VLISSiNGSCHE OI KAM No. 37. Zondag 3 December 1883. 30ste Jaargang. 1 FEUILLET EEN VRIJHEIDSBOOM. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15, Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEYER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs, Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTERAAD. ZITTING van Vrijdag 1 December. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Tegenwoordig al de leden. Het onlangs verkozen raadslid, de heer A. Loois, woidt geïnstalleerd. Na door deu Secretaris te zijn binnenge leid en in banden van den voorzitter de bij de gemeente-wet voorgeschreven eeden te hebben afgelegd, wordt de heer Loois mei zijne benoeming als raadslid door den voorzitter geluk gewenscht en neemt hij zitting. llmrop wordt overgegaan tot het onder zoek der ingekomen geloofsbrieven van liet laatst verkozen raadslid, den lieer Lumau Trip. Deze door de daartoe benoemde com missie, beslaande uit de lieeren Verkuyl Quak- kelnar, van der Beke Callenfels en Jos. van Riialte, iu orde be>ondon, stelt de voorzitter voor, op advies dier commissie, den lieer La- inan Trip als lid van den raad toe te laten. Alzoo wordt besloten. Alanu wordt overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige zitting, welke wor den goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door ged. staten is goedgekeurd liet raadsbesluit be- treffeude de heffing eener belasting op de bonden; vervolgens dat blijkens ingekomen bericht van de commissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs, de heer J. W. Wilkens als lid dier commissie is geïnstal leerd en eindelijk dut. de begrooting der dd. schutterij over 1883 is goedgekeurd. Wordt besloteu het ingekomen schrijven van ged. staten betreffende eene wijziging op de heffing van het licentie-recht, te stellen in handen van burg. en wethouders. Wordt overgelegd een ontvangen exem plaar over de scheepvaart-statistiek over 1881, 3e gedeelte. Tut lid van het algemeen armbestuur wordt met algemeene stemmen herkozen het aftre dend lid, de heer C. F. Maenhoudt. Evenzoo tot lid van het college van re genten over het gasthuis, de heer J. Ie Sage van Hoeve. Tot lid van de commissie van finantiën wordt met acht stemmen benoemd de heer J. Verkuyl Quakkelaar, en na eene discussie over het wensclielijke, om tot voorzitter dier commissie een lid van het dag. bestuur UIT HET DUITSCH VAN AUGUST BEKKER. 3.) Ondortusscben was burgemeester Hoffmann reeds van zijn plaats opgestaan en trad met vas ten blik onder de woelende menigte, welke bij de verschijning van den statigen man uit elkan der week en ruimte voor hem maakte. Van de daar door onts'ane opening maakte hij dadelijk gebruik. Plotseling greep bij een der knapen» die het verst naar ach teren stond en wiens stem hij zeker herkende, flink vast, sloeg hem links en rechts voor de ooreo en wierp hem toen met alle macht de deur uit. >Zool" zeide hij. Nu kan je koppen gaan maken.'' te benoemen, wat door den voorzitter ou- noodig wordt bevonden en bestreden, op grond, dat burg. en wetli. ten allen tijde bereid zullen gevonden worden, de noodige inlichtingen te verstrekken, wordt bij eene tweede stemming met e^/stemmeu tot voor- zitier dier comm. benoemd de bear J, G. Ockers. Op bet daartoe ingediend verzoek van den lieer J, Verhage, benoemd hoofd eener school ie Hansweert (geraeènte Kruiningen) wordt aan adressant eervol ontslag verleend a!s ouderwijzer op school Eingaande met 1 Januari a. s. Op voorstel van den voorzitter wordt voorloopig vastgesteld de ligger met de kaart van de voetpaden en wegen in deze ge meente. Naar aanleiding van den in de raadszit ting van 13 October jl. uitgesproken wensch, om met bel. oog op de toename der bevol king over te gaan tot. het aanstellen eener tweede gemeente-vroedvrouw, stellen burg. en weth onder overlegging der daaromtrent ingewonnen rapporten bij de lieereu genees kundigen in deze gemeente voor, gevolg te geven aan dien wensch, welke door de nood zakelijkheid wordt voorgeschreven en alzoo daartoe over te gaan op eene jaarwedde van f200 en op de voor haar vast te stellen in structie. Nadat de heer van der Belce Callenfels zijne erkentelijkheid had betuigd aan het dag. bestuur voor de indiening van dit voorstel, dat bij verder voor aanneming met algemeeue stemmen aanbeveelt, wordt ulzoo besloteu en burg. en weth. gemachtigd voor die betrek- kiug een oproeping te doen en het bedrag der jaarwedde te vinden door nadere regulari se ie op de gemeeiite-begrootiug over 1888. Wordt besloten het adres van den pachter van den beer, houdende verzoek om vermin dering van pacht, te stellen iu handen van de commissie van fiuantiëu. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven het polderbestuur van Walcheren be trekkelijk den te maken spuiboezem in de voormalige vestmggrouden, wordt besloten het vroeger dienaangaande genomen besluit te wijzigen en in overeenstemming te bren gen met het door den waterstaat ontworpen art. 6 der overeenkomst, welke tusschen het rijk en de gemeente ten aanzien der over dracht zal worden gesloten. »Heer burgemeestor," riep mijn vader vioo- lijk breng mij den anderen, dan zal ik hem lee- ren bengelen." Deze was echter op zijn hoede geweest en bad zich reeds uit de voeten gemaakt. Wel is waar was daarmede de zitting nog niet geëindigd want de ganscbe nacht door liep het mannen volk met groot geraas bet huis uit en in, zoodat mijne moeder geen oog kon sluiten, terwijl ik zelve reeds laDg weder ingeslapen was. Einde lijk hief de burgemeester de nachtelijke zitting op en vermaande de aauwezeuden thans stil naar buis en naar bed te gaan Ik wil hier nog bijvoegen dat de »Kopperaan" zooals de hoopvolle zoon van Klingenmilnster van dat oogenblik genoemd werd, tot groote droefheid van Europa spoedig met den grooten stroom der landveihuizersuaar Amerika ging terwijl ook de bengelaar",na nog eenige domme streken uitgovoerd te hebben, in vergetelheid Dienlengevolge wordt goedgekeurd het la ten wegvallen van art. 6, van bedoelde over eenkomst en do vervanging door het vol gende art. 6 De polder van Walcheren verbindt zich om 1°. in liet bij art. 4 gesielde geval, mede voor zoover de polder daaitoe de bevoegdheid bezit, aan de gemeente Vlissingen verguuuing te geve», om bij de uitvoering der werken tut uitbreiding der gemeente de noodige ver- gravingen of afgravingen te doen, onder voor waarde dat van den Koningsweg lot aan de zeewering bij den westkant eene water- keering blijve beslaan, breed ten minste 5 M. en waarop de hoogte niet minder be draagt dan 3.6 M. -[- A.P., zoover die water koeling is afgegraven, hoofdwal 4 M. -f- A P., voor zoover die is opgeworpen iu een gedeelte vestinggracht en thans builen dezeewering is aan het einde van de Kaaslcade en 3.80 M. -j- A.P. voor de overige gedeelten en 2". dut in die waterkeeriug mogen bestaan doorsnijdingen voor straleu, mils gezamen lijk niet langer dan 60 M., doch deze door snijdingen over de geheele breedte beslraat of' bemetseld, en voor zoover lager liggende, 3 M. A.P. van een te stellen waterkee riug ter boogie van 3.80 M. -f- A.P. moe ten ziju voorzien. Vóórts worden burg. en weth. gemachtigd tot In tin overeenstemming daarmede sluiten eener nadere overeenkomst met het polderbe stuur van Walcheren. Woidt gelezen het uitgebrachte rapport van de gezondheidseommissie, betreffende een nader gehouden ouder/.oek naar de onbewoon- baarheid van perceel E 132 iu de Lange Znlke, waarvoor, zooals in de vorige raadszitting werd beweerd, eene vrij hooge som lot ver bouwing was uii gegeven. Bedoelde commissie zegt, dat, wel is waar eene soin gelds voor de verbouwing door den eigenaar Le Roy is uitgegeven, maar zulks is geschied vonr eene bijbouwing van een ge bouw aan de achterzijde, bestaande uit twee woniugen, welke worden verhuurd, zoodat nu het geheele perceel wordt bewoond door vnr huisgezinnen. Aamzezieu liet voorste ge deelte gebleven is,zoo als het was,is in den be- staauden toestand geen verandering gekomen, weshalve de commissie haar eerst uitgebracht advies handhaaft. Naar aanleiding van dit rapport stelt de geraakte. Beide schoone zielen waren uit den >Scherpenhoek" afkomstig. Toen ik den volgenden morgen ontwaakte en uit mijn hoog gelegen kamertje een blik wierp door het venster, liepen buiten nog vele men- schen rond Heel dicht bij mij stond echter een hooge boom, zoo als ik er nog geen gezien had, die er gisteren nog niet stond eu nu met zwurt- rood en goudgekleurde strikken en vlaggen op gesierd, den groenen kruin zoo hoog als de toren van het raadhuis in de lucht verhief. De meisjes van Klingenmtlnster hadden hem des nachts, voor hij iu den grond gezet werd, zoo fraai opgeschikt Daar zulke booroen sedert onheugelijke tij den in de Palts niet meer voorkwameu, was voor ons kinderen de vrijheidsboom een vroo- lijke verschijning en een groote gebeurtenis. Alle avonden verzamelden zich de boereu in dien tijd er omheen: zij praatten daar met elkan- voorzit ter voor het vroeger genomen besluit (e handhaven. De lieer "Wïbaut kan, na gehoord te heb ben het uitgebruchie rapport, zijne stem aan dit voorstel niet onthouden. Evenwel komt het hem voor, dat bedoeld gebouw niet geheel en al onbewoonbaar is, aangezien het eene tamelijke hoogte en breedte beeft. Vuu daar dat hij den wensch uit, dat bij liet geven van uitvoering aan de deswege bestaande verorde ning, eenige kalmte en gematigdheid in acht genomen zal «orden. De heer Laernoes, die zicli persoonlijk overtuigd heeft van de al of niet bewoonbaar heid van dit perceel, verklaart, dat er nog wel 200 gebouwen iu de gemeente zijn, die in dergelijk geval verkeeren, en hij zijn slem al zoo niet aan hot voorstel kan schenken. Do Voorzitter acht het rapport der com missie, aangezien zulks niet is wederlegd, juist Niettemin had hij liever de gegevens out vangen dat het bedotdde perceel wel degelijk bewoonbaar was. Dit is echter niet geschied. Daarom moet hij het voorstel vau burg. en weth. handhaven. Hij merkt hierbij op, dat bij het ingesteld onderzoek naar de bewoon baarheid van gebouwen, gebleken is, dat er veel krotten ziju, die belmoren opgeruimd te v\ orden, Daarbij wenscht ook hij kalmte en gema tigdheid in acht le nemen. Vandaar dat nog slechts de onbewoonbaarheid dier perceelen is verklaard en het verbod tut bewoning daar van nog niet uitstrekt tot eene ontruiming van binnen de 24 uren. Zelfs de bewouers van eenige onbewoonbaar verklaarde perceelen hebben de waarheid van het beweerde be tuigd, waarom hij dan ook met liet oog op de ruimte van het geheele huis vonr 4 huisge zinnen, bij het g.-dane voorstel blijft. De heer van der Beke CaUenfels heeft met genoegen van den voorzitter vernomen, dal de verordening op de bewoonbaarheid van gebouwen met gematigdheid zal toegepast worden, vooral ook met bet oog op de onbe woonbaar verklaring van hol perceel in den Koudenhoek. Overigens is hij het eens met deu lieer Laeruoes, en vreest ook hij, dat er nog tul van woningen onbewoonbaar zullen moeten worden verklaard. De Voorzitter zegt datin het onderhavige geval het onbewoonbaar verklaarde huis ge bleven is, zooals het was, en er alleen een ge bouwtje is bijgeplaatst waardoor de vereischte der, hielden redovoeriugen mot het gewone lawaai over vrijheid en het eenige Duitschland» alles iu den ouden trant. De boom stond er nog tijdens het feest te Hambach, naar welke plaats ook uit Klingenmünster twee rijk met bloemen getooide wagens, vau den burgemeester, die volgoladeu waren met feestgHnooton, heen togen, In alle streken langs de met rijke wijagaar- den begroeide oevers van de Haardt eu ia Was- gau zag men de groene vrgheidsboomen, waar van de eerste ditmaal aan den voet der oude rijksvesting Triffel, in het vroegere rijksstedeke Annweiler, geplant werd. Onder luidklinkond gezang was hij uit het wond gehaald en naast het beeld van Roland bij de bron gezet. Een schoorsteenveger uit Oud-Beieren wilde hem metzgn bijl nederhouwen, maar werd op eene gruwelijke wijze mishaudeld, terwijl do oude driekleurige rijksvlag uit het raadhuis werd ge haald en op den top geplaatst, Spoedig werd

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1