Gemengd Nieuws. Dommera hartelijk toegesproken. Vau 't station ging de stoet naar het stadhuis waar een harte lijk woord van den burgemeester hen maande, de oude tweespalt te vergeten en zich over allen wrevel heen te zetten. Daarna werd de eerewijn aangeboden, en toen trok men in orde naar het exercitieveld, waar de parade der in fanterie, artillerie en schutterij, plaats had. Daarop ging men naar het schoone Valkenberg om de matinee bij te wonen. Aan het feest maal in de /Concordia" namen 97 oud-strijders deel. Het aangenaamste weder verhoogde den feesttoon. Het volgende telegram werd ver zonden //De gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis, op den verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde koningin vergaderd te Breda tot het herdenken vau den 57sten ge denkdag van den lOdaagschen veldtocht, wijden op het feestmaal een heildronk aanUwe Majesteit, aan H. M. de koningiu en H. K. H. de prinses." Er werden heildronken ingesteld op Z. M. den koningop het metalen kruisop de ge meente Breda op de feest-commissie; op den N.-Brabantschen bond op het vaderland enz. Na afloop begaf men zich naar het groot feest- concert, waar de oude strijdmakkers zich kos telijk amuseerden. Uit Apeldoorn meldt men het volgende De feestelijkheden ten hove werden Donder dagavond te 7 u, besloten met eene groote kin derpartij,geregeld door den heer M. P. Okhuy- zen, die proeven van de nieuwste goochel- en tooverkunstte zien gaf en verschillende dansen en kinderspelen liet uitvoeren. PrinsesWilhel- mina vermaakte zich kostelijk en de koningin gaf herhaaldelijk hare tevredenheid te kennen. Naar aanleiding van het plan om het oplei dingsschip te Rotterdam op te heffen, zegt het Militair BladAangezien om het personeel op de thans verkregen sterkte te houden, met een jaarlijksche aanvulling van ongeveer 250 jwiigens kan volstaan worden, als gerekend wordt op dezelfde uitkomsten van de werving van jongens boven de 16 jaar en van lichtma trozen voor het wachtschip te Willemsoord (in 1885 bedroegen die 75,in 1886 59 kop) hoopt men met één opleidingsschip in den dienst te kunnen voorzien. Yan 1 October 1886—1 Oct. 1S87 werden door de beide opleidingsschepen afgeleverd 307 lichtmatrozen; van 1 Oct. 18851 Oct. 1886 345 lichtmatrozen.Het opleidingsschip te Am- slerdan zal jaarlijks dus ongeveer 100 licht matrozen meer moeten afleveren dan in de laat ste jaren, om de benoodigde aanvulling van 250 kop aan de vloot te kunnen geven. Prinses Ghika, zuster van koningin Natha lie van Servic, is met haar gemaal in het hotel des Indes te 's Gravenhage afgestapt. Door de vereeniging //bet Buitenland"wordt algemeen verspreid eene circulaire om tot toe treding tot het lidmaatschap, of althans tot geldelijke ondersleuning op te wekken. Het doel der vereeniging is de vestiging te bevor deren van Nederlanders als kooplieden in het buitenland, inzonderheid in vreemde overzee- sche gewesten, en de handelsverbindingen van Nederland in den vreemde uit te breiden,voor namelijk ter plaatsing aldaar van de voort brengselen der binnenlandsche nijverheid, als mede ter ontwikkeling van denNederlandschen handel met verschillende landen. Dat doel ver dient ongetwijfeld toejuiching en steun. Door het persoonlijk optreden van Duitsche han delshuizen in het buitenland weten de Duit sche handel en nijverheid meer en meer zich eene plaats te v.eroveren naast die van Enge land. //Ook voor Neerland's handel en nijver heid," wordt in de circulaire terecht verzekerd, jiis naast die van Engeland en Duitschland overal in den vreemde plaats.Maar onze jonge lieden moeten zeiven weder onzen ouden handelsroem in de overzeesche gewesten gaan ophouden ddar de producten onzer nijverheid bekend maken, en tevens de noodige kennis opdoen om onze fabrikanten in te lichten, hoe dezen nog boter dan reeds nu in den vreemde met goed succes tegen anderen in concurrentie kunnen treden, hunne producten naar den smaak en de wenschen der afuemers afwer kende." In België, Erankrijk, Oostenrijk zijn reeds in de laatste jaren vereenigingen opge richt,met soortgelijk doel als,/Het Buitenland" zich voorstelt.Zal niet de toekomst van handel, nijverheid en scheepvaart teu onzent steeds moeilijker en duisterder worden, dan blijve ons land niet achter met de lichting in te slaan, door //het Buitenland" aangewezen. Wij vesti gen daarom gaarne de aandacht op de boven bedoelde circulaire. Circulaires worden op aanvraag toegezonden door dhr. G. M. Boissevain te Amsterdam. De voormalige gouverneur der kolonie Su riname, de heer Smidt, lid van de tweede ka mer, wordt weldra te 's Gravenhage verwacht. Hij zal het huis aan de Amsterdarasche Veer kade, tot aan zijn vertrek naar West-Indië be woond, wederom gaan betrekken. Het gemeentebestuur van Rozendaal heeft van het min. van oorlog telegraphisch bericht ontvangen, dat de groote manoeuvres dit jaar iu de maand September zullen worden gehou den. Naar wij vernemen, zal hot aantal man schappen, die 3, 4 en 5 Sept. aldaar ingekwar tierd worden, ongeveer 2300 man bedragen. m>) De minister van waterstaat, handel eu nij verheid maakt bekend, dat in de maand April of Mei 1S89 een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de betrek king van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1890 wor den gehouden, zoodat gedurende 1889 slechts één examen zal plaats vinden. De adspiranten belmoren zich vóór ultimo Eebruari 18S9 bij een op zegel geschreven adres tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmer king gelaten. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 4 Aug. De minister van finantiën breugt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, dat wegens het ont breken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Zierikzee, ontvangers en andere amb tenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, zich nog tot 20 Augustus e. k. bij het departemant van finan tiën kunnen aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor van de 4e klasse bevoegd zijn. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat bij ver eeniging van de diensten der telegraafkantoren, met die van de hulpkantoren der posterijen on der het beheer van één ambtenaar, de benoe ming van dien ambtenaar in het vervolg door den koning zal geschieden. Het tractement der genoemde ambtenaren zal bedragen van f 800 tot 2000, terwijl hun vrije woning in de daarvoor bestaande lo kalen of eene schadeloosstelling wegens huis- of lokaalhuur kan worden verleeud. Kerk- en Sehooluieuws. Het vergelijkend examen voor hoofd van school A te Middelburg zal plaats hebben Woensdag 8 Augustus. Yoor hoofd der openbare school te Tho- len hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Naar men aan de N.R.Ct. meldt, bestaat er bij de regeering het voornemen over te gaan tot de opheffing van twee rijkskweekscholen. RECHTSZAKEN. Ter griffie der arrondissemeuts-recht- bank te Middelburg i9 door den verdediger mr. F. N. van der Bilt, namens W. E. II.V., koop man te Vlissingen, (vroeger wonende te Goes) hooger beroep aangeteekend tegen het ten zijnen laste, ter zake van //schaking" gewezen vonnis. Ierseko heeft op 't oogenblik wel iets van een garnizoensplaats. Niet minder dan vijf gar- nizaires zijn te hulp geroepen om een menigte trage belastingsplichtigen aan te sporen tot het betalen van hun hoofdelijken omslag. Uit verschillende plaatsen komen be richten van ontzaglijke alles overstroomeude regenbuien. Te Poortvliet onder anderen is Woensdagmorgen over een uitgestrektheid van 150 heet. veel water gevallen. Eenige uren later stond op den Geerweg het water nog 50 c.M. hoog. De landen stonden ouder water. De landbouwers trokken hunne kuielaarzen aan, om hun land te gaan bezoeken. Te Kats heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een zesjarig jongetje was bezig met houtjes kappen. Zijn driejarig broertje kwam te dicht bij de bijl, met het ongelukkig gevolg dat zijn beide voorste viugers der rechterhand bijna geheel werden afgekapt. Do export-slagerij te Assen krijgt het hoe langer hoe drukker. Op éen dag (jl.Woensdag) keelde men 660 varkens. Het spek gaat voor een groot deel naar Londen. Het grootste getai werklieden aan de fabriek is uit Assen en om streken. Duitschers zijn er 11 cn Nederlanders 25. Iu de vorige week zijn er nog 1') nieuwe werklieden aangenomen. Donderdag namiddag omstreeks 4 uur, ging de heer dr. E. M. G. van Walsem, officier van gezondheid,iu de zwemkom te Breda zwem men.Nauwelijks in het water zijnde riep bij om hulp, wanrop de wachlhebbende onderofficier hem de reddingsboei toewierp. De ongelukkige had echter geen macht meer de boei te grijpen en zonk in de diepte.Een der toegesnelde ouder officieren ging nu ook te water zonder echter den drenkeling machtig te kunnen worden. Eenige oogenblikken later werd de drenkeling op het droge gebracht. Pogingen om de levens geesten op te wekken mochteD, helaas [niet meer baten. Een treurig ongeluk heeft te Groningen plaats gehad in de fabriek van den heer Scho- nebaum in den Musschengang. Een 18-jarig jongeling, J. Eltingh, een oppassend, flink werkman, had het ongeluk iu aanraking te ko men met de machinehij werd vastgegrepen en om eene drijfas geslingerd met het gevolg, dat hij, hoewel dadelijk de machine stopte, den rechterarm verloor en het linkerdijbeen en den linkerarm brak, terwijl hij bovendien inwendi ge kneuzingen bekwam. De arme man werd naar het academisch ziekenhuis vervoerd, en is daar overleden. Van zeer betrouwbare zijde deell men aan de Stand, het volgende mede Een zeker koloniaal had in Oost Indië het ongeluk, dat hem een kogel door do haDd werd geschoten. Hij hield zich, alsof die hand verlamd was en kreeg pensioen. Daarna vestigt! 3 hij zich met - terwoon te Zwartsluis, waar Lij eens ouder 't gehoor kwam van ds. Eernhout. Onder de pre dikatie werd hij' zoozeer getrofleD, dat hij niet langer het onverdiende pensioen kon ontvan gen. Op raad van ds. E. begaf hij zich naar den minister van koloniën om schuldbelijdenis te doen. Ambtshalve moest de minister het pen sioen intrekken, doch om 's mans eerlijkheid beloofde de minister bem voortaan uit eigen middelen het zelfde bedrag to zullen uitkeeren. Gedurende de maand Juli 1888 werden te Scheveoingeu genomen 8193 buitenbaden, nl. 2G29 damesbaden, 3545 heerenbaden, 730 kinderbaden en 15S9 gemengde badeu, dus 6550 buitenbaden minder dan in 1887. Iu het Kurhaus werden genomen 1267 ba den, nl. 916 zeewaterbaden, 197 zoetwaterba- den en 154 douches, dus 162 biuneubadeu minder dan in 1887. De regenmeter te Erederiksoord gaf in de afgeloopen maand 140 millimeter, tegen 36 in Juli van hot vorige jaar. De gemiddelde re genval in de Julimaanden 18731887 be droeg 74. Den 31 Juli 11., des namiddags, heeft zich heimelijk uit het weeshuis der Christelijke gereformeerde gemeente te Amsterdam, op de Bloemgracht no. 90,verwijderd een weesmeisje, genaamd Maria Elisabeth Eekhof, 19 jaar, klein en tenger, haar blond, gekleed met blauwe japon, dito manteltje,zwarten hoed met grijze veer; terwijl zich tegelijk uit dat gesticht heeft verwijderd de weesvader Jacob van der Ameyder, naar gissing 40 jaren, middelmatig groot, mager en blond, met vrij langen door loopenden baard, en gekleed met donkor phan- tasiepak. Men vermoedt dat hij het meisje ont voerd heeft. De commissaris van politie der 4e sectie (bureau Noordermarkt) te Amsterdam, ver zoekt opsporing en bij ontdekking te handelen zooals blijken zal te behooren. De schaapherder Klinkenberg, die bij Beilen uit den in vollen vaart zgnden sneltrein sprong, om zich eene voetreis van Assen naar zijne woonplaats Holthe te besparen, en dien tengevolge mot levensgevaarlijke wond aan bet achterhoofd werd opgenomen, heeft, naar de Asser Ort. bericht, meer dolle strekeu begaan om zich afwisseling te verschaffen in zijn een tonig herdersleven. Hij is dezelfde persoon, die op den allerkoudsteo dag vau dit voorjaar (in don sneeuwstorm op 20 Maart jl.) moo- durnaalct voor 20 ets. eeue wandeling door 't gehucht Holtbe heeft gedaan. Later is bij tor gelegenheid van de kormis in Mei vau eeue bovenzaal gevallen, waardoor bij een sleutelbeen beeft gebroken. Klinkenberg is thans naar het ziokenbuis te Groningen overgebracht. Het Engelsche ministerie van oorlog schijnt dor commissie uil bet Engelsche parle- mout, aan welke het onderzoek dor legerbe- grooting is opgedragen, op wel wat rnimen voet ingericht. Terwijl dit departomont in Duitëcbland, met inbegrip van Saksen, Wur- temberg en Beieren, per jaar f 1.920.000 kost, heeft bet Engelsche elk jaar f 3.096.000 noodig. Dnuivoor houdt het dan ook kantoor in 19 huizen met 298 kamers, zoodat bet niet te verwonderen is, dat boden, buisbewaarders en bedienden elk jaar auu looneu rnim f 160.000 kosten. Zwaarder op de band, of eigenlijk in de beurs, ïijn echter de 86 hoofdambtenaren met pl. m. f 1.073.592, de 538 klerken met f 1.729.380 en nog eou aantal kopiïsten en jongensklerken met f102.000 aan traktementou. Er wordt beweerd, dat dit groote personeel noodig is wegens de groote nauwgezetheid, waarmede de rekeDÏngon onderzocht worden. Zoo duurde b.v. het onderzoek eener uitgaaf van f 2.75 zes maandeu en ging door do han den vuu acht of negen ambtenaren. De com missie vindt, dat dit alles wel wat minder ka», dat er minstens zeven nren per dag moest gewerkt worden en dat de jongste klerken wel kunnen b"gionen mot eene jaarwedde van zes zeven honderd gulden en niet van ruim elf houderd. Ook ia de commissie niet tevreden over het groot aantal officieren op wachtgeld en op pensioen. Dd meeste officieren verlaten den dienst vóór hun 41ste jaar, dikwijls met nog geou 20 jaren dienst, en dit geschiedt ora, vooral bij de cavalerie, een gang in de promotie te bonden, die bij geen auder Europeeseh leger geëvenaard wordt. Edison, die onlangs eon dochtertje ge- kregon heeft, beeft, naar men verhaalt, een phonograuf in de kinderkamer gezet. Daarin wordt nu het geschreeuw der kleiue en later bet eerste gestamel der kleine opgenomeD, mot de woorden van baar voedster en haar moeder. Het meisje kan dan op later leeftgd precies hooren wat er door haar on tot baar gezegd werd in do dageD die buiten bereik vac het geheugen zijn. In bot jongst j nnmmer der Parysche .Nou velle Revue wordt net »gobeime rapportopen baar gemaakt, waarin de Duitsche rijkskanse lier destijds aan keizer Frederik hot huwolyk van diens dochter, prinses Victoria, met prins Alexander vau Battenburg, gewezen koning van Bulgarije, heeft ontraden. Het beslaat een vijftal der pagiua's van ge noemd veertiendaagsch tijdschrift. Bepaald nienws echter brengt de »onthul- ling< niet, oi het moest zijn de mededeeling, dut Oznr Alexander indertijd zfin knorrigheid op Duitschland (gewekt, weet men, door de befaamde vervalschte papieren in zake Bul garije) zoo weinig wist te beteugelen, dat hij een norsch weigerend antwoord gaf op de uitnoodiging van keizer Wilhelm om hem, van Kopenhagen uit, te Stettin een bezoek te ko men brengen. Later evenwol, toen alles was opgehelderd, maakte de Czar tegenover zgn oud-oom zijn excuses. Raap mijn neus op; dan kan ik hem er misschien weor aanlijmen jammerde een onge lukkig metselaar Lataille Donderochtend te Parijs. Hij had een twist met een vrouw gehad en in de hitte van de woordenwisseling had zijn tegenparty hem den neus afgosneden. Lataillo en zgn neus werden naar het gasthuis vervoerd t Een 14 jarige knaap te Chicago, Powell Clyde genaamd, heeft, in navolging dor helden van rooverromans, welke by gelezen had, eeu rooverbendo georganiseerd, waarvan bg het hoofd was. Dezer dagen werd zgn »hol1' ontdekt door twee mannen. Dezen stonden op straat samen te spreken, toen zij hulpgeroep hoorden; zjj gingen zooken vanwaar dit geroep kwam en vonden eindelijk, bg een hontwerf, den goed verborgen ingaDg van een kelder. Midden in dien kelder lagen twee knopen vastgebonden; beiden hadden een prop in den mond gehad, maar de een had zich daarvan weten te be vrijden eo vervolgens om hulp geroepen. Die twee gevangen knapen 10 en 12 ja- reu oud waren de gebroeders Deiohmann. Zij werden sinds eonigen tyd vermist, en door hun no bedroefde ouders dood gewaaud. Zjj waren echtor door de jonge roovors gevangen genomen, canvankelgk gedwongen deel te ne men aan de rooftochton en, toen zij poogden te ontvluchtei), aldus in bet »bol" gevangen gezet. Mon vond in don kelder een aantal gestolen voorwerpen. Maar Clyde was ver dwenen en do politie is hem nog niet op het spoor kunnen komen. In de stoorasteenbakkerg van de Gebr. Sahleuder, uabg Erfurt, heeft een bloedig tooueel plaats gehad. Ouder de 250 arbeiders in de fabriek zijn er 52 uit Lippo-Detmold, die door de Thuringers »Lippers" worden genoemd en voortdurend voel van dezen hebben te verduren. Reeds was er verleden Vrjjdag tusachuu 8 ThnriDgers eu 30 »Lippers" duchtig govochteD, maar Zondag werd oen slag gele verd, dio allo bescbryving te boven gaat. Puge- veer 100 waren daarby slaags met knuppels, bylen, ijzeren roeden en messen gewapend,

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 102