VLISSINGSCHE COURANT. 22 Burger Avondschool. Het noodlottige bedrog. No. 39. Donderdag 15 Mei 1884. ste Jaargang. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Eranco per post 1/15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zieli bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G.-L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België', Duitschland, Engeland en Ex-ankrijk 1,65 per drie maanden. De ouders der leerlingen van de burger avondschool, die dc TEEKENINGEN wenschen te bezichtigen, welke in den af- geloopen cursus zijn vervaardigd, zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld op Zaterdag avond 17 Mei a. s., tus- schen 8 en 10 uren, in de lokalen van voornoemde school. Ingang Groenewoud. GEftlËENTBHESTUljlt. No. 57. PASPOORTEN. Verkrijgbaarstelling paspoorten der landmacht. De burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de miliciens der land macht in deze gemeente woonachtig, behoo- rende tot de lichting van 1879, dat de pas poorten wegens geëindigde militie-diensttijd, door belanghebbenden ter gemeente-secretarie kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags 8 uren, uit- gezundexd op zon- en feestdagen. Vlissingen, 18 Mei 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. UIWALAiM). Vlissingen, 14 Mei. De kapt. A. G. Wilkeus, van het 4e bat. 3e reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij het 5e bat. van hel korps te Bergen-op-Zoom. De 2e luit. II. van Breen, van het le bat. 8e reg. infanterie te Bergen-op-Zoom, is op verzoek overgeplaatst bij het 4e bat. van het korps te Vlissingen. Jl. Maandag had alhier door de sociëteit gaai- en doelschieting //de Eendracht'' de koning- en prijsschieting plaats, wnaiaan door 31 schutters werd deelgenomen. Er waren vier prijzen beschikbaar gesteld. Een voor de oostkal, geschonken door den burgemeester-beschermheer, bestaande uiteen 1LL1T0N. 12.) HOOFDSTUK X. »Moge de vloek »Neen, Vivian, spreek dat woord niet uit» schi-eeuwde de gravin, op de knieën vallende. Mijne straf is even zwaar als mijne schuld. Ik kniel voor u neder om uwe vergiffenis af te smeeken. Vivian, ik hub u zoo bemiud. Ik had slechts één wensch, uwe vrouw te zijn.» »En dat zijt gij nieten zijt het nooit ge weeste antwoordde de graaf verachtelijk. Gij hebt mij godwongen eene zonde te begaan, die ik echter in de grootste onwetendheid boging. Maar gij hebt niet gedacht aau ons huis en aan onzen tot na toe onbevlekten stamboomIk word krankzinnig als ik daar aan douk I étui met zes zilveren lepels voor den oostzij' vogel ëen zilveren medaille, geschonken door ,/een vriend" voor de westkal een eierschaal en voor den westzijvogel een taartenschotel met 12 bordjes, beiden geschonken door de sociëteit. De hoofdvogel was bestemd tot ko*J nings vogel. De koningsvogel werd geschoten door den heer J. de Waaij met 30 punten, terwijl de westzijvogel geschoten is door den heer M. Assaert. De overige prijzen zijn niet afgescho ten, en blijven voor eene volgende gelegenheid bewaard. Het muziekgezelschap //Ons Genoegen" luisterde het feest op door het geven van ver schillende nummers, en na het afhalen van de vaandels vergezelde het de optocht der schut ters door de stad. Heden morgen werden onder behoorlijke militaire geleide naar 's Gravenhage vervoerd dedriegeëinployeerden aan degaruizoeusbakke- rij alhier, beschuldigd van het zich toeëigenen en verkoopen van brood, waaromtrent zij zich aldaar zullen hebben te verautwoorden. Jl. Maandag is bij de portier der kon. mij. de SchJde een postduif gevangen, gemerkt op een der vleugels //Prijsauif, Antwerpen, 11." Men schrijft uit Brussel aan het Dbl. z/Aan alle kanten van de stad maken de openbare en zelfs bijzondere gebouwen, zooals b.v. de passage, hun fecsttoilet.Brussel wenscht zich van zijn schoonste zijde te vertoonen aan uw monarch en aan uw koningin, die hier met zooveel ongeduld verbeid worden. Ik overdrijf in geenen deele. Ik ben zeker, dat de ontvangst welke Hun Nederlandsche majesteiten hier wacht, de stoutste verwachtingen zal overtref fen. ,/De souvereinen van Nederland en België zullen zich van het station du Nord naar het koninklijk paleis begeven in open rijtuigen, a la Daumont bespannen, langs de boulevards Botanique, Bischoffskeira en du Régent, de place du Tröne en de place du Palais. z/Na een lunch, zullen de beide kouinklijke familiën zich naar het Brusselsch raadhuis be geven langs de boulevards de Waterloo, du Midi, du Hainaut en de rne du Marché-aux Charbons en langs de rue de l'Amigo te 2.45 op het gemeentehuis aankomen. sBen ik niot uwe vrouw 1 Heb ik u ge dwongen tot een zonde 1« herhaalde Eglantiue verbaasd. Wat bedoelt gij in 's hemelsnaam?» »Met welken naam hebt gij in het huwe lijks register gotoekend?» vroeg Lord Delo- raino ironisch. »Ik mag u niet geluk wen schen met uw vorstaud, indien gij niot wist dat een huwelijk onder een vulschen naam ouwettig is. Op deze woorden outsnapte aan Eglantine een kreet, bijua gelijk aan eon schreeuw in doodsangst. Die kreet doortrilde hunne ooren en kuakte den draad kaars levens af, ofschoon niet om het dadelijk te eindigen. Hot bloed vloeide in purperen stralen uit haar mond en het gezicht er van was zoo vreeselijk, dat de graaf bijna onwillekeurig uitriep Goede God!» Gruville schelde driftig om hulp en do gan8che stoet der dienstboden kwam door afgrijzen en ontsteltenis getroffen aansnellen. Eenigen er van werden in haast naar de z/Na afioop van het bezoek aldaar, zullen de koninklijke gasten langs de deputation van de garde civique rijden en naar het paleis terug- k eer en langs dc rue de la Collina, de rue de la Montagne en de place Royale. „Niet alleen geheel de bevolking van de hoofdstad, maar ook die van de voorsteden en zei Is een groot aantal personen uit de provin ciën zullen hier vercenigd zijn om uw koning en koningin te begroeten. //Het Park zal 's avonds van den 20en elec trize h verlicht worden." z/HH. MM. de koning en de kouingin van België hebben de uitnoodigiugen verzonden voor het feest, dat zij zich voorstellen den 22n dezer te geven ter eere vau koning Willem en koningin Emma, in de prachtige en beroemde sexïes van Laeken. Gij herinnert u, dat ter ge legenheid der verloving van prinses Stéfanie een soortgelijke garden-party daar is gegeven. //In vele hotels hier ter stede zijn kamers besproken door uw landgcuooteu, die gaarne bij den feestelijken iutocht van RH. MM. wil len tegenwoordig zijn." Omtrent de grief tegen den min. van justi tie ontwikkeld, wegens het verleenen van gra tie' 'l/au den heer van Heeckereix schrijft de Rolterd. Ct. het volgende De zaak is van teedere en kiesche natuur. Er is betrekkelijk reeds veel te veel over dit incident geschreven, waardoor geheel overbo dig en onnoodig de naam van een geëerd ge slacht in een onaangenaam debat werd ge mengd. Wij zullen, na al hetgeen reeds over het gebeurde van verschillende zijden werd in 't midden gebracht, in geen uitvoerige be schouwingen of details treden, en ons slechts tot het maken van enkele opmerkingen bepalen. Tegenover de vele scheeve voorstellingen omtrent deze zaak verspreid gedeeltelijk werden zij reeds gerectificeerd plaatsen wij de eenvoudige toedracht der zaak. De bewuste baron vergreep zich tegen de zeden en werd deswege tot 183 dagen celstraf veroordeeld. De gecouderaneerde ging al se dert jaren gebukt onder het drukkend besef, dat liij de zoon was van een rader, die reeds vele maanden véér de veroordeelde geboren werd, in krankzinnigen toestand verkeerde. Onmogelijk is het zelfs niet, dat dit bewust zijn, nu het eenmaal in verkeerde richting geneeshoeron gezonden, maar de gravin lag nog zonder bulp, terwijl de purperen bloed stroom steeds voortvloeide tot het scheen dat zij e|k oogenblik den geest zou geven. Terwijl do doktei'S te zamen beraadslaag den, hadden de graaf en Sir Hildobrand in een der benedenvertrekken een gesprek. Vivian,» zoido do laatste ernstig gij moet haar vergeven. »lk kan het niet, Grevillc.» Gij zult een moordenaar zijn, indien gij haar aldus laat sterven», zeide zijn neef. »Het zal de rust van uw later leven storen.» sDeuk, Greville, wat zij mij hoeft aange daan. »Daar deuk ik ook aan; maar gij moet Eglantiue vergoven. Stil 1» riep de graaf uit. »Daar komen de dokters »Mylord, zeide do voorsto do gravin heeft, het spijt mij dit te moeten zeggen, nog slechts oenige uren te loven. Maar zij is in werkte, van ongunstigen iuvloed was op de ontwikkeling van het zedelijk karakter van den gecondemneerde. De veroordeelde vroeg om gratie, waarop de rechtbank te Arnhem adviseerde, dat van Heeckeren eerst voor gratie in aanmerking kou komen, nadat hij zich, door zich gevangen te geven, onderworpen had aan wet en vonnis. Toen van Heeckeren gevangen zat, werd het verzoek om gratie vernieuwd de huis-arts der van Heeckerens verklaarde, dat een langer duur der celstraf de kiem voor heriditaire krankzinnigheid bij vau Heeckeren zou kunnen ontwikkelen. De Amsterdamsche commissie van administratie der cellulaire ge vangenis noch haar geneesheer namen bepaal de kenteekeneu van krankzinnigheid waar alleen bespeurde meu dat vau Heeckeren steeds meer in zich zelf gekeerd werd. De Arnhemsche autoriteiten moesten natuurlijk omtrent het verzoek om gratie worden ge hoord. Dat der rechtbank was niet geheel ou- gunstig voor de inwilliging der gratie, terwijl de procureur generaal in zeer stellige bewoor dingen het toestaan van gratie voorstond. In die omstandigheden meende de minister den koniüg te mogen aanraden van zijn recht van gratie gebruik te maken. Na eenige weken in de gevangenis te hebben doorgebracht, werd baron van Heeckeren ontslagen. Nog wijzen wij er op, hoe de tijd welken deze beklaagde in de cel doorbracht, slechts weinige dagen minder beliep dan de duur der gevangenisstraf, waartoe een nu overleden voornaam ingezetene van 's Gravenhage, in eersten aanleg (in appèl werd hij vrijgesproken) werd veroordeeld we- gëns een soortgelijk feit als 't xvelk door baron van Heeckeren werd gepleegd. Na de feiten te hebben herinnerd, vragen wij een voudig waarin heeft nu de min. mis dreven Bestond hier niet een gegrond motief om den straftijd te verkorten? Zou de min. het niet betreurd hebben, als later de beklaag de werkelijk krankzinnig ware geworden, dat bij der Kroon met bad geadviseerd, gratie te verleenen Wij zijn het beginsel van gelijkheid voor de wet van harte toegedaan, doch juist daarom meencn wij dat een gevangen zittend baron niet mag geweigerd worden, omdat liij barou is, wat aan lieden uit de eenvoudigste klassen der samenleving wel wordt verleend. Als b. v. de beruchte paneelzager, wegens redenen vau zoovei're bekomen, dat zij gevraagd heeft u te zien.» »De geueeshoor had uit do woorden, die aan do lippen van do kranko ontsuapten gonoeg gehoord, om te ontdekken dat het een of andere misverstand, waarin de graaf betrokken was, de verschrikkelijke opgewon denheid had veroorzaakt, welke een zoo zwakke vrouw, als de gravin was, zoo ont zettend had aangegrepen. »Ik beveel u aan zonder een oogenblik te verliezen tot haar te gaan. Wij komou biunen enkele oogenblikken. Thans wenscht zij alleou met u te zijn.» Zwijgend verliot de graaf de kamer, terwijl bij fluisterend Sir Hildebrand verzocht had hem te volgen, waarin de jonge man toestemde. In haar prachtig boudoir, met zijn licht blauw behangsel, verguldsel en schilderijen, zachto rustsponden en stoelen, lag Eglantine Horeward te sterven.

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1