VLISSINGSCHE COIKAXT. No. 15. Donderdag 21 Februari 1884 22ste Jaargang. FËiliLiTQN Non te jou öi te trouwen. BMIISLm BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 1-0 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE r., te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eem'g agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. GEMEENTEBESTUUR, No. 17. NATIONALE MILITIE. Oproeping van vrijwilligers voor de nationale militie. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; brengen bij deze ter kennis van een ieder, dat zij, die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, zich tot den 9 Maart, dagelijks met uitzondering van de Zon dagen, zullen kunnen vervoegen ter gemeente secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige inwo ners dezer gemeente, die de vereischte verkla ring omtrent den burgerlijken staat en het ge drag van den persoon, die als vrijwilliger ver langt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenenvoorts, dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezetenen van het rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,5G meter lang en op den lsten Januari van het jaar der op treding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetre den zijn en het 35ste jaar niet hebben vol bracht. Zij, die in het bezit zijn van de hieronder sub. 2 vermelde stukken, kunnen tot en met hun 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt be vonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps hunner keuze dat zij behalve het bovenbedoelde getuig schrift zullen moeten overleggen lo. het bewijs dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die te vervullen waren, hebben voldaan 2o. indien zij als militair of op 's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgege ven door den commandant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend; (Dit getuigschrift kan bij dien commandant worden aangevraagd). 8o. indien zij minderjarigzijn een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd dat hij, die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger, wordt toegelaten slechts voor de gemeente,in welke hij ingeschreven is,tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Februari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. »Dat doe ik zeker, ik heb een bijzondoren aanleg voor hot huishouden en gij weet, dat het altijd goed is als men zijn genius volgt. Ik kan onmiddellijk in dienst treden. Nu, vaarwel voor het tegenwoordige, mynheer HaseldonIk weet niet of gij lust hebt mijn vriend te zijn, maar ik heb geen ande ren ii de gansche wereld. Toen steek ik mot afgewend gelaat mijne band toe en zie dat de oude heer een stevig Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland e Frankrijk 1,65 per drie maanden. VUssmgen, 20 Februari. Na bet ongeluk, bij bet stellen der stoom ketels in het stoomschip Soerabaja in Nov. j!., beeft eene commissie, door de rechtbank benoemd, een onderzoek naar dit ongeyal in gesteld, waarna thans eene vervolging is aan hangig gemaakt, tegen den beer "W". Mar tin, die op 26 Febr. e. k. m behandeling moet komen voor de arrondissements rechtbank te Middelburg, en waarvoor verschillende werk lieden der fabriek van de kou. maatschappij de .Schelde, zoomede de baas der ketelmakers, zijn gedagvaard. Misschien dat tengevolge de late oproeping menigeen in de meening verkeerde, er dit jaar geene y/Floraliatentoonstelliug"zou plaats vinden, en daardoor aan de gedane oproeping niet die groote attentie is verleend, als bet nuttige eu aangename van de vereeniging „Floralia" verdienen mogen.Bij bet reeds 7-ja- rig bestaan dezer instelling, werden op Zater dag en Zondag slechts 300 planten aange vraagd. Het bestuur heeft daarom besloten, zie achterstaande advertentie, om nog een dag beschikbaar te stellen voor ben,die uit eene of andere oorzaak verzuimden hunne bons te gaan inleveren. Gaarne zagen wij dat de po gingen van het bestuur van „Floralia" met een goeden uitslag werden bekroond, Door de Belgische maatschappij van alge- meene assurantie tegen brandschade, geves tigd te Brussel, is eeue premie toegekend aan de Wed. K., wegens haar moedig en flink ge drag, beioond bij een plaats gehad hebbende brand op de bovenwoning bij hare buren,waar door stellig een groot onheil en mogelijk uit slaande brand werd voorkomen. Naar men verneemt zijn de winkeliers J. M. .en E. de L. alhier, die de vorige week naar het huis van arrest te Middelburg waren over gebracht, als verdacht van in vereeniging goe deren te hebben verduisterd van den faillieten boedel van eerstgenoemde, weder op vrije voe ten gesteld. De G7e jaardag van Z. M, den koning werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze ge vierd met het houden eener groote parade dooi de schutterij en het garnizoen en het uitste- gebruik maakt van zijn zakdoek terwijl bij niijuo baud sterk drukt Toen suel ik heon. hoofdstuk III. Er verloopen veertien dagen voor allo schikkingen, de verkoop der meubelen en de verhuring van het huis daaronder begrepen, genomen zijn en nu bon ik een der fauisge-, nooten van het Parade Hotel®, 'dat- in een stille straat van do alleraristocratische voor stad van Bath prijkt. Het Parade Hoteldat in zijn bloeitijd een hoerenhuis was geweest, staat op zijn eigen grond en beeft tot meesters een gewe« zen achenker eu zijne vrouw, welke vole jaren lang bij voorname familiën op het land heb ben gewoond en butj geld hebben gestoken in het goedbezochte hotel, waarvan do meeste gasten oude heeren en oude dames vau Imo gen rang en meerendeels gebrekkig zijn. ken van vlaggen aan de openbare en eenige particuliere gebouwen. De parade werd thans gehouden op de Pot- tenkade, waarbij wij weder met genoegen op merkten den grijzen Hobein, wien bij gelegen- beden als deze nog altijd de erkenning zijner vroegere verdienste ten deel valt. Des namiddags had een militair assaut plaats in het voormalige arsenaal terwijl 's avonds door de sociëteit //Prins Alexander"' van bet kader der schutterij met medewerking van het muziekkorps een soirée werd gegeven. De regeering heeft eene wijziging der instel ling van de Orde van den Nederlandschen Leeuw aan de kamer voorgesteld, in dien zin datin. de broederorde vervalt door het laten uitsterven der gebeneficeerden met vol behoud hunner rechten; 2e. in plaats van 8 vier klas - sen van ridders worden ingesteld, te weten ridder-grootkruis, commandeur, ridder 3e en id. vierde klasse. De kroon van het ridder kruis 4e kl. is van zilver en het lint van het ordeteelcen 25 millimeter breed. Tusschen de tweeërlei rang van commandeur wordt een zichtbaar onderscheid gemaakt. Men verneemt, dat de regeering na maan denlange onderhandelingen geweigerd heeft haai goedkeuring te verleenen aan het con tract v' mschen de maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen en de GelderschOverijselsche locaalspoorwegmaatsch. betreffende de exploi tatie van de lijnen van laatstgenoemde maat schappij. Er is nu sprake van ernstige onder handelingen met Holl. spoorwegmaatschappij. H. K. H. prinses Marianne bracht in 1879 een bezoek aan Frederiksoord. Bij die gele genheid stelde zij eigenhandig in liet album van bezoekers, dat in bet logement bewaard wordt, de volgende woorden //Van de jeugd af aan was bet mijn wensch, de koloniën te bezoeken zulks is mij mogen te beurt vallen op 26 en 27 Augustus IS79 en heb ik mij verblijd alles in zulk een goeden gang te vinden, dat ik slechts wenscben mag zulks zoo zal voortgaan. MARIANNE „van Nassau-Oranje, „prinses der Nederlanden." De vorstin beeft tot dien voortgang wel krachtig bijgedragen. Want hoewel men tot vóór korten tijd niet wist,dat zij de welbekende De waard en zijne vrouw waren toen reeds bejaard, de beer Pincott was vier en zeventig en zijn vrouw naderde do zeventig. Mijn werk bestond in hot houden der boe ken van het hotel, het ontvangen der ko mende gasten, de vertrekkende uit te laten, beleefd en inschikkelijk voor allen te zijn .zorgen dat de bedienden stipt bun plicht deden; in het oppertoezicht van het huishon den j met mevrouw Pincott te praten, dat wil zeggen haar op de hoogte houden van alles wat er in bet hotel mot zijn talrijke gasten voorviel en, zooals iemand in een oud kluchtspel zegt, ziedaar alles. Dat alles komt my voor nog al wat te bevatten, maar mijne menigvuldige bezighe den beletten mij na te denken, dat my ein delijk krankzinnig zou doen worden. Nu hen ik geen mevronw Beaufort meer. Mijn naam heb ik te gelijk met mijn liuwe- weldoenster was, die te zamen f 117,000 schonk,bleef liet niet onbekend dat zij de prin ses aan de maatschappij van weldadigheid bo vendien jaarlijks een bijdrage van vier hon derd gulden schonk. Hbl Door bemiddeling der Ned. handelmaat schappij is weder f 9500 overgemaakt aan de commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 519,500. De vader eu moeder in het protestautsche weeshuis te Edam, de heer Braamer en Eclit- genoote, zullen met 1 Mei die betrekking eer vol verlaten. Als opvolgers in hunne plaats hebben zich niet minder dan 87 paren aange boden. Het verzoek van den 2en luit. H. G. C. Munnich, van het 6 e reg. infanterie, om over plaatsing bij bet Indische leger, is van de hand Niet onaardig geeft het Pluksel in de Spec tator een, in oud-Nederlandsch gezongen, puntdicht op Utrecht's jongste wederwaardig heden, waarbij men dient te weten, dat te Amsterdam, waar nu Brack's Doelen-hotel staat, oudtijds een fort stond, dat tegen U— trecht gebouwd was, en deswege tot unam droeg: „SwyghtUtrecht. Op dit „Swyght Utrecht" nu zong de pUnt- CllCllior ulllUn „Bi Wtrecht lopet die Rijn, heet Krom; Het on gact er oec niet tc rechter om. Wel heet die stad vcrwner Wtrecht, Want nu ter ure si gaet wt dat recht. Hoe syn dasr die liede wt 'trecht soghclopcnf Om dat men Stoycht Wtrecht heeft gaeu sloopen. Die toren, die is oec Bom gênant Ay, Sticht 1 hoe o/iteticht glii al dat lant 1" Deze geestige zet op de Kromme Rijn, den Dom en Ut-t-recht is niet onverdiend. Want metterdaad, Utrecht komt in al kwader reuke. Eerst de twee studenten-processen, die toonen in wat verregaande baldadigheid men er uitbreekt. Toen de nog altoos onverklaarbare blunder van den bekenden rechterlijken ambtenaar. En nu weer de ergerlijkeu speelzaak. Twee hooggeachte heeren namelijk hebben op hun sociëteit zoo eens in een ommezientje met kaartspel een goede twintig duisend gul den onder elkaar verspeeld. Toen kregen ze ruzie. Om die ruzie over dat verfoeielijk speel geld uit te maken is toen een „raad van eer" lijk weder afgelegd. Ik heet nu mejuffrouw Coralie Penreth, de naam, dien ik droeg toen ik met Robert Beaufort huwde. Een vulschen naam wilde ik niet aanne men, zooals mijuheer Haseldon voorstelde. »Stel mijc, zeide ik tot den ouden advo- kaat, als mijns vadera doebter voor. Zijn naam was die van een braaf tnau.< De heer en mevrouw Pincott weten dat ik vroeger gezelschapsjuffrouw was hy de tante van Beaufort, maar zij weten niet dat ik ook haar volle neef was. Mot de bedienden kan ik zeer goed over weg. Mevronw Pincott noemt mij reeds Coralie en mijnheer Pincott spreekt mij op vaderlijken toon mot »melieve« aan. Mijn salaris is 600 guldeu per jaar, maar wordt vermeerderd door omolnmenton en dus verdien ik nn meer dan als gouvernanto of juffrouw van gezolschap.

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1