VLISSIMiSCIlE COURANT. voordesl! 10FDHU1 No. 94. Donderdag 33 November 1883, 3öste Jaargang. Gl MG MUI IX Tl lil. INMNLAND. FIUILLIT@M, EEH VRIJHEIDSBOOM, Ugemeenf Nederland- iden en Zilveren werken bij J. BKUCEi. le kvalwtr«:ie, 0 61 if, ulle.goi'deruH nit de lid» prijzen worden ge- oorhnniion. Prjjscou- 1SSS EN C3. leu en Zilveren werken. 00 N HOVEN. koopt ontvangt voor ,veloppe bedrukt door elke 100 koopers icn praclilissou* iituio' Hui-loge 2 sluffwes'tt, eu 24 iavcrwerkcu, li van af 1865 J82. erkennen, dat de seni tot HEUG HO EI wnarheiil is. Wij au- EOPilIL10 deze ver- t ons ondervonden, 869. Mr. C. VAN S73. Dochter van tbeainbie. Mr. It. KLtOON, t. S75.—Mr. W.S. V, delburg, 2 Februari US. 877. - Mr. J.BLEE- 1878. Mr.W.J, 1879. Mi j. H. A. 1100XING Jr. RUMMELKAM. fEFFEXÖ, getuigen J. MOLEMAN. ithe) Mr. J. DE ïtricht, 9 Juni 1882. Roos of Schilfers, :kken. Pijn in de of Baardworm, ig Grijs worden, rijgt de behaarde liuid n gliusterendescliooil" f 2.Bnard-groei- risiallin (fijne Odeur) -. Dames-Zeep (fijue nzeep 50 cis. Bro- tis. bu postwissel, postzo' firma TH KOP11ILE, !2, Amsterdam: lerUL'geZOtiden. De fla- feiuigschriftim worden moei schriftelijk ver plaatsen mag. Er be- oud dit. 1 i> IB N S T en Vlissingen v. v 3b, am. >.20. 3,30,7,— 1.—, nul. 2.3», 4.45, 8.— MIJIENS T =n Middelburg v.v IE N ST. ÏDDELBURO ïiildag 8.40 10. (0 12. iddag 2.— 4.40 6.10 P -LTS"? a .k s 5»., 5 i HELDE, se im%. h.— 3.— 11.30 3.30 ieu trein welke Vrijdag. Zoidas Kale rd 7.45 Tm. 7.4.5 8 15 - 8.15 10.30 6.30 'SIÜ.1 2.— 10.30 DOOR 12.30 u 11.— BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. i UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER AUVERTENTIËNVan 1 tot 4. regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. No. 95. TENTOONSTELLING. Do burgemeester en wethoudevs van Vlis- sing'-n gezien du mededeeling van de commissie der Nederlaudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem; brengen tor kennis van belanghebbenden, dut die commissie door do welwillendheid van het bestuur van het kunstnijveibeids-niusenm te Berlijn, in staat is gesteld van 15 Novem ber tot 1 December e. k. in baar museum te Haarlem eene tentoonstelling te houden van de werkstukken der leerlingen vau bovenge noemd musenui Deze tentoonstelling vooral leerzaam zijnde voor allen,wien de verbetering van ons teekeu- onderwijs ter harte gaat, is een bozoek daarvan ten zeerste aan te bevelen. Vlissingen, 21 November 1882. De burgemeester en wethouders voorn ooind, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. No. 96. VERKIEZING. Uitstag verkiezing van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken. De burgemeester van Vlissingen, maakt be kend dat in de vergadering van kiesgerechtigden ter benoeming van leden voor de alhier geves tigde kamer van koophandel en fabrieken, die op beden is gehouden, zijn verkozen ter aanvulling der plaatsen, die met het einde des jaars door periodieke aftreding moeten oponvallen de hoeren J. Verkuyl Qnakkelaar, P. J. Siegers, M. Pot, 0. V. Riemens eu J. Dom misse. Vlissingen, 22 November 1882. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 22 November. Bij de heden plaals gehad hebbende ver kiezing van leden voor de kamer van koop handel en fabrieken alhier, zijn als zoodanig herkozende lieeren J. Verkuyl Quakkelaar en P. J. Siegers, ieder met 36; de heer M. UIT HET DUITSCH VAN AüGUST BEKKER. 1.) Het was op een wonderschoonen Zondag in de maand Mei van het jaar 1832. De school jeugd, waartoe ook mijne oudere broeders en zusters behoorden, was zooals zij dat eiken Zondag namiddag in de lente gewoon was, nu ook naar hel slot gegaan. Aldus heet in den mond des volks de ruïne van Landeck, de aaD sagen zoo rijke koningszetel vau Dagobert den Grooten, die met hare sterke torens en rondo hoektorentjes zich op een borg verheft. Het was nu heel stil in de straten van het vlek Klingenmüuster en stil ook te huis, waar toen niemand dan mijno motder zich bevond. Pot, met 35; de heer C. V. Riemens mot 29 en de heev Jac. Dommisse Cz., met 27 steunmen. Op den heer S. Alter waren uitgebracht 12 en op den heer Jos. van Rnalte 4 stemme^ ter.vijl nog enkele personen 1 eu 2 stem men verkregen. In 't geheel werden 43 stemmen uitgebracht. Naur men verneemt, zal het vierde nieuwe stoomschip, te Glascow iti aanbouw voor de sloomvanrl-mnatschappij Zeland alhier, elec- trische lichten voeren. Blijkt deze proefne ming te voldoen, dan zullen ook de overige booten op dezelfde wijze verlicht worden. Waarschijnlijk zal de naam der nieuwe boot Koningin Emma zijn. Met het stoomschip Utrechfkapt. G. J. Boon, dat Maandag morgen vau hier naar Ned. Indië vei trok, gingen als passagiers mede: de lieeren W. F. H. Sclioeumaker, echtg., züige- liug eu moeder, inej. J. Monod de Froideville A. G. V. van Leeuwen, J. W. F. Romswiulcel Guize,B. B.Barruclijdeheereu Schweilz,Ivey- zer en van Mierlo, Vermeulen, A. L. Brus, echtg. en 3 kind, F. Willernse, eeu detache ment suppleiietroepeu, groot 40 korporaals en manschappen, benevens 4 onderofficieren, on der bevel van den kapt. der inf. M. H. Vis, vergezeld van zijn echtg. en 4 kinderen, mede- geleiders waren de le luit. der inf. B. Gour- dinou de Gouberville en de 2e luit. der art. C. W. van Hoogstraten. Volgens nader beriebt is de Ulreckt, gis teren morgen te 6 uur te Southampton ge arriveerd. *Hansweert 21 Nov. Verplaatst met in gang I December 18S2, de heer J. de Beer, commies 4e kl. te Zierikzee naar Ilausweert; en de heer J. van der Linden, commies 3e kl. te Schiedam, als commies verificateur naar Uansweert. Door de plaatselijke politie te Ter Neuzen Ik zat als een ziekelijko knaap voor de huis deur op den steunen trap en staarde in het half duister van den naderenden avond, zag droome- rig naar de zwaluwen, welke Yond bet blinkende kruis der kerk vlogen en luisterde naar het doffe gemurmel van de brou voor het raadhuis, welke uit drie pijpen baar water in de ontzag lijk grooto steenen trog wierp. Die stilte in de straten op dien Zondag in Moi is eene mijuer vroegste herinneringen. Mis schien is zij zoo levendig iu mij gebleven, omdat die idyllische rust zoo plotseling gestoord werd.Met klimop bekranst, jubelend en schreeu- weud kwam namelijk de van de ruïne bomende schooljeugd de rust op de straten verbreken. En mijne broeders eu zusters schreeuwden als dollen mede »Luve de vrijheid der drukpers! Vrijheid in ons land! Levu Duitschlaud! enz. En daarbij zwaaiden zij mot huune kleine papieren, ïood geel en zwart gekleurde vlagge is iu beslag genomen een 25 ceuts-stuk, voe rende de beeltenis van Koning Willem II en een onleesbaar jaartal, welk geldstuk ge bleken is te ziju geschonden en in waaide ver minderd. De begrooting der gemeente Veere voor 1883 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 9914,201/I, waaronder de hoofdelijke om slag met f 1700 eu liet onder wijs met f 2810 voorkomen. NR. Ct.) Naar het Haagnche Hgbl. meldt is door de onderwijzers eu ouderwijzeresseu op Noord- Beveland adhaesie betuigd aan het adres der Ned. ouderwijzers en hoofdonderwijzers ver- eeiiiging, tot het aandringen bij de regeering op het nemen vau maatregelen tor verzorging vau de nagelaten betrekkingen van overleden onderwijzers. Gedeputeerde staten vau Groningen heb ben besloten al de provinciale lollen in dat gewest, welke ieder jaarlijks geeu f 250 opbrengen, op le heffen. Tot de geheele af schaffing kou de meerderheid in dat college niet besluiten, wijl de zuivere opbrengst over 883 is geraamd op f 23,682, waarvoor moeie- lijk iets anders ware te vinden. De Rotterdamsche telephoonverbinding is, voor zoover zij over het dak loopt vau het museum Boymans, bezweken. Het hek op het Ziekenhuis aan den Coolsingel is staande ge bleven, maar dat op het museum is door een of ander gebrek in de constructie omver gesla gen en gebroken, met beschadiging van bet dak eu vau de glazen lantaarn. Brokstukken vau den toestel zijn door die lantaarn neerge ploft iu de zich daaronder bevindende zaal> doch geen der schilderijen heeft letsel be komen. Het Paasch-verlof der adelborsten te Wil lemsoord zal niet meer voor 14 dagen worden verleend, maar daarentegen wordt dit jaar 14 tjes en tierden als bezetenen. Dat kwam mij natuurlijk allerdolst voor en ik begreep van hun geschreeuw even zooveel als eene koe van notenmuskaat, zooals uien in de strekeu van den Bovenrijn pleegt te zeggen. Wat zij brul den van vrijheid en Duitschland had voor mij geene betoekeuis. Met een luid hoezee stormden mijne broeders en zusters de kamers binnen, waar mijne moedor zat te lezen, die de rumoermakers trachtte tot bedaren te krijgen, door hun groote stukken koudgeworden druivenpap in den mond te stop pen, waardoor het geschreeuw bijna ophield. De goede vrouw, dio anders vastberaden was en niet gemakkelijk van haar stuk gebracht werd, was dieu avond eenigszina angstig en bezorgd. Waarom zij dat was, zou ik eerst later te weten komen. Moedertje 1" riep mijn oudsto broeder. >Van daag gaat het er op los. Zij zijn reeds iu het bosch om er een uit te kiezen. dagen verlof gegeveu, beginnende één week voor eu eindigende één week na kerstmis, zoo dat de Oudejaarsavond en de Nieuwejaaredag ook door hen bij de familie zal kuuuen wor den doorgebracht. Ook zal het kerstverlof der adelborsten van het kon. instituut, voor marine te Nieuwe- diep niet beginnen eeu week vóór en ein digen een week na het kerstfeest, maar be. giunen een week vóór eu eindigen eeu week na nieuwjaar. Z. K. H. de prins van Oranje heeft Zater dag-avond het feest der vrijmeiselaarslogo la Paixte Amsterdam, bijgewoond. Namens Z. K. H. voerde de grootredenaar het woord. De eerste kamer is tegen 27 dezer bijeenge roepen tot hervatting van hare werkzaamhe den. De Ned. schaatseiirijdersbond, waartoe 10 vereeuigingen zijn toegetreden, zal zich defi nitief coustitueeren in een op 3 Dec. a. s, te Amsterdam te houdem vergadering. De firma M. L. Sloog eu Zn., diamanthan delaren te Parijs en te Amsterdam, heeft met een passief van ruim een millioen frs. haar be talingen geschorst. Niet minder dan 168 vreemdelingen zijn wederom dezer dagen uit het land verwijderd, wegens bedelarij, gemis aau legitimatie pa pieren, of zouder geld of middel van bestaan. Z. M. den koning heeft zijne goedkeuring gehecht aan het plan om op 30 Nov. a. s. aan de dappere verdedigers van de Citadel van Antwerpen in de hoofdstad des lands een feest aan te bieden Ier herinnering aan het feit dat vóór 50 jaren op dien dag het eerste schot viel legen de belegeiaars van genoemde Citadel. Allen, die tot het draden van de Citadel-medaille gerechtigd ziju wor den door de feestcomissie (secretaris de heer »Gave God, dat het reeds voorbij ware zuchtte mijne moederen ging naar du keuken om voor hot avondeten te zorgen, daar de mei. den nog niet te huis gekomen waren. Er heerschto dien avond eene zeldzame on- rustiu mijne geboorteplaats. Men zag toeu niet zooals anders op Zondagavonden, vele jongens met huune meisjes ouder de bloeiende noteboo- meu wandelen, en die er toen wandelden, zon gen goeue schoone volksliederen zooals gewoon lijk, maar de vrijheidsliederen en Poolscbe ge. zangen, welke daarna jarenlaug bij alle kerke lijke feesten in de herbergen voor den dans gespeeld werden. Eu onophoudelijk klonk het door mij tot hiertoe nooit gehoorde geroep van vrijheid!" Eeuige oudere heeren stouden in hoopen te zameu op de straten en de pleinen, voor de vensters en deuren en nu en dan hoorde men luid het lied klinken. Vrijheid in ons land, vrijheid in 't gansche land

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1