VLISSINC8CHE MANT. J •antiën. 22 GEBIED ;«l «luur II. l.oaiMiii L 109 alhier. Misery, nsterdam, 2i/3 dito 3 dito 4 Aand. dito Laad. 5 Co. 5 1844 4 11/4 2 3 1865 5 1869 6 5 Juli 5 •Oct. 5 Aug. 5 1 Februari, pet. 65% 77«/8 102i/8 1087/8 987/8 81V» 52 9% 9Vxi 657/8 66»/n DIENST en Middelburg vv. 9.30 II.— nra. 1.—, 5.30, 7.—, 8.30,10.—. 12.—j urn 1.40, 6.10 7.40, 9, 0, 10.45. Feestdagen 9 10, 11,no. 1.—, ,6,7, 8 30,10.—. 10.10, 12.— nm. 1.—, 6, 7, 7.40,9.10,10.45. - irgcH een arbeiderttrein, 5.30 Groote Markt.) en Vlissingen v.v. VAN VLISSINGEN: 's morgeus 5.45 8.-f 8-40 11.—t midila? 12.— 's middags 2.'30f i 8.30 4.45f 6.45 8.05 h 9.— gens vaa Middelburg Vlissiugeu en niet plaats hebben, in de vertrekuren meteen e tussehenstations Abeel* *12.15 15.40 1,-0,3 1,25 6,10 *6.50 j* 2,15 (6,56 *8.50 12,25 *5. 1.15*6.-1 1,35 9.22 9.43 dat op het eolte van het tra- te en 2de klasse Vrijd«g door tot BR\NL) VERZEKERING tot d-- Assurantie tegen en dito Conditiën, Maatschappij van togen brandgevaar, billijke vnste premie on betaling vau inluggelden. gegeven is een kamer af te staan LEN en verkoopen en gelegen aan de te winkelstanden, wordt Sseeren onder letter A, nditiën aan het bureau eerder wordt te Vlis- op een der beste stan- gelegenheid tot eta- 1 nette Damesartikelen, ngewacht onder motto dezer courant. 3 DIENSTBODE be- koken. Niet Loon 100 gulden, No. 11. Donderdag 7 Februari 1884 ste Jaargang. BUREAU: Hoek Korte "Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co.. te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BINNENLAND. Vlissingen, 6 Februari. Met genoegen vernemen wij van betrouw bare, zijde, dat door hooger bestuur alsnog po gingen in bet werk gesteld worden, om den heer A. Smit, op zijn gevraagd eervol ontslag als burgemeester dezer gemeente, te doen te rugkomen. Van harte hopen wij, dat deze pogingen met een voor Vlissingen gunstigen uitslag mogen bekroond worden en wij alzoo nog geruimen tijd in den heer A. Smit den man zullen mogen begroeten, die als burgemeester zijne beste trachten blijft wijden aan de bevordering van den bloei en het welvaren der stad, die nu, meer dan ooit, behoefte heeft aan eene leiding als -die, welke in de laatste jaren haar ecne belangrijke schrede deed doen op den weg van wezenlijken vooruitgang. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, heeft de Belgische regeering besloten, dejanrlijk- sche subsidië ten bedrage van 5000 francs, welke door haar voor het onderwijs der kinde ren van het Belgisch loodswezen werd ver strekt, in te trekken. Met het oog op het bouwen van huizen als anderszins veroorloven wij ons de vraag te stellen of er bij het gebruik der vele daartoe benoodigde bouwmaterialen alhier geene mo gelijkheid zou bestaan, om evenals op vele andere plaatsen reeds geschied is, ook hier te vestigen eene stoomsckelpvisscherij, met het aanbouwen van daarbij belioorende kalkovens voor het maken van kalk. Wij brengen dit ter sprake omdat wij mee- nen, dat de qualiteit dezer kalk verre weg te verkiezen is, boven die, welke tegenwoordig uit Belgie wordt aangevoerd. En bovendien, omdat onze industrieelen bierdoor een nieuw terreiu zouden vinden voor aanbevelenswaar dige en productieve arbeidzaamheid. Na eene ongesteldheid van slechts enkele dagen' overleed Zondag morgen geheel onver wachts de heer Wilhelmus Joannes van dei- Meer, sedert 17 October 1S79 pastoor bij de R. K. gemeente alhier. Gedurende zijn vier en halfjarig verblijf alhier verwierf hij door eene algeheele toewij ding aan zijn herderlijk werk, alsmede door zijne minzaamheid en verdraagzaamheid niet alleen de achting zijner gemeenteleden, maar ook die van allen, die in meerdere of mindere mate met hem in aanraking kwamen. Geen wonder dat ziju lijk, dat Maandag en Dinsdag op een catafalk in de voor deze gele genheid eeuvoudig versierde kerk ter bezich tiging was gesteld, honderden toeschouwers tot zich trok, om den beminden doode nog een laatste blijk van toegenegenheid te geven. Heden morgen werd de plechtige uitvaart gecelebreerd door den eerw. lieer J. E. Ver- stcijn van Goes, geadsisteerd door verschei dene geestelijken. Door verschillende corporation werd het lijk te half een naar het station gebracht, ten eindeper spoor naar Delft vervoerd te worden, alwaar het in de St. Joseph kerk zal geplaatst worden tot den dag van morgen, als wanneer het aan de gewijdde aarde zal worden toever trouwd. i LL li te joni ei te trouwen. 1. HOOFDSTUK I. Gisteren morgen arriveerde alhier met de mailboot ülem, prins van Oranjegezagv. Joba, Z.K.H. prins vonWied, die onmiddellijk de reis naar Duitschland voortzette om van daar over een dag of 10 terug te keéren. Men schrijft uit Cassel aan het Pagblad Aan de prosessen verbaal van de op 8 Jan. te Berlijn gehouden Midden-Europeesche ver gadering voor de zomerdienstregeling op de spoorwegen, ontleen ik nog het volgende //Van de zijde der'stoomvaartmaatschappij Zeeland was voorgesteld een verbinding te maken tusschen Copenhagen en Londen via Gjedser en Wainemiinde-Rostock-Hamburg- Wesel-Vlissingen-Queensboro, met 't oog op het tegenwoordig zoo druk personenverkeer. Hieromtrent deelde de directie der Seelandsche staatsspoorwegen mede, dat de aanleg tus schen Gjedser en Nijkjöbing zich thans in het stadium der voorbereiding bevindt, zoodat men nog niets met zekerheid omtrent de nieuwe verbinding kan bepalen. De zaak werd der halve aangehouden. Het maken van goede veibindingen op den weg Rostock-Liibeck- Hamburg is van de zijde der betrokken bestu ren overigens reeds toegezegd. z/Het voorstel om een rechtstreeksohe snel trein ver binding tusschen Bremen en Amster dam, via Zwolle-Amersfoort aan te leggen, werd teruggenomen. Hol ia zes uur van een Bcboonen herfstavond. Onze maaltijd was juist afgeloopen, toen Robert weder op een onderwerp nederkomt, dat pas tusscheu mijn man en mij besproken was- >Coralie." zegt bij, kleed u van avond vroeg." »Ik ga van avond niet naar do partij van me vrouw Steadman," antwoordde ik, dat is vast. Robert trekt zijn wenkbrauwen tot een Onheilspellenden rimpel en vau zijn stoel opstaande, schuift bij deze woest nanr achte ren en gaat met zijn handen op zijn rug en Mfcri schrijft ons uit Sluis In -betrekkelijk kleine plaatsen gaan wel eens weken voorbij, waarin iets gebeurt, dat bijzonder de aandacht trekt. 't Is soms heel gelukkig dat de levensdagen der plattelands-bewoners zoo geruimen tijd vaak*"zich kalm bij hunne voorvaderen verga deren, 't Is doorgaans geen zonneschijn wat een tal van nieuwsgierigen of belangstellenden verzamelt. Dat ondervond ook Sluis iu de laatste da gen. Zaterdagmiddag waren een paar dames met hunne kinderen verplicht de thuisreis ge deeltelijk te voet af te leggen door den val van hun paard. Zeker niet aangenaam bij regen, winch, en modderige wegen. Zondagmorgen werd één der offerblokken, uit bet voorportaal der Roomsche kerk door een elfjarigen jongen weggenomen. Naar men verneemt, is bij door de politie in eene weide ingehaald, na het doen van kluchtige gymnas tische oefeningen. Maandag morgen brak een as van een wagen, die zeer hoog met stroo be laden was, waardoor de passage in een der straten gestremd werd. Persoonlijke ongeluk ken zijn gelukkig niet te betreuren, wanneer men ten minste een vet varkeu niet tot een per soon verheft. Een paar uur later ontnam een bu~rer dezer gemeente,een man en vader van 5 kinderen, zich het leven; naar men zegt door ophanging in zijn Btal. De oorzaak is onbe kend. Z. M. heeft T. G. Versfeit ontv. der dir. bel. en ace. te Diever, c. a. benoemd tot ontv. derzelfder middelen te Breskens c. a. idem tot ontv. der dir. bel. invoerr. en ace. te Hontenis- se c. a. J. Scbyleman, thans ontv. der dir bel. en ace. te Domburg. Gisteren herdachten de lieeren J. C. NV. Altorffer te Middelburg het lOOjarig bestaan hunner zaak. met omgeslagen jaspanden voor bet vuur staan. Hieraan zio ik, dat bij besloten is dun strijd niet op te geven en dientengevolge wapon ik mij voor den twist, die komen moet. Hij is dadelijk klaar met zijn antwoord. Dan zal ik gaan. De invitatie is geheel onverwachts. Ik heb ze voor ons beiden aan genomen.'1 Zeg eens, mijuhecr Robert, wat gaf u daar- toe het recht, vraag ik." »Het recht uw echtgenoot te zijn en ik verwacht gehoorzaamd te worden." »Gij wilt zeker gaan, omdat gij gaarne dat coquette getrouwde schepsel) mevrouw Vanton, wilt ontmoeten. Go moet niet denkou dat ik blind ben," »Het was beter dat ge eerst onderzocht of uw eigeu gedrag wol is zooals bot behoort, voor gij dat van anderen berispt 1 Ik verklaar De leden der tweede Lamer zijn tot hervat ting van de werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 19 Februari, des namiddags te 3 uren. De regeering is voornemens, en heeft mach tiging gevraagd, om zooveel mogelijk nog in dit jaar voor 5 millioen nieuwe bankbiljetten aan te maken. De kosten daarvan bedragen ongeveer 81/J ct. voor elk biljet. Outmunting van zilver zal vermoedelijk dit jaar nog niet plaats hebben. D Iu aansluiting van den maatregel betrekke lijk de muntbiljetten heeft de regeering, over eenkomstig baar toezegging, ook op nieuw aanhangig gemaakt bet wetsontwerp houden de voorziening omtrent muntwezen. Echter met eenigszins beperkte machtiging iu den geest van de heeren Vrolik en Picrson. Ont— muntiug nl., tot een bedrag 25 millioen, voor bet geval dat dit tot handhaving van ons ruil middel op de goudwaarde noodzakelijk mocht zijn. Die handhaving is het doel van het ont werp. Tot bereiking dudrvan is die beperkte machtiging, blijkens alle ingekomen adviezen, voldoende en de mininster meent dat mindere niet in de waagschaal te mogen stellen om aan het meerdere vast te houden. De regeering is voornemens de versmelting der rijksdaalders tot baren te doen geschieden aan 's rijks munt door 's rijks muntmeester, onder toezicht en mede verantwoordelijkheid het munt college, tegen een vergoeding aan 1 den muntmeester. De baren worden onmid dellijk na de versmelting bij de Ned. bank overgebracht, die, in afwachting van des mi nisters last tot verkoop, met de bewaring daar van belast blijft. Wat de nieuwe uit te geven muntbiljetten betreft, zij zullen slechts geleidelijk in omloop worden gebracht, naar gelang van de behoefte en van de vraag. Een kleiner formaat dan vopr de bestaandé zal worden aaugenomen. In welke coupures ep in welke verhouding de nieuwé'muntbiljet ten zullen worden uitgegeven, zal men later beslissen. Er is een open brief van den heer Jorissen verschenen, welke de strekking heeft: eerstens om aan te toonen dat, niettegenstaande de ze ventig-jarige Engelsche overheerscliing, alles in de Transvaal nog Hollandsch is, en dat men slechts, ook wat de taal betreft, op den bestaandeu grondslag heeft voort te bouwen. De gevolgen der gewelddadige afsnijding der gemeenschap tusschen Holland en de Kaapkolonie, zegt hij verder, zijn geene andere geweest dan een reeks van worstelingen, waarbij de Boeren kracht in zich zeiven heb ben gezocht. In naam waren zij Britsche onderdanen, maar zij bleven Hollanders. u dat mijn bloed gisteren avoud kookte toen ik je in het openbaar met den jongen Moss zag coquetteereu." »Het is," antwoordde ik scherp, »al erg genoeg oen dwazen knaap getrouwd te heb ben, zonder aan even dwaze knapen hot hof te maken 1 Mijnheer Moss heeft tenminste een verdienste, die gij niet bezit hij is een fatsoenlijk man." »Dank u wel, mevrouw Beaufort. Slochts eenmaal heb ilc berouw gevoeld dat ik mij met een ijdol, ongevoelig meisje heb verbon don, die in de wereld zichzolve tegelijk met het beklagenswaardige wezoD, dat hot ongeluk heoft haar man te zijn, compromiteert »Muen je dat wezeulijk >Eu van den eersten huweljjksdag altijd ellendig is geweest.1' »Had men mij niet gedwongen u to trouwen dan zou ik u nooit genomen bobben'' is mjjn antwoord. Hjj neuriet een regel nit een geliefd lied dat ik dikwijls zing. »Het beste voor n, het beste voor m|j Ik steek mijn handen in mijn ooreu, alsof ik zulke afschuwelijke taal niet wil hooren. Spaar mij 1" roep ik nit. Stort uw gal uit zooveel gij wilt, maar kwel rog niet mot klanken, waaraan de muziek geheel ontbreekt,." Ge moet weten dat Robert, ofschoon hij het tegen niemand zegt, zich verbeeldt clat hjj eene schoone stem bezit. Hij stampvoet en werpt zich met geweld op zijn stoel. Sedert dien ongelukkigon dag" zegt hij, skorat het mij voor, dat ons leven voorbijging met krakeolen. 't Was beter er een einde aan te maken." >Dat ben ik volkomen met je eens 1" ant woordde ik. Mgn oenige spijt is dat ik mjjn levenslot

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1