VLISSIiWSÜIE COURANT. No. 47. Donderdag 12 Juni 1884. 22ste Jaargang. BINNENLAND. FlitLllT Een Kerstavond ia ie onieriereli. BUREAU: Hoek Korte "Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTEENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- f - ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 11 Juni. Met ingang van 16 Juni a. s. zijn bij het Nederlandsch loodswezen alhier bevorderd tot zeeloods, de loodskweekeling le klasse Y. Baan; tot loodskweekeling le klasse, de loods kweekeling 2e klasse W. U. Auer en tot loods kweekeling 2e klasse, de matroos L. J. de Waardt. Gedurende de le helft der maand Mei jl- zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadres- seerd aan onbekenden Dirk vau Damme, Amsterdam Johan den Ouden, Rotterdam. Verzonden geweest naar Amerika James van Hoeve, Brooklijn C. J. de Ruij- ter, Queenstown. Idem naar Oost-Iudië F. van Breemen, Batavia.. Bij het examen voor apothekersbediende te Middelburg, trok 1 dame zich teruggeslaagd de dames L. P. J. Hondius, van Wageningen, en P. van Pernis, van Spijkenisse. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Biggekerke L. Siraonse, en der gem. Zou- telande W. H. de Bruyn van Melis-en Ma- riekerke. Uit Goes wordt aan de M. Ctgeschreven Sedert eenigen tijd was der justitie medege deeld, dat er bij eenige slecht befaamde perso nen plan bestond om in het kantoor van den heer J. J. A. Fransen van de Putte, agent der Nederlandsche bank, in de Bierstraat, in te breken, zich meester te maken van de aanwe zige geldswaarden en daarna de sporen van de misdaad door brandstichting te bedekken. 't Hoeft niet gezegd dat de justitie en politie op hare hoede waren en het huis-van den heer Van de Putte streng bewaakten. De moeite werd gisteren nacht beloond,want toen omstreeks 12 uren zekere A. B., een oud bekende der justitie, het kantoor met braak opende, een lessenaar openbrak en zich het geld toeëigende, werd hij door de in huis ver borgen politiebeambten op heeterdaad betrapt en met niet weinig moeite gearresteerd; zijne medeplichtigen waren aan den haal gegaan. Den majoor der rijksveldwacht P. Verdouw, HOOFDSTUK III. Plotseling stond zij weder stil. Twee wegen strekten zich voor haar uit. Welken zou zij inslaan Te vergeefs beproefde zij zich dien, langs welken zij gekomen was, te herinueron. Er was geen enkele weg, die haar bekender scheen te zijn dan de anderen. Toen zij na- menlijk snel liep om Wilton en hare andere vrienden in te balen, had zij op de bijzon derheden van den weg, waarlangs zij ging, geen acht geslagen en het wa9 ijdele moeite te trachten dien weg to herkennen. Welken weg in te slaan Dat was do vraag, welke Virginia beproefde te beantwoor den. Een van de wegen zou baar bij hare komt vooral lof toe voor zijn beleid, iu deze zaak getoond. B., die veilig als den hoofiiaar.legger be schouwd kan worden, zit thans achter slot en grendel en men hoopt spoedig ook zijne met gezellen onschadelijk te maken. De justitie uit Middelburg heeft een onder zoek ingesteld. De berichten omtrent de ziekte van Z. K. H. Alexander prins van Oranje, luiden over het algemeen iets meer bevredigend. Gisteren ochtend te S uren werd uit den Haag gemeld, dat de nacht,die vrij rustig voor bijging, den zorgvollen toestand van den prins niet heeft versliramerd. De diarrhee was sedert eergisteren afgenomen. Een gisteren voormiddag door de genees- heereu uitgegeven bulletin luidt als volgt „Nadat door het toedienen van opwekkende middelen den zeer ingezonken toestand van Z. K. II. verbeterde, verliep de nacht vorder rustig. De darmbloeding is bedwongen, de ver schijnselen van de zijde der ademhalingswerk tuigen zijn niet erger. De prins is zeer zwak." De koortsthermometer teekende gisteren ochtend 40 graden. De ziekenverpleger, die sedert eergisteren den prins oppast, houdt ten behoeve van de doctoren nauwkeurig aanteekening van de in wendige lichaamstemperatuur,het aantal adem halingen en polsslagen. Gisteren namiddag te 2 uren was de toestand stationuair. Volgens de doctoren zal de koorts in dit ziekteproces vooreerst niet wijken. Ademha ling 34 maal en polsslagen 100 a 112 per minuut. Om hem de zoo noodige rust te verschaften, zijn den prins slaapmiddelen toegediend. Als bewijs van zijne helderheid van geest en zijne gehechtheid aan herinneringen van hem dierbare afgestorvenen zij vermeld, dat Z. K. II. gisteren op zijn uitdrukkelijk verlan gen is overgedragen in het bed van wijlen zijnen broeder, daartoe uit het door dezen eenmaal bewoonde paleis naar 's prinsen ziekekamer verplaatst. De hofmaarschalk-adjudant Ilojel zou heden voor den prins te Delft kransen op het graf vau den overleden kroonprins doen nederl eggen. Van gisteren avond 9 u. 30 m. wordt nader gemeld Z. K. II. bracht den dag betrekkelijk rustig vrienden brengen, maar waar voerde do an dere been Welken weg zal ik gaan zeide zij wan hopig tot zichzolve en zij keek roud zich om eenig keuteeken te vindon, dat haar op het rechte spoor kou brengen. »Hé, wat is dat riep zij plotseling uit, toen haar oog viel op een stuk van een ouden ketel, die langs den kant lag, juist in den ingang van den weg, die links van haar liep eu waarop iets met kalk geschreven stond. Er naar toegaande, zag zij dat er vlak bovenop een pijl ruw met kalk geteekend was onder die pijl stonden verscheidene naamletters en da tums, waarvan aommigeu bijna geheel waren uitgewischt. Maar hetgeen hare belangstelling het meest opwekte, was eenig schrift, dat slechts één dag oud was. Het luidde aldus Horace Wilton, 23 December 1876. Wilton was er volgens het geschrevene 'door. Overigens kwam er in zijnen toestand geen meldenswaardige verandering. Het Vaderland meldt nog van gisteren Vooral het onderdrnkken van de darmbloe ding mag als een heugelijk verschijnsel worden beschouwd, omdat ongetwijfeld de zwakte van den hoogen lijder daardoor het meest werd bevorderd. De prins, hoe zwak ook nu nog, verkeert toch iu een zoodanigen toestand, dat hij zich kan oprichten en bewegen. Niettemin ligt bij thans op een bed, dat, door een vernuftig me chaniek, de gelegenheid geeft hem, zonder dat hij opstaat, te verplaatsen, om zijne legerstede te verfrisschen. In 's prinsen omgeving blijft men voorbeel dige zorg voor hem dragen en Z. K. H. toont dit op zeer hoogen prijs te stellen, en uit her haaldelijk daarvoor zijn innigsten dank. Het herhaald gebruik van een glas Tokayer in den loop van den dag heeft gunstig gewerkt, zoowel op de ingewandsverschijnselen als op de rust, die van zeer heilzamen invloed kan zijn op 't verder verloop der ziekte, waarin eerst Zondag of Maandag de eigenlijke crises is te verwachten. Gedurende den geheelen dag bleef de tem peratuur ongeveer 40 graden. De geneesheeren en degenen di heden van tijd tot tijd zagen, h hoop dan gisteren op zijn herstel. Omtrent het verblijf van Z. M. den koning te Carlsbad wordt van daar geschreven, dat onze koning, niettegenstaande zijn streng in cognito, door de aldaar aanwezige badgasten met bijzondere onderscheiding bejegend wordt. Bij zijne eerste komst aan de bron werd Z. M. door het orkest met liet Nederlandsche volks lied begroet, waarna de koning een poosje met den muziekdirecteur Labitzky in gesprek trad. Vrijdag jl. werd de koning op zijne wande ling door een klein 6jarig meisje begroet met een fraaien bouquet, welke door hem zeer vrien delijk werd aangenomen en met een geschenk iu geld werd beloond. Waarschijnlijk zal H. M. de koningin, na het eindigen van hare badkuur te Kissiugeu, ook een paar dagen te Carlsbad komen vertoe ven. Volgens loopende geruchten zal ook de Oostenrijksche kroonprins met zijne gemalin tegen de helft van JuDi aldaar aankomen. De minister van finantiën heeft aan den den vorigen dag geweest en, aldus redeneerde zij, moest hij langs dezen weg gegaan zijn of het schrift zou in den anderen wog zijn. En do pijl wijst ook dezen kant.« Eenigszins opgovroolijkt door het vinden van de pijl, ging Virginia weder in do door de pijl aangewezen richting voort, maar zij vond geen spoor van hare vrienden. Zij vond niets dan nu en dan een merk met kalk, nog meer namen eu datums, waarvan eenigen jaren oud en anderen nog vorsc.b waren. Pij len zag zij ook weder, die allen ruw mot kalk geteekend warnn en allen in de richting wozen, die zij genomen had. Vol moed en hoop liep zij mot moeite voort langs den ruwen en naar het scheen eindeloozen gang. Zou zij nimmer aan hot eind komen Hoeveol mijlen moest zij nog afleg gen Hoelang zou zij nog op dezen rotsachtigon weg moeteu bljjven Wat wa3 er reeds een voorzitter van de tweede kamer der staten-ge neraal kennis gegeven, dat hot aanhangig ont werp van wet tot voorloopige versterking van 's rijksmiddelen, krachtens 's konings machti ging wordt ingetrokken. Een der bladen vestigt de aandacht op de niet onopmerkelijke bijzonderheid, dat ondanks den hoogen ouderdom van het vorstelijk stam huis, toch zoo weinige der regeerende vorsten uit dat huis een werkelijk hoogen ouderdom hebben bereikt en in dat huis een armoede aan mannelijke nakomelingen wordt aangetroffen, zooals in bijna geen andere vorstelijke familie voorkomt. De grondlegger onzer vrijheid,prins Willem I, leefde 53 jaren en had twee zonen (de derde, die iu Spanje gevangen zat, buiten rekening gehouden.) De oudste zoon en opvolger, Mau- rits, was ongehuwd eu stierf op SSjarigen leef tijd. De tweede zoon, Frederik Hendrik, werd 63 jaren oud en liet slechts een zoon na. Die zoon, Willem II, had insgelijks een zoonen bereikte slechts den ouderdom van 24 jaren. Zijn zoon, Willem III, stierf op 52ja- rige ouderdom zouder nakomelingen. Ziju opvolger uit het huis van Nassau, Wil lem IV, werd slechts 40 jaren en liet één zoon xjyj uuustc uuarvan, Willem 11, werd 56 ja ren en had twee zonen, waarvan de oudste, onze tegenwoordige koning, thans 67 jaar oud en nu nog iu 't bezit van één zoon is. De gouverneur van Atjeh, de heer Laging Tobias, heeft ontslag gevraagd uit zijne betrek- king. Nu hij ontwaart, dat met het civiel bestuur in dat gewest toch geen belangrijke resultaten zijn te verwerven, acht hij het wenschelijker zich uit eigeu beweging terug te trekken. Yan wel onderrichte zijde wordt uit Buiten zorg geschreven, dat de gouverneur-generaal in elk opzicht de eenvoudigheid schijnt te be minnen. Ook zijn huiselijk leveu draagt daarvan den stempel. Geen liefhebber van partijen, receptien, toertjes of visites, wijdt hij den ganscbeu dag aan zijn werk en gaat zijne Excellentie iederen avond vroegtijdig ter ruste. lange tjjd vorloopen sedert zij haxe vrienden voor het laatst zag 1 Hadden zij haar ge mist 1 Zochten zij nu naar haar Al deze gedachten woelden haar snel door het hoofd terwijl zij moeitovol en wanhopig voorttobde. Do weg was zoo laag geworden dat zij bijna moest kruipen en do ongewone inspanning begon ziju invloed op haar te doen gevoelen. Vermoeid, met brandend hoofd, heete lip pen en droge tong, ging zij voort. Op eeus viel zij op hare knieën, de lamp viel uit hare handen en ging uit en toon kwam de kreet van hare lippen »Ik ben verloren verloren in de don- kero doolhoven van dozo onderwereld. Terwijl Virginia deze kreet slaakte, hoorde zij oen vreeaulijk geluid, dat door de tallooze gangen van de mijn weergalmde en den grond onder hare voeten als door eon aardbeving

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1