VLISSINGSCHE C01IMOT. No. 16. Zondag 24 Februari 1884. 22 Jaargang. BINNENLAND. FiEULLIT® Nog te joi ste BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groene woud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE i Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor Belgic, Duitschland, Engeland e Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie zijn als gevon den gedeponeerd een GOUDEN OORBEL en twee HONDENBELASTING-PENNIN GEN, Nos. 194 en 47. liliMENTisBESTUUII, No. 18. NATIONALE MILITIE. Zitting van den militieraad. De burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van de lotelingen dezer ge meente, behooreudc tot de lichting van het jaar 1884, dat de militieraad op Woensdag den 19 Maart 1884, de* voormiddags te 10 uren te Middelburgin de Abdij zitting zal houden, om uitsprnak te doeu om trent de verschenen vrijwilligers voor dc militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben in gediend, op grond van de Jopnliiigeu der Wtt van den i'Jden Augustus 1861 (SWutsblnd no. 72); alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens de artt. 55 en 56 der wet, niet tot den dienst der militie kunnen wordeu toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen voorts dat bij art 54-dier wet is bepaald, dat gcene vrij stelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis nau lengte, wordt verleend, wanneer de betrokken loteliug niet voor den militie raad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepnsse- lijk op deu loteling, die weg-ns ziekte of gebreken bnitcn staat is voor den militieraad te verschijnen, daar dezo, volgeus art. 89 der wet, geneeskundig zal kunncu worde -'»«•- «•oor hii zich bevindt; en dat de lotel Welling 'ilie zich 'die zich als geboden, mitsuien bepaalden tijd «oor den militieraad te verschijnen en rich uiet te verlaten op het outvungen van een op— roepingsbillet, daar het niet ontvangen van dit billet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor dien raad. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort. den 23 Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS, Vlissingen, 23 Februari. Van 16 tot 22 Febr. zijn alhier uit Queenhoro met de mailbooten aangekomen 417 en daar- heen vertrokken 445 passagiers. Gisteren avond arriveerde alhier Z. D. II. de prins von Wied met gevolg, komende van Neuvvied, met bestemming naar Londen. Z. H. vertrok onmiddellijk na 'aankomst, per mailboot Prinses Marie kapt. Stasse, naar Engeland. Yan hier wordt aan de N. R. Ct. gemeld 5. »Dank je, jonge vrouWi daulc je. Neen, ik wil in de regelen van het hotel geene stoornis brengen. Ik bon een oud soldaat - niet waar, Studd en als ik dat ver- Wenschte pootje niet had, zou ik voor den heston niet behoeven onder te doen." Hier zie ik dat Studd zijn tong evon uitsteekt en een wenk geoft aan Jacob. >Maar," gaat de generaal voort j>mijn be diende zal u zeggen wat ik noodig hbb en dat kunt ge met hom in orde brengen. Ik heb niets op je tegen, boste meid verre De „Ylissingsche havenstoombootdienst", sedert 10 dezer geopend, mag zich aanvanke lijk in een tamelijk druk personenverkeer ver heugen. In bel bijzonder voor hen, wier bezig heden hen noodzaken geregeld eenige malen per dag de buitenhaven te bezoeken, zijn de „pennybootjes1' eene ware uitkomst. De afstand van de stad naar de buitenhaven, dien men vroeger, bij iedere weergesteldheid langs een slechten en vervelenden weg van een halt uur lang, te voet moest afleggen, omdat er geen enkel communicatiemiddel be stond, wordt thans, van den havendienst ge bruik makende, tot op zes minuten bekort. De dienst is uiterst geriefelijk ingericht van 6 vm. tot 9 nm. worden 24 been en 24 terugreizen gemaakt tussclien de stad en de groote schutsluizen aan de buitenhaven, ter wijl de vertrekuren met oordeel en zeer ten ge rieve van het publiek zijn bepaald. Het tarief bedraagt slechts 5 cent voor het geheele of een gedeelte van het traject25 kaartjes tegelijk nemende, kosten deze slechts f 1,10, terwijl, te beginnen met 1 Maart e. k. abonnementskaarten zullen worden verkrijg baar gesteld, tegen betaling van f 15,per lmlf ififir. door den beer J. Kraaijeveld voor f 471. en bet schip met inventaris, door den heer M. de Borst, voor f 321,35 beide wonende alhier. De kantonrechter te Goes heeft beslist, dat een toeziend voogd, die verklaart niet tot een kerkgenootschap te belmoren, in plaats van den in art. 426 B. W. bedoelden eed, „dat bij zijnen plicht deugdelijk en getrouwelijk zal waarnemen", tot eene belofte, dat hij aldus de toeziende voogdij zal behartigen, kan wor den toegelaten. In de tweede kamer heeft gisteren de heer Creraers, die door den koning tot voorzitter is benoemd, zijne betrekking aanvaard. Niet zonder schroom deed hij dat voor het nog overig gedeelte van het tegenwoordige zitting jaar. Diep gevoelde hij, dat de vele begaafd heden zijner voorgangers hem ontbraken. Al leen in toewijding aan het landsbelang, in zucht tot bevordering van het gemeen overleg en onpartijdige leiding weuschte hij bij geen vau daar, maar ge zijt te joug en te mooi voor uwe betrekking, meer niet." Toen fluisterde hij hoorbaar tot Studd: »Ze ziet er uit als een dame." Ik kon mij niot onthouden te glimlachen. »Ik zal u uw kamers wijzen, generaal Mow bray. Wij hebben op het oogonblik eon paar mooie ledig." Ik loop dén trap op, gevolgd door Studd eu Jacob met Willem, deu tweeden kellner» die den generaal achter mij den trap opbren gen, torwijl deze menige hartige verwensching, om niet te zeggen vloek doet hooren. Eindelijk is bij veilig en wol nedergezot op een grooten en tamelijk gemakkelijken leu ningstoel, welke alleen bestemd was voor jichtige lieden en waaraan ik dacht toen ik van de kamers sprak tot don generaal» die een zucht van verlichting slaakte, toen hij rondom zich zag en zjju oogen vestigde op hunner achtergesteld te woiden. Ten slotte deed hij een beroep op aller welwillendheid. Tot een tweede sectieonderzoek in zake de suikerwet is besloten. Door" de nieuw gekozen afdeelingen zijn be noemd tot voorzitters de heeren Schimmelpen- ninck, Schimmelpenninck van derOye, Yan der Linden, Gleicbman eu Blussé. Maandag of Dinsdag regeling van de werk zaamheden. De viieuwe minister van koloniën, de heer Sprcnger van Eyk, is Donderdag avond van Marseille in de residentie aangekomen. Naar men verneemt, berust het wetsout" werp tót invoering van een klassen-belasting, ■hetwelk dezer dagen bij de tweede kamer zal inkomen, geheel op aanslag ambtshalve dooi de colleges van zetters, wier getal voor de ver vulling dezer werkzaamheden zou worden uit gebreid. Met uitzondering van tabel IX, rakende de dividenden van naamlooze vennootschappen, zou te gelijk de patentwet worden ingetrok ken. Delft f 538,85, Kralingen f172 20, Bolsward f 253.63. De gemeenteraad van Tiel heeft met 10 te gen 3 stemmen zich bevoegd verklaard om het adres in behandeling te nemen, waarbij eenige schutters verzoeken, van de gera. uuiformen te outvangen. De minderheid betoogde, dat met „het bestuur der gemeente" in art. 41 der wet op de schutterijen het dag. bestuur en niet de raad is bedoeld. Zij deed ook een beroep op de ministerieele aanschrijvingen van 21 Nov. 1828 no. 20 en op art. 126 der gemeente wet. Yolgens de Soer. CV.heeft de Atjeh-oorlog na 1877 meer dan honderd millioen uit de schat kist geëischt. Een cijfer, dat volgens de redac tie van genoemd blad, eer te laag dan te hoog is geraamd. Yoegt men nu hierbij het respectable cijfer van 109,5 millioen, dat, volgens mededeeling bij de openbare beraadslaging over de begroo ting, vóór 1877 aan dezen krijg is ten koste het lekkere vuurtje, dat pas door een nette meid was aangelegd. O 1 »zcido hij welbehagulijk11 er gaat toch niets boven een vuur van steenkolen, daaraan voelt men dat men in Engeland is." »De geueraal, juffrouw," verklaart Studd, »is zoo even uit Indië aangekomen. De ge» neesheeren hebben mijnheer voor de jicht naar Bath gezonden. »Dat ze naar den drommel locpen 1" zegt de generaal en tot mij beste meid, zorg dat ik tegen vijf ureu een lekker dineetje heb". Niets verhittends, juffrouw, als hot u be lieft" komt Studd tusschenbeide 5 gekookte kip on lichte pudding en »Hou je mond en loop jij naar den d brult de generaal. Ik ben hior gekomen om de zeebaden te gebruiken er. het water te drinken - het smaakt ellendig genoeg - maar niet om van flauwon kost te leven." gelegd, dan bedragen de kosten voor den Atjeh-oorlog tot nu loe niot minder dan f 206,500.000. Zegge ruim tweehonderd zes millioen en vijfmaal honderd duizend gulden. Bij het instr. bataljon te Kampen zijn Woensdag van de 42 opgeroepen jongelieden 37 opgekomen, waarvan 30 zijn geplaatst en 4 afgekeurd; 3 hebben bedankt. Den Sn Maart vertrekken van de pupillen school 35 pupillen, waarvan 25 met bestem ming naar het instr. bat. te Kampen,' 8 naar de instr. comp. te Schoonhoven, I als volon tair bij het 2e reg. huzaren te Haarlem eu 1 bij het korps genietroepen te Utrecht. In verband hiermede en'met reeds vroeger opengevallen plaatsen worden den 8n April weder 46 knapen aan dc pupillenschool opge nomen. Onder eere voorzitterschap van den burge meester van Amsterdam heeft zich aldaar een comité gevormd dat, in verband met hetgeen de gein. reeds ter waardeering van nu wplen prins Hendrik der Nederlanden heeft e borstbeeld op voetstuk van graniet, in het plantsoeutje op de kade, die 's prinsen naam draagt. De herziening der schoolwet en de wijziging der drankwet zullen in de eerstvolgende week een punt van onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer uitmaken. De vermindering van werk op de marinewerf en het uitblijven van de gewone hoeveelheid bestellingen op de koninklijke fabriek van stoom en andere werktuigen te Amsterdam zijn oorzaak geweest dat in de laatste dagen van tijd tot tijd groepjes werklieden ontslagen zijn. Hoewel het verschijnsel zeker te betreu ren is en voor de berokkenen pijnlijk, is er ge lukkig geen aanleiding om, gelijk het publiek gerucht reeds deed, het getal ontslagenen tot eenige honderden uit te breiden. Hopen wij dat het voorjaar betere dagen brenge. Nv. d. D.) Welnu dan een gebraden vogol, een licht soepje eu een paar audere gerechten zullen toch geen kwaad doen" val ik hom in de reden. Heerlijk, kind 1 Ik zie dat gij weet hoo met een invaliode om to springen. Ik geloof dat ili mij bepalen moet tot wjjn en water" hierbi) trok hij een leelyk gezicht, dat ik toe schreef aan zijne jicht. Mijnheer I'incott heeft nog ouden Sherry, waar hij trotsch op is," nutwoord ik. sDaar kan Studd wol eons mot hem over sproken." Hier fluisterde mij Jacob toe. »Necm mij niet kwalijk, ik kan hier niet langer blijven- »Mng ik u wat tapioca-soop zenden voor uw lunch. Onze keukeu is daarvoor beroemd.® »Dauk je, donk joNeem mij uiet kwalijk dat ik je zoo sterk aaukijk, maar je doet mij deuken aan iemand, dien ik lang geleden ia

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1