V LISSIUSCIIË COURANT. No. 36. Zondag 4 Mei 1884. 22 ste Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. Het noodlottige bedrog. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,—. Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER' F. VAN DE VELDE Jr,te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij-beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE i Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 3 Mei. Heden avond vertrekt van bier, per mail boot Willem prins van Oranje, gezagv. Joha, prins Victor Albert, oudste zoon van den prins van Wales. Van 25 April tot 2 Mei zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 664 en i daarheen vertrokken 800 passagiers. Aanstaanden Dinsdag morgen te 8 ur6n, zal alhier van Darmstadt per extra-trein arriveeren, H. M. de koningiu van Engeland met gevolg, en onmiddellijk de reis per stoomjacht Osborne naar Engeland voortzetten. Woensdag is door de politie alhier een 16jarig meisje uit Antwerpen aangehouden, dat de ouderlijke woning was ontvlucht, met al haar kleeding en een bedrag van 100 francs. Zij meende hare reis naar Londen voort te zetten. Den volgenden morgen is zij door een agent van politie naar Roosendaal getransporteerd, waar de moeder haar kwam terughalen. De ged. staten van Zeeland hebben bepaald dat dc, verkiezing van een iid*prov. staten ter vervanging van den heer J. F. Vereecken, overleden, in het hoofdkiesdistrict Hulst zal plaats hebben Woensdag 21 Mei 1884 en de herstemming zoo noodig Woensdag 4 Juni daaraanvolgende. Tot leden van de gemeenteraad van Goes zijn gekozen de candidaten der liberalen, de hh. jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont en C. L. M. Lambrechtsen. De door den nieuwen minister van koloniën iugediendelndische begrooting bedraagt in uit gaven: voor Nederland f25,392,287,voorIudië f 120,745,080, te zamen dus f 146,137,317 in ontvangsten: iu Nederland f 42,816,404, in Indië f 101,055,146, te zamen dus f 143,871,550. Het geraamd tekort is dus ge slonken tot f2,265,767. In September werd dat tekort door den vorigen minister geraamd op f 13,526,332 en later steeg die raming nog tot f 14,793,531. De tegenwoordige minister heeft die ver mindering van het tekort verkregen door hoo- gere raming der middelen met f 8,542,279 en 9.) HOOFDSTUK X. Minder dan nn?" herhaalde de graaf, glim lachende Maar, lieve, wat is dat nu voor een vraag De vraag is slechts, of ik u meer zou kunnen beminnen; ik geloof niet, dat ik het zou kunnen. Is mevrouw nu tevreden Op dat oogenblik kwam plotseling eone gedachte op in haar bijna krankzinnig brein. »Zal ik op die liefde vertrouwen en hem alles vertellen? Neon, ik durf niet; ik ben bang hem te verliezen." >0, Vivian 1" riep zij woest, »wat zou ik doen als ik uwe liefdo verloorl" Toen de graaf haar aankeek, zag hjj weder bezuiniging op enkele uitgaven. Den verkoop van koffie raamt de minister op f 6,400,000 booger,dein- en uitvoerrechten metf645,000 en de verpachte middelen met f 1,652,000. Hij stelt den prijs der koffie op 32 ets. per half kilo en rekent op een verkoop van 970,000 pikols. Het verblijf der keizerin van Oostenrijk in de hoofdstad, aanvankelijk, op een veertien dagen bepaald, zou nu door ongesteldheid van de aartshertogin, hare dochter, die te Heidel- berg achterblijft, slechts van zeer korten duur zijn. In de N. R. Ct. komt van den heer C. H. Eshuys een warme opwekkiug voor om kennis te nemen van de jongste poging om eene we reldtaal te scheppen. Sinds zes jareu houdt ze in Duitschland vele gemoederen bezig, doch hier te lande is de belangstelling zeer gering. Tocli schijnt ze belangstelling te verdienen en de heer Eshuys deelt vele aanbevelenswaardige dingen mede omtrent den heer Johann Martin Scbleyer, R. C. geestelijke te Lizelstetten, in Baden, den uitvinder van de wereldtaal Vola- pule geheeten) en omtrent de taal zelve. Sommigen zullen zich herinneren, dat in bet Haagsch Dagblad korten tijd geleden een paar brieven aan deze belangrijke zaak gewijd werden er werd zelfs eene vertaling medege deeld van een deel van ons volkslied. Deze vertaling laten wij bier ter kennismaking vol gen, links Nederlandscb, rechts Volapuk Bescherm, o God I bewaak O God I jepólöd lauedf, den grond, "Waarop onze adem gaat, Kö lan obsn lifom, De plek waar onze wieg Topi, Kö alabóbs Kledi, op stond, Waar eens ons graf op Kö sep füd óstanóm staat Wij smeoken van uw Va- Begóbs, o fat levaliidik, derband, Met diepgeroerde borst. Se lad dibik oil, Behond ïoor 't lieve Va- Jelólöd lancdi obsik, derland, Voor Vaderland en Vorst! Konséfolöd plini. Dit is nu een staaltje van eene wereldtaal, maar wie geeft nu den sleutel tot de wereld uitspraak. Of zou het soms hiermede gaan als met het Latijn, dat in bijna elk land eene bij zondere uitspraak heeft? In een Haagschen brief in de Zutph. Ct. wordt nog eenmaal teruggekomen op de in dertijd besproken invrijbeidsstelling van ba ron van Heeckeren voor afloop van zijn straf tijd. De schrijver verzekert ten stelligste, dat het niet waar is, dat het verblijf in de gevan in hare oogen den angstigen, pijnlijken blik van vroeger en voelde hure gestalte boven. »Gij hebt de koort9, liefste, en weet daarom niet wat gij zegt. Ik zal dadelijk om een dok ter zendeu." »0, noon, verlaat mij niet," zoide de gra vin, terwijl zij smeekend de handen naar hem uitstrekte. >Ga niet. Vivian, smeek ik u. Hjj zal ons van elkander scheidon, wees er zeker van." »Wie zal dat, liefste?" vroeg do graaf ang stig, omdat bij vreesde dat zij ijlde. »Sir Hildebrand," mompelde zij, »laat hem weggaan. Ik ben bang voor hem, O, Vivian, zend hem dadelijk wegl" Het schoone hoofd zonk op zijn borst, maar ditmaal viel zij niet in zwijm. Het was een soort van gevoelloosheid, waarin zij verzon ken was en haar zachtkens nederleggende, riep Lord Vivian Rosette om bij haar to bljj- genis op den gezondheidstoestand van den heer v. II. een nadeeligen invloed heeft uitge oefend, en dat op dien grond tot de invrijbeids stelling besloten is. De heer v. H. was over gebracht naar de cellulaire gevangenis te Am sterdam, eu bleef daar eenige weken zonder dat zich vrees voor krankzinnigheid open baarde. De schrijver zegt verder, dat de rechterlijke autoriteiten te Arnhem, op het verzoek om gratie, gunstig geadviseerd hebben. Redenen waarom, zijn onbekend. In de algemeene vergadering van aandeel houders der //Zierikzeesche stoombootmaat schappij, eergisteren te Zierikzee gehouden, is goedgekeurd de rekening der exploitatie over 1883, welke rekening met een batig saldo van f 3420.811/3 sluit. Dit batig saldo, het welk wordt verminderd met f 200 voor grati ficatie aan de equipage, is in de reservekas ge stort, zoodat dit reservefonds nu bedraagt f 26804.56'/2. De periodieke aftredende com missaris, de heer mr. C. J. Fokker, is herkozen. Donderdag namiddag had te Utrecht de onthulling plaats van bet gedenkteeken, dat op het graf van wijlen prof. J. J. Van Ooster zee door talrijke vereerders was opgericht. Tegen den 10e Juli, den 80Oen verjaardag van den moord op prins Willem gepleegd,heeft prof. R. Fruin een aantal oude verhalen, die de toedracht beschrijven en de echte stukken die deze bevestigen, verzameld; een verhaal, het alleroudste, was zelfs zoo zeldzaam ge worden dat het door geen der latere geschied— schrijvers werd opgemerkt.Die belangrijke stuk ken heeft bij nu in een opstel in de Gids van Mei toegelicht. Uit die officiëele stukken blijkt, dat koning Filips, door Granville opgestookt,moordenaren opriep om den prins te dooden, hun 25000 gouden schilden, vergiffenis van alle misdaden en verhefing in den adelstand belovende. Be wezen wordt ook, dat de stervende prins de heerlijke woorden gesproken heeft, die de over levering hem in den mond legt, en die door Spaansch-gezinde schrijvers ongeloofwaardig zijn genoemd. (Z>.) De minister van finantiën schijnt een vol vertrouwen te koesteren omtrent het lot van zijn suikerwet. Vijf ambtenaren van de belas ven en ging toen been om eene boodschap te zenden naar den geneesheer. De ziekte van Lady Deloraine bood een geschikt voorwendsel aan om de Kerstfeesten te eindigen, waarop do gaston vertrokken, terwijl zij met leedwezen eene plaats verlieten, waar de schoone en bevallige jeugdige gravin, die zij allen bewonderden, zoo gevaarlijk ziek lag. Die ziekte duurde echter slechts enkele dagen en geduronde al dien lijd verliet de graaf geen oogenblik haar zijde. Daarom had Sir Hildebrand, die gebleven was, geen gelegenheid hom te spreken, maar hij wist nu do reden waarom de gravin zoo ongesteld was. Op den avond van den dag, dat Eglantine wedor volkomeD hersteld was, bozocht Lord Vivian zijn vriend in de bibliotheek. Hij zag bleek van vermoeienis en den doorgestanen augst, maar zpn gelaat vertoonde een pein tingen oefenen zich thans, naar het Hbl. meldt, onder prof. Gunning in de snccharimetrie, wat de minister blijkbaar geen verloren tijd acht, in het vertrouwen dat de meerderheid dei- tweede kamer, evenals de meerderheid der rapporteurs, het stelsel van titrage zal goed keuren. Het Haagsche Dbld. geeft omtrent de rege ling van het bezoek van onzen koning en ko ningin aan het Belgische hof, de volgende bij zonderheden HH. MM. de koning en de koningin zullen zich, bij hun aankomst te Brussel (kwart over 1 uur, den 2On Mei,) rechtstreeks naar het koninklijk paleis begeven langs den Boulevard Botanique en de rue Royale, waar de troepen gullen geplaatst zijn. Tusschen 21f2 en 3 uren zullen HH. MM. het stadhuis bezoeken. De burgemeester zal HD. daar welkom heeten. De verschillende zalen en merkwaardigheden van het gebouw zullen worden bezichtigd; HH. MM. zullen hun naam zetten in het gulden boek der stad; vervolgens zullen HH. MM. op het balkon, uitziende op de Groote Markt, vei schijnen. Al de huizen van de Groote Markt zullen ge vlagd worden met de Belgische en Nederland- sche kleuren; de voornaamste korpsen van de burgerwacht zullen rondom het plein en haie geschaard staan, in het midden, zullen al de Brusschelsche maatschappijen met vaandels en muziek vereenigd zijn. Zoodra 11H. MM. op het balkon verschijnen, zal de muziek van de verschillende maatschappijeu gezamenlijk het Nederlandsdh volklied spelen, terwijl met de vaandels zal worden gesalueerd. Na deze voorstelliug van den koning en de koningin der Nederlanden, aan de Brusselsche bevolking, zullen de booge bezoekers zich in rijtuigen naar bet paleis van justitie begeven, 's Anderen daags, den 2In, is o. a. feest in bet paleis te Laeken. Donderdag zal de koning waarschijnlijk de wedrennen bijwonen,tenzij Z. M. zich dien dag naar Antwerpen wenscht te begeven. Reeds 20 muziekgezelschappen, waaronder ook uit België, hebben zich aangemeld tot deelneming aan het concours, dat in de vol gende maand te Breda, van wege de harmonie Cecilia, zal worden gehouden. Door middel van een sterken electromag- neet, heeft de justitie te Breda andermaal go- zende uitdrukking. »Ik beu," zeide hij, terwijl hij zich in eeu stoel neervlijde, >een droevig gastheer voor u geweest, maar ik kon mijn lieveling niet verlaten." >0, bekommer u daar niet over," zeide Greville. Zij is nu, naar ik hoor, beter, niet waar?" >Veel beter, maar ik moet u bekenneD, dat ik gaarno zou weten wat er omgaat in het gemoed van mijn vrouw. Er i9 iets dat haar ongelukkig maakt, maar wilt het is, is mij eon raadsel. In vlagen van ijlhoofdigheid zegt zij wel eens iets maar dat is natuurlijk alles onzin. Greville zweeg en wist niet wat hij zeg gen zou. »Hoe innig bemint zij mij," ging de graaf voort. >Weet ge wel, dat zij zelfs in vlagen van ijlhoofdigheid, nooit wilde dat meu het

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1