No. 44. Zondag 1 Juni 1884. 22ste Jaargang. Een Kerstavond ia flt onderwereld. li UK lil'LA 11). vijssi\gsciie mmn BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlisfiingeu. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEEÜiTEEESTlilllt. No 62. PATENTEN. Afkondiging van het kohier wegens het patent recht 4 e kwartaal 1883/a.t, De burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat bij hem is ontvangen en op heden aan den rijks-ontvanger gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens het patentrecht over het 4e kwartaal 1888/g4. de daarop voorkomende belastingschuldigen worden, uitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook om ver volging te voorkomen; en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 29 Mei 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. No. 63. MATEN EN GEWICHTEN. Herijk der maten en gewichten. De burgemeester en wethouders vanVlis- singen, maken bekend: „at tot den herijk der maten en gewichten binnen deze gemeente zal worden gevaceerd in een der benedenzalen van het raadhuis van 12 tot 14, 16 tot 21 Juni en 23 en 24 Juni dezes jaars, telkens des voormiddags van 95/s tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren, verdeeld als volgt 12 Juni uitsluitend voor ten verkoop be stemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten. voor wijk A B en C 13 en 14 Juni, voor wyk D 16 Juni, voor wijk E 17 en 18 Juni,voor wijk P 19 Juni, voor wijk G 20 Juni, voor wijk H 21 Juni, voor wijk 123 Juni, vcor wyk KL en M 24 Juni. Voorts wordt herinnerd lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden voorwer pen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden, zooals voor nieuwe maten en gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd; 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht, en belanghebbenden worden aan gemaand bij de terugontvangst hunner voor werpen, toe te zien, of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 1) HOOFDSTUK I. Nog één dag en het was Kerstmis en men kon aan alles in da nabijheid van Esking- mere zien dat de gelukkige tijd naderde, waarop de menschen gewoon zijn hunne wo ningen met roode hulstbessen en witte mia- telplant en hunne tafels met vette gebraden ganzen on verbazend groote puddings te versieren. Eskingmere en zijn omgeving zagen er zoo danig nit, dat men wel begrijpen kan dat gezonde jonge en kloeke oude menschen, die nog op een ouderwetscben winter gesteld waren, ziob daar vermaken konden. Sneeuw, overal sneeuw, en wat vond het 8o dat lengtematen, voorzien van merktee- kenen of aanwijzingen van onwettige of afge schafte maten, moeten worden afgekeurd; 4o. dat de onderdeelen van het gram (Mi- liam-gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd. (Mi nister! gele beschikking van den 16 April 1872, no 193); 5 o. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (1 October a. s.,) het gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten niet voorzien van devereischte stempelmerken, verboden en straf baar is, volgens art. 29 dei- wet van 7 April 1869 (Stbl, no. 57); 6o. dat de ijk van weegwerktuigen bij de wet van 11 Juli 1882 (Stbl, no. 91) is afgeschaft en die voorwerpen voortaan van het toezicht op den ijk zijn vrijgesteld. Wordende de belanghebbenden herinnerd, aan het le lid van art. 11 der wet van 7 April 1869 (Stbl. no. 57), luidende»Het bezitten of voorhanden hebben van niet met de wet of met de koninklijke besluiten ter uitvoering daarvan genomen overeenkomstige maten, gewichten of weegwerktuigen, op plaatsen, bestemd of ge bruikt tot het verkoopen, inkoopen, afleveren of in ontvangst nemen van waren, of waar die voorwerpen tot grondslag van heffingen of an dere ontvangsten strekken, is verboden; als mede aan art. 57, waarin de onderscheidene ge wichten worden opgenoemd, welke mogen worden gebezigd, luidende De stoffelijke gewichten zijn stukken van 50, 25, 20, 10, 5, 2 en 1 kilogram (pond), i> 5, 2 en 1 hektogram (ons), 5, 2 en 1 dekagram (lood), j> 5. 2 en 1 gram (wichtje) en 500, 200, 100. .50, 20, 10, 5,2 en 1 mili- gram." Terwijl voorts nog wordt kenbaar gemaakt, dat de verificatie kosteloos geschiedt, doch dat de aan het rijk verschuldigde justeergelden bij de teruggave der gewichten moeten worden voldaan. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 31 Mei 1884. De burgemeester en wethouders voorn. A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. No. 64. BESCHADIGING DER ISOLATOREN VAN DE RIJKS TELEGRAAFLIJNEN. De burgemeester en wethouders van Vlis- singen gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 16 Mei jl., A no. 951 (prov blad no. 44), waaruit blijkt, dat bij herhaling in den laatsten tijd klachten zijn ingekomen over het moedwillig bescha digen van de isolatoren der rijkstclc- STtt.'iflijiicu vestigen daarop de aandacht van een ieder, vooral van ouders, voogden, onderwijzers enz., vermits het vooral de straatjeugd is, die zich daaraan schijnt schul dig te maken, met uitnoodiging om zijne medewerking te verieenen tot het te keer gaan van dergelijke handelingen, die bij het wetboek van strafrecht met gevangenzetting worden gestraft. Vlissingen den 31 Mei 1884. De burg. en wetb. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. No. 65. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, doen te weten dat dooi- den raad dier gemeente, in 'zijne vergadering van 28 Mei 1884, bij beslut^no. 4,1 is vastgesteld de navolgende INSTRUCTIE voor de BADHUIS-OOMMISSIE. Artikel 1. De commissie heeft ten doel a. om toezicht te houden op eene goede exploi tatie van het verhuurde badhuis c. a eu te wa ken -dal .die, bij de huurovereenkomst gestelde conditiën worden nageleefd. b. om te dienen van bericht en raad, op alle in lichtingen, die ter zake van het badhuis, dooi de burgemeester en wethouders mochten wor den verlangd. Speciaal ook voor wat betreft de aan den huurder op te leggen hoeten. Art. 2. De werkzaamheden zullen tussehen de leden der commissie zoo noodig onderling kunnen worden verdeeld. Ieder lid zal zich wat den hun opgedragen last betreft, in betrekking kunnen stellen met den gemeente-bouwmeester ter bekoming van verlangde inlichtingen. Art. 3. De commissie vergadert zoo dikwijls het haar noodig zal voorkomen. In buitengewone gevallen zal de commissie vergaderen zoo dik wijls de voorzitter of drie leden op schriftelijke aanvraag dit noodig oordeelen. Aldus vastgesteld in den gemeenteraad van Vlissingen, den 28 Mei 1884. De burgemeester, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 31 Mei. Heden middag werd door de Chang naar de binnenhaven, van de werf der kon. maatsch. z/de Schelde", gesleept, de rivierstoomboot Hillem Albertmet bestemming om morgen ochtend vroeg de reis naar Antwerpen op te volgen. Gedurende een geruimen tijd lag genoemde boot, wat de machine betreft, in reparatie en werden daarin twee nieuwe stoomketels ge plaatst. De boot vaart ouder directie van de heeren van Maenen en van den Broeke te Ant werpen en is bestemd voor de Rijnvaart. Terwijl tengevolge van verslapping der werk zaamheden aan de fabriek dec kon. maatsch. de Schelde alhier, sedert eenigen tijd enkele van de zoogenaamde losse sjouwers werden bedankt, ziet de directie, naar wij vernemen, zich verplicht, daar nieuwe orders steeds uit blijven, eenige werklieden, en wel die speciaal van den houten scheepbouw, hun ontslag te moeten geven. Dientengevolge werden giste ren een achttal werklieden ontslagen. Met de opening van liet badhuis op heden, mogen wij niet in gebreke blijven, om een ieder een druk bezoek van deze inrichting,die in den laatsten tijd eene belangrijke en zeer doelma tige verbetering heeft ondergaan, ten zeerste aan te bevelen. Niet alleen toch is het badhuis zelf aanvan kelijk zooveel mogelijk naar de eischen van den tijd ingericht, maar laat het omliggende afgeschutte terrein, evenmin als de toegang daartoe, weinig of niet te wenschen over. Is nu de bediening van het publiek in even redigheid met de goede zorgen van het ge meentebestuur, om het badhuis met den aan kleve van dien, tot zijn goed recht te doen komen, waaraan wij geenszins twijfelen, dan mag billijkerwijze verwacht worden, dat deze onderneming in geen geringe mate,zoowel ten bate van de gemeente, als van den pachter zal gedijen. Van 24 tot 80 Mei zijn alhier uit Queen- boro roet de mailbooten aangekomen 966 en daarheen vertrokken 676 passagiers. Zooals wij reeds vroeger vermeldden, zal de eerste train de plaisir in dit seizoen van Ant- jonge volk een prot bij bot dartelen door den witten winteroogst om elkander met de vruchten van dien oogst te gooien. Eskingmere ligt tussehen de stad van het katoou en de stad dor schepen, of in andere en eenvoudiger woorden, tussehen Manchester on Liverpool, en hot is in zeker opzicht be roemd, want het is rijk in kolen en kolenwer- kers. Men vindt er vele achoou9 exemplaren van die hybridische merkwaardigheden, welke men kolen werksters noemt. Het bezit ook eene mijn, welke beroemd is om hare diepte en de uitgebreidheid der wei ken. Iedereen heeft wel eens hooreu spreken van de groote Rosa-Brig mijn en de bewoners van Esking mere, vooral zij, die in de mijnen worken, zijn trotsch op den naam, welke de plaats zich verworven heeft. Do worklieden van de Rosa-Brig rustten een poos uit en wildon hun werk niet her vatten vóór den tweeden dag van het nieuwe jaar. Do heer Hamilwood was eigenaar van al de mijnen te Eskingmere. Hij was gewoon van twaalf nren op den dag voor Kerst mis tot op den morgen van den tweeden dag in bet nieuwe jaar alle werkzaamheden in de mijn te doen staken. Op omstreeks een half uur van de myn- werken was de wouing van den beer Ha milwood, DeanWood-House, gelegen. De rijke mijneigenaar was even gastvrij als rijk en Deanwood-House was vol gasten en vrienden, waarvan eenigen uit andere graaf schappen en eenigen nit Eskingmere kwamen. Deanwood-House was zeer oud en vau een zonderlingen bouw.Het bestond uit een menigte vreemd gevormde geveltjes, zonderlinge ka mers eo donkere boeken, maar de gasten verklaarden eenstemmig dat zij nooit een roraautiscber buis gezien haddon. De lange kamer, welke tot gezelschapszaal diende, zag er vroolijk en opgewekt uit. Het ontbijt was juist geëindigd en de heer Hamilwood was met zijne vrienden naar de gezelschapszaal gegaan. Een groot kolenvuur verspreidde een helderen glood door de lange lage kamer en de warmte van het vuur scheen allo ton gen te hebben losgemaakt, want de gasten praatten naar hartelust en lachten vroolijk. Het meeat ongedwongen en vroolijkst vau allen was Virginia Mayland, of zooals have vriendinnen haai noemden >Jin Mayland,* Miss Mayland was een negentienjarig meisje met rooskleurige wangen, donkere oogen en donker haar. Zij was levenslustig en altijd vol grappen en wekte onophoudelijk de ver bazing op van Miss Margaret Hamilwood door bare groote onverschilligheid voor eigon- dom, maar haar oom, de heer Hamilwood

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1