken en zoodanig gekneusd, dat er alle vrees bestaat eene afzetting daarvan bet gevolg zal zijn; bovendien werd de ongelukkige ernstig aan de leudenen gekwetst,zoodat de man ondragelijke pijnen heeft te verduren. Door den beer A. Butner, arts. officier van gezondheid, die ge roepen, spoedig op de plaats van bet onheil was, werd de eerste geneeskundige hulp ver leend. Per brancard der gemeente, die intusscben schen door de politie was aangebracht, ver voerde men de ongelukkige, een braaf en op passend werkman, naar bet stedelijk gasthuis alhier. Door de welwillendheid van den heerGöbel, directeur der continental gasfabriek alhier, zal Zondag avond, bij gelegenheid van bet liefda digheidsconcert, de tuin van den beer Kuijpers verlicht worden door den gasbrander systeem Göbel, zoodat bij warm weder eene zitplaats onder bet lommer der boomen wel door velen zal verkozen worden. Heden Zaterdag heeft de machine van liet stoomschip Ileriawelke aan de kon. maatsch. z/de Schelde" is vervaardigd, voor het eerst ge werkt. Men zal zich berinneren, dat dit schip een drietal weken geleden, alhier is aangeko men om zijne machine en ketels in te nemen. Alles deed beden zijne werking uitstekend. Gisteren is in het natte Dok, bij de Oost- kerk, in bet water gevallen, het zoontje van den beer M. alhier. Door tijdige hulp van een matroos van bet Belgisch loodswezen werd het gered. In de Noordstraat geraakte gisteren de jon geling v. D. te water, die zich aan eene oude goot vasthoudende, er mede viel en daardoor zijn arm brak. Deze wist evenwel zicbzelven uit bet water te reddeu. Het programma is verschenen der begrafe nis van wijlen den prins van Oranje, op Don derdag 17 Juli 's morgens 9 uren. De slippen van bet lijkkleed bij bet verlaten van bet paleis zullen gedrageu worden door jbr. Hoofd, kolonel Hojel, majoor Beijerman en kapiteiu Grovestius, de eerstgenoemde en laatsgenoemde adjudanten des konings, de beide andere adjudanten van den overleden Prins. Misschien begreep Aimée dit, want zij was nooit geheel voldaan met do bewijzen van liefde, die hij baar gaf zij gevoelde dat zij zijne ganscbe liefde niet bezat. En zij beminde hem innig. Heden w.vndoldo zij hot terras op en neder, voor alleu in schijn de trotsche Aimée, maar inderdaad de ongelukkige Aimée. Zij was een eenig kind en weeze. Gedeel telijk had zij bare opvoeding in Frankrijk en gedeeltelijk in het buitenland ontvangen. Tot groot verdriet van baar grootvader, die van gevoelen was dat een Tourneville in zijn eigen land moest blijven, nadat hij wat van de we reld gezien bad, had zij met bare ouders, die zich gewoonlijk iu vreemde landen ophielden, veel gereisd. Haar vader had veel van do wereld gezieu, maar scheen niet verzadigd te zijn, want bij had geen zin om voor goed te buis te komen,

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1