Gemengd Nieuws. Tengevolge van den mist arriveerde de mailboot/Prins Hendrik" heden ochtend eerst te 7 u. 35 ra. van Queenboro, waardoor de ge wone aansluiting werd gemist en de met die boot aangebrachte reizigers en brievenmalen per facultatieven trein van 7 u. 56 m. werden vervoerdmoesten de stoombooten van den provincialen dienst op de Wester-Schelde blij ven liggen en dientengevolge de post naar Breskens per roeiboot worden overgebracht en arriveerde de Harwichboot naar Antwerpen eerst heden middag te 4 uren, in plaats van heden ochtend. In de nabijheid van het havenstatiou al hier, had heden morgen eene vrij ernstige bot sing plaats tusschen een van het locaal-station komenden en een op het emplacement van eerstgenoemd station rangeerenden trein,beide uit goederenwaggons bestaande. Het gevolg biervan was, dat nogal belang rijke schade werd veroorzaakt aan den weg en de waggons, waarvan enkele geheel in elkaar gedrongen en ten deele verbrijzeld werden. Ook werden eenige kisleu met vleescb, voor Eögelaud bestemd, beschadigd. Een zich in eene der waggons bevindend postbeambte, de besteller B., werd min of meer geblesseerd,maar overigens hadden geene persoonlijke ongelukken plaats. Door spoedige en krachtige maatregelen was de schade aan den spoorweg weldra hersteld en het beschadigde materieel op eene andere lijn overgebracht. Gisteren namiddag, terwijl men bezig was met het laden van stukgoederen in de mailboot /Prinses Elisabeth", zeeg een van de daarme de belaste werklieden, zekere A. L., een reeds bejaard beambte in lossen dienst der maat schappij //Zeeland", eensklaps neer, zonder eenig teeken van leven meer te geven. Onmiddellijk werd stadwaarts gezonden om geneeskundige hulp, maar,ofschoon dr. van der Be-ke Callenfels zich naar buiten spoedde, kon deze, ter plaatse gekomen, /niet anders dan den dood constateeren. Kort daarna werd het lijk, dat voorloopig in de houten keet der werklieden was neergelegd, met den inmiddels ontboden raderbrancard, stadwaarts gevoerd. Men meldt uit Middelburg, dat de aan de bezoekers van de badplaats Domburg zoo wel bekende buitenplaats //Schoonoord," toebehoo- rende aan wijlen jhr. P. Damas van Citters, na openbare veiling is toegewezen voor 12051 aan een der erfgenamen, zoodat de vrees dat dit sieraad van den straatweg Middelburg Domburg in sloopers handen zou overgegaan, gelukkig is gebleken ongegrond te zijn geweest. Ook voor bet nabij gelegen dorp Oostkapelle is bet voortbestaan een groot voordeel. Met ingang van 1 Januari 1889 is aan dr. IJ. Keyzer, te Middelburg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den genees kundigen raad voor Zeeland. De tweede kamer heeft gisteren het herziene reglement van orde aangenomen. Een wetsontwerp tot vaststelling van alge- meene regelen voor provinciale belastingen, door art. 136 der nieuwe grondwet gevorderd, is in voorbereiding. Haar de N. Zutf. (71. verneemt, is door de anti-revolutionaire kiesvereenigingon in bet district Lochem tot candidaat voor de tweede kamer gesteld jhr. C. M. Brantsen van Wiel- Op betzelfde oogenblik liet Karin, wier krachten uitgeput waren, de boot loszij deed eene wanhopige poging om te zwemmen, eu werkelijk met bare sterke armen doorkliefde zij de woedende golven, maar het waren slechts eenige slagen een golf greep haar aau en wierp baar met verpletterende bracht togen een scherpen kant vun eene klip haar hooid viel krachteloos eu gevoelloos achterover. Maar nu was ook Rustan met geweldige sproDgen van de boot gesprongen en naast do zinkende gekomen hij sloeg zijne tanden in haar kleed en rustig met de golven worstelende zwom hij met zijnen kostbareD last door du schuimen de branding. «Hij kan haar niet redden, hij zal er zelf onder bezwijken 1 a weeklaagde vader Olaus, maar hut sterke dier zwom dipper naar den oover. «Nu voert hem de maalstroom tusschen du riffen dat zal zijn dood zijn.® Door oen woeaten maalstroom werd Ru8tan heen- en wedergeslingerd, on eenige seconden lang zag niemand hem; toen echter kwam zijn kop boven de golvon te voorschijn, verdween echter weder en dook eindeljjk tooh weder uit bergen, lid dar prov. staten van Gelderland en burgemeester van, Ang< rlon. Bij Zijner Majêstcits besluit van 10 dezer is benoemd tot advocaat-generaal bij den boogen raad der Nederlanden mr. J. G. Patijn, gewe zen officier van justitie bij de arrondissements- rechtbauk te 's Gravenhage. Kerk- en Schoolnieuws. Nbd. Hmtv. ionic. Toezegging vau beroep ontvangen naar Sas van Gent door den heer dr. A. Schol te, pred. te Zomeren. Bedankt voor het beroep naar Zoutelande door den heer li). Loen, pred. te Grijpskerke idem naar Niouwvliet door den heer A. ten Have, candidaat. Te Arnemuiden zal eene doleerende kerk worden gebouwd. Op de voordracht voor leeraar in de re ken-, stel- en meetkunde aan de II. B. S. te Delft komt o. a. voor de beer A. van Kaalte, werktuigkundig ingenieur alhier. Akte. examens in Zeeland.' Bij bet gisteren voortgezet examen werden geëxamineerd 8 mann. candidaten, van wie 6 werden afgewezen; Toegelaten ziju de heeren J. J. de Lange van Tholen en J. P. van de Sande van Schoon- dijke. Heden nacht is te Middelburg in een perceel in de Korte Delft een hevige brand uitgebar sten, waarbij niet minder dan vijf menschen- leveus, ui. vrouw en vier kinderen, te be treuren zijn. Naar wij vernemen was de bewoner, Muil man, een weduwnaar en bakker van beroep, doch wiens bakkerij in den Blindenhoek staat, afwezig en aan den arbeid, en stond bet ge bouw reeds in lichte laaie, toen men den brand ontdekte. Ofschoon alle spuiteu ijverig in de weer waren en alle krachten inspanden om bet ge bouw en de menschen te redden, kon dit niet verhoeden, dat het perceel van binnen geheel uitbrandde. Hoe bet mogelijk is, dat bierbij vijf men schen om bet leven kwamen, blijft ons voorals nog een raadsel. De belendende perceelen hebben nog al aanzienlijke schade geleden, o. a. is een groote spiegelruit gesprongen van een sigarenwinkel aan de overzijde der straat. Wat de aanleiding tot deze brand geweest is, moet nog onbekend zijn. Te Leiden is in een herberg een man, na bet drinken van 6 maatjes jenever,in den drank gestikt. Gisteren is in bet privaat van eene woning aan de Van Speijkstraat te 's-Hage bet lijkje gevonden van een kind, dat kort te voren door de dienstbode des buizes ter wereld was gebracht. De moeder is naar het ziekenhuis overgebracht, in afwachting van hetouderzoek, hetwelk de politie heeft iugesteld. Over een moordaanslag te Oene, onder Epe, meldt de Z. Ct. het volgende Zaterdag avond heeft aldaar een vreeselijke moordaanslag plaats gehad door II. v. Essen op de dienstbode van den predikant N. H.v. E. zou binnen kort met genoemde dionstbodo in bet huwelijk treden,doch omdat men vermoed de,dat bij onlangs bij mevrouw de wed.N. eene ruit bad ingegooid, bad zij hem afgezegd. Hier over vertoornd, schreef hij haar dat bij baar Zaterdagavond nog gaarne wensebte te ont moeten om afscheid van baar te nemeu, doch de diepte op, Ziet 1riep thans de baron. «Ziet, thans koent een reusachtige berg van water aanrollen, die veol grooter is dan al de vorige li en op betzelfde oogenblik verdwenen het meisje on de hood in het trillende schuim van oen golf die zich over hen heen stortte. «Verloren U suikte Hallorsteiu. t> Alles is verloren maar uit het schuim eu de bran ding dook ook ditmaal de ruige kop. vau Rustau op, toeu bij nog sleobts eeu steenworp vaD deu oever verwijderd was. Hij droog de in onmacht gevallene, als met ijzeren taudeu, proestend van den zwarea arbeid, door de ontketende elementen, maar zijne kracht schoen uitgeput te ziju. Thans beroerde do orkaan met vernieuwde kracht de golven. Nog eone bruisende golf en hond en meesteres lagen gered op do rotsen aan hot strand. In do schemering van deu nacht vertoonde zich nu voor beiden een aangrijpend tooueel. Met de oogon half geopend en zonder glans en levenloos, lag Karin bewogenloos en ver stijfd op het schrale mos, als een stil, rein beeld van albast; haar lang gouden haar ging toen gewapend met een knipmes, oen scheermes en een broodmes op de pastorie af, wachtte zijn slachtoffer op, gaf haar eerst nog een kus, doch nam mei één een mes en bracht haar verschillende sneden aan den bals en op het hoofd toe. Op haar geschreeuw kwam zeke re II. W. toeloopen, waarop de onverlaat het op een loopen zette. Zondag middag is bij ge arresteerd door de rijksveldwachters J. Mars man en J. Evers,wien het gelukte hem lot vol- ledige bekentenis te brengen, dat bij van plan was geweest eersL de meid, en daarna zich zelf van het leven te berooven. Gisteren is hij ge vankelijk naar Zutfen overgebracht. Het meisje is nuar omstandigheden redelijk wel. Een dezer nachten vervoegde zich een ge-pens, militair uit Utrecht aan de politiebu reau^ te 's-IIage aangifte docude van een brutalen straatroof. Hij gaf daarbij de volgendu bijzonderheden op. Zijne pensioen-akte had hij tegen eenige rente bij geldschieters te gelde gemaakt voor twee bankbiljetten van f 25, die hij in een portefeuille in den binneuzak van zijn jas borg. Hij bad met zilvergeld ongeveer 80 bij zich eu begaf zich naar een bierbuis aan de Kalvermarkt, bleef daar tot het slui tingsuur en vroeg toeü, daar liij hier vreerad was, den weg naar het spoor. Twee personen boden zich aan hem te ver gezellen en kuierden met hemnaar den Scheveningschen weg, waar zij, volgens den gewezen militair, dezen van al zijn geld be roofden. Zij schenen geweten te hebben dat in de portefeuille geld was, want toen de maD, be merkende dat men hem een .strik gespannen bad, aanbood al zijn zilvergeld over te geven, rukten zij den binnenzak van zijne jas los, na men de bankbiljetten uit de portefeuille eu wierpen daarna het leege voorwerp den be roofde naar do voeteu. De man was genoodzaakt, wegens volslagen geldgebrek, den nacht op bet politiebureau door te brengen. De weduwe C. Neven, te Lekkerkerk» mocht in de verloopen week haar 102 den ver jaardag beleven. Zij is, naar omstandigheden, nog vlug. Het uitkomen van de honderduizend met premie van dertigduizend gulden in de staatsloterij op den dag der trekking van de laatste honderd nummers, zooals jl. Zaterdag plaats had, gebeurde ook ruim een jaar te vo ren en wel bij de 324e loterij op 11 Juni 1887, Vóór dien tijd had sedert het bestaan vau de staatsloterij dergelijk zeldzaam geval zich slechts tweemalen voorgedaan, nl.bij de 69e loterij op 8 October 1779, toen evenwel aan den hoogsteu prijs geen premie was verbonden en zoodanig buitenkansje ten deel viel aan de laatste tien nummers, eu wijders bij de 229o loterij op 21 Juni 1856, toen de f 130.000 viel bij den heer A. de Leeuwe, destijds gede legeerde, nu collecteur der staatsloterij te 's-Gravenhage. Verleden jaar kwam bij het trekken der laatste 100 nummers de groote prijs met hel 96e nummer eu 11. Zaterdag met het 43e nummer er uit. Dezer dagen werd in eene gemeente in Noord-Holland ontdekt,dat eenloteliugder mi litie zich 14 jaren geleden als eenige» wettigen zoon van den dienst had doen vrijstellen, ter wijl hij op die vrijstelling geen recht had, om dat hij nog oen hal ven broeder in leven had. Hij zal zich thans nog over deze ontduiking te verantwoorden hebben. Te Paturagos (bij Bergen) heeft eeu mijn werker, bij een kuiselijken twist zijn vrouw hing druipend over een graoietblok. Maar naast haar, tegen baar borst leunende, hijgde Rustao, do moedige zwemmer, uaar adem. Hij had zijne druipende pooton als omarmend om haar hals golegd en staarde haar met zijne moedige oogeu als vragend in het schoone bleeke gelaat. Bene ster bestraalde dit roerend beeld met baar trillend licht. HaHerstein was do eerste, die de drenkelingen naderbij kwam. Slechts éan blik op Karin en de kreet «Dood, doodU ontwrong zich smar telijk aan zjjne lippen. Door smart overwel digd, viel bij in de armen van don toegesneldea Axel. De vreeselijke gebeurtenissen van gisteren en heden hadden eindelijk ook zjjne krachten uitgeput. Terwijl hij zijn bewustzijn verloor, hoorde hij nog hoe moeder Hedda, die mot den ouden man van do rotsen kwam, Bleeds mompelde van het nimmer feilende sterren schrift en de menscholijke onmacht- Hij voelde zich opnemen en wegdragen thans verloor •bij zijn bewustzijn geheel on omgaf hem een donkore nacht. Toen hij weder ontwaakte, lag bjj geheel gekleed iu de hut, op dezelfde legerstede| en twee kinderen mot zijn bijl zeer gevaarlijke wonden toegebracht. Terwijl de slncbtoflWj zich met moeite tot op straat voortsleepten hiog de ontaarde man eu vader zich, zoodra ze verdwenen waron, op. Het blijkt dat de uitvinder van doVolapolj nog niet is overleden. Ofschoon zijn toestand hopeloos is, leeft de heer Schleyer nog. Het onderzoek naar do moorden te Whiin. chapel heeft nog niets opgeleverd. Gepn per. sonen zijn gedurende de laatste dagen moer in hechtenis genomen. De inhecktenisnoiniu. gen, waartoe de politie reeds overging, hob. bon baar trouwens niets wjjzer gemaakt. Et is nog geeu spoor van den misdadiger geven, den. Naar aanleiding vau den schoonheidswed, strijd wordt verhaald vuu drie bakvischjos, dia op hure wandeling een herdersjongen een appe gaveo, met verzoek dien nit te reiken aandj schoonste van haar drieën. De jongen keek dn juffertjes ongeloovig aan ea at den appel op. Buitenland. Italië. Over de bijzonderheden, welke he; bezoek van keizer Wilhelm aan den paus kenmerkten, zijn verschillende lezingen ia omloop. Het Engelsche blad Daily News be< weert dat de paus zeer verstoord is over den korten duur van het onderhoud met den keizer, waardoor hem geen tijd gelaten werd om te zeggen wat hij wensebte, en dat, juist toen de paus over de quaestie van het wereldlijk gezag wilde beginnen te spreken, prins Hein- rich werd aangediend. Daily News zegt dat zij alle reden heeft om te gelooven dat de keizer eeu afspraak met zijn broeder gemaakt had om door zijn binnentreden de behande ling eener lastige quaestie te vermijden. De Osservaiore Ïïqmano, bet officiëele blad van het Vaticaan, laat zich daarentegen vrij gunstig overhel bezoek uit. Het blad bevestigt echter indirect dat het tot geene gevolgen leidde, door te verklaren dat de vestiging van de Italiaanscke regeering te Rome, ook nadat Wilhelm eenige oogenblikken in het Vaticaan vertoefde, hechter noch vaster is geworden en de keizer ook niet kwam om over de wederherstelling van het wereldlijk gezag des pausen te spreken, maar alleen met het doel den wereldvrede te verzekeren. De correspondent der Standard te Rome zegt, dat hij in staat is gesteld de ware bij zonderheden van het tusschen deu keizer van Duitschland en den paus gevoerde gesprek mede te deelen. In het kort zegt hij dat toen de paus, na eenige opmerkingen gemaakt te hebben over de buitenlandscho beta-ofciUngen. van Duitschland, eindelijk ook de quaestie van de wederherstelling der wereldrijke macht op het tapijt bracht en den keizer verzekerde dat het bezit daarvan zijn invloed ten goede versterken zou. De keizer, die reeds te voren bad doen weten dat de Romeinsche quaestie aan zijn bezoek te Rome vreemd was, deed toeu eene poging om het gesprek op een ander onderwerp te vestigen en, toen dit mislukte, zeide hij ten laatste ronduit dat hij over dit onderwerp niet zou spreken, daar hij in Rome als de gast en bondgenoot van den koning van Italië was. Dit voor beiden onaangename gesprek werd later afgebroken door de komst van prins Heinrich. Graaf Herbert Bismarck heeft later een onderhoud gehad, niet met een kardinaal, zooals eerst gemeld werd, maar met den paus zelf, waarin hij dezen beslist moet medege deeld hebben dat Duitschland geeue Romein sche quaestie erkende. Dit gesprek, zegt de correspondent, heeft een ontzaglijken indruk op het Vaticaan gemaakt, omdat men zich daar tot het laatste oogenblik de illusie ge vormd had dat het keizerlijke bezoek goede waarop hij gisteren als een balfverdrookene zijne oogeu geopend had en als het eerste beeld van een op nieuw ontwaakt loven de vijzige gestalte van Karin aauschouwd bad. Was hij werkoljjk iu dozolfde hut. Ja, hij be droog zich niet, Hier zag hij don, met touwen en zeekaarten bedekten waud, daar kompassen on verrokijkers on de van een stukgeslagen boot getimmerde rustbankdezelfde dingen van toen omgaven hom weder heden. Maar de harsspaan brandde niet door het lage kleine venster stroomde bet heldere morgen licht lachend biunen. Het was HaHerstein alsof bij nog half in droom verkeerde en alsof do schrikkelijke werkelijkheid, nog slechts half voor hem opge klaard, voor hem stond. Een gevoel van weemood greep hem aao bet was hem als moest Kario weder voor hom staan, en zijn weder geopend oog, door eon zoete begooche ling aangegrepen, als gisteren een snellen diepen blik moest slaan iu de reine, blauwe als sterren vonkeleudo oogen van het geliefde meisje en wat was het uu 1 Een traan rolde bom langs den baard. Tusschen gisteren en heden lag een graf en zijn gestorven geluk lag daarin, e {Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 113