Gemengd Nieuws, con slofjo weggeblazen. Vraag tin uooit mew wat eén laan. al kan, waut liet kiuinen van sommige mannen is grenzeloos Ik zeidc daar dat het feest op Prinsesjosdag wol zal alloopcu Dat koini omdat er twee Commissio'a zijn, dio ieder wat op hun eigen handje willen doen. De Com missie vnu verleden jaar is ondersthoven gesmeten. Nu, wat die Commissie verleden jaar het Haagsche publiek to zien gnf, ik heb er niet mede gedweept, dat weet ieder die mijn 28sto Wandeling gelezen hooft, mnar juist, de manier waarop men die Commissie liet onderstboven smeet, is oorzaak geweest, dat tal van Weldenkende burgers er zich zoo aan geërgerd hebben, dat ze de in- teekenlijstea oia bijdragen slecht of in het geheel aiet bedaebten. Ik bcb zulk een iuteekculij3t niet gehad, doch zoo ik er een gekregeu had, dan zon ik toch niets gegeven hebben, omdat ik iu beginsel tegen ieder jaar feestvieren ben. Heel anders zou dat zijn bijv. te Vlis— singen, Middelburg, Goes, Zierikzeo of andere plaatsen van ongeveer die grootte. Men heeft daar builen de kermis zoo zelden wat, dat men eenmaal in het jnnr «■el een volksfeestdag hebben lang. SI «ar hier ia Dra Haag, eiken avond concert in het Kurlians, vermake lijkheden op Seinpost, als het weer gnustig is, iedere week in Juli en Augustus vuurwerk aan het strand, eens per week gedurende den zomer avond-coucert in het Lange V ooi bout. eens in de Societeits-tent in bet Bosch en tweemaal in den Dierentuin, We hebben hier vuurwerk of illuminatie op de verjaardagen van Z M. den Koning, do Koningin en van de Prinses. Iq den zomer hebben wo nog harddraverijen, hardrijderijen en wedstrijden van allerlei aard, iu deu winter opera eu schouwburg. „Toonkunst," „Gicilin'' en andere vereeni- gingen geven concerten, verscheidene letterkundige ver— eenigingen geven opeubure vergaderingen, Damns geeft oas elke week ecu „llaagsche omtrek," waarlijk, ïve hebben Vau bet goede te seelwé worden zoo lang zamerhand de pret „beu." Om al deze uiIspanningen, die het leven iu Den Haag zoo dunr maken, omdat men toch niets voor niemendal heeft, ai heet het zoo, hen ik in beginsel 'tegen een leest, dat elk jaur terugkeert. Al vertelt men dat iedereen des zomers allerlei vuurwerken, concerten, illuminatie's, cuz., gratis kou bijwonen, het is niet waar, want oen gang naar een feest kost geld, daar men tijd moet verzuimen, welke ten bate van het ge zin besteed had kanoën worden. Neen, ik wil den ar beider, den werkman, den eenvoudigen burger maar niet altijd aan het werk bobben, ik gun hom gaarne zijn rust, maar zijn rust thuis te midden der zijnen en slechts nu en ilun te midden der zijnen op het feest— terreiu. Als ik iu eenvoudige, kleine plaatsen zie hoe weinig uiispauniogen en vermakelijkheden daarziju, dau zie ik daar ook het heilige huiselijk leven nog in al Zijn kracht, iu al zijn vriendelijkheid, in ai ziju geluk. Op stoelen buiten do deur. of op de eigonanrdige Zeeuw- 8cho banken van de stoep, in den zomernvoud, pret- makende Hageuanr. kunt ge in die stille plaatsjes zulke t-asligo en gelukkige uurtjes zien slijten. In de krullende ïo kwolkjes, die uit do pijp dos vaders opstijgen, ziet ge .Jen rook vnu het Abelsoffer der tevredenheid. Er «uiut werkelijk gerust. De kleinen zijn naar bed. maar moeder, die op de stoep zit. hooit terstond het minste geluid, dut er gemankt wordt en de kleiuen liggen daar bewaakt door het trouwe moederoog. Hoe geheel anders is dat iu Deu Hang De kinderen worden op bed gelegd cn do ouders laton de zorg aan dienstboden ol oudere kindoren over.Dikwijls echter mogen de kinderen mede Zag ik niet bij de laatste illuminatie in het Bosch tal van moeders, die des michts Om elf nuv hunne kindertjes nog in wagentjes rondreden? Wat werd er menige vloek en verweiischiug nilgebracht tegen de onnoozele kleinen, die daar in hunne wagentjes den weg verspevdea. De zieltjes konden het toch niet helpen, dat moeder de illuminatie wilde zien Kiudcrljes van twee lot vijf jaar liepen aan de haud des vaders of zatea op moeders arm. Zeg mij eens eerlijk, gij voorstander van telkens tcrugkeerende feesten, ziju die ouders uitgerust als zc thuiskomen? En wat moet er van de kindertjes komen als ze reeds zoo vroeg alles zieu eu bijwonen P Gelooft gij dat ze oplateren leeftijd nog vermaak zullen vinden in vlammende vetglaasjes of sissende vuurpijlen? Eu ais gij hierop antwoordt t „da, dat geloof ik," is u dat dan waarachtige ernst Ten opzichte van ieestvieren en uitspanningen hen ik zóó conservatief, dut ik, als er niet al zooveel boaden waren, wel een bond zon willen oprichten, die zich ten doel stelde voor rijk en arm concerten, muziek-uitvoc- ringen, vuurwerken, illutninatie's tot de uiterste gren zen te bekrimpen. Ik ben er van ovortuigd dut niet alleen het getiot cr mede gebaat zou zijn, maar ook de beurs, bet huiselijk geluk, ja. ook de kunst, en deze zelfs in zeer lioogo mate. Naarmate de feesten en uit spanningen zeldzamer werden, zouden zc aan degelijk heid en grootsebkeid winnen en och. dat heilige woonvertrek zou weer een soort van heiligdom worden, waar het nu meer en meer ontaardt iu een plek waar men eet en slaapt eu de uitgaans-kleereu bergt. „De feesten brengen leven en vertier onder de men- soken. Winkeliers, herbergiers, werkbazen en werkvolk varen er wel bij I Als Den Haag niet zóóveel deed om uitspanningen en feesten te geven, dan zon Den Haag al zijne aantrekkelijkheid voor landgenoot cn vreemde ling verliezen cn waarvan zoudcu de honderdvijftig duizend inwoners dan leven?" Die opmerking is zoo kwaad niet, want ik bon er van altijd het eene of andere voorwendsel bij de hand, nu daarentegen 'wilt ge voor niets zin gen, Mijn hemel, wat een grilligheid //Laat mij met rust, Zia," antwoordde het jonge meisje bedaard, //Ik ben nu in de rechte stemming en zal mij niet vermoeien," Zij ging naar een deel van de kamer, dat geheel in het donker lag, en stak de bougies aan van twee kroonlichten met vijf armeD. Een verblindend licht stroomde het vertrek binnen, maar het vertrek was zoo groot dat niets dan een schoorie, antieke -vleugel en een gedeelte van den munr helder verlicht waren, Aan den wand hingen zilveren en gouden bloemenkronen rnet lange atlaslinten, waarop eenige huldebetuigingen aan de diva Gallieri gericht te lezen waren. Het overige van het vertrek was half donker, waarin nu cn dan een vergulde lijst of de lijst van een portret stralen wierpen. Toen stroomde een vloed van accoorden door de ruimte en op eens verhief zich een wonderbaar zoete stem, overtuigd dat de armoede nog grooter zou wezen dan ze im reeds is, mnnr ik kan heb niet helpen, dat er hon derd vjjfljVduizend inwoners zij». Mijnentwege waren er vijftig lui/.eud en ik zou niet zuchten als Den Ilnog wat niuulu- het centrum werd der groole volksverhui zing. Ik acht het een bedenkelijk feit dut het Ver- Schaffen vnu fcubten brood moet geven aan zooveel dui zenden. Zulk een plaats zul nog ecuuiaal deu dng zien aanbreken dat er vau elko keik'eeu Krasuapolski ge maakt wordt Eu wat zal dau hot lot vau het lundcviic. Captin zijn Is Weelde de moeder vaa „'Leeuwenhart en aadlaavs oog" of van „Vaders, die uit kuchen ganu?" LUCTOR Kerk- en Schoolnieuws. Door burg en weth. van Vlissingen zjjn opgemaakt de volgende voordrachten voor onderwijzeressen: met hoofdacte en aanteekening E n- g e J s c h mej. 0. H. Tiggelaar te Middel burg en mej. C. A. Fisscher te Leiden met hoofdacte: mej. W. L. Crull te Tholen, 'mej. A. Kraf te Middelburg en tnej, J. C- Biemond te Haarlem met acte onderwijzeres: mej Chr. Bos te Mitsland op Terschelling, mej. S. J. van den Berge te Sluis en mej. M. K, B®ar- drez te Middelburg; met acte onder wijze res: mej. 0 J. van Dishoeck te Domburg, mej M. Smit Sibinga te Middelburg en mej D. M. C Joppe te Wilhelminadorp. (M. Ct) In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag is op Smitshoek, onder Bareödrecht, eon moord gepleegd. Zekere L. heeft den vader van het meisje, met wie hij verkee ring gehad had, zoodanig in den buik ge stoken, na ook het meisje verwond te hebben, dat de man Maandag ochtend vroeg reeds overleden is. De menschen waren reeds te bed gegaan, toen er geklopt werd. De dochter deed open en ontving spoedig een messteek. De vader kwam tot hulp toeschieten, en aan hem kooide de dolzinnige zijne woede, door hem ais het ware den buik open te rijten. De misdadiger was onder den invloed van sterken drank. Slechte behandeling van liet meisje door den dader L. heelt aanleiding gegeven, naar gezegd wordt, dat de vader hem meermalen zijne slechtheid verweten heeft, en dat L. nu zich aldus heeft willen wrekenx na zich eerst met opzet bedronken te hebben. De verslagene laat eene weduwe met zeven kinderen na. Het meisje is tot dusver buiten levensgevaar. Zondag had to Scheveningen de op stijging plaats van eene der zusters Lau rence met haren ballon-parachute Alexandra De IV. R- Ct. meldt die opstijging als voGtDuizenden menschen waren om on op het terrein achter /Ilotel-Continental", om de jeugdige Amerikaansche haar gevaar lijken tocht to zien ondernemen. De vulling van den bsllou, met gas, geschiedde op de vewone wijze. De lucbtreizigster was gekleed als oen matroos der marine. Bijzondere aaD- ducht wijdde zij aau het valscherm en de be vestiging daarvan, lerwijl zij de zorgen voor den ballon aan een paar jonge mannen over liet. Ouder de tonen van het Nederlandsehe Volkslied steeg het moedige meisje te 4 uur 20 minuten pijlsnel het luchtruim iu, met spanning nageoogd door de talrijke toeschou wers. De ballon steeg zeer hoog, aanmerke lijk hooger dan die, waarmede de Engelsche luchtreiziger Wiliams onlangs een tocht deed Met een krachligen ruk zag men, ongeveer boven de cellulaire gevangenis in de duinen, bet valscherm van den ballon scheideu en die de woordeD zong //O primavera, gioventu di' vita Zia had reeds bij de eerste tonen hare kaarten weggeworpen en was haastig opge staan. Het was, alsof een nieuw leven in haar ontwaakte, zij knikte gedurig met het hoofd of bewoog bare armen en zag toen Bent triomfeerend en met bliksemende oogen aan, Eindelijk kon zij het niet langer meer uithouden, en, bijna voor de laatste toon verstomd was, wierp zij zich op het jonge meisje eu overstelpte haar met hartstochte lijk e liefkozingen. „Angolo mid, U far ai male cJie bene- detta ragazza, t'amo troppo en gij, signor, wat zegt gij er van Zoo iets hoort men in uw berenland nietMaar zie eens Giacinti de poverette is geheel beteuterd ha, tu sei un' incantatrice. Giacinti liet den stroom van woorden en teedero liefkozingen rustig voorbijgaantoen Bent uaderbij kwam, sloeg zij voor de eerste maal het oog van de toetsen op en glim- de slanke figuur van de A merikaansche blik semsnel dalen. Langzaam ontplooide zich de parachute en, hoewel door den wind vrij sterk heen en weer geslingerd, bereikte de lucbtreizigster weder ongedeerd do aarde, juist vóór deu muur d«r gevangenis. In vier mi nuien waren stijging en daling volbracht. De ballon, van haren last bevrijd, kroot,j| als een z»k ineen en kwam eveneens nabij de gevangenis lieer. Zondag middag waren lo Haastrecht twee zusters aan het stoeien om eeue peer ie bekomen. De oudste wondde zich zoo danig met hot mos, dat de jongste in banden had, dat er eene vreeselijke bloeding ont stond. Geneeskundige hulp werd dadelijk- ingeroepen en de wond gehecht. Onderwijl liep de jongste, een meisje van ruiui 16 jaar, den dijk op, en sprong uit vrees of uit wanhoop in den IJse), waaruil zij ruim een uur later levenloos werd opgehaald. Tijdens de godsdienstoefening sloeg jl. Zondag bij een vrij hevig onweder de bliksem iu den toreD der Flerv. kerk te Amerougenook het orgel en de predik stoel werden getroffen. Het begin van brand dat hierdoor ontstond, werd spoedig geblust-lil. Uit Oud-Beierland wordt van 26 Au gustus gemeld Gisteren nacht beeft alhier eene poging tot moord plaats gehad. Aan J. van H. werden verschillende steken en sneden met een mes toegebracht. Op het geroep van moord drong de politie de woning binnen, en vond IJ. te bed, badende in zijn bloed. Terstond werd geneeskundige hulp inge roepen. Als vermoedelijke dader wordt aangewezen zekere A. P., die echter zijne schuld ontkent. Een jongmensch uit het midden van Friesland, die zich aan het onderwijs wijd' en binnen betrekkelijk korten lijd nete voor onderwijzer, voor gymnastiek, voor teekenen en de hoofdacte verwierf, gevoelde groeten lust, om zich ook in het Eransch te bekwamen. Daar hij zeer zuiver en correct viool speelt is hij met zijn vioolkist naar Brussel ge trokken, waar hij 's daags ziju taalstudiën doet en 's avonds, voor zijn onderhoud, in het orkest van bet Edentheater de viooj be speelt. Mot zekerheid kan thans worden ge meld, dat in den jongstén storm van de visschersvloot vort Urk twee schuiten zijn vergaan zeven personen zijn daarbij verdron ken, waarvan twee gehuwd waren. Eene dier schuiten werd bevaren door drie broeders. Van de 10 gestraude vaarluigeu zijn er twee afgebrachtde overige zijn waarschijnlijk verloren. De opvarenden zijn echter allen gered. Een groot deel der visschersvloot is binnengekomen met groote schade, gebroken zwaarden en sommige zonder roer. Van ééne schuit is nog niets bekend. Vrijdag zijn de door de Amsterdamsche commissie voor de uitzending van werklieden naar de Parijsche tentoonstelling gekozen personen naar Frankrijks hoofdstad vertrokken, onder onmiddellijk geleide van deD voorzitter van Patrimonium", den heer Kater. Van eiken dag is door bet comité een program opgemaakt. De tijd is zoo verdeeld, dat al wat Parijs merkwaardigs biedt, bezich tigd zal kunnen worden, zonder aan de ten toonstelling het leeuwendeel te onthouden. Eiken dag ontvangen de reizigers bet pro- gramma voor dien dag, en ieder is voorzien van een zakboekje en potlood, om aan te teekenen wat zijne aandacht trekt en wat bij nuttig aebt voor het verslag, dat van ieder na afloop der reis wordt verwacht. lachte even toen hij zoo voor haar stond en met gloeiende wangen en verrukte oogon naar woorden hijgde. Zij zag hem in het hart en gevoelde wat hij zeggen wilde;/ik sta op een rots en zie voor mij eene heldere, tot heden nog onbekende wereld, ik zie er op neder met verbaasde oogen, die zich gaarne voor de leute zouden openen, maar de storm raast om mij en ik word door eene duizeling aangegrepen dan zie ik weder niemand dan u en is het mij als moest ik voor a nederknielen, als waart gij zelve de lente Hij had werkelijk iets dergelijks gestameld, maar het was hem ale moest bij weggaan, weggaan om alleen te zijn. Hij zocht naar zijn boed en maakte eene buiging de signora voegde hem een paar onverstaanbare woorden toe, Giacinta zweeg en dus moest hij voort in den regen.' En het regende den ganschen nacht door, zonder ophouden, zooals het slechts in den winter regenen kande regen droop van de Omtrent hunne aankomst te Parijs wordt het volgende gemeld. De reis is zeer goed geweest. Den Parij- zenaars, die meermalen vreemdelingen zagen aankomeu, viel de kalmte op. Niet alleen werd er geen hoerageroepen, maar zelfs werd verklaard, dat men onderweg te veel te praten en te veel te zien bad gehad om te Llooh daar staat tegenover, dat onze land genoten, nauwelijks daar aangekomen, begon nen hun oogen den kost te geven. Het no orderstation waaraan alle wachtkamers ontbreken werd tot in de kleinste hoeken bekeken. Een uiterst zindelijke en ook overigens goed ingerichte woning is voor onze land- gen.ooten gevonden in de rue St. Dominique nr. 223, Hotel de la Renaissance, een naam welke althans voor de eerste gasten, die allen tot bet bouwvak behooren, eenigea klank moet hebben. De heer Gosschallc, oud lid van den Gemeen teraad, de bekende Amsterdamsche architect vergezelt da werklieden. Vrijdagavond gingen reeds onze landge- nooten de tentoonstelling bezoeken. Hun wacht o. a. de beklimming van den Eiffel- toven, een dejeuner bij Heineken, hun aan geboden door den heer Freiwald, en een diner in den kampong, bun aangeboden door den directeur, den heer Martin Wolff, De Nederlandsehe tentoonstellingscommis sie te Parijs, waarvan een zestal leden hen aan bet station opwachtte, heeft hun gratis toegang tot de tentoonstelling bezorgd. „Een ongedacht geluk. Een schoenmaker in het dorp O., (Baar- deradeel) had een lot gekocht in de Haar- lemsche paardenloterij en trok daarop den tweeden prijs, bestaande in een landauer met paard Fluks ging bij op reis, om per soonlijk den prijs in ontvangst te nemen en kwam er behouden mede aan in zijne woon plaats Weldra deden zich voor beide liefheb bers op, en voor f 2i0 on f 220 verwisselden landauer en paard van eigenaar. Volgens Truth is het thans alles koek en ei tusschen Keizer Wilhelm en het Hof van St. James. De Prins van Wales heeft beloofd op de terugreis van Kopenhage naar Berlijn te komen en zijn zoon zal de manoeuvres in Hannover bijwonen. De bepaling, die Keizerin Friedrich dwong in Duitschland te wonen, is opgeheven zij zal mogen verblijven waar zij wil en slechts 3 of 4 maanden in Duitsch land moeten doorbrengen. De keizerin gaf haar zoon al do papieren van zijn vader met inbe grip Viin het dagboek. Men vreest,dat ale de toevloed van vreem delingen Dog meer toeneemt, Parijs voor dePa- rijzenaars weldra geheel onbewoonbaar zal zijn. Des namiddags eu vooral des avonds is het nauwelijks meer mogelijk om zich door de menschenmassa op de Boulevards een weg te hanen. Wie eenigen haast heeft., moet van de daarmede evenwijdig loopende straten ge bruik maken. In de groote koffie- en bier huizen kan men bijna geen plaatsje vinden, terwijl de restaurants zoo vol zijn, dat de gasten op elkander gepakt zitten. De bedie ning lijdt daar natuurlijk onder. Een uitzon dering maken echter alleen de restaurants van den eersten rang, welke alleeu worden bezocht door hen, die op geen geld behoeven te zien. Het tentoonstellingsterrein beeft zoo'n over vloed van bezoekers, dat het verblijf aldaar nauwelijks meer als een uitspanning is te be schouwen, vooral op Zon- en feestdagen, daar er dan voortdurend opstoppingen plaats heb ben. De aandrang bij deu Eiffeltoren is zoo daken, deed de goten overloopen, donkera wolken trokken zoo laag over de stad, dat zij bijna de gevels der huizen aanraakten. Bent zat in het college en keek de droppels Da, welke tegen de ruiten kletterden; het was zoo donker in de gehoorzaal, dat men bijna niet kon zien om te schrijven. Niemand had den rechten lust in bet werk, daarbij was de voordracht van den professor een tonig, vervelend en onbegrgpelijk eindelijk sloeg het vijf uur eu Beut wandelde door de natte atrateu naar huis.Op de trap ontving hem juffrouw Bitterlich met het bericht,dat er reeds sedert oen uur een bezoeker op hem wachtte, uamelijk een heer, mot na me vod Vereen, een zeer nette en beminnelijke jonge man.Hij had twee kaarsen voor zich laten aansteken, een sigaar opgestoken en met haar man, die juist bezig was de gordijnen te verstellen,''zeer vriendschappelijk gepraat. Eenigszins verwon derd klom Bent de trap op von Verzen was de naam van dien jongen dichter,vau het mede lid aan de roode tafel, voor wien hij zoo bang was en betrad haastig zijn kamer. Hij had zich niet vergist, het was George von Verzen, die van de harde sofa opsprong en hem glim lachend de hand drukte. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 127