Gemengd Nieuws, de Rijke, 23 p. Se pr. L. Braam, 22 p.9e pr. F. Kolp, 22 p. en 10e pr. M. Geel hoed, 22 p. De uitreiking der prijzen, door den kapi tein H. L. Hermans der compagnie, had plaats, onmiddellijk na afloop van den wed strijd en op het schietterrein. De jl. Dinsdag door kader en man schappen van de le comp. behaalde prijzen werden achtereenvolgens behaald doorser geant Q. Brand, sergeant-majoor W. Cor- nelissen, korporaal J. Pelle, sergeant J. Kotte, sergeant-majoor tit. H. de Munck en korpo raal J. Scherer, terwijl voor de schutters acht prijzen beschikbaar waren gesteld, welke even eens werden behaald door S. A. Luitwieler, J. Ovaa, J. Grijs, P. van den Burger, A. La- bruijère, M. Kulk, J. Goedheer en J. van den Bergen. Meu schrijft ons uit Goes da. 29 Augustus 't Voornemen bestaat om aan burg.en wetk. te verzoeken a. s. Zaterdag, ter gelegenheid van den verjaardag onzer Prinses, de klokken te doen luiden. Hiertoe i circuleert een rekest, waarop reeds eenige handteekeningen zijn geplaatst. Reeds eenige jaren is hier deze gewoonte afgeschaft. In hoeverre de wederinvoering wen- schelijk is, kan moeilijk door mij,maar natuur lijk beter .door de outwerper(s) van het rekest worden beoordeeld, 't Klokgelui wil mij, al heb ik niets tegen het luiden, toch wel een weinig doelloos voorkomen. Ik toch, 't spijt mij, maar 't is zoo, kan niet vinden,dat het zoo feestelijk stemt, of beter gezegd, dat het bet gemoed opvroolijkt. 'k Geloof wel, dat het luiden dit ook minder ten doel heeft, als wel om hulde te brengen aan de feestvierende maar zij, die gelukkig nog niet met het revo lutie-idee doortrokken zijn, brengen die hulde toch inwendig, zelfs zonder het luiden, terwijl de besmette schapen zich niet storen aan t gcbom-bam. Over den last, welke eventueele zieken, onder 't gelui der klokken woonachtig, van de w i invoering kunnen hebben, valt niets te zeggen, daar ze zich ter wille van 't algemeen wel eens een half uurtje erger mogen gevoelen. 't Klokgelui is als 't ware een overoud ge bruik, zoo althans komt het mij voor. Waar het zijn oorsprong wel heeft 5k Ben geen geschied vorscher en weet van de geschiedenis weinig, zoodat ik 't niet kan ophelderen. Zou 't echter zijn oorsprong niet kunnen hebben in de riddertijden, toen men elkaar opriep door klokgelui tot adsiatentie en feestviering Uit Middelburg wordt dd. 28 Augustus het volgende gemeld De Koningin van Rumenië, de graaf en gravin van Vlaardingen met de prinsessen Henriette en Josephine, en de prins en prinses Van Wied bezochten heden deze stad, be zichtigden de zaal der Provinciale Staten, het Zeeuwsch museum en de oudheidskamer op het raadhuis, en maakten vervolgens een rij toer rondom de stad. De graaf en gravin van Vlaanderen en hunne dochters keerden per trein van 6 uren naar Brussel terug. Tot hoofd van onderwijs bij de Kon. Mil. Acad, op 1 Sept. 1890 is bestemd de kapt, A. D. Petter, adj. van het 3e reg. inf., die in ver band daarmedeop gemelden datum is ontheven uit de betrekking van adj en overgeplaatst bij den staf der inf. (Z?. Ct.) In de zitting op gisteren der Tweede Kamer zeide de heer Heldt conciliant te willen zijn, mits geen verplichte schoolgeld ten lang zonder ophouden moeten lachen en nu nog heb ik lust van voren af te beginnen. Vergeef mij Bent, het was werkelijk al te komisch „Wat hebt gij dan ontdekt vroeg Bent verbaasd. „Denk eens, toen ik aan het intriger vitae kwam, vond ik een schrijfboek vol verzen in het metrum der ode, maar helaas, doorge haald en geheel onleesbaar. Daarentegen was het woord Lalage wel vijftigmaal geschreven en er naast stond „Leonore voer bij het morgenrood." Het is werkelijk prachtig. Ik kom bij n om n te verzoeken mij te vergeven, meeuende dat ik u met mijne verzen belee- digd had, en moest reeds een kwartier later in u een zoon der muzen begroeten. Bent, Bent, gij zijt een groote Tartuffe Bent sprong ontzet op en greep naar het blad. Goddank, daar stond niets op, dat liem ver raden kon, wel had zijne hand een paar malen Gia Gia neergeschreven, maar verder was hij niet gekomen. Gia was immers geen heffing en wel leerplicht worde opgenomen. Goed en voldoend onderwijs is voor hem hoofdzaak, ook voor bijzondere scholen. De heer Zijlker >.is tegen het ontwerp op grond van het subsidiestelsel. De heer Gildemeester is conciliant maar dringt bij de rechterzijde aan op gemeen overleg. De Minister Mackaj verdedigde het ontwerp als beoogende in het algemeen belang beëindiging en pacifi- catie van den schoolstrijd. Leerplicht past niet in het kader van het ontwerp en het beginsel van schoolgeld heffing kan niet gemist wordeuwellicht kan (,de zaak geregeld worden door de ouders. Wijziging van de inrichting van het openb. ouderwijs in de toekomst is niet geheel uitgesloten. De beer en Borgesius en Van der Kaaij waren niet bevredigd. Heden voortzetting. {Zie laatste berichten.) In tegenstelling met hetgeen in verschil lende bladen gemeld werd, ontvangt het N. v. D. van zijn correspondent te Apel doorn bericht, dat 's Konings toestand vol strekt niet ongunstiger is. Dr. Van Vlaanderen bezoekt Z. M. op de gewone wijze. Dr. Vinkhugzen is ingeruimen tijd niet op Het Loo geweest. Op Priusessedag zal voor het paleis Het Loo een luchtballon opstijgen. De ballon zal een inhoud hebben van 630 kub. meter gas. De heer Léon Antenne jr., ingenieur, van wien deze onderneming uitgaat, zal bij deze gelegenheid den ballon „Prinses Wil- helmina" doopen. De luchtschipper is de bekende L'Hoste. Het Schoolblad heeft de maat genomeu van twee dagen welsprekendheid over de thans in behandeling zijnde wijziging der wet op het lager onderwijs. Den eerslen dag vulden in de „Handelingen der Staten- Generaal" de heer Van Honten .Jé kolommen, i/ De Beaufort 8 Schaapman 4 Van der Eeltz 4 Gleichman 2'/. Den tweeden dag de heer Vermeulen 6 u Rutgera 3 V, Roël öi/t II Smidt 9VS II Lieftiack u Lohman 10 u Totaal TD/skolommeo. Daar iedere kolom 26 c.M. lang is, be rekent het blad, dal wanneer dit zoo eens ruim eene maand voortduurde, de welspre kendheid de hoogte van den Eiffeltoren evenaren zou. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Jl. Dinsdag ziju veroordeeld t C. D., Westkapelle, wegens het verwekken van rumoer des nachts, tot f 2 b. s. i d cn Verder wegens dronkenschapP. d W., YV. J. C. v. W., Middelburg, O d. M. en 1. V., Vjis- singen, ieder tot f 3 b. 2 d.F. v. d 13., Delft, J. J. A. B., Botterdam, M. d. M., C, N Domburg, N. H., R. J. K., G. J. J„ Vlissiogcu, H. C. v. D. zonder bekende woonpluats, ieder tot f I b s. I d.C. v. R,, Middelburg, J. do P. en M. d. W., Vlissingen, ieder tot 2 weken hechtenisC. A. K. en J. J. H., Vlissin gen, leder tot 3 dagen hecht,a. K„ J. P. O., J. C. de M., M. M., VlissiDgen, ieder tot f 5 b. s. 2 d. J. J. L., Vlissingen, tot 1 week h. C. R., Vlissingen cn M. 't G., Axel, ieder tot 3 weken h. j L. d. R. cn P. E„ Vlissingen, ieder tot f 2 b a. 2 d. J. J. H„ Vlissingen, tot 3 d. h.H. v. S, Vlissingen, tot 3 maal 2 weken h. En allen in dc kosten vun bot geding. naam, hij was er dus weder genadig van af gekomen. Hij wendde zich weder om en be proefde zelfs te lachen, maar de schrik zat hem nog zoo in de leden, dat hij beurtelings bleek en rood werd. Verzen zat tegenover hem en lachte nog steeds. „Neemt gij het mij kwalijk dat ik uw ge heim ontdekt heb zeide hij, plotseling ern stiger wordende „Geloof mij, ik verheug mij van harte dat wij ook op dit punt geestver wanten zijn, en niemand, dat beloof ik u, zal mijne ontdekking te weten komen. Ik weet immers het beste dat de heilige bloem der poësie het best in het verborgene tiert. Eerst als zij tot volle wasdom is gekomen, kan zij den wind het hoofd bieden, eerst als zij haar geuren verspreidt, kan zij aan de menschheid hare bloemen aanbieden. Ik weet dit zeer goed, Bent, en gij kunt u gerust aan mij toevertrouwen. Als gij mij uw ver trouwen schenkt, zullen wij van heden af te samen dichten en samen arbeiden Voor hen, wier betrekkingen deel zullen nemen aan de a. s. manoeuvres in Noord-Brabant van 3 tot 12 September a. s., kan het dienstig zijn te welen, dat de brieven, voor de belanghebbenden 'v-siomd, moeten worden gezonden op 3 S> picinbc.r naar Eindhoven, 4, 5 en 6 September naar Oirschot, 7 en S September naar Tilburg en 9, 10 eu 11 September naar Breda. De Zw. Ct. doet het volgende verhaal lu een onzer groote steden vervoegde zich bij een ingenieur eener spoorwegmaat schappij een heer, een gentleman van top tot teen, uit Engeland. Hij had een uitste kend voorwendsel voor zijn bezoek, was zeer onderhoudend, sprak met kennis van zaken over het spoorwezen en luisterde belangstel lend naar de door hem gevraagde inlichtingen. Kortom, zijn bezoek bleek welkom, en hij van zijn kant gaf gaarne gehoor aan eene uitnoodiging om langer te blijven. Na een paar dagen vertrekkende, had hij een bezwaar hem ontbrak geld. Toen hem dit welwillend werd aangeboden, weigerde hij pertinent het aan te nemen dat zou al deu schijn heb ben alsof hij de gewone oplichtersmanier volgde, en bovendien, was hij maar to daar zon bij de noodige fondsen voor zijn verdere reis wel vinden. Maar mijnheer de ingenieur kon hem op andere manier van dienst wezen: als hij hem volmacht gaf om de reis toten desnoods verder, op de locomotief te doeo, dan kon hij meteen de werking, de samenstelling en2. daarvan na gaan die reis zou voor hem, als technicus, veel aardiger wezen, enz. De ingenieur vol deed aan dien wensch en de gast vertrok op de locomotief. Niet lang daarna kreeg de ingenieur bezoek van een politie-inspecteur, die inlichting kwam vragen omtrent den gewezen gast. Ze werden gegeven, maar de Engelschman was weg. Maar hoe was hij dan toch vertrokken Per spoor. Per spoor en we hebben dien heer, wiens signalement ons bijzonder duidelijk was opgegeven, zoo secuur mogelijk in allo treinen nagegaan, maar daar niets gezien! Ja, nu bleek weldra verder uit mededeelingen van den ingenieur dat de reis per locomotief gedaan was, en uit die van den inspecteur dat daar mede de haast oumogelijke ontkoming van een zeer gevaarlijk individu bevorderd was, op eene wijze die slechts in het brein van een slimmerd kon bedacht worden. Met geld was hij niet ge holpen, want dit zou hem slechts op de gewone wijze hebben doen reizen, en hij wist dat hij zou nagespoord worden; daarom moest hij eene plaats vinden op de locomotief, vanwaar hij triomfantelijk het kon aanzien, dat de politie wagen voor wagen nazag, maar slechts teleur stelling vond, wijl zij niet op het idee kwam den vluchteling bij deD machinist te vinden. En zoo geschiedde het dat een spoorweg-inge nieur der politie een slechteu, en een slimmen gauwdief een goeden dienst bewees den eeni- gen zelfs, die hem nog voor zijne ontvluchting helpen kon Te Dedemsvaart is overleden de heer E. B. Meijeringk, in den ouderdom van ruim 94 jaar. Als soldaat in het Duitsche leger maakte bij o. a. in 1814 den tocht mede der bondgenooten tot voor Parijs, eu verwierf den rang van luitenant. Als zoodanig heeft hij gedurende 75 jaren pensioen van het Duitsche rijk getrokken. Terwijl de consumtic-aardappelen in „Gij vergist u," zeide Bent treurig. „Ik ben geen dichter, ik vertoon mij niet anders dan ik ben. Gij allen kent mijn leven en mijne vooruitzichten - hoe zouden op zulk een grond bloemen kunnen ontspruiten? Ja, sedert oenigen tijd woelt een strijd in mij, een deel van mijne ziel wil zich opheffen, wil vrij zijn, wil vliegen, God weet, waarheen maar het andere deel drukt die vlucht met een looden hand weder ter neder. In mij worstelt en bruist het, is bet 3lsof het joDge, bruisende water met het ijs, dat daarop ligt, worstelt en het wil breken.- Maar ge kent dat misschien zelf ook wel of verstaat mij ten minste als, hetgeen ik gezegd heb, geen al te groote onzin ie „Neen Bent," riep Verzen opspringende uit. „Onzin is bet niet, bij den hemel, het is geen onzin. Ik ken dat gevoel, het komt in het leven slechts eenmaal. En wat het beteekent, weet ik ook hot koudigt eene heerschappij aan, een storm, die alles breken zal, wat in uwe ziel als het ware vermolmd htt zuidelijk deel der prov. Groningen ver leden najaar f 2,50 it f 2.75 golden en later tot ruim 3 opliepen schijnt de prija thans voor goede soort f 1.25 niet te zullen overschrijden, en kan men reeds eene daling tot f 1 per hectoliter tegemoetzien. Maandagmiddag had een strooper ta Tilburg het ongeluk met zijn geweer io da struiken verward te raken, waardoor het schot afging en hem in den schouder trof. Hij sleepte zich nog een eindje voort, doch zakte toen ineen. Zijd tijk werd een uur later ge vonden. Uit Harlingen meldt men Eene werk staking vnn schoolkinderen en zelfs van leer lingen der bewaarscholen zal zeker wel tot de zeldzaamheden behooren, en toch, dia doet zich hier voor. Door twee graanhande laars wordt aan de arbeidersklassen sedert eenigen tijd geregeld werk gegeven, bestaande in het uitzoeken van erwten. Hoewel hierdoor veel geld in omloop wordt gebracht, werkt deze huiselijke arbeid zeer nadeeliug voor het schoolonderwijs, daar de ouders, om meer geld te verdienen, hunne schoolgaande kinde ren mede aan den arbeid zetten en daardoor het onderwijs aan de 4e gemeenteschool in de war sturen. Zondag jl. vond men in bet zakje, waar mede de voormiddag godsdienstoefening der roomsch-katholieke kerk te Almeloo, ten be hoeve der diaconie, gecollecteerd was, een briefje van ongeveer dezen inhoud „ik heb de offerbus bestolen hierbij ruim f 5 terug het overige volgt aanstaanden Zondag." Het briefje bevatte echter slechts ééo cent. Wel was de inhoud van deze mededeeling dus godeeltelijk onjuist, maar de offerbus bleek bij onderzoek geheel ledig te zijn; in middels zijn gisteren ochtend reeds f 6.32% in de sacristie der kerk teruggevonden. De politie is met een en ander in kennis gesteld en doet ijverig onderzoek. (Tw. Ct.) Tijdens eene verkooping te Utrecht, was er onder de menigte een armoedig gekleed heer, die een degelijk meubelstuk kocht. De vendumeester -vroeg den kooper, aan wiens adres het gekochte moest bezorgd worden. „Harder", antwoordde de kooper met ge wone stem. De vendumeester veronderstelde, dat de man doof was en herhaalde mot goed ver staanbare stem „Uw naam mijnheer I" Harder!" roept de vreemde uit. De ven dumeester schreeuwt daarop luidkeels „uw naam dan toch! en „Harder" schreeuwt \ve- derkeerig op zijn beurt de man, in den waan zijude, dat de vendumeester doof was. Deze laatste haalt nu eerst goed diep adem en uit alle macht met een donderende stem, dreunt het nu den kooper toe „den naam wil ik weten." „Harder, mijnheer, Harder !"brultdekooper als 't ware met een reuzenlong terug. „Zijt gij dan niet iu staat mij te verstaan Harder, zeg ik u, Harder heet ik en niets anders." „Ha zoo 1" hervat do vendumeester, zich bet zweet raD zijD voorhoofd vegende. Io den omtrok van Brugge is e.'A treurige moord gepleegd. De twee broedeTs C. zijn 's avonds, uit de herberg komende, aangevallen door de twee broeders H., wier familie sinds geruimen tijd met de hunne is. Luister Bent, geef mij in den strijd, die u wacht, de hand. Wees mijn vriend. Twee dragen beter dan een. Uwe arme, kommer volle jeugd laat gij achter u, gij kunt er niets aan veranderen. Wat er van u worden zal, weet God alleen in ieder geval heeft zijn adem uw voorhoofd beroerd. Moge de storm, die iu u ontwaakt, die van het genie zijn, of die, welke door eene groote hartstocht in het leven geroepen wordt volg hem gewillig, geef u zonder trots aan hem over. Mogelijk is bet dat gij gelukkig, waarschijn lijk dat gij ongelukkig wordt vraag er niet naar, maar denk er aan dat de zonne straal en de bliksemstraal beiden van God komen. Gij zult een raensch worden, geheel anders dan de meesten, gij zult eenzaap daar staan, het hnrt vol gedachten, vol liefde -— zwijg dan niet, Bent, begraaf uw talenten niet, anders zoudt gij tovergeefs geleden heb ben. Wijd alles, wat gij bezit, toorn, kracht, liefde aan de menschheid, zij heeft ze noodig. Men zal n een Don Quichotte noemen het komt er niet op aan, rijd met gerelde lans op domheden en laagheden in. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 129