VLISSINGSCHE fiülllAM. No. 41. Donderdag 22 Mei 1884. 22ste Jaargang. FitmüTQCl Water van kwam! BUREAU: Hoek Korte "Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE c Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- er. ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland eu Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR, No. 58. NATIONALE MILITIE. Onderzoek der verlofgangers van de militie te land. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; gelet op art. 1 van het besluit van den com missaris des konings in deze provincie, van den 10 Mei 1884, (provinciaalblad no. 49); verwittigen bij deze de verlofgangers van de militie te land, voor zoo ver zij vóór den 1 April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij be- hooren, en zich in deze gemeente bevinden, dat zij zich op Donderdag den 5 Juni 1884, des voormiddags te 11 uren, voor het raadhuis dezer gemeente zullen moeten vervoegen, voorzien van de kleeding-en uitrustingstuk ken, van hun zakboekje eu van hun verlofpas, om aldaar door den militiecomraissaris te wor den onderzocht. Wordende een ieder wien zulks aangaat, ernstig aaugemaand, om zich ten voorschreven dage, uur en plaats te doen vinden, teneinde zich niet bloot te stellen aan de straffen bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 19 Mei 1884. De burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris. P. FORBES WELS. BINNENLAND. No. 59. BEKENDMAKING. Kleinhandel in sterken drank. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoek van den heer I. C. Oosthout, wonende te Middel - buig, waarbij vergunning wordt gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in het badhuis c. a. alhier. Vlissingen 21 Mei 1884. De burgemeester en wethouders voorn. A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 21 Mei. Gisteren 20 Mei werd mede op een der mailbooten de nieuw aangebrachte electrische verlichting ontstoken en wel op de Willem Prins van Oranje. Evenals bij de vorige boot bestaat het licht uit twee booglichten en diverse gloeilampen in het schip. Daar dit licht, dat zoo uitstekend was aangelegd door de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer, bij voort during bleek aan de gestelde verwachting zoo ruimschoots te voldoen, aarzelde de directie der maatsch. Zeeland geen oogenblik, het be sluit te nemen, om deze verlichting op al hare booten toe te passen en dit aan genoemde firma Willem Smit Co. op te dragen. De mailboot Prinses Elizabethdie laatst eene groote reparatie aan de kon. maatsch. de Schelde heeft ondergaan, zal 27 dezer indienst komen en alsdan ook van de zelfde verlich ting zijn voorzien. Het debiet der Vlissingsche duinwater maatschappij vermeerdert, naar wij vernemen, in die mate, dat men binnen kort een groot reservoir bij de machine zal moeten gaan aan leggen. Heden passeerde alhier de Deenschebrik Clare Andrea, komende van de westkust van Afrika, laatst van Falmouth, //onder quaran- tainevlag," welke drie gelekoortslijders aan boord had en een lijder te Falmouth had ach tergelaten. Dit schip moet zich nu .begeven naar de quarantaineplaats der Doelen bij Ant werpen. Gisteren voer, bij het terugkomen van zee, een der hier te huis behoorende garnalenvis- schers met zulk eene kracht tegen het hoofd, dat een man, die op de voorplecht stond, over boord in de Schelde sloeg. De man, die zich eenigen tijd aan een paal wist vast te houden, werd door een sloep van het Ned. loodswezen uit zijne benarde positie gered. De stoomkanonneerboot Hydra, gestatio neerd alhier, commandant de luit. t/z le kl. Ziegenhirt von Rosenthal, is te Hellevoetsluis aangekomen om te dokken en herstellingen te ondergaan. Men bericht ons, dat van de op 5 en en 19en dezer plaats gehad hebbende societeits- schietingen der handboogschutterij//dc Een dracht" alhier, 2 der overgebleven prijzen van het koningscliieteu behaald zijn geworden, »1. de le prijs, die van den beschermheer den burgemeester ASmit, door den heer Ph. Jou- kes en de 2e prijs, die der sociëteit, door den heer A. de Poorter. Gisteren avond te acht uren is, bij het af gaan van de werf der kon. maatsch. de Schelde, een te Middelburg thuis behoorend werkman, J. M. genaamd, door de portier aangehouden en gevisiteerd, en in het bezit gevonden van een aan de maatsch. toebehoorend stuk lood. De politie, die van te voren wist dat zulks ge schieden zou, stond reeds geposteerd aan de tonuenbrug eu nam de zaak verder over. gedaan tot het afstaan in bruikleen van ge noemd kunstwerk aan het rijksmuseum, door de regeering tot heden nog niet is geantwoord. Maandag avpnd werd alhier eene vergade ring gehouden van de Nederlandschc loodsen ter bespreking van de oprichting eener socië teit, in' welke de statuten, waarop de konink lijke goedkeuring zal worden gevraagd, werden vastgesteld en een bestuur gekozen. Deze sociëteit, welke later feestelijk zal wor den ingewijd,zal gehouden worden in het bijna voltooide gebouw aan den Westdijk, waarvan tsvee beneden localen tot loodsenwacht zul len dienen, en dat een sieraad belooft te worden van dat gedeelte der stad, van waar men langs den- ontworpen zeeboulevard zich naar het badhuis zal kunnen begeven en ten allen tijde de heerlijkste zeegezichten te ne men zijn. Vrijdag morgen te half zes uren zal het koninklijk Engelsche jacht Osborne, comman dant Holland alhier weder arriveeren, ter over brenging van den groothertog van Hessen Darmstadt, die met gevolg per mailtrein van 7.20 de reis naar Duitschland zal voortzetten. 2.) Spreek tot de dame, Koosje,» zeide de kindermeid. »0, neen, laat haar met rust* riep Mirjam haastig uit. Daar zij er van Verzekerd was dat het haar niet zou gelukken het kind tot zich te trekken en zijn belangstelling op te wekken, koerde zij zich om, om hoen te gaan, toon zij zijn gezicht plotseling zag verhelderen, op eene wijze, die zij meende dat onmogelijk was. Zich driftig vooroverbuigende, strekte het meisje haar kleine, magere handjes uit on riep met een zacht, bevend stemmetje, »0, Drallin 1 DrallinU Mirjam keek rond om te zien wie zulk eene verandering had teweeg gobracht. Het was haar béte noire 1 Vóór dat oogenblik had zij nooit kunnen gclooven, dat het gelaat van een man zulk eeho uitdrukking had kunnen hebben als het zjjne nu had. Zij had nooit eene vrouw zoo veel zachtheid en teederheid zien betoonen. En toch wist hij zijn diep medelijden zoo goed to verbergen door oen bezielende en kiesch getemperde vroolijkheid, dat zij die het gold, daardoor onmogelijk kon afgestooten worden zooals zij vreesde dat do hare het gedaan had. Hij leunde tegen een paal, glimlachte tegen en wierp kushandjes naar het kind, maar gaf geen blijk dat hij den afstand, die hem van haar scheidde, omstreeks vier el weuachte te overschrijden. Naar wij vernemen is het muziekgezelschap z/Ons Genoegen'' alhier voornemens op morgen ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag een wandeling te maken door het eiland, die afge wisseld zal worden met muziek. De entree is bepaald des morgens te 5 uren bij de voorma lige kazerne no. 1. Als vervolg op het bericht omtrent den be ker te Veere meldt de Midd. Ct., dat op het adres van den raad, waarin aan de regeering, ingevolge het genomen besluit, bet aanbod is De postdirecteur uit IJzendijke is sedert Maandag voortvluchtig met een bedrag van f 60,000. Men weet alleen, dat bij in de rich ting van België is vertrokken. IIH. MM. de koning en de koningin zijn gisteren morgen over Arnhem naar Brussel vertrokken. De ontmoeting der vorsten te Antwerpen was allerhartelijkst. De reis wer^* van daar onmiddellijk naar Brussel voortgezet. HH. MM. weiden daar ontvangen door de andere leden der Belgische vorstelijke familie. Duizenden hadden zich om en bij het sta tion verzameld eu toen I1H. MM. buiten bet slation kwamen, ging er een indrukwekkend gejubel uit die duizenden monden op, dat nog aanhield, nadat de rijtuigen reeds lang uit het gezicht verdwenen waren. De vorstelijke personen namen hun weg door de volgens het programma aangegeven straten, waar ongeveer 12.000 militairen wa- renopgesteld. Onder aanhoudend geroep van „Vive le Roi", eu //leve de koning van Holland''' werd het paleis bereikt. Geheel Brussel verkeerde in //Werkstaking." Nader wordt omtrent de aankomst te Ant werpen nog vermeld De koning en de koningin kwamen te 12 uren aan en werden door Z. M. koning Leopold en de burgerlijke en militaire autori teiten ontvangen. De twee koningen omarmden elkander, ter wijl de //Hollandsche club" aan H. M. konin gin Emma een bouquet aanbood. Na de gebruikelijke voorstellingen vertrok het hooge gezelschap naar Brussel. De geestdrift der ontzaggelijke menigte is onbeschrijfelijk. Te 1 u. 20 m. zijn HH. MM. in den besten welstand aangekomen, begroet met salvos van het geschut. De vorstelijke stoet trok over de Boulevards naar het paleis te midden van de geestdriftige toejuichingen van honderdduizend personen, die langs den weg geschaard stonden. Het enthousiasme is ontzaglijk. De militaire muziekkorpsen speelden het Wilhelmus. Mirjam raadde dadelijk dat hare tegen woordigheid hem torughiuld on zette dus hare wandeliDg aan hot strand voort. Spoedig keerde zij naar het hotel terug, zich veel ne deriger gevoelende dan ooit te voren. Jaren, lang had zij zich Florence Nightingale tot ideaal voorgesteld en nu de gelegenheid, die zij wonsebte, zich aanbood, bevond zij zich geheel machteloos, terwijl een »ruw, brutaal en zelfzuchtig man< zonder eenigo blijkbare moeite iets had kunnen doen, waarnaar zij met alle macht gestreefd had. Den volgenden morgen ontving haar moe der oen brief, die haar veel genoegen doed, maar tegelijkertijd hare bezorgdheid gaande maakte. Hrj is van uwe tante Grisolda, Mirjam*, zeide zij, na den brief gelezen te hebben »Ik wonsebte dat al hare katten zich eens flink ziek hadden gegeten vóór dat denkbeeld bij haar opkwam. Maar, alles wel beschouwd, ia zij toch een beste oude vrouw. Ik donk dat wij ons moeten wapenen om de bezoe king zoo goed mogelijk te dragen.* Tante Griselda was een oude damo wier greuzenlooze goedheid van hart niet belette dut zij zich verbeeldde dat alle vreemdelin gen van de mannelijke sekse een complot haddon gesmeed om haar te benadoelen en te mishandelen. Toon Mirjam zich deze eigen aardigheid voor den geest riep en aan hare eigene jongste oorlogsverklaring tegen de mannen dacht, voelde zij het bloed naar de wangen stijgen en lachte weder toen zij don wensch bij zich voolde opkomen om te weten of zij tot eene tweede Tante Griselda zou opgroeien. Zij stelde nu reeds veel minder belang in de Vereeniging tot onderdrukking der mannen dan eenige dagen geleden. Om de waarheid te zeggon, was zjj over haar lid*

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1