VL1SSIKGSCBE (Ml 4 KT Zondag 10 Februari 1884. 22ste Jaargang. BINNENLAND. l i No. 12. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Eranco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland,Engeland en Prankrijk f 1,65 per drie maanden. BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders vau Vlissingen, zullen op Woensdag 13 Februari 1884, des voormiddags te tien uren, ten raadhuize der ge meente, bij opbod voor den tijd van één jaar, trachten te verpachten de voormalige VESTING- EN ANDERE GRONDEN onlangs van het Rijk in koop over genomen. Vlissingen, 9 Februari 1884. De burg. en weth. voorn., A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 9 Februari. v De vestingwal, van de voormalige Duinpoort tot aan kazerne no. 1, is sedert eenige dagen geheel eu al opgeruimd. Dientengevolge is de straatweg, langs welken men uit de stad bui tenkwam, verlegd naar den westkant van voor noemde kazerne, vanwaar de nieuwe hulpweg naar het badhuis en verder leidt. Deze weg, door steen- en kolengruis tot een flinken weg voor voetgangers en voertui gen gemaakt, zal,na de opruiming der kazerne, vervangen worden door een straatweg, die van de Walstraat regelrecht op het badhuis zal uit- loopen. Met den grond van den vestingwal is reeds een groot gedeelte van de binnenvest gedempt en is men thans druk bezig met het slechten van den wal, grenzende aan den gelijkgemaak- ten grond. Worden door deze werkzaamheden aan niet weinigen handen vol werk verschaft, dat in geene geringe mate ten bate komt onzer ar men administratiën, wier te verstrekken subsi- diën daardoor eene belangrijke vermindering zullen ondergaan, het vooruitzicht wordt te vens geopend, dat binnen niet zeer verwijderd tijdsverloop, aan de Noordzijde der stad eene belangrijke verbetering zal zijn waar te nemen. Maken wij ons aan geene te groote illusiën schuldig, dan zien wij door de werkzame hand, die aan het een en ander wordt geslagen, nog LL1T® Hoe te joi om te trouwen. 2. HOOFDSTUK I. •Mijnbeer is over een uur uitgegaan, me vrouw" antwoordt Jane, »Ik weet niet of hij zich gekleed heeft, mevrouw, daar bij zijn overjas aan had, die tot boven toegeknoopt was, en bij bad een valies in zijn band. »Wat?" roep ik uit, »Ja, mevrouw, on hij nam een ledige vi gilant, die voorbij reed en stak zijn sigaar aan in het voorhuis en sprong er in. Ik dacht dat mijnheer naar buiten ging, me vrouw." »Ja« mijn hart klopt daarbij zoo, dat ik niet spreken kan hij heeft er van ge dit jaar het „Elizabeth's de Wolff-park" zoo niet geheel in orde, dan toch zeer zeker in zulk een toestand, die zeer zal bijdragen tot eene heilzame versiering der stad. i Zondag 11. hield de werklieden-vereeniging //de Schelde" alhier, hare eerste jaarlijksche algemeene vergadering. Uit de verslagen, door verschillende bestuurders uitgebracht, bleek, dat de vereeniging zich in toenemende» bloei mag verheugen en het financiewezen zeer gun stig is te noemen. Des avonds had eene too- neelvoorstelling voor de leden plaats, die zeer druk bezocht werd en in de beste orde afliep. De rederijkers-vereeniging /Vermaak door Oefening" alhier heeft aan de commissie, te Hellevoetsluis afgedragen een som van f S3,38, zijnde de opbrengst na aftrek der onkosten eener voorstelling op Woensdag den 6 Febru ari jl. Heden morgen werd met bet beste gevolg de hoogdrukkoker van de waterleiding bij de voormalige Duinpoort op zijn voetstuk ge plaatst, waardoor de hoogst gelegen gedeelten der stad alsnu duinwater zal kunnen worden verstrekt. De bezwaren voor bet verkrijgen van zuiver door de natuur gefiltreerd water zijn hiermede tevens voor ieder uit den weg ge ruimd. Mogen de gevolgen daarvan voor Vlissingen niet achierwege blijven en alsnu menige on dernemende geest aangespoord worden daar van voor de oprichting vaueene bierbrouwerij, of voor eene andere tak Yan nijverheid partij te trekken. De ruime terreinen in de onmiddellijke nabijheid der spoorlijnen bieden tot het een en ander eene gunstige gelegenheid aan. Gisteren in den laten avond brak in den omtrek dezer gemeente, aan den Middel burg- schen straatweg, een felle brand uit in een door drie gezinnen bewoond houten gebouw, dat vroeger dienst deed als opzichterskeet. Ofschoon verscheidene spuiten spoedig aanwe zig waren en alle krachten bijzettenden oni het vuur in zijn vaart te stuiten, kon dit echter niet beletten, dat alles werd vernield, op eenig huisraad -na, dat bijtijds kon geborgen worden. De inboedel van enkele dezer gezinnen was, naar men zegt, verzekerd,zoomede het gebouw. sproken, maar nog geen besluit genomen. Je be hoeft niet op te blijven, Jane. Ik ga niet heel vroeg naar bed, want mijnheer zou wel eeus vau besluit kunnen veranderen en terug- keeren. Breng een schenkblad met iots om te eten." Heel goed, mevrouw 1 Mijne gedachten nemen eene zonderlinge wending. Ik leg mijn werk neer, want ik kan geen steken meer zien alles draait voor mijne oogen. Een valies Zijn overjas aan Waar kan hij heengaan Niet naar de Steadmans, daar voor was het te vroeg. Het is alsof mijn hart in mijn keel slaat en mij den adem beneemt. Ik uit den bitteren en slechten wensch dat het wezenlijk zoo ware. Het zou, zeg ik bij mijzelve, oen rechtvaardige straf voor hem zijn als hij bij zijn terug komst zag dat zijn wreed gedrag mij gedood Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. De. afdeeling Vlissingen der christelijke werklieden vereeniging „Patrimonium" hield gisteren avond in het bovenlokaal aan de IJ zeren brug een openbare vergaderiug. Zij werd geopend met gebed door Ds. deGaay Fortman. Z. WelEerw. liet zingen Psalm 33 vs. 2, las den 33eu Psalm voor, en sprak een woord van inleiding, waarin hij in herinnering bracht dat het juist twee jaar geleden is, dat hier een af deeling van Patrimonium is opgericht. Uit eenige door Z. WelEerw. gedane medcdeelin- gen bleok, -dat de afdeeling thans 55 gewone en 10 buitengewone leden telt en dat de staat der kas vrij gunstig mag genoemd worden. Het totaal der ontvangsten bedroeg f yS^OVj, dat der uitgaven f 59,43ys, zoodat het jaar sloot met een voordeelig saldo van f 18,57. Een uit de afdeeliug voortgekomen ondersteunings fonds voor zieke werklieden telt 46 deelne mers. In Sept. 11. bestond dat fonds een jaar en had ontvangen de som van f 172,99'/,, met inbegrip van diverse giften van eenige belang stellenden ten bedrage van f 6 3,81.Uitgegeven was tot Sept. f97,65 en na Sept. slechts f 2 50, zoodat nu een som van f 130 in kas is. Vërckrkleeft de afdeeling een bibliotheek waarin eenige voor den werkman zeer geschik te boeken. Nadat Ds. Fortman de afdeeling met haar tweejarig bestaan geluk gewenscht en haar en vooral ook het ondersteuningsfonds in de blij vende belangstelling der aanwezigen had aan bevolen, gaf hij het woord aan den heer J. L. Zegers, zendeling der Ned. Zend.-Vereeni- ging. Deze onderhield zijn gehoor met eene lezing over het opium-gebruik in Indië, en de tallooze jammeren, die uit dat gebruik voort vloeien. Na te hebben aangetoond wat opium is en hoe die gebruikt wordt, toonde hij in eenige voorbeelden aan, welke heillooze gevol gen de opium na zich sleept en bracht zijn ge hoor in de opiumkit en den winkel van den Chineeschen handelaar in opium. Een en an der dat betrekking heeft op het stelsel van verpachting van het recht tot opiumverkoop werd door hem medegedeeld en als afkeuïens- waardig veroordeeld. In een paar trekken plaatste hij de stoffelijkeen zedelijke nadeel en, welke de bevolking door het opiumgebruik ondervindt tegenover de raillioenen, die het in de staatskas doet vloeien. Gaarne sloot hij had. Maar zou hij er om geven Maar uu komt eene andere gedachte bij mjj op. Zou hij mij soms schrik aan willen jagen Bij deze gedachte lach ik verachtelijk. Monschen, die van plan zijn zich het leven te benemen, doen hun jassen niet zoo zorg vuldig aan en nemon geen valiezen mede. Zulke streken verfoei ik, ofschoon ik het volgendo oogenblik eon gevoel krijg alsof er een ongeluk gebeuren zou. Ik kan niet slapen, dus beproef ik te lezen, maar ik weet volstrekt niet, of ik verdichting of waarheid lees, oen liefdege schiedenis of eene wijsgeerige verhandeling. Ik werp mijn boek op zijde, draai de lamp, welke Jane had aangestoken (want de sche mering was reeds lang tot duisternis over gegaan), wat naar benoden en mijne oogec sluitende, begin it het verledene te over denken. zich bij den wensch der anti-revolutionaire partij in Nederland aan, dat de opium-pacht ophouden, ja een volstrekt verbod van opium- verkoop in Indië uitgevaardigd zoude worden. Na nog te hebben aangetoond hoe het opi umgebruik ook in Engeland en de Yereenig Ie Staten ontzettend snelle vorderingen maakt, wekte hij alle christelijke werklieden op tot het kloek besluit met alle bedwelmende mid delen te breken, en met alle kracht het gebruik van b. v. sterken drank in anderen te keer te gaan. Hij eindigde met den wensch dat Patri monium in deze richting door woord en voor beeld werkzaam, hare groote beteekenis voor alle weidenkenden mocht bewijzen. De spreker werd door ds. Eortman op harte lijke wijze dank gezegd, waarna ZwEerw. de vergadering met dankzegging sloot. Het lo kaal is vrij goed bezet geweest. Het gerucht van brand noodzaakte eenige hoorders de ver gadering te verlaten. De collecte bij den uit gang diende tot stijving der kas van het onder steuningsfonds. Dinsdag den 19 Febr. a. zal de tweede kamer der staten-generaal hare werkzaamheden weder hervatten. Mocht in eene barer te houden zittin gen de verplaatsing van 's rijks opleidingsche pen ter sprake komen, dan vleien wij ons, dat de Zeeuwsche afgevaardigden het voorbeeld van hunne collega's in de eerste kamer niet zullen volgen, door het stilzwijgen te be waren als Zeeuwsche belangen dienen te worden voorgestaan. Lieten de lieeren Pické en van Molenburg zonder daarop iets aan te voeren, den heer Fransen van de Putte toe, den minister van marine aan te sporen zijn plan te laten varen en onze jeugdige zeelieden alzoo van de beste gelegenheid ter hunner praktische opleiding van ons land verwijderd te houden, ter wille van Amsterdam en Rotterdam, onze afgevaar digden in het lagerhuis toonen, naar wij ho pen, door het verdedigen van de waarheid en het recht, dat zij nog niet vervreemd zijn van die Zeeuwsche deugden, welke overbodig zon den moeten geacht worden den heer Fransen van de Putte aan te prijzen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden wordt de Ylissingsche havendienst met de zooge naamde //pennybootjes" morgen geopend. De uren van vertrek van Ylissiugen en ran Begrijpt eens, ik ben nog geen negentien jaar oud, ik, die reeds met zooveel bitterheid denk aan één jaar van mijn huwelijksleven. Allon zeiden dat ik te jong was om te tronwen, dat ten minste Robert dit was. Hij is maar twee jaar ouder dan ik eu als wjj onze droe vige ervaring nagaan, moeten zij, die hot zeidon, wel gelijk gebad bobben. Wij keuden ons zeiven nog niet on Robert werd mij moede. Wat mijzelve betreft, geloof ik dat ik nu meer van hem houd dan toen ik hem trouwde. Ik bad toen een reden waarom ik trouwen wilde. Ik wenschte niet zoo onnatuurlijk een eigen haard te bezitten, Yan mijn vijftiende jaar was ik meesteresso. geweest in het buis mijns vaders, die weduw naar was. Als advokaat met weinig praktijk was het hem toch gelukt mjj eene goede opvoe ding te geven en een klein doch net inge^

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1