Gemengd Nieuws. 3 prijzen Ie pr. 50, 2e pr. 30 en 3e pr. 20 honderdsten van 80 honderdsten van de op- breugst der verkochte sckietkaarten. Bij de sub. b en c bedoelde wedstrijden mag alleen worden geschoten met Beaumont-, Re mington- of Snider-geweerammunitie naar verkiezing. Tot deelneming aan de wedstrijden sub. b., c. en dworden uitgenoodigd de schietver- eeniging „Medioburgum" te Middelburg, de scherpschutters-vereeuiging Prins Hendrik''' teVeere, de schietvereeniging „Nuttig en Aan genaam" te Oostkapeile en de scherpschutters vereeniging //Voor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen. De achtste jaardag van onze kroonprinses Wilhelmina zal morgen alhier worden herdacht door het uitsteken van de nationale vlag, het houden eener groote parade door het garnizoen en de schutterij enz., terwijl door de officieren van dat korps aan hun commandant, den heer Jos. van Kaalte, een diner zal worden aange boden, waarbij tevens als gasten zijn uitgenoo digd de garnizoens-eommandant, majoor Lan- guth, de kapitein-adjudant Cochius en de oud burgemeester Arie Smit. 4§Naar de N. B. Ct. verneemt, zullen binnen kort het post- en telegraafkantoor alhier ver- eenigd worden. Gisteren middag is met goed gevolg van de werf der kon. mij.,/De Schelde" alhier te water gelaten de torpedoboot (groot model) //Cerbe rus." De hoofd-afmetingen ziju lengte 88.10 M. (125 Eng, voet), wijdte 3.96 M. (13 Eng. voet) en holte 2.44 M. (8 Eng. voet.) De boot is geheel van staal gemaakt, terwijl de triple- compound machine en stoomketel, mede op dezelfde fabriek vervaardigd nagenoeg geheel gereed staan om in het vaartuig te worden ge plaatst. Men hoopt binnen eenigen tijd met deze torpedoboot, die voor het departement van koloniën wordt gebouwd, geheel gereed te komen, ora nog in dit seizoen de verzending naar Ned.-Indië tekunnen doen plaats hebben Voor den met September a. te beginnen cursus aan de burgeravondschool alhier, wer den op 17 Augustus jl. ingeschreven 114 leer lingen, als 56 oud- eu 58 nieuwe leerlingen, van welke laatste 47, na gehouden toelatings examen,werden geplaatst. Het aantal leerlingen, waarmede de cursus zal aanvangen, bedraagt alzoo 103. Men schrijft ons uit Goes, dd. 28 Aug. Bij de plaats gehad hebbende verhuringen vau boomgaarden, zijn er wegens geringen aan slag vele onverpaeht gebleven. De appels, met uitzondering van de Belle Eleurs, beloven een geringen oogst. De peren daarentegen, vooral de Jutte, zullen waarschijnlijk een ruimen op brengst opleveren. De laatste berichten omtrent 's konings ge zondheidstoestand luiden, dat de beterschap blijft toenemen. Maandagavond zijn van Utrecht naar 't Loo overgebracht de kisten,bevattende de geschen ken voor 't prinsesje, bij gelegenheid van haren jaardag. Die geschenken zijn van zilver, ver vaardigd in de zilverfabriek te Utrecht, en be staan uit meubeltjes en verdere benoodigdhe- den voor de keuken, die reeds vroeger voor 't prinsesje in gereedheid is gebracht. De waarde dier voorwerpen vertegenwoor digt een aanzienlijke som. De voorwerpen zel ve waren Maandag tentoongesteld en trokken de belangstelling van zeer velen. De onlusten in Bantam hebben ook de aan dacht vau het buitenland getrokken en geven den Münchener Neuste Nachr. aanleiding tot een hoofdartikel (26 Aug.,) waarin de onder gang van het Nederlandsch gezag in Oost- Iudië als zeer nabij wordt voorspeld, als wij Atjeh verlaten. Van den strijd in Atjeh wordt een geschiedkundig overzicht gegeven, dat vol strekt niet op juistheid kan aanspraak maken, evenmiu als de sombere- voorspellingen die in het artikel voorkomen. Aan het slot wordt de vraag reeds gesteld op welke Europeesche mogendheid de erfenis zal overgaan. Men behoeft aan dergelijke beschouwingen geen groote waarde te hechten. Maar zij bewij zen tocb, dat men over de grenzen ons niet uit het oog verliest. Des te uieer reden, om de zorg voor onze koloniën in Azië als een eerste staatsbelang te beschouwen, eu alle krachten in te spannen om er ons gezag te handhaveD. {HbL) Kerk- en Schoolnieuws. Men schrijft ons uit Goes, dd. 28 Aug. Het kiescollege der Ned. Herv, gem. beeft heden avond weder een drietal opgemaakt ter vervulling der vacature Soetbrood Piccardt, Hierop zijn geplaatst de heeren S. L. van Stein Callenfels te Heerde, P. N. Pikaar te RheDen en E. Janssen te Heemse, respectievelijk met 30, 28 en 28 stemmen. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door den heer dr. W. van der Beke Callenfels, pred. te Biezeliuge idem voor Biervliet door den heer J. J. vanWalsum, pred. te Noordwijk aan Zee. Ned. Ger. kerk, (doleerende). Bedankt voor het beroep naar die gemeente alhier, door den heer J. J. Westerbeek van Eerten, pred. te Mijdrecht. De heer J. van 't Hooft, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Koudekerke, nam jl. Zondagmiddag, bij zijn vertrek naar Vlaar- dingen, afscheid van zijne gemeente, naar aan leiding van 1 Joh. 2 vs. 28. Aanstaanden Zondag zal alhier in de Doopsgezinde kerk eene predikbeurt worden vervuld, door den Waalschen leernar ds. Van Meurs, van Breda, dezelfde die in Juni 1885 alhier met zooveel genoegen door zijne toe hoorders werd gevolgd. Men schrijft ons Van de negeueutwintig predikantsbetrok-- kingen in Zuid-Beveland zijn er tien vacant één der drie te Goes en verder te 's Heer-Hen drikskinderen Kattendijke, Heinkenszand, Ellewoutsdijk, Oudelande, Nis9e, 's Graven polder, Schore en Bath. Waarde is onder de vacatures niet medegerekend, omdat de beroe pen predikant aanstaanden Zondag zijn intrêe houdt. Als gewoonlijijk is de ring Borsele het slechts bezet, waar van de tien gemeenten zich niet meer dan de helft in het bezit van een herder mag verheugen. Verkoopingen en Aanbestedingen. Dinsdagavond had alhier ten overstaan van den notaris Th. van Uije Pieterse, de verkoo- ping plaats van een huis en erf, staande aan de Oude Markt, wijk F no. 52. Het werd gekocht door mej. J. A. Plugge voor 2200. Te Middelburg beeft dezer dagen een poging tot moord plaats gehad. Onder verden king zijne vrouw, die steeds in bewusteloozen toestand zich in het gasthuis bevindt, te hebben willen worgen, is zekere J. de V. naar het huis van arrest aldaar overgebracht. Na het onderzoek in loco door de justitie en daarbij niet opgelet dat de bruine vloei stof niet in den daarvoor bestemden pot, maar door den trechter op zijn borst vloeide. Op zjjn steeds dieper nederbuigen en haar zucbt om hein naderbij to komen, waren ten laatste kussen en omarmingen gevolgd. Daar door begon de stelling, waarop Maxi stond, te wankelen en viel met luid gedruisch om voor de blikken vau don woedenden kramer vertoonde zich thans op de witte winkel- voorschoot van Pbilomena het borstbeeld van Maxi met litograpbische getrouwheid afge drukt. Niet minder opgewonden en ontsteld, maar door eene geheel andere oorzaak, was Lenz. Had bp het bevel van bet gerecht reeds on willig opgevolgd, zijne gevoeligheid waB nog grooter geworden, omdat bp nu niet alleen alle bekenden onder de oogen tredon, maar ook telkens by elke tc-bredc booren zon, welke verandering er ie Nannei's lot was gekomen. Do weinige dagen, die bij van haar gescheiden was, en zijn eigen ongelukkig lot waren vol doende geweest om zich heldor bewust te zijD, dat hij liefde yoor haar koesterde. Nn was het hem op eens duidelijk geworden, dat bij haar, zoolang hij haar kende, steeds bad liefgehad, dat, mochten zij wol eeas twist met elkander gehad hebben, dit eenvoadig hieraan toe te schrijven was, dat zij naar zijne ge dachten ook hem genegen was, maar dat de hoogmoedige en minachtende manier, waarop zij hem meestal behandeld had, hom aan bare ware gezindheid ten zijnen opzichte weder had doen twijfelen. Thans ondervond hp tot zjjn eigen verdriet, dat, als hjj zich vroeger wel eens in stilte als de boer van den Kogel hof dacht, de boerin, die bij zich kiezen zon, altjjd sprekend op Nannoi gelekeu had en by zich dikwijls met de gedachte gekweld bad wat omtrent den Zondag te Yerseke gepleegde» moord, meende deze termen genoeg gevonden te hebben om te besluiten tot opzending van den persoon van P. de K. naar de preventieve gevangenis. Daarmede werden belast de rijks veldwachters Poover en Straab aldaar, die hem voor dien nacht naar Goes zouden brengen, vanwaar hij den volgenden dag naar Middel burg zou worden getransporteerd. Dooi gemoedelijke toespraak en deo arre- stand te wijzen op zijn belang in bekeuteuis ge legen, trachtten genoemde veldwachters nog maals hem dio bekentenis te ontlokken, maar huDne pogingen bleven,als zoovele voorafgaan de, voorloopig ijdel. Zeer kort bij de cellulaire gevaugenis gekomen, veranderde hij evenwel van gedragslijn en begou alles te bekennen en omslachtig mede te deelen. Hij vertelde dan, dat hij op hot hoefje van zijn zwager was gekomen en daar den jongen stier los loopende had gevonden. Hij ging dit mededeelen aan de vrouw, die met hem mede- ging om het dier vast te maken. Terwijl zij bukte om het touw te grijpeD, had hij haar met een mestvork een zoo hevigenslag op het hoofd gegeven,dat zij bewusteloos neerviel en de vork brak. Daarna had hij haar met een spade ver scheidene slagen of steken op het hoofd toege bracht, waardoor zij weldra den geest gaf. Da geneesheeren Bolle uit Middelburg en van Selms te Yerseke, die Maandag de sectie ver richtten, hadden de halswervels verbrijzeld en een stuk van de kaak afgestoken bevonden. Ook een arm vertoonde wonden, door de vork toegebracht. Vervolgens had de schuldige met zijne han den bet kabinet opengebroken en daaruit een beurs met geld, een paar gouden hoofdstukken en eenige papieren weggenomen. Uit de beurs, die in een bns wa9 geborgen, had hij eenig geld in zijn zak gestoken, waarvan hij dien avond een gedeelte verteerde, en de rest, hij wist zelf Diet hoeveel,bad bij bij zijn konijnenhok onder den grond gestopt en de hoofdstukken op een plankje in het privaat gelegd. Woensdag morgeu vroeg werden de stukken en het geld door de rijkspolitie op de aangewe zen plaatsen teruggevonden. De beurs bevatte nog een bankbiljet van f 25 en 11 rijksdaalders. Zondagavond waren een drietal quitantiën ge vonden, doch de schuldige verklaarde dat hij die niet met opzet daar had nedergeworpen, maar ze zeker verloren had. De burgemeester, de justitie en politie, die door deze misdaad een paar drukke dagen heb ben gehad, mogen zich, en de beide rijksveld wachters zeker niet het minst, gelukwenschen de zaak zoo spoedig tot eengewenscht resultaat te hebben gebracht. (G. Ct.) In 't dorp Zeist, waar de tramweg bij de herv. kerk eene bocht maakt, wilde Dinsdag morgen een knaapje van 7 jaar nog voor den tramwagen heenloopen, die, te 8 uur van zijn standplaats vertrokken, dien bocht omreed. Daar alle tijd om te stoppen ontbrak, geraakte de knaap onder de wielen van den wagen en werd er dood ouder uit gehaald. In Hengeloo werd door den gemeente veldwachter Tesebeld op heeterdaad betrapt de schoenmaker G. aldaar, die koelbloedig bezig was het huis van zekeren E. in brand te ste ken. De brandstichter is naar Zutfen overge bracht. Het onderstaande, bet moge dan waar zijn of niet, viDgen wij, zegt bet Politienieuws, Zondag 11. in een gesprek op. Twee heeren wandelden te zamen door Am sterdam. Eensklaps begint het te druppelen, en daarna te regenen. Scheeve gezichten van de heeren, en de wederzijdsche vraag, hoe aan een regenscherm te komen. Wacht zegt de een, ik zijn vader wel van zulk een huwelyksplan zou zeggen. Maar dat was nu voor altijd voorbij. Het was niet genoeg, dat by na arm was en dezelfde vlek, die hjj haar verweten had, thans ook op hem kleefde, zij was nu boven dien rijk en voornaam geworden, eD er was tusschen hen eene kloof gekomen, die door niets te dempen was. Het was das geen wonder dat zyn gemoed mot bitterheid ver vuld was en hij naar het einde van het pro ces, al mocht dit nog zoo slecht voor hem uitvallen, van ganscher harte vorlaDgde. Dan zou bij in de kazerne als soldaat het gebeurde, rykdom, zyn huis en zijne liefde vergeten en, als hij zjjn tijd uitgediend had, de wereld ingaan om in don vreemdo eveneens vergeten te worden. Het eenige, wat in do zee van zyn storm- aobtig bewogen gemoed als een roetig groen weet er wel raad op. Elnks naar Kras geloopen, zich aan een tafeltje go/.et, en het een of ander besteld. Eensklaps klinkt met een geweldige stem „Jan Asjeblieft,menheer," antwoordt de gedienstige. Ik hen hier voor een paar dagen geweest, misschien herinner je je dat wel.— Best mogelijk, menheer en heb toen bij ver gissing mijn parapluie hier laten staan. „Kan wel meDlieer," zegt Jan,„er staan hier wel 100 vergeten parapluies, u moet maar eens even kijken. De vergeetachtige menheer blikt met groote oogen over de inderdaad groote verza meling vergeten vrienden van een regenachtige dag. Eindelijk heeft hij een mooi regenscherm ontdekt en wijst dit eindelijk als zijn bezitting aan. Na een fooitje aan Jan verlaten de heide helden met een triomfeerend lachje de inrich ting. Zaterdag verloor een Oostenrijksche da me,te ScheveniDgen gelogeerd,aan 'tstrand een gouden ring omzet met brillanten. 't Verlies werd door aanplakbiljetten bekend gemaakt, waarbij tevens eene belooning van honderd gulden werd beloofd aan den vinder,die 't klei nood terug bracht. Maandagochtend had de nachtwaker van het Kurhaus aan 't strand het geluk den ring te vinden. Aan 't aangekondigd adres werd hem de bepaalde belooning uitge reikt. In het klooster en pensionaat der Ur- sulinnea te Venraai is Maandag brand ont staan. De nieuwe gebouwen zyn geheel ver brand. Van de bijna 600 kinderen zyn er 130, en van de 300 zusters zijn er 80, benevens vele geestelijken en vreemdelingen zonder dak. Er zou dien dag en gisteren juist een groot feest gegeven worden bij gelegenheid van het 50jarig bestaan van het klooster, waarvoor alles prachtig versierd was. Geen persoon lijke ongelukken hebben plaats gehad. Nader meldt men, dat de brand is ontstaan in de bakkerij en zich snel mededeelde aan het groote nieuwe gedeelte, dat tot pensionaat diende Dit is dan ook geheel vernield, terwijl door de bemoeiingen van de brandweer het oude gedeelte is gespaard gebleven. De jonge dames en zusters, alsook de gees telijken die zich in het klooster bevonden, zijn van alles beroofd. Hoewel het gebouw en inboedel verzekerd zijn, is er toch heel wat schade geleden. Een nauwkeurig onderzoek, ter plaatse ingesteld, schijnt met zekerheid er op te wijzen, dat het feest de eigenlijke oorzaak van den brand was, doordien voor de vele bak- werken de oven (in niet al te besten afrooi zijnde) te sterk gestookt was Eene der oud leerlingen, mejuffrouw Bertha van B., van Beek bij Nijmegen, heeft zich bijzonder on derscheiden. Waar hulp en raad noodig was, snelde zij toe; als eene tweede Kenau vuurde zij de brandweer aan, de spuit op eene eerste verdieping te brengen; zij schafte dekens bij de hand voor lekke slangen, suste de zusters en leerlingen, redde in zeer moeielijke om standigheden meerdere gouden sieraden enz. Allen, die de ramp bijwoonden, hebben slechts één woord van lof voor haar bewonderens waardig gedrag. De gebouwen zyn goed verzekerd en het meerendeel der leerlingen reeds door de betrekkingen afgehaald. Het telegraafkantoor bleef voortdurend open. Yan eene ooggetuige, eene der pensionnaires te Venraai, ontving het Dagblad de volgende bijzonderheden. De pensionaires waren juist aan tafel ge zeten voor het middagmaal, toen de schrik- mare van brand 1 brand I eene algemeene ontsteltenis te weeg bracht. De eerste zorg was, de 130 of 140 kinderen uit het gebouw te verwijderen en verder te redden wat te redden viel, waarbij de algemeene hulp van de ingezetenen van het dorp niet ontbrak. Eene per telegraaf ontboden brandspuit uit Venloo was spoedig mede ter plaatse. Ook waren reeds vele vreemden aanwezig, voor de viering van het ÖOjarig bestaan van het gesticht. De kinderen zijn allen met de treinen van circa 5 uur, onder geleide van eiland zich verhief, was het gebeurde met het pakje geld, dat hem, toen hy in bet wond lag te elapoD, in den hoed was geworpen. Hjj haatte, ja verachtto al zyno bekenden, eu al de bewoners van het dorp en den om trek waren hem een gruwelhy had immers de boosaardige tongen maar al te veel ge hoord, de spottende blikken der voorbijgan gers waren hom niet ontgaan en hy had daarin een leedvermaak gelozen, dat er missobien in werkoljjkbeid niet te lezen was. Dat gescbeDk in het bo9ch wa6 echter het onwederlegbare bewys dat er toch iemand in de nabjjheid zyn moest, die belang in hem stelde en voor hem zorgde een rei a hart, dat geheel zon der baatzucht handelde, zonder zelfB d^k bogeeren. {Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 107