iNo. 99. Zondag 10 December 1882. 20ste Jaargang. G li M E E T K B K S '1' Dl U. inyyiAM). VLissiMisciii; goh ant. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Go., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan bet bureau van politie is als gevon den gedeponeerd eeu gouden MANSlllNG, No. 103. PATENTEN. Afkondiging van het kohier wegens het patentrecht over het 2e kwariual 1880/b3. De burgemeester van Vlissingen, maakt be kend dat bij hem is ontvangen en op beden aan den rijks-ontvanger gezonden, bet executoir verklaarde kohier wegens het patentrecht over het 2e kwartaal IS82/83, de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodfgd, om buune aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook om vervolging te voorkomen, en herinnert! dat de bezwaarschriften binnen 3 maanden na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 8 December 1882. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 9 December. Van 2 tot 8 December zijn alhier uit Queeuboro met de mailbooten aangekomen 250 en daarheen vertrokken 820 personen. Hoorde men uit andere plaatsen eenigen tijd geleden veel gewag maken van zooge- genaamde ^brandbrieven", waarvan enkele schrijvers hun welverdienden straf reeds on dergingen, hier in deze plaats schijnt zeker slag van lui, van wie men waarschijnlijk iets anders zou kunnen verwachten, er ,/aardig- lieid*' in te vinden aan dezen en genen onge- teekende brieven te schrijven, en nog wel on- gefrankeerd over do post te zenden, waarvan de inhoud eene vuile en laffe strekking heeft. Naar wij vernemen doet de politie ijverig on derzoek, wie die briefschrijver of briefschrijf ster ziju. Ook schijue» dezer dagen Pickpockets ten onzent zich opgehouden te hebben. Althans ziju op St. Nicolaas avond eenige voorwerpen waaronder porte-monnaies uit de zakken van sommigen, ontvreemd. Naar wij vernemen is de politie ook dit slag van lui op 't spoor. In liet Algemeen Politieblad wordt door den officier van justie te Amsterdam bericht, dat een voorloopig onderzoek aan het licht heeft gebracht, dut het //Generaal-Correspondentie- kautoor" te Amsterdam, dat in verschillende anuouces in dagbladen een aantal o'iverse werk en handwerkslieden legett hoog loou vraagt voor Noord-Amerika, en wel hoofdzakelijk voor de Staten Jowa, Illinois, Michigan, New- ïersey en Ohio met in het minst eenig ver trouwen verdient, en de zoogenaamde direc teur Jetse van den Borg geen relaties heeft in Noord-Amerika, met verzoek dit zooveel mo gelijk bekend te maken. Er schijnt op Aljeti met de verandering iu liet militair commando eu met de ver vanging der overgeplaatste burgerlijke amb tenaren eenige verandering in onze taktiek gekomen te zijn, in zooverre er weder meer gepatroulleerd wordt, en de patrouilles ook zonder geleide van een controleur in de kam pongs mogen gaan. De uitwerking schijnt goed te zijn. Was vroeger de gouverneur afki-erig vau het patrouilleeren, omdat dit volgens hem ourust bracht onder de bevol king, thans schijnt het, dat het veitoon der troepen een aansporing is voor de na de laatste echecs der benden minder krijglustig geworden bevolking, om zich meer te onder werpen. Althans uit Tóenykoop, juist de mee^ gevaarlijke streek in de XXVI Moekims, komen daaromtrent gunstige berichten. Aan een parliculieren brief uil Olehlch, dd. 3 Nov. 1882, is door hel A. Hdbl. het vol gende ontleend ,,Goed nieuws sedert miju' vorig schrijven valt niet te melden. Moorden op de wegen zijn aan de orde van den dag. Senelop en Lepong-ara zijn aangevallen. Een tokohou der hebben zij nogal benadeeld door twee koelies aan te vallen, waai bij muilezel en wa gen met goederen geroofd z.jn, en de koelies, zwaar verminkt werden, zoodat zij er een arm bij verloren hebben. Op last vau den gouver neur zijn eenige scboten op de kampongs ge daan, maar zonder gevolg, Bijna eiken dag wordt er gepairouilleerd met succes; jammer dat er gebrek aan soldaten is, anders zou men meer afdoend kunnen handelen ('k moest even ophouden met schrijven, want 'k hoorde schieten) Aan de richting zou ik gezegd hebben, dat de schoten vielen bij Ketapau Dowa, ,/'t Was zoo; want 's nachls om vier uur werd er versterking beengezondeu, le 41/* weer en te 5 uur nog eeus. Deze week zijn wij te mid dernacht driemaal gealarmeerd. De ziekte is niet meer zoo hevig eu steeds afnemend, toch kan de quarantaine nog niet worden opge heven." De Kerstvacantie voor de adelborsten van liet kon. iust. van de marine te Willemsoord zal ingaan deu 23eu December a. s. en eindi gen den 8en Januari 1S83. Op het 13onrif (eiland Terschelling) is giste ren gestrand de. Eug. stoomboot Mama, kapt. Mc. Louid, van Libau met garst en bout naar Antwerpen bestemd; elf man zijn met de ei gen boot gered. De kapitein en vijf man zijn nog aan boord. De reddingboot is dadelijk ter assistentie uitgezonden. Dezer dagen is gemeld, dat het landgoed van Z. M. den koning Oranje Nassau door den Imogen waterstand gedeeltelijk was over strooud Nader verneemt de N. RoltCt. dat alleen het laag gelegen weiland geheel is ge- iuumleerd, eu de groote oprijlaan naar heb puleis, daaraan grenzende, eenige dagen ouder water heeft gedaan. De parken, plantsoenen, bosschen en gubouweu zijn daareutegon zóó hong gelegen, dat zc onmogelijk kunnen over stroomd worden. De rivierberichten van gisteren luiden over 't algemeen gunstiger. Aan de N.72.Ct. wordt van gisteren 8 dezer het volgende gemeld Men meldt uit 's HertogenboschHet water blijft geregeld vallen, de toestand is bevredigend. Te Maastricht was heden voormiddag 11 uur de waterstand onveranderd; 45.25 boven A.P. Uit Grave meldt men van lieden middag 1 uur: Stand 10.40, val 0.05. Aan de Pegel- brug 8.80, val 0.05, beide in de laatste 5 uren. De toestand is onveranderd. De Elft- weg staat nog 12 c.M. ouder. De overlaat weikt niet meer. Wind zuid; nu en dan sneeuw. Barometer iets gestegen. Uit Vreeswijk meldt men: Het water der rivier de Lek is zoodanig gevallen, dat de vaurt voor stoom booten niet langer ge stremd is. De peilschaal teekeutö.Ll boven A.P.; val 15 cM. Uit Lexmond meldt men, dat gisteren avoaldaar hat dijklegei is opgeheven en de wachten zijn ingetrokken. Nieitegeustaen. de weer en wind ouguustig zijn geworden, blijft bet water vallende. Te Deventer was lieden namiddag S1 /3 uur de waterstand 6.58; val 0 15. De IJsel blijft vallende. De gekeele IJsel- kade slaat nog voor hetgiootstegedeelte onder water. De fabrieken beginuen weer te wer ken. Alles keerl langzaam tot zijn normalen toestand terug. De commissie van den water snood beeft in overleg met de gezondheidscom missie besloten gezamenlijk le zorgen, dat ile outruimde woningen niet le vroeg worden be trokken, dat aan de bewoners die hei noodig hebben, bons voor steenkolen, ligtstroo eu chloorkalk worde uitgereikt. Meu meldt uit 's Hertogenbosch Het wa ter is sedert eergisteren 17 cM. gevallen; de stand bedraagt 5.63 M. boven A. P. De gis teren morgen onlvangen berichten luiden niet ongunsiig. De Beersche overlaat lieefb bijna opgebouden te werken; die te Bukhoveu werkt met 128, die le Baardwijk met 44 cM. Voor de sluis te Crevecueur staat nog een vervul van 20 cM. Uit Zutphen schrijft men: De hooge waterstand verhinderde 50 pro cent der kiezers van de gemeente Warnsveld Dinsdag ter stembus te korueu. Ook in de gemeente Steeuderen kon een zeer groot aan- zul met ter stembus gaan. Uit ïiel schrijft menDe waterstand op de Waal is thans beneden verbodsmerk, zoo dat de stoomboolen weêr mogen varen. Uit Zoeleu zijn de berichten minder ge. vustst eiland: Door liet oploopend kwelwater ziju de lager gelegen gedeelten vau dit dorp geheel over stroomd. zooclat de bewoners dier wijken hun intrek in de kerk hebben moeten nemen De commissaris des konings in Gelderland heeft zicli naar den Tielerwaard begeven om de dijken in oogenscliouw te nemen. Volgens telegram uit New-York kan er tus- scheu 11 en 13 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, met regen of sneeuw. In den Atlantischeu Oceaan zal hel benoorden 45° Br. stormach tig weder zijn. Zr. Ms. raderstooinscbip Talk wordt met spoed gereed gemaakt aan 's rijks werf te Wil lemsoord, ten einde, naar de N, R. Ct. ver neemt, in het begin van het volgende jaar in dienst gesteld te worden tot het overbrengen van hel vorstelijk gezin naar Engeland's hoofdstad. Met het stoomschip Sumatra, van de maatschappij Nederland, dat 16 December e. k. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal uit Amsterdam rechtstreeks een brieven maal «gezonden worden naar Atjeh. Voorla zal op 26 December met deu trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansl ailing op liet vertrek van het gemelde stoomschip uit Marseille, mede een verzen ding van brieven enz. naar Atjeh geschieden. Ingevolge aanschrijving van den minister vau oorlog zullen de bij bet leger hier le lande nieuw benoemde officieren op 11 dezer in functie treden. Bij de tweede kamer is den 7en dezer een voorstel van den heer Burna ingekomen om eeu onderzoek in te stellen uaar dedioogtiiu- king en afsluiting der Zuiderzee. Hoofdstuk buiieulandsehe zaken werd met 65 legen 12 stemmen aangenomen. Daarna had stemming plaats over de zaak van generaal Van der Heijden. De conclusie van de meerderheid der tot een onderzoek in deze zaak benoemde commissie, dut de gene raal onschuldig is aan de tegen hem uitge brachte beschuldiging van wreedheid, tijdens hij het hoofd was vun het militair bestuur in Aljeh, of dat zijne schuld uit de stukken geenszins blijkt, is met 64 tegeu 12 stemmen aangenomen. Daarmede is deze treurige zaak iu de kamer afgeloopeu De discussiën over het hoofdstuk justitie zijn aangevangen. Den 28n dezer zal vau Harderwijk vertrek ken om met het stoomschip Gouverneur de Rowille naar Cori^ao te worden overgebracht, een detachement snppletitroepen, sterk 25 man, onder leiding van den 2e luit. der inf. G. Pietcis; medegeleider W. G. Nijhuis, serg. van het reg. gren. en jagers. Met ingang van 1 Januari a. s. worden de telegraafkantoren op de nagenoemde stations van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen met een dagelijlcsche dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags voor het ulge-

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1