Gemengd Nieuws. JB u i t e li 1 a n d. laad en Tlw kwamen vele stoffelijke blijken van hoog achting en waardeering. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep tiaar Poortvliet door den heer dr. J. W. E, Gobius du Sart, preil. te Nieuw en St. Joosfand. Volgeus de Standaardei er van pro- testantsch-christelijke zijde een ernstige poging worden aangewend, om de christelijke vrije school tot hooger ontwikkeling te brengen. De hoofdbesturen der Vereeniging van Christ. Nat.-Schoolouderwijs,van Gerefomeerd schoolonderwijs, van de Unie en van de Vereeniging voor Christ, onderwijzers zouden worden aangezocht om deze zaak ter hand te nemen. Men meldt uit Amsterdam aan de A'. R. Ct. Na eene zeer gelukkige reis is Zaterdag de „Thorbecke VII", met rijst beladeu van Java, reederij Van Meursing aldaar, in het gezicht der plaats van besteraming aange varen en gezonkeD. Een paar minuten vóór het gehucht Buitenhuizen, d. i. oDgeveer halfweg IJmuidenAmsterdam,ligt het fraaie schip zóóver onder water, dat de golven over het dek spoelen. Het achterdek steekt ca. 6 voet boven water, en ook de boeg duikt op. Het vaartuig ligt dwars iu het kanaal, en de weggesplinterde verschansing bij den boeg wijst het punt der aanvaring aan. Waar de aanvaring plaats had, maakt het kanaal eeD bocht. Bij de aanvaring stopte de „Caland" onmiddellijk, maar de vaart vau de stoom boot wft3 nog te sterk. Schier op hetzelfde oogenblik der aanvaring zag men het schip zinken. Na vijf minuten stond het dek onder water. Op de „Caland" zelf was de stoot bijna niet merkbaar. De boot, die nog altoos vóór het gezonken schip ligt, heeft dan ook geen schade geleden. Alleen is de stootketting geknapt, en het ornament aan den boeg beschadigd. Het ongeluk had Zaterdag 2 nur 20 min. plaats, De vaart voor schepen van grooton diepgang is voor bet oogenblik gestremd. Maar booten van het kaliber als de„IJstroom" van Londen, de „Christiania" van Chris- tiania, de „Maas" van Rotterdam kunnen langs het gezonken schip passeeren. De „Am- stelstroom" heeft bij het passeeren echter eenige schade beloopen aan het tuig, dat in aanraking kwam met de ra's der „Thorbecke". Eenige groote schepen en booten van eu naar zee liggen voor en achter de plek des onheils. Door de passage tusscheu de ,/Thor becke" en den zoom van het kanaal met baggermolens uit te diepen, denkt men genoeg diepgang te krijgen ook voor deze vaartuigen en aldus stagnatie iu de vaart geheel te voorkomen. De „Caland" heeft maar ll/s voet meer water noodig om naar zee te kunnen komen. Betreffende de wijze van lichten der „Thorbecke" hoorden wij ver schillende middelen aanprijzen. Waarschijn lijk zal eeDe kisting op het schip moeten worden aangebracht, eer men, nadat het gat in de romp gedicht is, met pompen kan aanvangen. De klipperbark „Thorbecke VII" is in 1885 van de werf van den reeder A. H. Meursing te Amsterdam geloopen, meet 929 ton en was vier jaar uit geweest, varende met suiker van Java op Engeland. Dit was de eerste reis naar Amsterdam en terug. Thans zijn duikers bezig het groote lek te stoppen. Zoodra dit gelukt is, hoopt men het schip te kunnen lichten. Het onheil is het mij moeite te spreken. ,/Wat de toekomst zal brengen, weet ik niet, maar zooveel is zeker het leven van Lady Jeanne Denzü is geëindigd, eu ik sluit mijn dagboek om net nimmer, zoolang ik zien kaD, te openen." IH. „En nu, mevrouw, nu gij in uw nieuw huis geïnstalleerd zijt, zult ge misschien wel zoo goed willen zijn de veranderiug in uw ge drag ten mijnen opzichte te verklaren. Ik dacht dat gij mij, toen wij trouwden, be- mindetgij hebt mij dat ten minste gezegd. Later hoor ik u tegen uw vader zeggen dat gij mij haat. Uw liefde kan niet erg groot geweest zijn, dat zij zoo plotseling in haat is veranderd." Deze woorden werden door Paolo Raimo tot zijn vrouw gericht, maar zij bleef onbe- zóó spoedig in zijn werk gegaan, dat de be manning Diets van haar goed heeft kunnen redden. Over de oorzaken der aanvaring is het 't best niet op het te verwachten offi- cieele onderzoek vooruit te loopen. Het schijnt thans wederom geblekoD te zijn, dat de regelemenleering van do vaart op het kanaal leemten bevat, die dringend aanvulling behoeven. Per stoomschip „Stoomvaart" keerden gisterenavond ongeveer zestig schipbreuke lingen van de „Leerdam" te Rotterdam terug. Zij behoorun alleu tot de bemanning van de verongelukte stoomboot en verkeeren in goeden welstand. Uit Nieuweschans wordt van 22 Decem ber gemeld Heden avond zijn alhier van Hamburg aangekomen en onmiddellijk naar Amsterdam vertrokken 70 passagiers van het bij Noord- Hinder gezonken stoomschip „Leerdam" der N. A. S. M. Ben agent dier maatschappij was alhier aanwezig om de schipbreuke lingen, die niets dan het leven hadden ge red, op hun verderen tocht zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Men meldt uit Amsterdam Omtrent de schipbreuk der „Prins Willem I" vernemen wij nog de treurige bijzonder heid, dat van de equipage der sloep, te Treport aangekomen, twee man verdrouken zijn, namelijk de 2e kok Engelchor en de matroos Edelenbos. Dit is eerst later uit een telegram gebleken, terwijl het eerste bericht eenvoudig meldde, dat ook de 2e sloep was aangekomen. Hieruit verklaart zich de droe vige. vergissing toen gemeld werd, dat allen gered waren. De manschappen worden met het stoom schip „Schiedam" der N. A. S. van Bou logne naar Rotterdam vervoerd. De „Prins Willem I" verliet, na een deel barer lading te hebben gelost, Vrijdag ten 7 ure 's avonds Havre. Ongeveer half drie in den nacht had de botsing plaats met een schip, dat nog altoos onbekend is, hoewel men vermoeden heeft op een Engelsch vaar tuig. De redding moet met groote moeite gepaard zijn gegaan, en de eerste sloep ba- reikte 9.30 Zaterdag morgen Boulogne. Eene juffrouw te Katwijk a/d. R:jn Zondag ochtend unar de katholieke kerk gaande, ie, door de daisternis en mist misleid, in den RijD geraakt en levenloos opgehaald. Zondagavond 10 uur had nabij Buik sloot een ongeluk plaats. Op de stoomtram van Edam naar Amsterdam nam een man plaats op het balkou van den voorsten wag gon. Toen de tram in beweging kwam, viel hij er af, met het noodlottig gevolg, dat alle wagens hem over het lichaam reden. De machinist werd gewaarschuwd; er werd teruggestoomd eu het lijk opgenomen om naar Amsterdam te worden vervoerd. De overreden persoon was werkzaam bij den aannemer van het werk bij de Oostsingelhrug. De Avondpost verneemt, dat door de Nederlandsche Rijnspoorwegmij. nieuwe lo comotieven van kolossale afmeting zijn aan geschaft, die dezer dagen werden in gebruik genomen en die van zulk eou kracht zijn, dat men met den aanstaanden zomerdienst bijvoorbeeld het traject Den ElaagEmmerik per sneltreiu in een half uur minder hoopt af te leggen dan tegenwoordig. De afstand AmsterdamUtrecht zal met deze machines binnen het half uur worden afgelegd. Onder de militairen te Amsterdam blijft de griep („influenza") voortwoeden.Eiken dag worden in de kazerne Oranje-Nassau een der tigtal soldateu aangetast. Bij de mariniers zijn gisteren en heden 59 gevallen. Ook eenige officieren van de landmacht en een paar offi- wegelijk zitten alsof zij geen woord gehoord had. „Hoort gij mij ging hij woedend voort. „Antwoord mij dadelijk of, bij den hemel, zal ik u doen spreken. Heel goed, gij wilt dus niet. Nu, neem dan dit." En hij gaf haar een hevigen stomp op den mond. Nog geen antwoord een marmeren beeld kon niet stilzwijgender geweest zijn. „Luister nu naar mij," zeide hij. „Ik heb u niet hier gebracht om de luiaard uit te hangen. Het grootste gedeelte van het huis werk zuil ge zelf doen, en hoe eer ge dat leert, hoe beter. Ik heb voor eóne meid ge zorgd en ik vertrouw, dat, als ge beleefd jegens baar zijt, zij u leeren zal, hoe go met bezems, stoffers eDZ. moet omgaan. Ik zal haar eens laten komen," en naar de bel gaande, trok hij er hevig aan. eieren van gezondhoid zijn door de ziekte over vallen. In het hospitaal is ruimte gemaakt door de lichte zieken van anderen aard te vervoeren, deels naar do kazerne zelf, waar een zieken kamer iu gereedheid is gebracht, deels naar het hospitaal te Utrecht. Het Passantenhuis te Amsterdam is nog niet in gebruik genomen. De eerst aangetasten zijn herstellende; maar nog geen hunner kan worden ontslagen uit het hospitaal. Ook op de oorlogschepen aldaar liggende heeft zich de griep vertoond. Onder de burgerij komen gevallen van griep voor bij volwassenen, niet in die mate echter om de ziekte een epidemisch karakter toe te kennen. Bij het gezelschap van „Het Ned. Tooneel" zijn nu ook de heeren Bouwmeester en De Jong lijdende aan de ziekte. Eerstgenoemde werd er Zondag avond door aangetast op het tooneel, maar speelde zijn rol in „Fóilora" ten einde. De heer Morin riep na het derde bedrijf de toegevendheid van het publiek voor den heer Bouwmeester in. (flbl.) De „influenza" is, naar men verneemt, ook uitgebroken ODder de bevolking dor Kweekschool voor zeevaart te Leiden. Meer dan ]/2 der jongens zijn er door aaDgetast. De ziekte heeft echter tot nog toe een goed aardig verloop. Uit de buurtschap Leuvenum bij Er- meloo wordt gemeld, dat op een eigenhandig schrijven van Prinses Wilhelmina hare ge wezen inin, Everlje van der Zande, met hare twee oudste kinderen, op den 2en Kerstdag op het koninklijk lustslot is ontboden om H. K. H. te komen bezoeken. ZwCt.) Te Amsterdam heeft Zondag avond op den Dam een militair op een meisje een pistoolschot gelost en daarna op zich zeiven. De militair werd doodelijk getroffen, de hoofd wacht binnengebracht, het meisje verwond naar het gasthuis vervoerd. DE FAMILIE VAN DEN CZAAB. Gelijk wij in het vorig artikeltje zagen, het Huis van HolsteinGottorp was oor spronkelijk niet meer dan eene zijlinie van het Deensche Koningshuis,gesticht door Adolf, zoon van Koning Frederik I van Denemarken. De verhouding tussehen de oudere en jongere linie was dan ook aanvankelijk die van eenen meerdere tot zijnen mindere. Koning Chris tiana V van Denemarken beproefde zelfs, hoewel te vergeefs, op het laatst der zeven tiende eeuw hertog Cbristiaan Albert van HolsteinGottorp diens hertogdom te ont nemen. Christi&an, Alberts zoon, Frederik IV, moest het echter wel afstaan aan den gelijkgenaamden koning van Denemarken, een zoon van Chnstiaan V. De Gottorpers verdwenen uit de rij der regeerende Huizen om er kort daarop eene veel schitterender plaats in te verkrijgen. Kort voor het overlijden van Czaar Peter den Grooten in 1725, huwde zijne dochter Anna met hertog Karei Frederik van Hol stein—Gottorp. Den 5 Jan. 1762 stierf de Ozarin Elizabeth, jongste dochter van Peter den Grooten, en in hare plaats werd P.eter III, zoon van bovengenoemden Karei Fre derik en grootvorstin Anna, met het keizer lijk purper bekleed. Elf jaren vroeger was een andere Gottorper, Adolf Frederik, broeder van Frederik IV, koning van Zweden geworden. Dat de grootheid dezer wereld geon in nerlijk geluk mede brengt, ondervonden de Gottorpers overvloedig Koning Adolf Fre derik van Zweden, een verstandig rechtscha pen, maar phlegmatiek man, had al bijzonder weinig genoegen van zijne hooge waardigheid. Hevige partijtwisten woedden onder zijne regeering, die ongeveer twintig jaar duurde. Hij was gehuwd met eene zuster van den ouden Frits, Pruisens beroemdsten koning. In zijnen oudsten zoon en opvolger, Gustaaf Onmiddellijk daarna ging de deur open en trad eene vrouw binnen. „Ha, Liza!" zeide hij. „Ik heb u gebeld om u aan uwe meesteres voor te stellen. Jeanne, lieve, hier is een aangename ver rassing voor u Liza is eene oude vriendin van u." Dit laatste schot was raak. Jeanne stond op met een gelaat vuurrood van ergernis. „Ga uit de kamer!" riep zij de vrouw toe, die haar met eeu zegevierend gelaat aankeek. „Hè, zijt gij nog niet tevreden vroeg Raimo op een toon van geveinsde verbazing. „Ik dacht dat gij het wel prettig zoudt vinden, dat ge uw oude kamenier weer bij u hebt. Ze is aan u gewoon, ofschoon er zeker niet veel tijd zal wezen voor haar- kappeu en al die kleinigheden, welke de groote dames zoo gaarne voor zich laten doen/' III, bruischte het bloed der Hohenzollerns krachtiger dan dat der Gottorpers Gustaaf III vau Zweden was een begaafd en krachtig vorst, een der weinigen die inzag, welke gevaren de in zijn leven uitgebroken groote Fransche revolutie voor alle gekroonde hoofden zou hebben en geneigd was deze te keeren. Had zulk een man op den leliöntroon gezeten, de geschiedenis" der wereld zou een andere geweest zijn Koning Gustaaf werd door den adel gehaat en geraakte ook door hun toedoen bij het volk in minachting na een eervollen, maar ougolukkigen oorlog. In Maart 1792 stierf de vorst aan de gevolgen van een schot, hem op een gemaskerd bal door een oud officier der lijfwacht, den onedelen edelman Ankarström, toegebracht. Gustaaf IV Adolf volgde zijnen vader op, aanvankelijk ouder voogdij van zijnen oom Karei, een laaghartig man, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op zijnen koninklijken broeder. De nieuwe koning meerderjarig geworden en eenen hevigen haat koesterende tegen Napoleon I, trok partij voor Engeland en tegen Frankrijk. Hij wikkelde zich in eenen oorlog tegen deze mogendheid en hare toenmalige bondgenooten Denemarken en Rusland, die zeer ongelukkig afliep, in de eerste plaats voor hem zeiven, daar hij zijne kroon er door verloor. Zijn valsche oom beklom thans den troon (1809) onder den naam van Karei XIII, die na den dood van zijn zoontje, den Franschen maar schalk Bernadotte tot kroonprins benoemde, welke ook in 1818 koning van Zweden werd en wiens kleinzoon aldaar nog regeert. De ongelukkige Gustaaf IV Adolf zwierf onder den naam van prins Wasa als balling in den vreemde rond en stierf in 1837 in zeer behoeftige omstandigheden. Zijn zoon, prins Gustaaf Wasa was Oosteurijksch generaal en overleed in 1877. De dochter van dezen prins, Carolina, is thans koningin vanSaksen. Zij weigerde indertijd de haar aangeboden hand van NapoleoD III, die toen Eugénie huwde Czaar Peter III de eerste Russische keizer uit het huis van HolsteinGottorp, was ook ongelukkig, met en zonder zijn toedoen. Door het overijld invoeren van allerlei hervormin gen wekte hij de ontevredenheid op van het leger en de geestelijkheid en eindelijk ook van den minderen man, geenszins echter van den boerenstand. Tevens werd de czaar geminacht, omdat hij zich dikwijls aan dronkenschap overgaf. Alles zou misschien toch wel terecht gekomen zijn, wanneer hij eene andere vrouw bezeten had. Doch Catbarina van Anhalt- Zerbst, eene buitengemeen kloekmoedige en heersohzuchtige vrouw was hom vpanaiger ge zind dan een zijner onderdanen. De Czarin plaatste zich aan het hoofd eener samen zwering, die den Czaar eerst van den troon stootte en hem kort daarop in Juli 1762 op zijn landgoed wreedaardig vermoordde. Met voorbijgang van den jeugdigen grootvorst Paul, haren eenigen zoon, zette Catharina zich thans de kroon op het hoofd. Tot hare eer zij het gezegd, dat Catbarina II na Peter den Grooten het meest voorRusland's grootheid ge daan heeft Was zij als vorstin meestal groot, als vrouw was en bleef zij verachtelijk. De bekendste harer minnaars is Potemkim, die van gewoon ruiter tot de hoogste waardig heden opklom Catharina overleed in 1796 en werd opgevold door haren zoon Paul I,gehuwd met prinses Maria van Wurtemberg, en vader van een talrijk kroost, waaronder drie zonen, de grootvorsten Alexander, Constantijn en Nicolaas en de grootvorstinnen Catbarina, moeder van onze koningin Sophia, en Anna, van 1840 1849 koningin der Nederlanden. {Word' vervolgd) Engeland. Het schijnt dat de nadere inlichtingen in zake don Portugeeschen majoor Serpa Pinto de Engelsche regeering niet be vredigd hebben, want de premier, Lord Salis bury, heeft enkele dagen geleden eene krach tige nota tot de Portugeesche regeering gericht, waarin hij er op aandringt dat deze de handelingen van haar zaakgelastigde in Zanzibar zal afkeuren. Er is sprake van dat do „Zwijg," zeide zij op den toon van be dwongen woede. „Is mijn vernedering niet reeds groot genoeg, zonder dat gij haar hier brengt om er getuige van te zijn. Monster, wat heb ik gedaan om mij zoo te behandelen P" Dat zeggende, stond zij op en ging lang zaam de trap op naar haar kamer. Eenmaal binnen, deed zij de deur op slot, en bitter weenende, viel zij op haar knieën naast het ledikant. „Laat mij sterven I" kreunde zij. „Het leven is te bitter, te bitter P" Na eene poos werd zij kalmer, stond op en begon haar koffer te onlpakken. Ouderin vond zij tussehen eenige klee deren een kistje van Russisch leder. Wordt vervolgd.) Engelsche regei bij te zetten, ree zijn een driet- afgezonden. Het is dus kleine Portugal Britschen leeuw buigen, als nami het in zijn tw In Portuga bevreesd te hoog zal opdrijf gegeven ophelder bevredigen zullen De Ierscbe zooals men wet straf ondergin opruiende taal Rulers behoort, te Galway ont paarden van het gezonden had, voor eene goede hotel. Italië. Met 170 tegen het ontwerp Frankrijk goedgel deze vrijzinnige kamer waardeer de belemmeringe Italië drukken handel tussehen handelsbelangen zegenrijke gevolg tevens strekken tering weg te echter tegenwoordij den protectionist]"- verwachten dat goede voorbeeld Elk jaar houd partij, welke hebbende Oosten wil gevoegd zier om te laten ziei hun eisch noc Vrijdag had wed te Rome plaats Kapitool gebracht worden van rvarA wrogena leven van den kreten aangehev het Drievoudig begrijpende dat weinig wol,« liet schreeuwen en dan toen de ro zij dus begreep festatie van irr chisten gold. België. Het Brussel heeft tot men. Of dio vacai feld worden, want congres veel uitg< van verdere werk: gekoesterd, daar koopvaardijsohepei varen, aan een onderworpen word der vindt bij Fra Te Charleroi den arbeid gesta meerderen dat voi regeldheden bebbe nier, plaats gehad Men zegt dat het der kieswet dat schudding in het door de clerical kamer zal doorged is in alle afdeelingé der oppositie zitt goedgekeurd, zood verwerping. Wat de liberal deze houding dei bekond, maar on dat zij als protes zal verlaten, als d werp aanneemt de hoofden der lib stap zjjn. Brazilië. De gewezen minister zijne gevangenschap ton soldaten gere« schieten eu dat de ter van oorlog, Dom Pedro gedrag minister van final Braziliaansche rege, laster genoemd. Vo keizerrijk eene onn.' was Dom Pedro de Het gerucht, da gendhedeu voor Do ■willen springen, no<

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 132