VLISSINGSCHE COURANT No. 40. Zondag 18 Mei 1884. 22ste Jaargang. binnenland. FIUtLLITONj. Wat er van kwam! BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren- en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland m Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 17 Mei. Van 10 tot 16 Mei zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 660 en daarheen vertrokken 692 passagiers. De werkzaamheden voor het in orde bren gen van het badhuis, dat eene belangrijke wij ziging in de laatste dagen heeft ondergaan, zijn thans zooverre gevorderd, dat binnen korten tijd de opening daarvan kan verwacht worden. Behalve eene woning voor den pachter met bergplaats en meerdere geriefelijkheden, welke bij het bestaande gebouw zijn aangebracht, is het omliggende terrein op zeer doelmatige wijze in orde gebracht en geschikt gemaakt om tal van bezoekers behoorlijk te kunnen plaatsen. Daarenboven is het thans door een houten hek afgesloten terrein aan de landzijde toe gankelijk gemaakt door eene flinke houten trap en de vroegere onbegaanbare zandweg bij de duinen in een behoorlijken straatweg her schapen, langs welken het badhuis van af den Koudekerkscheu weg door voetgangers en rij tuigen gemakkelijk kan worden bereikt. Waneer de warande rond het badhuis, waarvan men tevens langs een houten trap het strand zal kunnen bereiken, zal zijn daarge- steld en de verdere nog voorgenomen werk zaamheden zullen zijn voltooid, belooft het geheel een aangenaam verblijf op te leveren, dat in de aandacht van het publiek verdient aanbevolen te worden. En zulks te meer daar, naar men verneemt, de exploitatie van het badhuis zal toever trouwd worden aan solide en op de hoogte van den tijd staande personen, van wier goede voor nemens, gesteund door de medewerking van het gemeentebestuur, veel goeds voor de toe komst kan verwacht worden. De nieuw gebouwde kerk der Chr. gerefor meerde gemeente aan de voormalige Duin poort alhier, waarvan de eerste steen werd gelegd Woensdag 5 Maart jl-, zal Donderdag a.s. 'des namiddags te 3 uren worden ingewijd. Bij die gelegenheid zullen verschillende sprekers zich doen hooren. i.) Als ik bedenk hoe zelfzuchtig, ruw en brutaal de mannen zijn, is het mij een raad sel hoe er een vrouw te vinden is, die den bosten man één minuut lang verdragen kan, zeide Mirjam Schanz, het woord richtende tot hare schoolvriendinnon Helena. Edith en Bella. Als gewoonlijk waren dezen het geheel met Mirjam oens. Ik zal u eens zeggen wat wij doen moeten* zeide Helena plotseling. >Laat ons eene voreeniging oprichting tot onderdrukking der mannen l Als wij er de kans toe zien, moeten wij ze beetnemen en andere Gisteren in den afgeloopen nacht overleed te Middelburg de heer dr. G. van Hennekeler, directeur der rijks hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus en der burgeravondschool in deze gemeente. De overledene werd den 11 Januari 1865 als leeraar aan eerstgenoemde inrichting aan gesteld en den 14 Juli 1S78 als directeur er van benoemd. Van laatstgenoemde school was dr. Van Hennekeler sedert 19 Juli 1867 het hoofd. Behalve deze betrekkingen vervulde de overledene ook die van directeur van den cur sus tot opleiding van hoofdonderwijzers, maak te hij deel uit van de gezondheidscommissie en had hij zitting in het bestuur der ambachts school. Dr. G. Vau Hennekeler was lid van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen en' had als natuurkundige een ook buiten onze provincie gevestigdeu naam. Behalve eene cos- mographie, leverde hij herhaaldelijk artikelen in tijdschrijften op natuurkundig gebied, o. a. in de Natuur. liet onderwijs verliest in dr. Van Henneke ler een kundig leeraar, de gemeente Middel burg een nuttig en geacht inwoner, de staat een bekwaam ambtenaar, die tot in het laatst zijner dagen, ja tot het laatste uur van zijn le ven, zich met ijver en trouw van zijn duren plicht kweet. MiddCt.) Donderdag avond omstieeks 10 uren ont stond te Middelburg in de bakkerij op den hoek van de Nederstraat, tocbehoorende aan den heer P. G. de W., vermoedelijk door het vallen vaa een vonk uit een fornuis op eenige daar staande mutserds, brand. De bewoners van het huis, aan het avond eten zijnde, werden nog te elfder ure het ge vaar gewaar, waarin zij verkeerden. Eerst toen reeds de vlam uit het beneden huis sloeg en het geheele huis met een dikken rook gehuld was, wist de heer W. zich met zijne vrouw en kind nog bij tijds te redden. Niet dan met groote moeite slaagde men erin zijne moeder, die boven haar verblijf hield, uit haar benarden toestand te redden, zoodat geene persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. Dank zij het verleeneu van spoedige hulp bleef de brand tot het benedenhuis beperkt. Niettemin is de aangebrachte schade betrekke lijk groot. meisjes aansporen hetzelfdo te doen. De man nen moeten onder dun duim gehoudon wor den en als de meisjes olkandor heipon, gebeurt dit ook >En,« zeide Bella, »maar wij kunnen toch met hen blijven dansen.* O, zeker wol 1 Zeker I* riepen de aude- ren in koor uit. Dit gewichtig punt beslist zijude, traden allen vol goestdrift tot het plan toe en de voreeniging werd op de plaats zelve opgericht. Mirjam werd tot presidente gekozen en de voreeniging gedoopt als »Voreeniging tot on derdrukking der mannon-Er werd ook be sloten dat do volgende bijeenkomst zou plaats hebben, vroeg in October, in het huis te Lon den, waar zij toen waren en zij dan verslag zouden uitbrengen van hetgeen gedurende den zomer was gedaan, en nieuwe ledtfn in- troducecren, die wenschten opgenomen te Zoowel de inboedel als het gebouw is tegeu brandschade verzekerd. Z. M. heeft opgeheven het kantoor der dir. bel. en acc. te Goes (buitengemeenten) heeft de gemeenten Yerseke en Schore toegevoegd aan het kantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Hansweert c. a.heeft van het kantoor der dir. bel. en acc. te Goes c. a. afgescheiden de gemeente Wolphaartsdijk, daaraan toegevoegd de gemeenten Kattendijke, Wemeldinge, Ka- pelle en Kloetinge, en dat kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoor- digen ontvanger J. P. S. Jonquièrevan het kantoor der dir. bel. en acc.teBommelerwaard c. a. afgescheiden de gemeenten Nisse enOve- zande, daaraan toegevoegd de gemeente Wol phaartsdijk, en dat kantoor geloten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontvanger II. J. Lamoraal Wichers heeft aan het kantoor der dir. bel. en acc. te 's-Graven- polder c, a. toegevoegd de gemeenten Nisse en Ovezande en dat kantoor gelaten onder voort durend beheer van den tegenwoordigen ont vanger A. II. Bosman en heeft W. van Boc- hove, ontvanger der dir. bel. en acc. te Nu- mansdorp c. a., benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Hansweert c. a. tins land schijnt een Dorado te worden voor vorstelijke personen. Niet alleen dat ve len zich onder behandeling stellen van dr. Meszger te Amsterdam, maar nu heeft zelfs volgens de Amst. de keizerin van Oostenrijk terrein aangekocht in het Vondelspark, ten einde daar een villa te laten bouwen, en de koningin van Zweden een huis aan de bocht van de Heerengracht aldaar. Aan Het Fad. wordt het volgende uit Brus sel gemeld Honderd en tien vereenigingen zullen met haar banieren deel nemeu aan den grooten op tocht ter eere van den koning en de koningin bij hun komst alhier. Op het balcon van het stadhuis zijn de plaatsen aangewezen; rechts zullen plaats nemen IIH.MM. met hun gevolg de ministers, de gouverneur, het dagelijksch bestuur en de gemeenteraad van Brussel; links de dames, nl. de echtgenooten van de minis ters, van de leden vau het dag. bestuur van Brussel eu van de leden van den raad. Het zoogenaamde „Maison du Roi," tegen over het stadhuis gelegen, is voor de overige genoodigden bestemd. Des avonds zal er con- worden. Het was toen omstreeks het midden van Juni en de andere drie dames brachten den dag door met Helena, alvorens zij voor de zomervacantie afscheid namen. Eenige dagen later gingen Mirjam en hare moeder naar eene aan zoo gelegen plaats. De groote wnrauda van haar hotel zag er tame lijk verlaten uit, toen het rijtuig haar voor de deur bracht. Eenigo maun en zaten vor- strooid iu groepjus wolkou van tabaksrook uit te blazen en naar de nieuw aangekome- nen te kijken. Een ander, die togen eon pilaar leunde on niet rookte, keek droomerig, mot halfgesloten oogon op. Toen zijn blik op Mirjam viel, openden zich de droomerige oogen even om op haar een snellen, doch scherpen en doordringenden blik te werpen. Het volgende oogenblik keek hij weer voor- zich en scheen even lusteloos als voren eert zijn iu het park en zal die wandelplaats geïllumineerd worden. De tweede kamer heeft eergisteren aange nomen, met 33 tegen 24 stemmen, de conclu sie van hel verslag der commissie, verklarende dat de opheffing van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer door de beweegredenen, welke de minister daarvoor heeft aangevoerd, niet gerechtvaardigd is. Daarna is het debat aangevangen over de motie-Donner, om uit te spreken dat de toe passing van art. 168 der grondwet in onzen tijd tot onbillijkheden leidt. Het doel er van is rechtsgelijkheid, ook aan de Christelijk ge reformeerde gemeente te verzekeren en de op lossing van den strijd in de hervormde kerk mogelijk te maken, daar door art. 16S bij afscheiding uitkeering van traktement aan leeraren enz. ophoudt. Bij het instr. bataljon te Kampen zijnjl. Woensdag voor den dienst aangenomen 63 vo lontairs 11 waren niet opgekomen en 4 wer den afgekeurd2 hebben niet voldaan aan het examen en 10 bedankt. Donderdagmorgen, omstreeks te 10 uren, is te Amsterdam een zeer betreurenswaardig ongeluk gebeurd. Een menigte raenschen stonden op de Oos- terschekade bij de Batavierstraat te kijken naar het boven water brengen van de gezon ken marmeren platen. Een door den duiker onder water goed aangeslagen marmeren plaat werd juist, tot verwondering der aan den kant staanden, met een takel door middel van een lier aan den mast van een lichterschip opge- bescben: langzaam rees de vracht, eenige tonnen zwaar, toen eeuklaps de mast vlak bij het dek afknapte en door midden brak. Met een snelheid, die het vluchten voor do toeschouwers op den wal onmogelijk maakte, sloeg hij met de geheele vleet op dezen neer. Twee hunner, een volwassen man en een jon gen, bleven op de plaats dood, en vijf anderen werden gewond, eukelen, naar het schijnt, zelfs gevaarlijk. Zij werden in het gasthuis opgenomen. Den gebeeleu dag verdrong zich een dichte menigte op de plaats van het ongeluk, en toen men te twaalf ureii de beide lijken in 2 zwarte kisten van de herberg, waarin zij waren bin nengedragen, naar het kerkhof vervoerde, ging te zijn. Zp had dien blik nog in tpds opge vangen, maar zag echter niut dat hp zyu oogon onmiddellyk ter nedersloeg. >Wat is die man verschrikkelpk oube- schaamd 1* dacht zp, terwijl zp hem vol ver ontwaardiging voorbpging. Spoedig daarna word zp uit haar venster drie groote vlakke rotsen op hot strand ge waar en zp nam zich voor daar, als de zou laag genoeg in hot westen zou gedaald zpn, een heerlijk uurtje door te brengen. Toen dat oogenblik gekomen was. nam zp oen boek mede eu daar hare moedor te vermoeid was om haar te vergezellen, ging zp alleen, uit. Eén van de rotsen was hoogor dan de andere en iemand, die van dien kant kwam, werd er geheel door aan het gezicht onttrok ken. Zij beklom deze rots. maar deinsdebpna terug toon zij er boven op kwam. Aan den anderon kant zat do man. dien zjj denzelfdeq

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1