Gemengd Nieuws. Laatste vereeuigde vergadering der staten-generaal over het voorstel betreffende de wederopdracht der regeering aan Z. 3VI. den koning uitge- noodigd in haar midden te verschijnen. De minister heeft daarop met de commissie eene faDgdurige conferentie gehouden. Een Keuter telegram uit Luxemburg dd. 1 Mei, meldt het volgende Hedenmorgen ontving de hertog van Nassau een schrijven, eigenhandig door den koning groothertog geteekead, waarin hem dank wordt betuigd voor zijn optreden als regent,en tevens kennis wordt gegeven, dat de koning-groot- hertog op 3 dezer het bestuur van het groot hertogdom weder zal aanvaarden. De hertog zal morgenavond van hier ver trekken. Hij heeft zijn leedwezen te kennen gegeven, de Luxemburgers te verlaten, wier sympathie hij had verworven. De kamer zal morgen in den loop van den dag bijeenkomen om mededeeling te ontvan gen van den bertog, betreffende het ophouden van het regentschap over het groothertogdom. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. herv. kerk. Bedankt voor het beroep naar Lutkewierum door den heer C. W. Geert- sema Beckering, pred. te Schoondijke. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is gisteren tot predikant bij de Ned. herv. kerk toegelaten de heer D. E. J. Hupkes, theol. cand. te Utrecht, van De Steeg, gem. Kheden. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland is gistereu als predikant toegelaten de heer W. B. H. van Linschoten, theol. cand. te Leiden, van Middelburg. RECHTSZAKEN. Door het kantongerecht te Middelburg zijn j'. Dinsdag veroordeeld de volgende te dezer sude woonachtige personen A. M., wegens het wateren op straat buiten de bakken, tot f 0.50 b. s. 1 d.P. A. H., wegens idem tot f 1 b. s. 1 d. Terder wegens dronkenschap A. C. H. en P. B., ieder tot f 1 b. s. 1 d.C. K. R., tot f 5 b. s. 3 d.J. N. M., tot 1 week hech tenis P. S., tot f 8 b. s. 2 d. En allen in de kosteD van het geding. Heden ochtend had door het breken van een as van een der wagens eenig opont houd plaats met den stoomtram die te 5.30 van Middelburg kwam. Doordat de locomo tief onmiddellijk ter inroeping van assistentie naar hier werd uitgezonden, was de weg spoedig weder vrij, zoodat te half 10 de gewone afrit van hier weder kon plaat3 hebben. Te Bergen-op-Zoom is eene 88-jarige dame om het leven gekomen door het in brand geraken van hare kleederen. Een kwartier vóór de ontdekking van het ongeval zat zij nog rustig aan de ontbijttafel, met een warme stoof onder de voeten, Termoedelijk hebben bare kleederen daardoor vuur gevat. Men schrijft uit Scheveningen van 30 April Het laatste bedrijf van een droevig drama werd hedön voleindigd. De moeder van de beide jougens, die thans bun straf ondergaan wegens hnn geweldadig bedrijf tegenover tige donkergroene dennen uit elkander en wees op een smal, bijna onzichtbaar pad. Het kostte mij moeite haar te volgen, want de struiken sloegen als onstuimige golven achter baar teedere gestalte samen en troffen ge voelig mijn gezicht, als wilden zij mij be letten deze plaats te betreden. En nu bevond ik mij op eens op eene tamelijk groote plek, die omgeven was van donkere dennen; in het middeu ervan verhief zich een prachtige overoude eik, welke zijne takken als beschermend over een heuvel uit breidde, die kunstloos uit ruwe steenen samen gesteld en begroeid was met wilde klimop en mos. Overal heerschte de diepste stilte, de indrukwekkende eenzaamheid des wouds slechts ruischte een geheimzinnig fluisterend koeltje door de dennen en nu en dan viel een geelachtig blad van den eik, dat jn den beer S. te Schéveningen, heeft zich dit zóó aangetrokken, dat zij heden, na vóór eenige dagen krankzinnig te zijn geworden en uit een raam van 't Ziekenhuis te 's-Gra- venhage te zijn gesprongen, ten grave werd gebracht. Aan het postkantoor te Maastricht wordt een aangeteekende brief met f 150 vermist. De zaak is in onderzoek. Omtrent de negers van de Z. W.- kast van Afrika, die door den heer L. J. Goddefroy van daar zijn medegebracht, om op de Parijsche tentoonstelling ter bezich tiging gesteld te worden, en die zich thans te Rotterdam in het Verkooplokaal bevin den, .schrijft de N. R. Ct. o. a. het vol gende Zij zijn 18 in getal, 7 vrouwen met 1 zuigeling, 2 knapen en 8 mannen. Zij ver tegenwoordigen een aantal stammen uit het binnenland en spreken derhalve verschillende, niet slechts voor den Europeaan, maar ook voor hen onderling veeltijds onverstaanbare dialecten. Een neger, die ook Portugeesch spreekt, dient tot tolk. Een der kleinen wordt beweerd af te stammen van een ras van menscheneters. Hij onderscheidt zich door een uilloopende onderschedel, sterk ontwikkeld gebit, lange armen en grooten bnik. De moeder van de zuigeling draagt deze in de lendenen met behulp van een gordel, waardoor een even fraai als schilderachtig beeld wordt gevormd. Verscheidene dier wilden zijn fraai geta- toueerd. Wij waren in de gelegenheid, deze wijze van versiering van een meisje en van eene vrouw te bezichtigen. Het is verwon derlijk, hoever men het in die onbeschaafde, barbaarsche streken in die kunst heeft ge bracht. De bedoelde vrouw droeg getatou- eerde versierselen op de huid, die het voor komen hadden alsof een fraai Europeesch passementwerk om hals, borst en heuper. was vastgehecht. Opmerkelijk ook was de omstandigheid, dat de korte aanraking met de Europeesche beschaving, aan die meisjes en vrouwen reeds een gevoel van schaamte had gegeven om de wijze, waarop zij geta- toueerd waren, waarmede zij in hare wilder nis tegenover rasgenooten openlijk pronken, thans te laten bezichtigen. Het loont de moeite om ook, al doet men het niet uit een wetenschappelijke oogpunt, kennis met deze vreemde rassen ie maken. Daar is er o. a. een bij, schier zwart, die het bewijs levert dat de gedrochtelijke afgodsbeel den, die men in Europa kent uit afbeeldingen of door een enkel overgebracht exemplaar, niet de vrucht zijn van de fantasie des inlandschen kunstenaars, maar wel degelijk met de waar heid overeenkomen. Als die neger, met zijne zonderlinge haren en gelaatstrekken, gehurkt, onbewegelijk op zijne mat zit, dan is hel eene getrouwe reproductie van zulk een leelijk af godsbeeld. Ter wille van het publiek voeren die wilden vrij eentonige dansen uit, die zij met een even eentonig gezang begeleiden, terwijl het verder accompagnement wordt geleverd door muzi kanten met de meest primitieve instrumenten, een uitgeholde boomstam, met een vel aan het uiteinde, waarop met de hand het geluid onge veer van eene trom wordt voortgebracht en een soort hout- en stroo-instrument van de meest dwaze vinding. Op dit oogenblik vertoonen al de wilden sporen van een nieuw, Europeesch tatouement. Zij zijn namelijk allen ingeënt en de operatie blijkt met goed gevolg bekroond te worden. Woest zien de lieden,zeer enkelen uitgezon- ket donkere mos bleef hangen. Ik ging naar den eenvoudigen heuvel en zette mij op de bank er naast, terwijl ik met mijne handen het klimop terzijde boog om het opschrift van eene ijzeren tafel te lezen. Lag hier de overgrootvader, de won derlijke oude, die meer gevreesd dan bemind was door zijne familie, en eenzaam en ver laten als een gewonde leeuw in zijn hol ge storven was „Erieda," vroeg ik „wie ligt hier begra ven want het vroeger vergulde opschrift was zwart geworden en moeilijk te ontraad selen. Maar er kwam geen antwoordmet den rug van mij afgekeerd, stond zij daar en keek door een opening in den donkeren dennenmuur naar het hertogelijke slot om hoog, dat uit bet groene loof van den slot- berg statig en voornaam op ons nederzag. derd, er niet nit. Hun voorkomen is door kleur, lichaamsbouw, gelaatsvorro en door den uit— eenloopeoden snit van bun haartooisel veeleer vreemd dan terugstootend. Heel veel overlast veroorzaken die kleine en groote kinderen hun geleiders niet. Zijn zij eens ongehoorzaam eD stout, dan worden zij spoedig getemd met be hulp van verandering van voedsel. Rijst, vleesck en visch is hun geliefkoosd voedsel geworden. In hun land, waar zij als lastdragers dienst doen en groote afstanden met zware las ten te dragen hebben, krijgen zij zelden of nooit iets anders te eten, dan het inlandsch ge was Mandioc. Zijn zij nu hier stout of raken zij onder elkander handgemeen, wat wel eens voorkomt, dan verdwijnen rijst, vleesch en visch en dient een zak Mandioc tot menu. Dat schijnt door hen een zoo zware straf te worden geacht,dat rust en orde als door een tooverslag terugkeeren. Gelijk men weet bracht de heer Goddefroy ook eene uitgebreide verzameling ethnografi- sche en zoölogische voorwerpen mede, die ech ter reeds naar de Parijsche tentoonstelling zijn Een persoon, in 't bezit der acte van onderwijzer, in Eriesland woonachtig, heeft thans, n3 70 malen tevergeefs gesolliciteerd te hebben, zich verhuurd als bakkersleerling! De godgeleerde faculteit te Bazel heeft dezer dagen eene jonge dame toegelaten tot het doctoraal examen in de theologie. Een Eransch blad verhaalt van een ver bazende erfenis, die meer dan 200 jaren ge leden door een zekeren Jean Thierry te Venetië zou zijn nagelaten en thans met de interesten er bij, meer dan 600.000.000 frc. bedraagt. Weldra zal dit fortuintje aan de rechtmatige erfgenamen door den Eranschen staat worden uitbetaald. Een hevig onweder met hagelslag ont lastte zich eergisteren te ruim 2 uur over Parijs. In de stad was het zoo donker, dat men in winkels en kantoren licht mocht op steken. Alles wat zich op straat bevond ging schuil, en de zuilgangen der rue Rivoli waren zoo bezet met menschen, dat het ver keer gestremd werd. Alle arbeiders op het tentoonstellingsterrein verlieten hun werk. Tijdens de bui sloeg de bliksem in den Eif- feltorenmen weet nog niet of er schade is aangericht. Verscheidene schilderijen in de kunstgalerij werden door den hagel, die in eenige zalen het glazen dak vernielde, be schadigd. Het onweer duurde drie kwartier lang. Het Berl. Tageblnaar aanleiding van een geval, waarin een dame door besmette lijke ziekte werd aangetast ten gevolge van het bij het zien eener door haar te huren woning daarin, buiten haar weten, heerschen van die ziekte, wijst op de goede bepaling, die hier te laDde bestaat nopens bet op een zichtbare plaats vóór de woning van den kranke aanplakken eenèr waarschuwing, waar op men volgens 't Duitsche blad bijv. leest»Bezmekelike ziekte Roodronk." Te Triëst is ingebroken in een postpak- kettenkantoor. De dieven stalen een aantal pakketten, 21000 fl van de schatkist en 3000 Napoleons, die aan een handelshuis be hoorden en in gezegelde pakken bewaard wer den. Gelukkig merkte zij een kast met 1,000,000 papieren florijnen en verscheidene zakken vol Maria Theresia daalders niet op, die gereed lagen om verzonden te worden. De ton voor 35000 gallons champagne, die op een wagen getrokken door 8 ossen en 12 paarden, onderweg was blijven steken, is thans te Parijs aangekomen. Nu en dan was het vat op het punt van den wagen te rollen en het kon ternauwernood tusschen de boomen door van den Quai d'Orsay. De vensters blonken als goud in den gloed der herfstzon, en de witte muren schitterden bijna verblindendhel kwam mij voor alsof de afstand geen buksenschot bedroeg, en toch hadden wij reeds een half uur geloopen. uAllerschoonste nicht, verhoor mijne bede en zeg mij of hier de raadselachtige jager en overgrootvader ligt Zij wendde zich om en schudde het hoofd. //Ik weet het niet" zeide zij kortaf; hare oogen rustten op den heuvel en plotseling voegde zij er met eene weeke, geheel ver anderde stem bij//Het is immers onver schillig wie hier rust, maar het is toch een heerlijke plek voor den laatsten slaap, niet waar Het is zoo'n zoete droom, als het woud over ons ruischt en de zonnestralen door de takken loeren." z/Een echt jagersgraf, "Friedaik kan het Buitenland. ©oslenrijk, Te Weenen is eene vergade" ring gehouden van leden der Duitsch-liberale partij om te protesteeren tegen de in den laatsten tijd zeer heftig geworden anti-Semi tische beweging, welke door de elericalen krachtig gesteund wordt en, naar de liberalen vreezen, Oostenrijk naar de middeneeuwen dreigt terug te voeren. Te Weenen maakt men zich ongerust over de oorlogzuchtige plannen, welke Rusland, getuige de opeenkooping van troepen aan zijne westelijke grenzen, omtrent Constanti- nopel schijnt te koesteren. In Sofia is men evenmin gerüst en niet zonder reden, want door den Russischen gezant aldaar is aan den Bulgaarsehen minister-president, den heer Stambuloff, in vertvouwen te kennen gegeven dat de invloed, welke Rusland in den laat sten tijd in Servië en Roemenië verkregen heeft, slechts behoeft aangevuld te worden met een dergelijke verandering in Bülgarije om het in staat te stellen de Oostersche quaestie naar zijn zin te regelen. Als de heer Stambuloff, werd hem verzekerd, tot dat doel wilde medewerken, kan hij verze kerd zijn van de hooge gunst der toekom stige meesters van zijn land. De eenige hin derpaal is prins Ferdinand, die tot eiken prijs moet verwijderd worden. Als dit gedaan werd, verklaart zich de Czar bereid het ver- ledeue grootmoedig te vergeten en aan Bul garije de hand der verzoening toe te reiken. De heer Stambuloff was echter verstokt genoeg te antwoorden dat Bulgarije zijne onafhankelijkheid lief heeft, prins Ferdinand als de eenige waarborg voor do vrijheid des lands beschouwt en hij de eerste wilde zijn om zijn bloed voor de zaak van den prins te storten. Men ziet dus dat de vrede van Europa nog aan een zijden draad hangt. Had Stambuloff toegestemd, dan zou op zeker oogenblik de wereld verrast zijn door de tijding dat de Russische troepen, gedekt door de Balkaulanden, op weg waren naar Con- stantinopel en de Russische vloot de Bosphorus was ingezeild. De berichtgever, die ons het bovenstaande mededeelt, beweert dat zijne inlichtingen be trouwbaar zijn, dat bet Russische publiek lacht met bet denkbeeld van een geregelden oorlog en alleen verrassing, of een plotselingen aanval als bet eenige middel om succes te behalen beschouwt. Dat de lucht niet zuiver is, wordt weder volgens den berichtgever bewozeu aoor uei feit dat de aannemers der Roemenische ver- Sterkingen te Bucharest en Galatz onlangs bevel kregen hunne werkzaamheden zooveel mogelijk te bespoedigen. Als Rusland werkelijk zulke heerschzuch- tige bedoelingen koestert, als het hierboven toegeschreven wordt, is bet tijd dat de mo gendheden aan de slinkscbe gangen der Russische regeering de grootste aandacht ver- leenen. Nalatigheid hierin zou tot hunne eigene schade zijn, want de verovering van Turkije, hoe begeerljjk ook, zal do Panslavisten niet bevredigen. In het te Weenen gehouden katholiek congres is o. a. bepaald dat de katholieken zullen aandringen op het invoeren van gods dienstonderwijs op de Reaal- en handelscholen en bij de keUs van onderwijzers, vooral bij die der middelbare scholen, achtgeslagen wordt of hunne godsdienstige gevoelens in overeenstemming zijn met het christelijk geloof en de vaderlandslievende gevoelens der ouders en leerlingen. ©nitschland. Keizer Wilhelm heeft Dinsdag de tentoonstelling van middelen tot voorkoming van ongelukken bij den arbeid te Berlijn geopend met eene redevoering, waarin zijn grootvader zooals gewoonlijk het leeuwenaandeel kreeg. Hij roemde hem als baanbreker op het gebied van wetgeving ten behoeve van den werkman en deed uitkomen dat de werkman van zijne zijde ook behoort mede te werken tot de oplossing der sociale quaestien. Deze beide volzinnen werden door den keizer met verheffing van stem uitge sproken. hem niet ten kwade duiden, dat hij hieri wilde begraven worden in plaats van op rij en in gelid met het overige gespuis op een stijf kerkhof te liggen." En met eene aan haling uit mijne lievelingsdichters begon ik „In Je koele ïaet mos en varens begroeide aarde, Welke myn voet dikwijls bij hot jogen Door het dichte deanowoud betrad zou ik goarne de eeuwigheid in zoeten, stilletf- slaap ingaan." z/Hobt gij het opschrift reeds gelezen met deze woorden brak het meisje mijne dichterlijke ontboezeming of. //O, doe geen moeite, ik ken het vers van buiten." {Wordt vervolgd) Na eene rust vnn i avond het Pruisisch! eengeroepen om oe; koning te hooren. 1 deeling werden de 5 tot groote verbazing gewacht hadden dat belasting, waarvan i melding gemaakt, t< heer Rickert was ve1 wijze van behandelinj dat de leden van het te voren met de slui bekend gemaakt. H; parlement is geen naar welbehagen uit< De zaak wordt 1 Bismarck, geen kan dragen wet zonder aangenomen te krijg niet op het tapijt te' Het gerucht gaat c van financiën nu zal weinig geloof. In Pr zoo licht niet af als i: landen. Iraiiki-ijlt. Bij e gemeenteraad van Si zeggen, onder den rc den 1108 stemmen 0' Eene herstemming is Wat dit feit te op' Boulanger niet tot De stemming drukte nomenheid met de staanden verlosser vi Frankrijk tegenvvoord Een paar dagen g jaarszittingen der gei De eerste zittingen 0 groote kalmte, van geen woord gerept, ment der Beneden1 Andrieux een zetel li ten gunste van de 1 het algemeen stemret; Het is bekend d; besprekingen in de biedt, maar dezen c eens, zooals uit d wederom blijkt. De regeering heef Rochefort, die thans vertoeft, vergunning! fenis van zijn zoon t indien hij er om vra' Lugeliiud. Het de handen van El Si Mahdi de vlucht ge öoociüm bevestigd. Het lagerhuis he< l» "tegen 102 stemmen waarbij de staatkunc wat betreft den banc werd afgekeurd. Ditrj oppositie ook eenigi unionisten en conserj De nederlaag dei- is te gevoeliger omd) van zedelijkko:d betr eene staatkunde, di finantiëele voordeele genoemde giften bes1 Amerika. Binne, jaar geleden zijn da; afhankelijkheid der "j hington, zjjne betrel vaardde. Dit feit zal door c schap met schitterend die ontzaglijk veel evenzeer veel geld iii In den afgeloopen alhier aan en in de stoomschip >Dunrobi R. Duncan, van Company, limited, y passagiers en eene lading te hebben aaa namiddag te half v Zuid-Afrika vertrok. De >Dunvobin Ca passagiers en pl. m boord. De mailboot namiddag uit het i alhier terug en word De mailboot Pri' durende geruimen I haven oplag, schutt' buiten. De directie der mi enkele gonoodigdon n met deze boot eene naar buitengaats. De mailboot Wil is tijdelijk nit de j eerste binnenhaven g Majoor Musa Heils, de bekeerde f neraal William Boe

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 126