VLISSIINGSOiE C0Ü1MXT. lNo. 54. Zondag 6 Juli 1884. 22 Jaargang. BlIltMNII. FiytLLlTOl 'ste BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,"Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Ecnig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 5 Juli. Van 2S Juni tot 4 Juli zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 863 en daarheen vertrokken 845 passagiers. De verwachtingen, welke men aanvankelijk" koesterde, betreffende het welslagen van de flink op touw gezette badinrichting alhier,wer den tot dusverre nog in geenerlei opzicht be schaamd. Integendeel mag gezegd worden, dat deze onderneming in deze dagen van bijna tropische hitte zeer in den smaak van het publiek blijkt te vallen en tal van bezoekers tot zich trekt. Ondanks den stofferigen weg bij het Betje Wolff's park toch, die het wan delen naar het badhuis voor dames bijna on doenlijk maakt en daardoor dringend verbete ring vereischt, werd dit in de laatste dagen druk bezocht. Inzonderheid was zulks het geval op jl. Woensdag avond, toen eene mu ziekuitvoering werd gegeven,die een vrij tal rijk publiek naar buiten deed stroomen, dat zoowel aan het badhuis als op het strand en opde duinen bij het inademen van eenezuivere zeelucht, zich een waar genot wist te verschaf fen. Mag met genoegen op het een en ander ge wezen worden, tevens mag niet onvermeld blijven, dat de heer Oosthout niets onbeproefd laat, zich van zijne taak, die niet altijd als eene van de gemakkelijkste kan beschouwd worden, door eene flinke en nette bediening naar be- hooren te kwijten. Met het volste recht mag alzoo door de reeds zoo gunstig verkregen resultaten op het stre ven van het gemeente-bestuur, om het badhuis van lieverlede meer en meer aan de eischen van den tijd te doen beantwoorden, ieder plan tot uitbreiding dezer inrichting, die in meer dan één opzicht noodwendig de aandacht van eiken onbevooroordeelden vreemdeling moet trekken, ten zeerste worden toegejuicht. De werkzaamheden voor het daarstellen van een gedenkteeken, ter eere van Betje Wolff, bestaande in een springende fontein, aan het einde der Lange Walstraat, zijn thans zooverre gevorderd, dat de feestelijke inwijding van het gedenkstuk tegen het einde dezer maand kan tegemoet gezien worden. «o ZEVEN JAAR. Rampzalige dronkenschap I Als uw kind hor- stelt, verwijder hem dan voortaan van zijn vader. De een of andere gek heeft hom ster ken drank gegeven. Deze kleine jongen is Een wanhopige kreet hield het woord op zijn lippen terug, terwijl de moedor bewuste loos naast het kind nederviel. Toen Florence hare droovige oogen opende, rustten zij weder op het teedere gelaat van haar vader. Vader* zuchtte zij »Goö zij dank, dat gy mij gevonden hebt I Maar waar is mijn jon gen zal hij in 't leven blijven De le luit. S. J. Cochius, van het leger in O.-I. hier te lande gedetacheerd, is geplaatst te Vlissingen. Gisteren namiddag had alhier een treffend ongeluk plaats, dat tot waarschuwend voor beeld van anderen kan dienen. Twee jongelingen, namenlijk van L. oud 12 en V. oud 10 jaren in de nabijheid der Nieuwe haven bij de zoogenaamde blauwe keet" aan het baden zijnde, werden beide ongelukkigen door den sterken stroom aldaar van deu wal gevoerd met het gevolg dat zij er het leven bij inschoten. v. L. werd nog met veel moeite, door den sluiswachter J.J. Versluis, alhoewel levenloos, opgevischt. Zijn kameraad daarentegeu ver dween in de diepte en werd tot dusverre nog niet teruggevonden. In de Woensdag-middag gehouden zitting van prov. staten van Zeeland is tot lid der staten, bedoeld bij art. 89 der prov. wet, be noemd de heer M. Mazure, met 35 van de 40 stemmen. Aa ogenomen werd een voorstel van gedep. staten om de f 1400 's jaars, uitgetrokken voor reis- en verblijfkosten van opzichters bij den prov. Waterstaat, te brengen op f 1700 en die ambtenaren over 1883 nogf 800 toe te ken- neu. Een verzoek van het comité voor den aanleg van een stoomtram van Breskens naar Malde- gem met een zijtak naar Sluis, om verlenging met een jaar van deu termijn, welke 15 Nov. eindigt, werd ingewilligd. Naar ged. staten werden verzonden een voorstel van mr. J. G. van Deinse, om wijzi ging te brengen in het reglement op de calami- teuse polders, en een verzoek van P. Harae- lynck te lJzendijke, om subsidie voor zijn wagendienst van lJzendijke vv. Schoondijke naar Breskens. De rekening der provinciale inkomsten en uitgaven werd goedgekeurd. De ontvangsten, geraamd op f 381,740, hebben bedragen f 382,512, de uitgaven f 336,719, zoodat de dienst een goed slot oplevert van f 25,793. De begrooting 1885, voor zooveel het rijks bestuur is, bedraagt f68,755; die der enkel provinciale inkomsten en uitgaven f 400,617. De opcenten zijn voorgesteld op 32 op de grondbelasting en 24 op de pers. belasting. Dat hopou wij, mevrouw* zeide de dokter ernstig on vriendelijk. Gij moet u bedaard houden en uzelve bedwingen, dan kunt gij hem oppassen. Zie, by slaapt nu dicht by u. Stoor hem niet En gij zijt weder gerust te huis,* fluisterde haar vader. >Wilt gy weten hoe ge hier go- komen zijt? Toon ge bewusteloos waart, maakte de dokter uw kleed los om u lucht te verschaffen en vond mijn brief. Geve God dat gij en de kleine spoedig weder gelukkig zjjt.« En gy zult toch mijn echtgenoot het kind niet teruggeven Na dezen nacht, vader, zou bet beter zyn dat de dood hem haalde 1* zeide zij met de banden angstig ineengeklemd. Liever zie ik hem in het graf dan in zijns vaders handen.* Het aangezicht van don heer Wharton be trok. Dinsdag, Woensdag en Donderdag werden te Middelburg als apothekers-bediende met gunstig gevolg geëxamineerd; de heeren J. Au gustijn, geboren te Bergen-op-Zoom, L. J. Meijer, geb. te Hekendorp, J. Th. C. Vonk, geb. te Maastricht, H. Th. H. van Haasbergen, geb. te Zwolle en F. H. L. van der Grinten, geb. te Yenloo. Dr. P. D. Buyze herdacht 1 Juli jl. zijn 60- jarigen dienst als geneesheer te Terneuzen. Omtrent den dag der begrafenis van den kroonprins is zoo meldt men nog niets bepaald. Elk oogenblik wordt het pro gramma van Z. M. den koning verwacht. 16 of 18 Juli blijft de meest waarschijnlijke da tum. De begrafenis zal plaats hebben precies als die van den vorigen kroonprins. Behalve den graaf van Vlaanderen wordt ook prins Albert van Pruisen bij die plechtig heid verwacht. Yoor de Transvaalsche leening groot 15 millioen, waartoe de inschrijving tot 30 Juni openstond, is slechts voor f 1.400.000 inge- aChreveu. Een zeer belangrijk stuk in de Niserozaak is openbaar gemaakt in Het Vad. Het is de oorspronkelijke brief, door den Radja van Te- nom geschreven aan den adsistent-resident te Melaboeh, welk schrijven door onze regeering is opgevraagd, en waaruit duidelijk blijkt, dat de Radja niets eischte dan betaling van de peperschuld. Na de gewone inleiding luidt de brief //Voorts deel ik mijn heer eu vriend mede, dat, wat de quaestie betreft van de menschen, die u van mij verlangt, ik hen niet aanhoud en ik hen ook zal terugzenden. Verder als u dat wil, laat dan den Nachoda Tempo zijn ringgits (i. e. dollars) voor de peper aan de menschen van Pangah zelf brengen. Laat mijn vriend die ringgits niet aanhou den en zoodra die ringgits voor de menschen van Pangah zullen zijn gekomen, zal ik u die menschen terugzenden, of naar Teloek Rigas, 6f zooals u 't zal goedvinden, en geef ik u voorts kennis, dat ik in niets tegen het gou vernement zal veranderen, zooals ik aan den gouverneur hob bezworen, toen ik naar Atjeh ben geweest." Dat is een zaak, waarover de wet be slissen moet, lieve. Maar wjj zullen voor hem strijden eu zijn vader kau misschien tot rede gebracht worden. Hond moed en blyf op het beste hopen.* De vader kon tot geen rede gebracht wor den. Goene gebeden konden bem bewogen, geen geld, hoeveel ook, hem doen inzien dat hot in zyn belaug was toe te geven. Daarvoor haatte by den heer Wharton te sterk. Hij geve my zyn kind en hot mijne terug. Ik wil uiet dat de moeder van het kind ge scheiden zij. Laat haar er mode terugkeeron.* Dit was het eenige resultaat van alle on derhandelingen eu dus schoot or niets over dan een proces. De moeder vroeg wettige scheiding aan op grond van dronkenschap en wreedheid en eiachto mot de voogdysohap over haar kind Geschreven den 22sten dag der maand Moe- haram 1300. Uit Londen wordt inmiddels weer door Reu ter bericht De onderhandelingen lusscheu graaf van Bijland en lord Granville loepen ten einde. De Nederlandsche regeering zou zich bereid hebben verklaard, enkele eischen van deu Radja van Tenom in te willigen, op voorwaarde, dat de bemanning der Nisero iu vrijheid werd gesteld. Mocht deze concessie niet tot bevrijding van de bemanning leiden, dan zouden Nederland en Engeland gezamenlijk alle pogingen aan wenden, om het beoogde doel te bereiken. Uit eene statistiek door het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt dat jaarlijks aan ster keu drank in Nederland wordt uitgegeven eene som van 4-0, aan vleesch 30, aan suiker 20 en aan het onderwijs 18 millioen gulden. Uit deze cijfers is voor ons volk veel te leeren. De tweede kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot bekrachtiging van den onderhand- sohen verkoop vau atukkeu grond alhier aan de gemeente met 48 tegen 1 stem aangenomen, zoomede met 57 tegen 6 stemmen het wets voorsteltot verhooging van hetgedistilleerdna aanneming van een amendement van den heer Verviers van der Loeff, om de verhooging slechts tot 1 Januari 1886 te doen heffen, waardoor de wet een tijdelijk karakter erlangt. Door B. en W. van Arasterdam is den raad aangevraagd f 500,000 voor het maken van een hydraulische inrichting en werktuigen voor het lossen en laden van schepen op de Han delskade. De weesinrichting te Neerbosch zal weder een belangrijke uitbreidingondergaan. Er is besloten tot den bouw van nog een weeshuis van 100 kinderen, waarvoor reeds 2542 is Binnen enkele dagen zal een ontwerp tot hervorming van de staatsloterij bij den minis terraad aanhangig gemaakt worden. Het Engelsche kofblad Truth meldt, dat de jongste, nog ongehuwde dochter van koningin belast te worden. De vader, ditmaal goed gekleed, nuchter, door zyu familie ondersteund, op wie hy zich beroepen had on die dachten dat zyn laatste kans op beterschap vervlogen was, indien hy zijne vrouw en zyn kind ver liezen moest, bekende zich schuldig aan bet geen zyne vrouw hem ton laste legdo, maar verklaarde er diep berouw over te hebben. Hy beloofde zich geheel te zullen verbetereu cn den ornstigen wensch tc koesteren weder tot zijn plicht terug te keeren. Hy vroeg ook, op grond dat hij (door zijne familie) in staat was gesteld voor zyn kind te zorgen, voogd over zyn wettig kind te mogen blijven. De rechtbank sprak eindelijk oen vonnis vau scheiden uitde moeder werd met de voogdijschap van het kind belast »tot' bet zyu zevende jaar zou bereikt hebben, waarna het weder onder voogdy van den vador zou komen.*

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1