VLISSINGSCHE COURANT. No. 101. Zondag 17 December 1882. 20ste Jaargang. B li R I C II T. LLET EEN DEDR MET TWEE SLOTEN. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, IN0 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren èn Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Zij, die zich voor het volgend kwar taal, aanvangende 1° Januari 1883, op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. GEMEENTERAAD. ZITTING van Vrijdag 15 December. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Tegenwoordig al de leden. Alvorens de punten der agenda in behan deling te nemen wordt, overgegaan tot de iustallatie van het onlangs vt rkozen raadslid, den lieer Jlir. W. Lamaii Trip Deze door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de bij de ge meentewet voorgeschreven eed'-n af en neemt, na door den "voorzitter, met den uitslag der stemming en alzoo met zijne benoeming tot raadslid te zijn gelukweiischt, zitting. ilierop zegt de voorzitter, dat het hem aangenaam is de vergadering te kunnen ope nen met de mededeling, dat de gemeente YTiSslïïgeii zicli met twee gunstige haar ten deel gevallen beslissingen, kan verblijden. 1°. met die betrekkelijk de door het rijk, op grond van art. 49 der wet van 1S78 toegestane subsidie voor tien aun- en her bouw van schoollokalen, tot een bedrag van f 68000; en 2°. met die der exploitatie der havenwerken alhier, welke, gesteund dour de fiumitiëele krachten der gemeente, naar hij hoopt, strek keu zul tot bevordering van huren bloei en toenemende welvaart. De beer Van Uije Pieterse gelooft wel de tolk te zijn van ui do leden van den raad, benevens die der gansche gemeente, als bij den vnoizitter, niet alleen als burgemeester, maar ook als eerste commissaris vau de kon. inuut- scbappij de Scheldegelukweiischt met do be kroning van liet door hem verrichte werk, iu zako d3 exploitatie onzer huvenwerkeu. Was dit zoo gunstig verkregen resultaat grooten- deels te danken aan den ijver en de krachtda dige medewerking van den heer Smit, hij hoopte dan ook, dat liet een en ander ouder zijn bestuur niet alleen zou strekken lot toe- 2.) »Heol goed. Ik ben blij dat ik u ontmoet heb.'1 Wij gaven elkander weder de hand. Ver geet niet terug te komen en en passant moet ik u zeggen, dat er eone bel aan de deur is, die gewoonlijk liever gebruikt wordt dan de klopper." Gedurende de twee uren, die verliepen voor ik mijn vriend weder zag, dacht ik veel aan hem. Het was geeae joDgensvriondschap; onze kennismaking dagteekende iets later. Van zijuo vroegere levensjaren weet ik niet veel. Ik bad hem aangenaam van inborst en manieren ge vonden ik wist dat bij een beschaafd, maar nemenden bloei van de maatschappij de Schelde maar ook tol dien van Vlissingen. Duor de vergadering werden deze uitgespro ken woorden met iustemming begroet en door den voor/itter in dank aangenomen. Alsuu wordt overgegaan lot liet lezen der notulen der vorige zitting, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door ged. staten goedkeuring is verleend op het raads- be.-luit betreffende het aangaan eener over eenkomst met het rijk tot overdracht aan de gemeente van vesting- en kanaulgronden; idem tot wijziging van art. 6 der over- eeukoinst met liet polderbestuur van Wal cheren idem vau liet besluit tot het aangaan eener overeenkomst met het rijk voor afstand van gcoud aan de voormalige marinesluis; idem der verleende subridiën aan liet al gemeen armbestuur, het burger-weesbuis eu het gasthuis; Geschiedb voorlezing van een schrijven van den eigenaar en den huurder van liet kof fiehuis de Beurs, houdende mededeeliug, dat zij niet zouden kunnen toestaan bet ondergedeelte van dal gebouw voor viscb- markt te doen gebruiken. Naar aauleiding eener opmerking vau den lie,er Mm tier, fiat -nn het be/.wanr van den beer Callenfels, dat' door verscheidene leden van den raad gedeeld wordt, alsnu nog uiet is tegemoet gek omen, wordt met iustemming van den voorztller besloten, deze zaak in banden te stellen van de commissie vau fabricage om advies. Tot lid van de commissie voor de fabricage wordt, iu plaats van het afgetreden lid. den heer Smit, met 12 stemmen benoemd de lieer C. A, Kalbfleiscli. Met gelijk aantal stemmen wordt herbe noemd de heer J. Laeruots, als regent van het burgerweeshuis. Wegens vertrek naar elders wordt aan mej. J. J. Wanrooij. helpster bij liet onderwijs in de nuttige liaudwerkeu op school C, op baar verzoek, eervol ontslag uit hare betrekking verleend, ingaande met 1 Januari a. s. Komt ter tafel het voorstel van burg. en weib. tot hel aangaan eener geldleening voor den voorgenomen sclioolbouw. Het rapport der commissie van financiën, in wier handen liet voorstel was gesteld, zegt, dut met belangstelling kennis genomen is eenigszins zonderling man was, hoogst gevoe lig en vatbaar voor indrukken. Ik geloof dat bij eenige gedichten geschreven heeft, welke somoiigo meoschen met den naam van krank zinnige erotische poezie doopien en anderen diepzinnig mystiek noemden. Hij was vao ge boorte een Virginiër en scheen altijd geld ge noeg te hebben. Hij was, zooals ik later hoor de, van een rusteloozen en zwerfzieken aard en had het Westen doorgereisd en het leven daar leeren kennen en genoten. Er waren missobien geheimen in zijn leven, welke bij aan niemand wilde openbaren. Van pérsoon was bij lang, tenger en welgemaakt met iiebt, krullend baar en baard; zijn voorhoofd was laag en zijne oogen waren donkerblauw. Zijn uitzicht was gewoonlijk erustig en peinzend, zjjn glimlach daarentegen zeer innemend. Hij sprak langzaam, zacht en stootend, ofschoon bij gelegenheid zijne stem als een trompet van liet voorstel tot liet aaugaan eener lea ning van f 45600 a 4 °/0 'sjaars, voor den aan— en verbouw van schoollokalen, weshalve de commissie geen bezwaar maakt tot uau- ncming van bet voorste! te ad viseeren. De Voorzitter het voorsiel genoegzaam toegelicht achtende en de gunstige beschik king betreffende de toegedachte subsidie hier mede in verband brengende, stelt alzoo voor de lèeniflg op f 45000 vast te stellen en opent daarover de beraadslagingen. De heer van. der Beke Callenfels wil met een eukeljjwoord mutiveeieii, waarom hij tegen bet voorstel zijne stem zul uitbrengen. Hij zal zulks doen, omdat hij die uitgaven voor de gemeente te bezwarend en onuoo- dtg actit. In zijne overtuiging om geene meerdere uitgaven voor liet openbaar ouder wijs te moeten uilgeven, is hij versterkt door de dezer dagen gehouden beraadslagingen in de 2e kamer, waarbij met nadruk gewezen werd op het ruïneeren dergemeeute-financiën, teu gevolge waarvan bet vooruitzicht geopend werd, dat met der tijd het bijzonder onderwijs hoofdzaak zal worden. De financieele lusten vau het openbaar onderwijs mogen z. i. uiet geheel eu al voor rekening der gemeente ko men, maar moeten hoofdzakelijk gedragen worden door hen, die er gebruik van maken. De Voorzitter zegt liet gevoelen van dun heer Callenfels te respecteeren. Evenwel wenscht hij uls zijn gevoelen te kennen te geven, dat bij de voorgestelde uitgaven voor de fiuantiën der gemeente niet te bezwarend acht. Is liet waar, dat iu de 2e kamer, de ouder wijs-wet oner eus voor de gemeente- noautiën is genoemd, dit neemt evenwel niet weg, dat meu in uanmerking moet uemen tot de uitvoering dier wet geroepen te zijn. Daarenboven staan wij voor een eenmaal ge nomen raadsbesluit, dat niet ter elfder ure krachteloos gemaakt mag worden, door lot de regeering te zeggen, dat wij onzen eigen weg wenachen te bewandelen. Op den laad ru9t dus de zedelijke verplichting aan liet verlangen van den regeeriug gevolg te geven. Hierop wordt het plan tot liet aangaan eener leeuing voorgelezen, waarbij iu art I bepaald wordt dat zal overgegaan worden tot eeue leeuing van 4 u/0 'sjuars, te storten den le Februari 188.3; eu bij art. 2, dat de gemeente zal uitgeven aan toonder obHgaliëu ter groutte van f 1000, welke zullen worden uitgeloot en af betaald klonk. Over het gaheel genomen beschouwde ik hem als een man vau genie, met eone groote dosis pvactischen zin en werkzaamheid begaafd, een man, wier. het gemakkelijker was te beminnen dan te kennen, eeu man. onbuig zaam voov een valachen vriend en vergevens gezind voor een edolmoedigen vijand. II Blount on ik hadden dien avond een lang gesprek; den volgenden dag reisden wij naar Londen en van daar giugen wij op ons gemak naar Hamburg Onder het reizen deelde bij mij van tijd tot tjjd «enige bijzonderheden van zijn leven mede, sedert den lijd, dat ik met beu in kennis Was gekomou. Het was eeno vreemde geschiedenis; ik kan niet zeggen, hoe. veel er in voorkwam dut werkelijk gebeurd was en hoeveel, opgesierd kan zijn door do eigene gevoelens of de levensbeschouwing van deu verhaler. Zooals bot luidde, wus hut eeue binuen den tijd van 46 jaren,te beginnen met 1 Juli 1884,minstens één obligatie;van f 1000, Aan makelaars en commissionairs zal ,/4 °/0 courtage worden uitgekeerd. Nadat de heer Kalbfleiscli in overweging had gegoveu de ohligftltëu te splitsen in obli gation van f 500, wat door den voorzitter niet wensclielijk wordt geacht, wordt liet voorstel iu zijn geheel aangenomen met 14 tegen 1 stem. Teqen stemde de heer van der Beke Callen fels Burg. en weth., gevolg gevende aau liet be sluit van 28 Dec. 1881, waarbij wordt bepaald, ouder toekeuuiug eener rijkssubsidie over te gaan lot deu aaubouw van twee scholen voor bet lager benevens een voor het meer uitge breid lager onderwijs alsmede tot den ver bouw vau de twee openbare lagere scholen B en C, stelt da voorzitter voor, burg. en weth. te machtigen tot het aanbesteden van school A (gewoon lager onderwijs) op de groote Markt van de scholen D en E (in. u. 1. o.) op het paradeplein bij de hoofdwacht, en van school F (g. 1. o.) bij de voormalige Duinpoort, zullende de verbouw der scholen B eu O eerst dan plaals hebben als minstens één der nieuw te bouwen scholen is opgeleverd. Middelerwijl had do heer Callenfels de ver gadering verlaten. Na eene langdurige discussie over het al of niet wensclielijlce vau het plaatsen van school d op de Groote Markt wordt ten slotte alzoo met 11 tegen 2 stemmen besloten. Tegen stemden de he eren Loois en Koppe- jan. Het bouwen der scholen D en E op het parade plein eu dat van school Fbij de voor malige Duinpoort wordt na eenige discussie met algemeoue stemmen aangenomen. De heer van Kaalte verlaat de vergadering. Naar aanleiding van een ingekomen brief van ged. stalen betrekkelijk de verordening in zake het vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank wordt bedoelde verorde ning gewijzigd vastgesteld. >p het adres vuu den pachter van den beer, houdende verzoek om vermindering van pacht, eu daarbij te kennen gevende dat hij bereid is het bestaande contract zes jaren te verlengen, bij aldien de prijs per M3 van f 3, op f2,50 wordt gebracht. Alzoo wordt besloten. piece de resistance voor mij gedurende de drie of vier dagen die wij in elkanders gezelschap doorbrachten. Later voegde ik de verschil- lende deeloo bij elkander en geef het verbaal nu zooiris hot is. Blount is de spreker. *Gij herinnert u, dat ik «ven voor ik u vaar wel zeide toen ge het kleine dorp Northmere in Nieuw-Eng.'land verliet, ik van het buis en de hoeve, welke ik het vorige jaar in buur bad gehad, door aankoop eigenaar werd. Ik besloot daar rnijn leven door te brengen, dat natuurlijk een onzinnig besluit was voor een man van mijn leeftijd, die zooveel in de we reld rondgezwalkt bad. Ditmaal dacht ik voor goed gevestigd te zijn en de voornaamste reden, waarom ik zoo dacht was ConstiiDce >Het kan zijn dat gij dat meisje, Constance Oambrayn vergelen hebt, of het moest zija dat gij haar alleen kent, wanneer men u haar bij— uaatn noemt', Die naam was zeker vreemd; ik

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1