aau, dan zal geheel Japan onmiddellijk voor den vreemden handel geopend worden. Met het oog op het St. Nicolaas feest heeft de minister van waterstaat enz. besloten, op 4 5 en 6 "December door alle post-treinen ook postpakketten te doen verzenden. Naar men verneemt, bestaat bij den minis ter van marine het voornemen, meer uniformi teit te brengen in de tenue der schepelingen. De minister van oorlog is voornemens de schutterij gaandeweg te bewapenen met gewe ren klein kaliber. Twintig der voornaamste handelaars in ge- distileerd, te Amsterdam en te Rotterdam, hebben een adres ingediend aan de tweede kamer der staten-generaal, waarbij zij prote steren tegen eene verhooging van den accijns op het gedisteleerd, en de volgens hunne mee ning, nadeelige gevolgen aanwijzen, welke zoodanige verhooging zou hebben, zoowel voor hunne specialen belangen als voor het al gemeen. Yan 1 April tot en met 1 Oct. 18S8 werden bij het inst. bataljon te Kampen in dienst ge steld 262 volontairs, waaronder 13 van de pu pillenschool afkomstig. In dat zelfde tijdvak vertrokken naar de reg. inf. 7 korporaals als sergeant en 228 als kor poraal, terwijl bovendien 9 korporaals in bet kader van het instr. bat. werden opgenomen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn te Roo sendaal de verschillende spoorwegbesturen in conferentie geweest, oru zich te beraden over het weder in dienst stellen van doorloopende wagens. Men schrijft uit Grave van 30 Nov. 10 u voormiddag De Maas is in het laatste etmaal nog 5 cM. gewassen. De peilschaal teekent 9,98 M. bo ven A.P. of 7 cM. onder den stand, waarop ge zegd wordt dat de Maas //om" is. Ér hangt een zware mist. De barometer is 8 m.M. gedaald- Windrichting Z.W. t.W. r Den I9n Dec. zullen van het korps mari niers, per stoomschip Prinses Amalia, naar O. Indie vertrekcen 7 korporaals, 6 tamboers en 2 pijpers. "Va» 18 tut ai .Nov. zijn van Bexgen-op- Zoom naar België en Frankrijk verzonden 655 balen mosselen. De prijs bedraagt, met inbe grip van vervoer tot aan bet station, f 3,25 per baal. De verzending van oesters en mosselen van Tholen gaat geregeld door, ofschoon zij nog niet zulk een vlucht heeft genomen als men vóór een dag of veertien geneigd was te ver wachten. In bet groot verhandeld, verschilt de prijs der oesters tusschen f 30 en 35, en détail tusschen f 60 en f 65 per 1000 st. Volgens de prijsnoteering der Yersche 'oesterbeurs werden in de afgeloopen week jarige zaaioesters ver kocht gemiddeld tegen f 23 de 1000; overigens is naar dit artikel niet bijzonder veel vraag. Levendiger wordt het transport van mosselen deze verkoopt men er thans door elkander voor f2,50 de baal. Maandag is te Brussel een commissie bijeengekomen van ambtenaren van verschil lende Nedorlandsche, Belgische en Fransche spoorwegmaatsshappijen, ter herziening van Van daar droDg zij er op aan dat hun engagement geheim zou blijven. Zij hield een karakter vol, dat haar niet eigen was. Zij toonde zich excontriek en moedwillig verwierp zij soms een idéé of een plan, omdat het te gewoon was, omdat Maurits bet idéé of het plan enkel natuurlijk on lief zou hebben gevonden en het dus zóó van haar verwachtte. Zij moest iets doen wat hij niet verwachtte. Maurits trachtte haar die dwaasheden en gril len uit liet hoofd te praten, doch wat vermag een schoon oogenpaar niet Het liep tegen zijn verjaardag. Adèle stelde zich daar veel genoegen van voor. Zij bad een prachtige beurs voor hom gemaakt (natuurlijk in stilte) en zou hem in de ■voorkamer of inden gang fi'i citeer en- Wat zou hij bigde zijr. 1 Ongelukkig kw.iro bij baar weder do gedachte aan het aUedaagscbe van dit alles bij haar op. Zou Maurits er niet zeker het internationaal reizigerstarief. Deze herzie ning zal ten gevolge hebben, dat de meeste vrachten, door de verlaging van het reizigers tarief op de staatsspoorwegen goedkooper zul len worden. Tevens wordt o. a. voorgesteld, den duur der retourbiljetten tusschen Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht enz. en Parijs met twee dagen te verlengen en ver schillende nieuwe relatiën op te nemen. De werkzaamheden der commissie zullen waarschijnlijk in acht dagen afloopen. (N. R. Ct.) De Rotterdamsche schouwburg-vereeniging heeft f 351,417,67'/o tas voor een schouw burg te bouwen, die bijna 6 ton moet kosten. Het bestuur heeft echter de verzekering gege ven dat dit mogelijk is. Zou het geheim wel licht in de loterij schuilen wiwi smews, In het Friesche dorp D. bewonen twee broeders samen een boerderij. Voor eenige ja ren zou een door hen aangekocht jong paard //beleerd"-wö®0ön, d. w. z. men wilde het leren trekken. Het jonge paar was evonwel nog niet geheel ingespannen, toen de broeders oneenigheid kregen over de behandeling van jonge paarden die zoo hoog liep dat het paard weder ont- tuigd en op stal werd gezet. - In de IJsselstreken is de aardappelprijs sedert de vorige maand f 1 per mud gedaald. De beste soorten worden thans voor f2,25 it f 2,50 te vergeefs aangeboden. - Nu de tentoonstelling te Amsterdam gesloten is, loopen er aldaar 300 koffiehuisbe dienden te zoeken naar een baantje, dat zij kunnen aannemen. Prins Frederik van Salm kreeg een paar maanden geleden bericht dat zijn 22 jarige zoon Graaf Alfred van Salm, in Oct. 1882 we gens een tegengewerkte liefde spoorloos ver dwenen, als spoorwegwerker bij Chicago ar beidde. La Courier des Et ais Unis van 15 Nov. meldt, dat de prins onmiddellijk zijn intendant naar Amerika zond en dat deze nu op den terugweg is naar Bonn, in gezelschap van den jongen graaf,die met een kameraad be rouwvol naar de ouderlijke woDing terugkeert. Aan de Köln. Ztg. werd uit St. Petera burg geseind, dat drie jo«Wie* »;m lief Keizerlijk Hof in arrest zijn genomen als be trokken in de revolutionaire partij. Als waarschuwing voor het gevaar van bang maken van kiuderen (niet overbodig bij bet naderend St. Nicolaasfeest) wordt uit Stieglitz het volgende bericht. De kinderen van een kleermaker aldaar wa ren, gedurende een korte afwezigheid der moe der, aan de zorg van de knechts in de werk plaats toevertrouwd. Zij waren wat lastig. Men dreigde hen met den //boeman", en toen drei gen nog niet hielp, verkleedde een der knechts zieh met een mantel en doek over het hoofd, en dit geheimzinnige personage kwam zoo de werkplaats binnen. Het jongste kind nog geen vier jaren oud schrikte daarvan hevig. Het kon slechts met moeite tot bedaren gebracht worden den vol gende morgen had het hevig koorts met bra kingen en in den loop van den dag stierf de arme kleine, aan hersenberoerte ten gevolge van den schrik. Te Aken hadden twee mannen een ka mer gehuurd en vierden hun intocht door den van zijn dat zjj met vreugde eono gelegen heid te baat nam om hem geluk te wen- Bchen Sprak het niet als het ware van zelf dat zij hem iets geven zou Elk ander meisje zou immers in hare plaats hetzelfde doen Juist, en daarom besloot zij hem niet to féliciteeren en olke gelegenheid om hem alleen te sproken opzettelijk te laten varen, Maurits kwam op den dag zijner verjaring bg de familie Bergdgk, waar bij als een lid des huisgezins beschouwd werd. Allen fólici- toerden hem, alleen Adèle niet, Dit viel hom natuurlijk op, doch denkende, dat zjj hem liever niet iu het bijzijn van anderen geluk wilde wenschen, stond hij spoedig op en vroeg Adèle, laat ge mij uit Hij vroeg dit om haar de gelegenheid te geven hom te spreken, want bij begreep dat hot haar, voor hot oog fcunvr huis- genooten, moeielijk viel uit eigen beweging geheelen dag brandewiju te drinken. Des avonds, terwijl beiden aan 't zingen waren, hield het gezang plotseling op een derbe- schonkenen was dood ueergezonkeu en de an der had delirium tremens gekregen. - Een nieuw soort afzetterij. Een onbekende vervoegde zich den 22n de zer aan de bouwwoning,bewoond door den heer C. te Zevenhuizen, die ter markt was, en deel de aan diens vrouw mede, dat C. hem order had gegeven, een paard te komen scheeren; daar de vrouw dacht, dat de order door haar echtgenoot was gegeven, liet zij den man be gaan en betaalde hem, na volbxachten arbeid, op zijn verzoek, f 14 uit. Werkstakingen zitten tegenwoordig zoo in de luebt, dat zij zich niet bij stoffelijke beroepen bepalen, maar zelfs tot arbeiders op geestelijk gebied uitstrekken. Zoo moeten 200 priesters te Aucona dreigen met een staking van hunne ambtsbediening, als men niet toe geeft aan hunne eischen tot verhooging ran de te betalen gelden voor missen. Op den spoorweg van Boston-Barre naar Gardner is een wagon ontspoord, waardoor der tig personen, vier zelfs doodelijk, gewond wer den. Een 82-jarig oud strijder te Harlingen is den 27 dezer bezweken. Toen bij voelde dat zijn einde nabij was, liet bij zijn buurman den kistenmaker, ontbieden, en gaf hem den raad zijne laatste woning niet breed te maken, daar ze dan niet door bet steegje zou kunnen, waar op zijn huisje uitkwam. Te Nassan is de directrice van het gast huis met doorgesneden polsaderen dood in bed gevonden. Of men hier met een moord of met een zelfmoord te doen heeft, zal uit het gerechtelijk onderzoek moeten blijken. Uit de akte van beschuldiging, voorge lezen in het proces tegen Charles Bonaventure du Breil, den //markies Rays", in zake zijne handelingen omtrent de kolonie Port Breton worden de volgende voornaamste feiten in in herinnering gebracht. Het Australische eiland Port Breton werd door den markies gekocht van den koning Maragano van Nieuw Ierland, voor 19 ponden tabak, 16 bijlen, drie handen vol valsche pa relen en een rood kleed voor Z. M. Het is een onherbergzaam oord en 65,000 hectaren groot. De markies of zijn agenten schilderden het af, als een aardsch paradijs en verkochten 700,000 hcctaron, grotids aan kolonisten, die zich er wilden vestigen, om de schoone voor spiegelingen van een nieuw Frankrijk, uitslui tend gewijd' aan de oude traditiën en het hei lig hart, verwezenlijkt te zien. Het eerste scliip de Chandernagor, vertrok den 14n Sept. 187 9, en den 5n Jan. 1880 an kerde het bij de Langblow-eilauden, in de stille Zuidzee. Daar werden van de 87 passagiers en de bemanning van 25 koppen, zeventien personen aan land gezet, met levensbehoeften voor twee maanden, om er amandelolie te maken. Zij stonden allerlei ellende - uitverscheidenen hunner stierven van honger en gebrek, en de overigen bleven door de hulp van Engelscbe zendelingen behouden. De Chandernagor kwam 16 Jan. te Port Breton aan. Aan boord was intusscben reeds heel wat ellende geleden. Ook heerschte er verdeeldheid onder de kolonisten, waarvan sommigen den kapitein,anderen een vriend van markies, Fiteux Delacroix, aanhingen. Laatst genoemde en zijn vrienden vertrokken in Febr. plotseling met het schip, en de overigen hem uit to laten. Adèlo was in tweestrijd. Zou zij het doen Ja of neon? Do zucht naar het ongewone be hield de overhand. »Ach Hólène, doe gij het evuu, ik vind het zoo koud om naar de voordeur to gaan," zeide zij. De noodlottige woorden waren geuit. Adèle bad er reeds berouw van. Zij wilde hem terugroepen.Te laat, Maurits was ver trokken na haar kool een hand gegeven te hebben. Adèlo had wel kunnen schreien van verdriet en wroeging. Had zij niet alles aan zich zelve te wijten 1 Had zij niet moedwillig den dag voor hem en haar bedorven Waarom had zij geen gehoor gegeven aan de stem van haar hart, die haar iogeflnisterd had dat zij dezen dag tob een recht gelukk'geu voor hem kon maken (Wordt vervolgd.) bleven hulpeloos op Port Breton achter, waar zij al hunne schoone verwachtingen teleurge steld hadden gevonden, en blootgesteld waren aan ziekte en gebrek, alsmede aan de geweld dadigheden aan de wilde, menschenetende inboorliugeu. De meesten gingen door de hoofdplaats van het eiland, Liki-Liki. Een tweede schip, de Genie, werd aaD de Kaap de Goede Hoop door bijna al zijn passa- siers verlaten, toen dezen van den toestand in denieuwe kolonie hoorden. De India en de Nouvelle Brittagne vonden de kolonie verla ten en de enkele kolonisten in diepe ellende. Een besmettelijke ziekte richtte groote ver woestingen aan, en te Liki-Liki, zoowel als el ders op het eiland, was aan alles gebrek. De kapitein van de Nouvelle Bretagne ging toen naar Manilla, om 250,000 fr. te innen, die de markies hem had toegezegd. Na allerlei wederwaardigheden kwam hij vier maanden later met levensmiddelen terug. Hij had ech ter slechts 27,000 fr. kunnen krijgen. Intus scben waren de achtergeblevenen op het ei land bijna allen ziek, terwijl een aantal reeds waren omgekomen. Vijf dagen later kwam een Spaansch schip h ulp brengen Het nam. 65 kolonisten aan boord en bracht hen naar de Philippijnsche eilanden. Van de overigen ver trokken 40 met het schip de Génie naar Au stralië. Van de slachtoffers der onderneming zijn in het geheel 80 gestorven, ongeveer 100 verla ten en een twintigtal verdwenen. 700 passa giers, grootendeels Italianen en Spanjaarden, gingen naar het nieuwe Koninkrijk" van Karei I, en van de 500, die teruggekomen zijn, stonden velen ellenden uit, die bijna erger waren dan de dood. Voorts gingen millioenen francs verloren van hen, die geld voor de on derneming offerden. Du Breil blijft volhouden, dat hij geheel ter goeder trouw gehandeld heeft. Zijn houding voor het gerecht was zeer kalm. Bl'imLAMHGH OVliilZKiUT. Fraukrljk. In het door China aan Frankrijk gerichte memorandum wordt laatst genoemde mogendheid beschuldigd aan Anam een verdrag te hebben opgedrongen, dat na- deelig is voor China en zij Anam over- weldigde met het doel om Bac-Ninh, als de sleutel van China, iu hare macht te krijgen. Ob'ma wen acht don vrede, maai- wil niet toe stemmen in een onbillijk verdrag. Oo rranscbe rogeering is het antwoord niet schuldig ge bleven. Zij heeft nooit aau zoo iets gedacht dat zij Auatn of Tonkin wilde anuexeeron. Het tractaat van Huè, door Chiua onbillijk genoemd, had slechts ten doel het verdrag van 1874 nauwkeuriger te omschrijven ter bevestiging vau het protectoraat over Tonkin. Acht zij het noodig Son-Tay en Bac-Ninh te bezetten, dan belet toch niets eeue schik king met China op de grondslagen, die in geuoemd verdrag zijn aangegeven en door Frankrijk steods zijn gevolgd. Geuoemde bijzonderheden werden door mi nister Ferry aau de commissie medegedeeld, waarbij hij haar nog mededeelde dat hg aan do Chineeacho regeeriug den voorslag had gedaan om, onder voorbehoud eener nadere schikking, Sontay ea Bac-Ninh aan admiraal Courbet over te geven. De Chineeacho afge- zaut, Markies Tseng, heeft echter deze zoo- ceuaamde schikkiug verworpen de minister meende echter dat de afgezant dit zoudor voorkennis zijner regeoring gedaan had. Van zijn kant verklaarde do minister van oorlog aan de commissie dat eene verster king van 6000 man gereed staat de reis naar Tonkin te doen eo de minister van marine voegde erbij dat admiraal Courbet zoo goed als gereed ia tot den aanval op Bac Niuh. Hij heeft aan den admiraal macht gegeven naar omstandigheden te handelen, omdat men volkomen vertrouwen kan stollen in zijn beleid en geestkracht. De commissie vond deze inlichting vol doende en beurde het door de regoering aan gevraagd crediet van 9 millioen goed. Hedeü begint waarschijnlijk bet debat ov^r deze zaak in de kamer en hoogstwaarschijnlijk zal dan de regeeriug een hevigen aanval van de uiterste linkerzijde hebben te doorstaan. Da - om zijne groote zeggingskracht bekende Clè- menceau zal namens deze partij het woord VOeren. Do heer Cléuienceau heeft Donderdag reeds eene interpellatie tot de regeering gericht aangaande Tonkin. Hij beklaagde zich dat de rogeering niets van zich liet hooren om de on rustbarende berichten der dagbladen weg te nemeu en hij wonschte slechts te weten of in bot Chiueescae memorandum een qanval op B.ic-Nmb als oorlogsverk aring moest geiden. De hoer Ferry antwoordde dat door hot memo-, randum do onderhandelingen met Chinia niet

Vlissingse Courant | 1883 | | pagina 2