Vr. 6. Is het rollend materieel voor dezen dienst doelmatig Vr. 7. Wat zijn de oorzaken van het her haaldelijk dexailleeren en in hoeverre is dit in verband te brengen met hetgeheele materieel? Het antwoord op deze vragen luidt als volgt Wat betreft de le vraagdat de grond van den weg tusschen beide plaatsen ongeschikt is voor liet spoorstaven—systeem Finet, vau de gebruikte afmetingen in verband met liet ge wicht der locomotieven. Bij dit systeem vinden de spoorstaven haren geheelen verticalen steun in den grond, die on middellijk onder de spoorstaaf ligt. Ook vinden de spoorstaven in dien grond geen voldoenden zijdelingschen weerstand,zoo dat als gevolg daarvan de spoorwïjdte ver meerdert, waarvan de voortdurende verzak kingen, voornamelijk bij regenachtige tij den, als bewijs strekken. Waren de afme tingen der spoorstaven in voldoende verhou- diug tot het gewicht der locomotieven, dan ware wellicht het begeven van den grond zei ven wel te overwinnen." Ten aanzien van waag 2 wordt o. m, ge zegd, dat het stelsel Finet vasten grond ver- eischt. Vraag 8 wordt beantwoord met de verkla ring, dat de weg aanvankelijk met weinig zorg werd aangelegd. De bogen werden onzuiver uitgezet en die der wissels niet in juist verband met de hoeken der puntstukken gelegd, terwijl het rechte spoor zeer veel aan onzuivere lijnen mank gaat, terwijl voor afwatering niet was gezorgd. Voorts de volgende vragen, met de aanvoe ring, dat de locomotieven veel doorliet gebruik van slecht water geleden hebben, waarin door het tot stand komen van de duinwaterleiding eeue gunstige verandering kan worden ge bracht; dat zij echter van eene uitmuntende constructie zijn en het rollend materieel overi gens geschikt voor den dienst wordt geacht. ,/Uit het aangevoerde voor de beantwoording der gestelde vragen blijkt alzoo dat de gebre ken, waaraan het derailleeren en de ongeregel de dienst het gevolg is geweest, hoofdzakelijk hun oorsprong vinden in 1°. den slechten toestand van den onderbouw van den weg, die verbeterd kan worden door het uitgraven van grond op ongeveer ballast met goede afwatering, of door het aan schaffen van een systeem spoorstaven, dat op een minder vasten bodem toch voldoende on dersteuning vindt; 2°. het te 'kleine profil van spoorstaven en als gevolg daarvan onvoldoende draagkracht voor het overigens zeer bruikbare rolleud ma terieel, mits van wielen met grootere flenzen voorzien; 8". het gemis van zuiver zoet water, waarin thans spoedig verbetering kan worden verwacht door den aaideg eeuer in wording zijcle duin waterleiding. Het tweede gebrek is van meer ernstigen én ingrijpenden aard en kan alleen volkomen hersteld worden door den aanleg van een ge heel nieuwen bovenbouw van den weg." Door den voorzitter wordt de lezing van dit rapport., dat ter griffie zal worden gelegd, ten zeerste aanbevolen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de raededeeling van den voorzitter, dat de heer Is. Montague Az. zijne benoeming als lid der plaatselijke schoolcommissie aanneemt; idem dat door ged. staten wordt goedge keurd de genomen beschikkingen voor ver schillende posten uit den post van onvoorziene uitgaven; wijders dat is ontvangen een exemplaar der in een bundel gedrukte verslagen om trent 's rijks oude archieven over 1881, eu de heer H. E. de Brnijn, wegens overplaatsing naar Leeuwarden zijn ontslag neemt als lid der plaatselijke schoolcommissie. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan mej. S. E. dé Graaf, op haar daartoe gedaan verzoek, om reden van slechte gezondheid eer vol ontslag verleend als onderwijzeres op school D, ingaande met 1 April. Mede wordt gunstig beschikt op liet adres van den heer D. van Oijen, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer op school A, ingaande met 1 Juni a. s. "Wordt overgelegd en met hlgemeene stem men met uitzondering van die der leden der commissie, goedgekeurd de rekening van de Zeemans- en Visschersbeurs. Ingevolge het in de vorige zitting genomen besluit wordt overgegaan tot het benoemen van een plaatsvervangend wethouder, en daar toe met 8 stemmen benoemd, de heer J. Ver- kuyl Quakkelaar. Bij deze stemming verkregen de heer Mortier 3 en de heer van der Beke Calleufels 1 stem, terwijl eene stem in blanco werd uitgebracht. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van ged. staten, houdende bezwaar tegen het goedkeuren van de wijziging, dato l'O Fe bruari j.l. der gemeente begrooting, wordt be: sloten aan die bezwaren te gemoet te komen. Zonder hoofdelijke steinming'wordt gunstig beschikt op een adres van de maatschappij Schelde, houdende verzoek tot vergunning voor den aanleg eener electrische geleiding tusschen haar kantoor op de werf on haar kan-- toor aan de buitenhaven, dat tot wederopzeg ging toe, wordt, toegestaan. Geschiedt voorlezing eener missive van ged. staten,houdende mededeeling, dat bij genoemd college, ook na de wijziging van art. 2 der ver ordening, regelende het vergunningsrecht-i zake de drankwet, bezwaren blijven bestaan t«gen het voorschrijven van vaste regelen om trent de schatting en alzoo daaraan de ver- eischto goedkeuring niet kan worden verleend. Op voorste] van den voorzitter wordt beslo-, teu het vroeger genomen besluit dienaangaan- gaande te handhaven. Wordt uitgeloothet eer.ig overgebleven stuk. der leening van f 66,000 a. 4Vj pCt., zijnde no. 6 L. En van de in 1880 aangegane leening ad f 8S,000 het le stuk, waartoe bij trekking wordt aangewezen no. 11. Alvorens goedkeuring te verleenen aan het raadsbesluit van 22 Juli 1881, regelende den omvang van het lager onderwijs in deze ge meente, verlangen ged. staten aanvulling vau, dat besluit, door daarbij te vermelden de vier de te stichten openbare lagere school F. Alzoo wordt besloten en alsmi bepaald, dat van gemeentewege lager onderwijs zal worden gegeven in te» scholen A, B, C, D, E en F voor jongens en meisjes; school D uitsluitend voor meisjes en school E voor jongeu9. Wordt besloten tot overname in onderhoud van een weg naar het badhuis. De openbare zitting gaat over in eene zit ting met gesloten deuren. Deze heropend zijnde worden de volgende nmvicrimnfmn in het. kohier van den hoofdelijk ken Omslag aangebracht. t Overgebracht van de 5e naar de 7e klasse E. Pot; van de 7e naar de 9e P. H. Yan Meer beek; van de 10e naar de 14e P. L. Horne- mann; van de 12e naar de 13e C. J. Rekkers; van de 18e naar de 14e E. Asperslagh, S. D. Blonde, J. C. feeijé, G. C. Debra, L. T. Ghijs, A. Timmerman, J. Van Damme en E. A. Yan Loo en van de 15e naar de 17e klasse K. de Jager. Het. kohier van den hoofdei, omslag wordt alsnu voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 22470. De zitting wordt hierop gesloten. ümnmi), Vlissingen, 7 April. Yan 31 Maart tot 7 April zijn alhier uit Queenboro met de mail booten aangekomen 534 en daarheen vertrokken 619 personen. Naar wij vernemen is door de eigenaren van het badhuis alhier en de daarbij bebooxende terreinen met de gemeente overeengekomen tot overdracht er van aan de gemeente, behou dens goedkeuring van den raad en van gede puteerde staten. Tot ons leedwezen moeten wij melden, dat het sedert een tweetal jaren hier ter stede ge vestigd filiale van het expeditie-en makelaars kantoor van den heer Fr. Naumann te Ham burg, is opgeheven. De vertegenwoordiger daarvan, de heer E. Rössler, is bij de stoom vaartmaatschappij //Zeeland" in betrekking overgegaan en is dus alle hoop op eene van die firma te wachten stoomvaart-lijn Ylissin- geu-Londen en Vlissingen-Hull, vervlogen. Nadat voor eenigen tijd door vele ingezete nen alhier een uitvoerig adres aan den minister vau w aterstaat was verzonden om verbetering iu zake de posterij, is dezer dagen ook vanwege bet gemeentebestuur een verzoekschrift, tot den minister gericht, om enkele dringend nóo- dige verbeteringen, waardoor zoowel de bur gerij als de handel zeer zullen worden gebaat. In de Woensdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwseh Ge nootschap der wetenschappen zijn benoemd tot leden de heeren A. J. Brevet, hoofdinge nieur van den waterstaat in Zeeland; M. B. G. Hoger waard, hoofdingenieur hij de prov. wa terstaat in Zeeland en dr. B. II. Steringa Kuy- per, 1 eeraar aan het gymnasium, allen te Mid delburg; J. M. Jansen, geneeskundige te Dom burg; Th. T. Martin, id. te Hulst; Th. van Uije Pieterse, lid van prov. staten, notaris te Vlissingen; J. De Yisser,geneeskundige te Sta- venisse; C. F. Zeeman, herv. predikant te Zon- uemaire; dr. S. Cramer, doopsgez. idem, te Enschedé; dr. G. J. Dozy, leer aar aan de h. b. school te Leiden; A. G. C. Van Duyl, hoofd redacteur van het Handelsblad, te Amster dam; W. P. Ruyseli, geneeskundig adj.—in specteur te Maastricht; M. M. Schepman, con- eliyoloog te Rhoon en Pendrecht, en dr. H. D. Tjeenk Willink, uitgever te Haarlem. 'Tot lid van het bestuur is gekozen dr. F. P. J. Sibmaclier Zijuen, ter vervanging van nar. A. J. Yan Eekelen, die niet herkiesbaar was. Ter aanvulling van het bericht betreffende de postduiven, die met ''e Valk medegenomen zijn, wordt nader medegedeeld, dat van den heer A. Yan Osselen te Delft gelijktijdig met die van den heer Yan den Berg zijn bericht heeft aangebracht. In den loop van Woens dag kwamen nog 2 duiven van de heeren C. E. Arents en J. W. F. Van der Spek met dépêches aan, tersijl het bericht van een duif van den heer J. J. Fréuay, die eerder was aan gekomen, verloren was geraakt. Uit Rotterdam wordt met zekeren trots ge meld, dat het stoomschip W. A. Schol'en Don derdag jl.te 2 u. 30 min. langs den Nieuwen Waterweg aldaar met //ongebroken lading" is aangekomen. Het electrisch licht volgens liet systeem Edi son is voor het eerst te Rotterdam toegepast in de zetterij der Nieuwe Roiterdamsche Cou rant. De zaal, waar vroeger een 100-tal gas pitten brandden, wordt thans door 75 Edison- lampen verlicht.. Het electrische materieel is geleverd dooi de Nederl. Electriciteit-maatscliappij, geves tigd te Amsterdam. uianeu kou zal ilezerrae ma,tgsc nappij aiaaar een aanvang maken met de werkzaamheden in de Baan, tot verlichting der passage. De minister van oorlog heeft bepaald, dat weduwnaars beneden den rang van officier, met kind of kinderen, aanspraak hebben op dezelfde voorrechten als de gehuwden, zoolang nog het kind of een der kinderen, bij hem in wonende, minderjarig en onverzorgd is. De le luit. Visser, voor 5 jaren gedetacheerd van het O. I. leger bij het 2e bat. 2e reg. inf., zal van 1 Mei tot 1 October e. k. gedetacheerd worden bij de normaal-schielschool te 's Gra- venhage. Behalve deze officier, zullen ook de le luits. La Feber en Picard van het O. I. leger, boven de formatie insgelijks bij de schietschool gedetacheerd worden. Bij de Nederlandsehe vereeniging en de Hollandsche kerk te Londen bestaat het plan aan ouzen koning en onze koningin een album aan te bieden, bevattende pliotografiën van de voornaamste gezichten op Londen, teekenin- gen van de beroemde schilders Alma Padema eu Koekkoek Jr., etsen naar de portretten van den koning en de koningin, door den heer Leo pold Lowenstam. Er zijn te Kampen 69 jongelingen van de 100, die zich aangemeld hadden, in dienst ge steld. Wij vernemen dat door de gevierde Belgi sche schrijfster mevr. CourtmansBergmans, geheel belangloos de copie is afgestaan van het werk getiteldHet Rad der Fortuin, een geschiedenis onzer dagen, om het uit te geven ten voordeele der nagelaten weduwen en wee zen van de verongelukte visschers in de laatste stormen. Zooals onze lezers misschien weten is ge noemd werk een barer beste letterkundige vruchten. Wij durven daarom gernstelijk aan sporen tot inteckeuing. De Amstei'damsclie bladen jammeren om 't hardst over de onhebbelijke wijze, waarop, nu zich de eerste vreemdelingen voor de ten toonstelling in de straten der hoofdstad be ginnen te vertoonen, het zinneloos naloopen, naschreeuwen mi molesteeren weer begint, waaraan van ouds in Amsterdam, ;die groote stad", ieder die ook maar eenigszins buiten modelsch" gekir ad ia, heeft blootgestaan. Niet alleen Ckincczon, maar zelf: de Belgische militairen kunnen niet uitgaan zonder dadelijk op de hielen gevolgd te worden door een ben de, die al zeer weinig van een eerewacht heeft en waarvan maar al te dikwijls volwassenen en, naar hit uiterlijk, fatsoenlijke personen deel uitmaken. Loterijhandelaren en belanghebbenden, die door het kon. besluit van 31 Maart jl. tot wij ziging van de inrichting der staatsloterij zijn getroffen, hebbea zich volgens de N. li. Ct. vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M. den koning waarin wordt aangedrongen op de aanvulling alsnog van dat besluit met een overgangsbepaling, waardoor de niet-loten eerst met de 320e lote rij, dus over 3 jaren, zouden vervallen. De groothertogin van Saksen heeft een gift. van f 500 ten behoeve van de weduwen en weezen der verongelukte visschers te Modder gat en f 250 tot ondersteuning van die op Urk geschonken. Yoor de internationale visscherij-tentoon- stelling te Londen is door den lieer Antouie Grevenstuk, te Amsterdam, een tableau getce- kend, waarop voorkomen de voornaamste Hol landsche visschen die op onze vischmarkten verhandeld worden. De visschen zijn op 1/3 van hunne ware grootte, terwijl zij voor zoover mogelijk naar de natuur geteekend en gekleurd zijn. Ter versiering zijn op verschillende plaat sen de afbeeldingen aangebracht van enkele groote Hollandsche vischmarkten, de wapens en de kleederdrachten van de voornaamste vis- schersplaatsen, enz. Het geheel is bijna 2 vierkante meters groot en met veel zorg bewerkt. Deze inzending, die door de Nederlandsehe commissie voor bovengenoemde tentoonstel ling zeer gewaardeerd wordt, zal zeker, tus schen de ruwere materialen voor de viscli- vangst, veel bijdragen tot opluistering van de Hollandsche afdeeling. Het bof te Arnhem had deze week de treu rige zaak te behandelen van K. J. C., leerling aan het gymnasium te Kampen, beschuldigd van doodslag door onvoorzichtigheid. C. had een revolver van Amerikaansch mo del gekocht. Na eenige moeite vond hij bij den geweermaker Witte te Zwolle patronen, die er op pasten. Een dezer patroneu stak hij in den revolver; de gelegenheid om het wapen, ter beproeving, af te schieten had hij op dit oogenblik niet; de ontlading van een revolver is gevaarlijkC. legde het. wapen daarom ge laden op de bovenste plank van een boeken hanger in zijn kamer en liet het daar vier da gen liggen. Die bovenste plank was de gewone plaats voor den revolver; de meid en verdere huisgenooten wisten dit en C. had vroeger ge zegd, dat hij niet geladen was. Dit nam niet weg, dat de dienstbode, Doortje S., er toch be vreesd voor was. Js Morgens moest de kamer opgeruimd worden. Een kennis der dienstbode was daarbij tegenwoordig. Deze wil den revol ver schoonmaken, afstoffen, er mede spelen of wat dan ookeensklaps gaat het schot af, treft Doortje in de slaap en doodt haar onmiddellijk. De kennis een naaister had, volgens haar zeggen, den revolver laten vallen en zoo doende was het schot afgegaan, Was C. voor dit ongeluk strafschuldig? Neenzeide de rechtbank te Almelo, en ontsloeg C. van alle rechtsvervolging. Het O. M. kwam in hooger beroep en ter terechtzitting van het hof te Arnhem bestreed nu de advocaat-generaal het vonnis en wel hoofdzakelijk op grond, dat. de wet twee geval len van aansprakelijkheid kent. De C. P- straft hem //qui a comrais" en hem //qui a été la cause". C. was iu het laatstgenoemde geval. Het requistoir was f 100 boete, subsidair 7 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. J. van Gelein Yir- tringa, verdedigde het vonnis der rechtbank te Almelo. Pleiter voerde aan, dat het O. M. art. 319 p. P. verkeerd interpreteerde en dat men niet zeggen kan, dat C. de oorzaak van den dood van Doortje S. is, daar tusschen zijn on voorzichtige handelingen en den dood van het s'achtolïer een door bekl. niet te voorziene ge beurtenis inligt, nl. de komst der naaister, die daar niets te maken had. Uitspraak Dinsdag a. s. (Artt/t CL) GEM ESG Er is iü Frit-sin do kii pi tul o so '»i inoot Zn I k oen 1 ziju door do str> i Ei-u bi j i,ii Amsterdam was steeg aan de W.i werd daar den een buis naar biune hoofddeksel wilde bandon aangegrep Ween en de. liep de dadelijk oen onderz ni'-t terugvond. Zoouls onlang zomer te. Amsterda ingericht tot bierhui zegt bet N v d D. 17e eeuw lag op don pakhuis een groot w den konden bewaar werd dat vut duurte was bot ingericht L. Waar bet wel eens midden stond enne t aan de zijdeu aange tafel, dan kou iu aanraken. Dn hu- 0. a. iu zijn »W« do zeventiende et.. Do Apaoba-Ii hebben een con-pagi hou uitgezonden was on tot don luatston iu In bet Engelse lijk de zoo bekende ro pincbtig mikpunt vc vervangen worden do van Cambridge is er seley, die uit er var u sterk voor. Aan zij gewicht gehecht wor prins, die bet leger aangevoerd. BlilTMLDIIS Frankrijk. Het minister vau oorlog, bij generaal Galifet radicalen niet gezien dccuvalerio ontnoruei daarover van zijne moeten hooren dat radicalen Do quaes) doordien GA i fut zijn bekk-eden. Fngcliind. Het zittingen hervat, esultuiit. In het L Pearco eon aai; vu in China, welke aan Ei en daarom, oiettegeiis Werking van d't gift, De spreker vroeg ot j inkomsten konden raeu overgiug tot de aff (lelijke» handel. De i de ellendige uitvlucht bevolking vau China d Engeland hut niet d<e. wióstgevunilon handel Toen, enkele dage Northcote, ue luider d Lagerhuis, wudor in h. kwam aau de toejnichi ten geen einde on were hot bevvjjs gevonden, di Wut uien ook zeggen i hun leider schaarden, eenstemmigheid schijn want Lord Kandolpb O ultra -conservatieve gelj open brief Northcote gehoorzaamheid upgi-z doortaStuud genoeg n. Markies vim Salisbury Vatuudheid wd bezit, WiWlen ana hem als leb Lady Dijco blijft vel Vallen, Een heer uit lij mduii dat bij, teen <?i iluats had, haar bodaarJ Liar echtgenoot, die iJ men zijne vrouw van ut heeft aan do regeering even om baar te v bolooning uitloofde vut aanvallers, doch daarop dal er geeue aanl. idiiig De Trausvaa'acbe adv "Wissen, dm te Londei laild heeft bepleit, zal OO Dinsdag weder mui Bn< tuke-uvu. Dank zij de watikziiaij "Lenden en B.rmnghai "Mo ui oil. Te Londen ^i persoon aau op het ^"'iet bij zich had; «du» twee personen g«i

Vlissingse Courant | 1883 | | pagina 2