Gemengd Nieuws. Het telegram was met al de namen der kinderen onderteekeud. Hierop werd gisteren avond reeds het vol gende antwoord ontvangen »Hare Koninklijke Hoogheid betuigt TJ allen boogstderzelver dank. »De kamerheer van dienst, Taets van Amerongen.* Ook de onderofficieren-vereeniging Vriend schap en Genoegen" alhier betoonde, door het zenden van het volgende telegram aan H.H. M.M. den koning en de koniDgiD, hare deel neming in het feest der jeugdige prinses. Dit telegram luidde iDe onderofficieren-vereeniging Vriend schap en Genoegen* te Vlissingen, biedt Uwe Majesteiten liare hartgrondige geluk- wenscben aan, bij de viering van den achtsten verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina. »God schenke Uwe Majesteiten en der kroonprinses een lang leven. (w. g.) Namens de onderofficieren- vereeniging voornoemd, KOTTE, president. Waarop het volgende antwoord werd ont vangen >Onderofficiers-vereeniging Vriendschap en Genoegen* Vlissingen. »HH. M M de koning en de koningin dragen mij op, U boogstderzelver dank over te brengen voor den ontvangen ge- lukwenscb. >De adjudant van dienst, Van Spengleb.* Met de mailboot „Willem,Prins van OraDje" arriveerde alhier gisteren morgen van Queen- boro, de markies Spinola, gezant van Italië bij het Engelsche hof. Hij vertrok met den aan sluitende» exprestrein, te 7 d. 16m. naar Duitschland. Van 25 tot 81 Aug. zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooteu der stoomvaartmaat schappij „Zeeland" aangekomen,met de nacht bonten 643, en met de dagbooten 157 daar heen vertrokken met de nnchtbooten 742, met de dagbooten 840, alzoo samen aangekomen 800 en vertrokken 1082 passagiers. Met 1 October a. s. wordt de heer J. J. Montijn, ingenieur bij de staatsspoorwegen en als zoodanig chef vau het atelier dier maat schappij alhier, overgeplaatst naar het hoofd bureau te Utrecht en alhier vervangen door den heer J. Gischler, thans assistent-ingenieur der staatsspoorwegen te Zwolle. De biljard-professor 't Is-me-Edso (E. de Schepper,) waarvan men zoo menigmaal in de dagbladeu gelezen heeft, zal, blijkens achter staande advertentie, op morgen (Zondag) mid dag, te 8 uren, op het Grand-Hotel alhier, eene buitengewone uitvoeriug geven. Bij gelegenheid van het internationaal con cours, gehouden te Tilburg, is het muziekkorps der stedelijke schutterij te Middelburg, met eere uit het strijdperk getredeD, doordat het den eersten prijs, eene lauwerkrans in vermeil en f75, een geschenk der stad Tilburg, be haalde. Het muziekkorps kampte in den wedstrijd tegen de Harmonie „Appollo" van Kaatsheu vel, welk korps, bestaande uit 36 werkende le den, het vorige jaar te Nijmegen een prijs en nu te Tilburg den tweeden verwierf. Het Mid- delburgsch muziekkorps daarentegen bestaat slechts uit 27 werkende leden, behaalde nooit een prijs en nam nooit aan een concours deel. Geen wonder dan ook, dat, toen Donderdag- avonds het muziekkorps met den trein van 8.51 to Middelburg arriveerde, dit een hartelijken ontvangst ten deel viel, en opgewacht en ge- lukgewenscht werd door den majoor-comman dant P. G. Sprengor met zijne officieren, ter wijl bet harmoniegezelschap,onder directie van den heer H. C. de Waal, de beleefdheid had bij aaukomst van den trein een welkomstgroet te spelen. Hierna begat de stoet zich met fakkel licht, voorafgegaan en gesloten door de ouder officieren der schutterij en omstuwd door eene talrijke menigte naar de Groote Markt. In de Sociëteit „de Vergenoeging" werd den over winnaars, onder eene hartelijke toespraak yan den majoor commandant, de eerewijn aangebo den, waarna ook nog door andere officieren woorden van gelukwenach tot het korps werden gericht. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeeD,terwijl de muziek zich bij afwissel- ling liet hooren. De door de vereeniging, „Uit het volk voor het volk" uitgeschreven kinderfeesten te Mid delburg op Prinsesjesdag, n.I. vliegerwedstrijd en feestconcert, slaagden naar wensch. Hoewel het weder minder gunstig was als men wel wenachte, kon alles toch doorgang hebben. De 136 deelnemers aan den strijd met hun- na helpers vereenigden zich in het Schutters hof om daar hun nummer en hun gemeten touw te ontvaDgen. Te een uur ging deze gansche stoet op weg Daar het terrein „de Nadorst," vooraf gegaau door de tamboers en hoornbla- van bet garnizoen,daartoe welwillend doordeu heer commandant beschikbaar gesteld. Men ging door de Korte eu Lange Delft en Mol straat over liet Molenwater en den Singel naar de kampplaats, die met vlaggen versierd was. Te twee uur begon de wedstrijd die 5 afdeeliu- gen bevatte n. I. lo. die voor den grootsteu 2o, die voor den fraaisten 3o. die voor deu aardigst uitgedachten 4o die voor den stil- staaDden en 5o.die voorden hoogstaanden vlie ger. In de le namen vijf jongens deeliu de 2e twee in de 8e 17 iu de 4e S5 en in de 5e 27 jongens. In iedere afdeeiing was een prijs van 5 gul den eu een premie van f 2,50 bestaande iu spaarbankboekjes,terwijl in de 4e afdeeiing bo vendien nog 5 premiën van éea galden werden uitgereikt. Onder de oplating voerde het muziekkorps der stedelijke schutterij, directeur de beer J. Scholteus, eenige nummers uit. Ten zeven ure werd in het Schuttershof een feestconcert gegeven, gedurende hetwelk de uitreiking der prijzeu plaats had. Het is onzeker of de vereenigde vergadering der staten-generaa] ter behandeling der voog- dijwet zal bijeenkomen nog vóór de sluiting der tegenwoordige zitting. (Hbl.) Bij gelegenheid vau haren jaardag ontving het prinsesje gisteren van Z. M. den koning het eerste gedeelte van een prachtig en zeer groot tafelservies, geheel van massief zilver vervaardigd in de Utrechtsche zilverfabriek van den beer C. J. Begeer, Het is ontworpen in den stijl Louis XV, en, naar men verneemt, wareD H.H. M.M. bij de aflevering, deze week, over de uitvoeriug der order ten zeerste vol- daaD. Wat er nog aan het servies ontbreekt is in bewerking, en zal, met goedvinden van Z. M., later worden afgeleverd, omdat tusschen den tijd der bestelling en den verjaardag geen ge noegzame tijd was om het geheel gereed te maken. H. M. de koningin heeft haar dochtertje nog met een eigenaardig verjaarsgeschenk verrast, nl. met een schilderij in olieverf, voorstellende de indertijd door den koning aan zijn kind ca deau gemaakte ponies, grazende in de weide op het Loo. Het schilderen van deze dieren naar de na tuur was opgedragen aan den kunstschilder O. Eerelman,bekend door zijn afgewerkte figuren, die zich meesterlijk van deze opdracht moet hebben gekweteD. Voor prinses Wilhelmina werd gisteren avond ter eere van haren verjaardag op het lustslot Het Loo een kinderpartijtje gegeven. Wegens den gezondheidstoestand des ko- nings haddeu te Apeldoorn geen openbare feesten plaats, Z. M. werd gisteren wederom bezocht door den geneesheer dr. Yinkhuijzen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Hbrv. kerk. Beroepen te Loonschen- dijb de heer J. A. van BoveD, pred. te Oost- en West-Souburg. De heer J. C. Recsse, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, komt voor op het drie tal te Alkmaar. Men schrijft ons uit Goes dd. 30 Aug.: Het //Leger des Heils" kan men hier met een veertien dagen verwachten. Het Nederlandsch koffiehuis, hoek stationsweg Laurens-Pie- ter v. d. Spiegel straat, deze laatste straat is meer bekend onder den naam van //Help U zei ven" zal door hen worden betrok ken. Heden is dit lokaal voorloopig voor een half jaar daarvoor gebuurd door den heer S., die op het onlangs bij Bergen-op-Zoom gehou den zendingsfeest eenige mededeelingen uit het „Leger des Heils" heeft gedaan. Onder de kerkelijken heerscht zooal niet zoozeer een soort van blijdschap over de komst, dan toch zeker een geest van welwillendheid, welke eeD welgemeende hartelijke ontvangst voorspelt. RE CHT iZ AKEN. Bij vonnis der arr.-rechtbaok te Middelburg is gisteren veroordeeld wegens b e d e I a r ij P. R., 54 j., «erkman te VlissingeD, tot 12 d. h. en 6 m. opzending naar een rijks-werkin- rich ting. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Geert Roo, wegens moord op zijn zoontje, ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De Af, C. verneemt dut in den toestand van vrouw de V., te Middelburg uog geen ver andering is gekomen. Volgens bericht uit Nieuwediep zijn bij den storm op de Noordzee vier visschersvaar- tuigen verongelukt,waarvan bekend werden de schokkers uos. 107 en 148. Al de opvarenden verdronken. Te Amsterdam in hot „Odéon" geven thans zos hoogst belangwekkende dwergen dagelijks twee voorstellingen. Het zijn de dames prinses Mignon, prinses Lotti, generaliu Tot, Martha Browne en de heeron prins Midge en Oberst Shart. Allen te zamen wegen zij 52 kilogrammen, dat is ongeveer drie kwart van 't geen een normaal mensch weegt. Op het oog zijn zij dan ook kinderen, maar in kuu omgang geveD zij blijken van een zeer ontwikkeld ver stand, zooals aan hun leeftijd, (de jongste is veertien, do oudste 23 jaren,) voegt. Trouwens deze dwergen zijn iu hunne kleinheid zeer regelmatig ontwikkeld en de meesten van hen hebben zelfs een zeer behngelijb gezicht, waar op nog die ouwelijke trekken niet aanwezig zijn, welke men gewoonlijk op het gelaat van dwergen aantreft. Het gezelschap leidt eon blijgeestig leventje naar het scbijnt.Met schelle stemmetjes zingen deze kleine meuschjes vroo- lijke liedjes, soli of in koor, ter afwisseling dansen zij eens, of maken in hun kleine equi pages een toertje door de zaal, en soms doen zij een luchtreis op de hand van hunnen bege leider. De Locomotief Java) meldt „Een dame zond onlaDgs haar joDgen naar den geneesheer, die tevens apotheker was, met een bon van den volgenden inhoud „Hoed (goed) voor een doos zijn naam ik weet niet zijn gezeeg (kleur) soms bruin soms weet (wit). Hoed (goed) voor cle goes (hoest). Hij buig (is buigzaam)." De dokter maakte er uit op, dat de dame een doos jujubes verlangde, en hij bleek het gera den te hebben. Een treurig geval van moord wordt door de Engelsche bladen vermeld. Majoor Hare, te Surbitoo, is door zijo tweeden zoon doodge schoten. De jonkmao, die zich slecht gedroeg en zelfs govaugen gezeten had, was zeer ver bitterd togen zijn vader, en had gedreigd hem te dooden. Hg wachtte Zondagavond don majoor op, toen deze uit de kerk kwam, en volvoerde zijn bedreiging. Onmiddellijk na bet plegen van zijn misdaad doorschoot de moor denaar zichzelf De majoor was terstond dood; zijn zoon stierf binnen weiuige oogenblikken. IETS OVER AARDAPPELEN. Gelijk ieder weet is de aardappel, tenminste in Europa, een voedingsmiddel van betrek kelijk jongen datum. Zelfs de aardappelplant was geheel onbekend vóór vierdehalve eeuw. Haar vaderland is Zuid-Amerika, waar zij nog thans in het wild groeit Bij de verovering van Peru in 1529 zagen de Spanjaarden èn voor bet eerst deze plant ón ook, dat de in boorlingen de er aan groeiende knollen aten. Wie de aardappelplant het eerst in Europa heeft overgebracht valt niet met zekerheid te zeggen. Wèl weet men, dat zij reeds in het midden der zestiende eeuw in de landen, rechtstreeks onderworpen aan de heerschappij van Karei V, dus in Spanje, Napels, Bour- gondië en de Nederlanden, aangekweekt werd, echter meest slechts uit liefhebberij. De Engelsche zeeofficier John Hawkins pootte in zijn vaderland de eerste aardappelen. Sir Francis Drake, een beroemd zeeman, leerde de aardappelen kennen op eene reis naar Zuid-Amerika. Hij werd een bevorderaar van de aardappelteelt, waarvan hij groote voordeelen voor het volk verwachtte. Doch bovenal was het Sir Walter Raleigh, een niet minder beroemd zeeman, die deze teelt krachtig voorstond. In 1623 bracht hij uit Virginie in Noord-Amerika knollen mede welke zich op zijn landgoed in Ierland tot planten ontwikkelden. Langzamei'hand werden in al deze genoemde landen de aardappelen gegeten. Het duurde evenwel zeer lang eer de aardappel een voe dingsmiddel van beteekenis werd. Daartoe was het vooroordeel weer te sterk. Alleen arme lieden aten ze uit nooddwang. Meest gebruikte men de aardappelengvoor veevoeder. Twee reden voor een, om de burgerklasse er van af te schrikken. Toch werd door menschenvrïenden alles in het werk gesteld om het vooroordeel te be strijden, omdat zij voorzagen welk nut de aardappel schenken zou. Wij, die ons schier ge6n middagmaal zonder aardappelen kunnen voorstellen, hebben er geen begrip van hoe toen gegeten werd, niet door de hoogero standen, maar door den ge wonen burgerstand, waar het dan ook dikwijls treurig op tafel uitzag Granen, erwten en boon en vormden het boofdvoedsel en zij ver» dienden het om hunne groote voedingswaarde ten volle. Knolgewassen en bladgroenten werden tevens gegeten. (Men at b. v. kool op soppen, gelijk men in Walcheren zeide, d. i. klaargemaakte kool met stukken geweekt brood er door.) Dierlijk voedsel was er genoeg, doch evenals thans voor de lagere standen niet in overvloed te bekomen- In vruchtbare jaren ging alles goed, doch bij misgewas zag het er verschrikkelijk uit. Yerkeermiddelen waren er weinig en bovendien slecht, wat dus van buitenaf aangevoerd werd met ongeloofe- lijke moeite was fabelachtig duur. Dierlijk voedsel werd onverkrijgbaar, plantaardig, zelfs het minste, hoog in prijs. Er kwam weldra hongersnood, en als onmiddellijk gevolg vele doodelijke ziekten. De aardappel, welke, als geen plant veelvoudige vrucht voortbracht, op allerlei grond tieren wou, toen ter tijd nooit mislukte, welk jaar men ook had, na het koren en de peulgewassen, de grootste voedingswaarde bezat, en bovendien een zeer smakelijk gerecht opleverde, moest bij eenig nadenken wel als een redmiddel begroet wor den door alle onbevooroordeelde volksvrienden. Gelukkig begonnen in de vorige eeuw vorsten en staatslieden zich de zaak aan te trekken. En toen het eenmaal van bovenaf kwam, wilde men er aan, en de aardappel word een gezocht voedsel. In Frankrijk was het Parmentier, die onver moeid werkzaam was, om de aardappelen een volksvoedsel te doen worden. Lodewijk XVI ondersteunde hem. Eens verscheen deze koning met een bouquet van aardappelbloesems in het knoopsgat op een der hoffeesten, om het vooroordeel te bestrijden. Heel aardig wordt de moeite die het kostte om deFranschen aard appelen te doen eten, beschreven in het bekende werk der Fransche tweeling-schrij vers ErckmanChatrian,Grootvader Michel of de Fransche revolutie door een hoer ver teld,* in het Nederlandsch vertaald, en thans voor luttelen prijs te verkrijgen bij den Rot- terdamschen boekhandelaar D. Bolle. Bij ons werd de aardappelbouw meer algemeen, nadat de stadhouder Willem IY bij zijn huwelijksfeest in 1735 aardappelen op deu vorstelijken disch liet verschijnen. In Duitschland heeft het zeer lang geduurd, misschien wel niet voor in het begin onzer eeuw, eer iedereen aardappelen at. Het vroegst schijnen ze algemeen gegeten te zijn in Engeland, Ierland, Spanje en Italiö, Verbazend snel ontwikkelde zich de aard appelteelt, na eenmaal ingevoerd te zijn. In Ierland sloeg men zelfs tot een ander uiterste over en word er bijna uitsluitend aardappelen gegeten, gelijk ook hier ten plattenlande niet zelden tweemaal 's daags dit gerecht op tafel kwam, ja nog komt, en dit niet altijd uit nooddruft. De volksvrienden hadden reden tot juichen, toen de aardappel eenmaal algemeen gegeten werd. Misgewas van aardappelen bleef ODge- kend en de hongersnood scheen van de lijst der menschelijke rampen geschrapt, tot de vreeselijke aardappelziekte in 1843 het al lereerst in Amerika uitbrak. Iu 1845 ver scheen zij in Europa en heerschte daar aller- wege op verschrikkelijke wijze. Ontzettend was deze ramp voor Ierland in de eerste plaats. Reeds in 1845 stierven daar 546 menschen den hongerdood, in 1846 nam dit aantal toe tot 2041, in 1847 zelfs tot 6058, terwijl in de jaren 1848 en 1849 niet minder dan 9395 menschen derwijze akelig om het leven kwamen. Ouden van dagen zullen zich nog wel herinneren, hoe het in die treurige jaren in ons vaderland gesteld waswij jon geren weten het bjj overlevering. De aardappelziekte is later wel verminderd, kwam enkele jaren weinig voor, doch week nooit geheel en heerscht zelf in dit jaar op onrustbarende wijze. Sommigen willen, dat de aardappelen nooit hun lekkeren smaak van vroeger teruggekregen hebben. Zeker is het, dat de toenmalige soorten grootendeels, zoo niet geheel verdrongen zijn door nieuwe ver scheidenheden, welke beter weerstand tegen de ziekte boden en hierdoor het kwaad be streden. Jaren hebben dergelijke nieuwe soor ten het volgehouden, doch eindelijk bezweken ook zij Het schjjnt dan ook het eenig behoed middel tegen de gevreesde ziektever wisseling van soorten na een zeker aantal jaren. Wie het maar eenigszins kan doen, schaffe zich goede, dat spreekt van zelf, maar vooral eens vreemde zetaavdappelen aan. Hoe de ziekte echter ook mocht woeden, welke klachten er ook aangeheven werden over oneetbare aardappelen, hoe hygiënisten het voedingsmiddel ook in discrediet trachten te brengen, de aardappelbouw bleet toenemen en overtreft thans zeker alle andere landbouw- voortbrengselen, wat de gebruikte oppervlakte gronds betreft. Veel heeft hiertoe ook bijge dragen, dat het der industrie gelukt is uit aardappelen stijfsel, wijngeest en foeselolie te verkrijgen, om niet te spreken van de be kende aardappelbloem, door zuinige' huis vrouwen zoo gaarne in de sauskom gebruikt, N. P.

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 109