VLISSINGSCHE COURANT. No. 7. Donderdag 24 Januari 1884. 22ato Jaargang. 1 ONDERWIJS. GElEEBTEBESim. F E U 1 L L E T HANDSCHOENEN VAM Mb. 6. BINNENLAND. 1091/, «ï'/i» 97 8u'/i« 5»/, 91/, 9'/, 65% 66'7l8 651/, 9.— i Vlissingen, morgens B.45 8- t u 9.40 11.—t middag 12.— middags 2.30f n 8.30 4.46f 6.45 8.05 a 9.— Middelburg h Vlissingen it plaats hebben, vertrekuren meteen lehenstations Abceie Zondag, ag. Zater dag. var 7.45 n 8.15 ii. 12,- n 10,30 12,30 #11,— 6.10 *6.50 6.561*8.50 8.10 9.5 9.22 BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER [F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Erankrijk, de firma G. L. DAUBE it Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Voor bet ondervijs in de NUTTIGE HANDWERKEN voor Meisjes, worden aan de Openbare Scholen B en C alhier verlangd TWEE KWEEKELINGEN op eene jaarwedde van f 50, Verzoekschriften op gezegeld papier wor den vrachtvrij ingewacht aan bet adres van den Burgemeester voor 1 Februari a. s. No. S. NATIONALE MILITIE. Ter lesing liggen van het inschrijvings register voor de nationale militie met de alphabetische naamlijst. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; gelet op art. 26 der wet van den 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72;) brengen bij deze ter kennis van belangheb benden dat het register van de in bet vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, be nevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, op de secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd van den 24 dezer tot en met den 2den Februari 1S84; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederligging bezwaren kunnen worden in gebracht bij den commissaris des koningsin de provincie, door middel van een door de noo- dige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht bij den burgemeester tegen bewijs van ontvang. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23, Januari 1884. De burgfemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. No. 9. VACCINATIE. Gelegenheid tot kostelooze inenting. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend dat er bij voortduring voor een ieder gele- (Uit het Engelsch.) 7.) »Het zal misschien zulk een vaart niet loopen Sir Desmoud Vane is toch zoo'n afschuwelijke oude man niet, als gjj hem leert kenneu. Als ik mijue jeugdige liefde niet aan Charlie geschonken had, wie weet of »Ik dacht, Bella Fortescue- dat gij een beetje gevoel voor mij badt, maar ik zie dat ik mij vergist heb laat ons echter nu on voor altijd ovor mijn huwelijk zwijgen," viel Ethel haar koel en met waardigheid in de roden. »Heel goed, lieve, maar geef mij een kus en laat ons als vrièndinnon scheiden. Rust genlieid bestaat tot bet kosteloos inenten en berinenten, waartoe belanghebbenden zich moeten veivoegen bij dr. J. Hazenberg, lid 722 .het bureau van vaccinatie te Middelburg, en gemeente-geneéSuScr alhier. Vlissingen, 3 Januari 1884. De burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. I No. 10. BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter algemeen! kennis dat de officicele opening van de exploitatie der Duin waterleiding alhier, zal plaats hebben op Zater dag den 26 Januari e. k., des namiddags te twee uren, buiten de voormalige Duinpoort. Vlissingen, 19 Januari 1S84. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT, De secretaris, P. EORBES WELS. No. 11. INWISSELING KOPEREN CENTEN en HALVE CENTEN. De burgemeester van Vlissingen, heiinnert bij deze de ingezetenen, dat uiterlijk vóór 1 Februari 1884, gelegenheid bestaat ten kantore van de betaalmeesters of van de ont vangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen tot inwisseling van de oude koperen centen en halve centen. Vlissingen, 22 Januari 1884. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 23 Januari. Toen wij reeds eenigen tijd geleden verna men, dat de heer Arie Smit voornemens was zijn ontslag als bnrgemeester dezer gemeente aan te vragen, konden wij niet voor waarheid aannemen, wat alsnii voor geen wederspraak meer schijnt vatbaar te zijn. Van daar dat wij, geen reden meer hebbende het stilzwijgen dienaangaande nog langer te bewarenonzen lezers mededeelendat, zijn onze gegevens juist, de beer Smit werke- wol." »Neen, blijf bij mij en vergeef mij, ik kan de eenzaamheid niet uitstaan," smookte de arrno Ethel. >Maar Bell, gij zijt zoo vreemd somtijds zoo vol goedheid en dan weder »Zoo hardvochtig Is het niet zoo? Maar daar ik nu blijf, laat ons over iets aangona- mers spreken dan over mijne verdorvenheid. Ik heb nog geeu oogenblik tijd gehad om u te vertellen hoe ik op mijn tocht naar het noor den geslaagd ben stook dus het vuur wat op, dan zal ik u mijne avonturen mededeelen." Gij moet weten, dut mijn oom een echte oude vrijer is en onze sekse haat ik geloof dat de eene of andere vrouw hem in zijn »kal- versjaren" tot dozen staat dreef. Maar om voort te gaan. Ik naderde den vijand met vrcoze en bevon, ofschoon ik besloten was dit niet te laten zien en aldus ovorrompelde ik de vesting, die zich overgaf vóór er een onkel luk tegen 1° April a. s. zijn ontslag als burge- meester dezer gemeente beeft aangevraagd. Hoewel ieders vrijheid van bandelen eerbie digende, betreuren wij, met bet oog op de be langen dezer gemeente, ten zeerste dit besluit, dat voorzeker op allen zonder onderscheid een diepen is&HÜc moet teweegbrengen. Wie toch de "keer Smit voor Vlissingen was en wat door hem gedaan werd om het welzijn dezer stad iu elk ópZ.icht te be vorderen, zal wel niet behoeven. hèri$a^ te worden. Evenmin welke plannen door hem werden en nog worden beraamd, ter bereiking van het doel, dat bij bij zijn optreden alhier zich had voorgesteld te bereiken. Wat van bet een en ander noodwendig het gevolg zijn zal, durven wij vooralsnog niet met zeker heid te zeggen, maar bepalen ons liever bij bet uitspreken van den wensch, dat onze verwachtingen welke wij aanvankelijk koes terden; niet bij vernieuwing worden teleur gesteld. Tengevolge bijzondere omstandigheden, on afhankelijk van den wil van 't bestuur der Vereeniging voor volksvoordrachten en volks vermaken, zal voor dezen winter de eerste voordracht eerst kunnen plaats vinden op a. s. Zaterdag in de zaal van den beer ICuijpers alhier. De lieer P. D. Koning, leeraaraan rijks boogere burgerschool te Middelburg, zal dien avond optreden en beeft het voor nemen, om op populaire wijze een paar onder werpen te behandelen, die ongetwijfeld de belangstelling van het volk zullen opwekken. Het eerste gedeelte der voordracht zal bande len over de telephoon, alias //verrespreker." Welk inwoner van Vlissingen weet niet, en beeft niet gezien, dat er in zijne stad eene zoodanige inrichting aan bet kantoor der kon. maatsch. //de Schelde'-' is opgericht en in ver binding is gebracht met de woning van den directeur en die van den heer Axie Smit en als verst verwijderd punt met het kantoor der havenwerken, in het gebouw,algemeen bekend als de vroegere woning van den bóofd-inge- nieur Simon. Evenwel zijn er stellig zeer weinigen, die met den telephoon hebben ge sproken, of er de werking van kennen; sommi gen zullen misschien ongeloovig zijn, dat men even gemakkelijk en spoedig ermede kan spre ken, als dat men bij elkander is, en men zelfs schot gelost was. »Op deze wijze legde ik het aan. Ik ging met pak en zak en sloot vriendschap met een paar oude bediendon van mijn oom, die verschrikkelijk snuiven en tot taak hebben voor mijn oom en. zijne bezittingen te zorgen, want bij is veel te gierig om er een buishou der op na te houden en ofschoon Abbey een scüoone oude buitenplaats is, verkeert zij in een ontzettend verwaarloosden toestand, is zij nergens bewoonbaar, met uitzondering van een paar kamers in den linkervleugel, welke door mijn oom bewoond worden. Gelooft gij niet dat het Charlie een hoop gelds zal kos ten om de plaats weder in orde te brengen »Maar, laat ik voortgaan. Ik was reeds eenige dagen in bot buis van mijn beminne- lijken bloedverwant, voor bij met bet feit bekend was, want bij komt nooit uit zijne kamera. Een week na mijn komst sloop ik aan het geluid van de stem kan vernemen» wie de persoon is waarmede men spreekt, zon der men dit heeft gezegd, of te voren heeft kunnen weten. Het ontstaan hiervan zal nu door den heer Koning niet alleen worden verklaard, maar ook door proeven worden duidelijk gemaakt, terwijl er in de zaal een toestel zal zijn om als voorbeeld mede te spreken, met iemand die men niet zien zal en die zich buiten de zaal zal bevinden. Elke aanbeveling, om van deze zeldzame ge legenheid, nl. iets nieuws van nabij te hooren, gebruik te maken, zal wel overbodig zijn, en heeft daarom het bestuur gemeend, teneinde de wericiieden van Je kon. maatschappij //de Schelde" oolr tot de bijwoning de gelegenheid zouden hebben,'- deze lezing op Zaterdagavond te doen plaats vjuden en, opdat die tijdig kan eindigen, te doen .aanvangen des avonds te 7?/j uren. Terwijl in bet ee*ste gedeelte de aandacht op de telelephoon zd1 gevestigd zijn, is na de pauze een ander ondeTwerP> D^* "de vlam7', die door ieder gezien waargenomen kan worden, aangekondigd, e'/1 bestaat bet voor nemen, dit alledaagscke voi?*werP mede door proeven en bewijzen op te hejderen'. kan dus niet uitblijven of deze avona', al is die wat ver in den winter gekomen, zal zich*Veume.r?:®rr door nut en leering, bovenal nu de leid. 'g er van is opgedragen aan den beer Koning, die zich op 't gebied der natuurkunde een welverdiende naam heeft verworven. Een trouwe opkomst en een aandachtig gehoor, dat weet, dat op dien avond zijne ken nis op aangename en nuttige wijze zal kunnen vermeerderd worden, zij bet loon van den spreker en bet bestuur der vereeniging^ Blijkens achterstaande advertentie zal door de vereeniging //Oefening en Genoegen" te dezer stede op Dinsdag 29 Januari a. eene tooneelvoorstelling gegeven worden, met wel willende medewerking van bet muziekkorps der dd. schutterij alhier, waarvan de geheele opbrengst, zonder eenigen aftrek van de daar voor te maken onkosten ten bate zal komen van de ongelukkige weduwen en weezen, wier mannen en vaders onlangs hun graf, ver van ons verwijderd, in de golven vonden. Eene ruime ondersteuning van het doel dat eenige leden van //Oefening en Genoe gen" trachten te bereiken, stelle hen in echter stil naar zijn duur en daar r'1" weinigje open stond, gluurde '-1- don respectabelen Dillon ellendig vuur zitten en o^ 0 een groot glas rumpunch sch „yu. »Toou riep hij luid uit. >Naar den drom mel met die punchDie oude gek vau een Barley maakt ze nooit geen twoe dagen een der. Nooit heeft iemand mijn punch zoo lek ker klaar gemaakt als de jonge Frank For tescue. Ik wenschte, dat hij hier was >Er kwam eene gelukkige gedachte bij mij op. Die Frank Fortescue, op wien hij zinspeeldOj was mjjn vader, die jaren lang tot aan zijn dood door niemand dan door de kleine Bella" zijn puncbwilde laten klaarmaken,daardoor was ik in die kunst volleerd. Ik stapte dus zonder een oogoublik na te denkon de kamer binnen en terwjjl ik zoodanig stond dat de flauwe gloed van bet vuur op mijn gelaat viel, zeide jdag door tot

Vlissingse Courant | 1884 | | pagina 1