VIJSSIUSCIIE COIRWT. iS'o. 91. Zondag 12 November 188J 20ste Jaargang. IMNfliEKL4\D. BUREAU: Hoek Korte Walstraat-Groenewoud, I N° 1. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie is als gevonden gedeponeerd een BEDLAKEN, een ZWART DOEKJE, een R. C.KERKBOEK, een GOU DEN BROCHE en een FANTASIE110ED. Vlissingen, 11 November. Vnn 5 tot 11 November zijn alhier uit Queenboro met de inailbooten aangekomen 374 en daarheen vertrokken 543 passagiers* Donderdag avond hield de beer J. Span jaard iu het lokaal 'Knijpers alhier, ten behoe ve der weduwen en weeztii van de bemanning van den verongelukten loodskotter van Nieu- wediep, zijne voorgenomen lezing, welke, ón danks liet min gunstige weder, door een vrij talrijk publiek met belangstelling werd bijge woond. Alvorens lot zijne lezing over te gaan, ge voelde spreker behoefte dankbaar te vermel den, dat zijne pogingen, om hel lot van wedu wen en weezen eenigszius te helpen vexzach— teDj andermaal door Vlissiug's ingezetenen, op schitterende wijze waren bekroond gewor den, dat hem de vreugde verschafte, de op brengst der lezing van dien avond, zijnde f 318, te kunnen overmaken. Na deze verblijdende mededeeling, ging de heer Spanjaard tot zijne lezing over, voor welke hij tot onderwerp gekozen had Sc/zei sen uit het leven van den Ouden Jan Uallema, door Werumeus Baning, In de drie Kraantjes, door Justus van Mauriken Zaterdag aan boord mede door W. Buuilig. Met on verdeelden bijval werden deze lezin gen aangeboord,waarbij spr. op verdienstelijke wijze de aandacht zijner hoorders wist te boeien en hunne lachspieren nu en dan te rekken. Hoogst voldaan keerde dan ook ieder huis waarts, niet zonder een stille hulde aan spr. gebracht te hebben, wiens betoonde bereid vaardigheid, om te doeu, wat de hand vindt te doen, tot leniging van het lijden van onge lukkige!), op ieders waardeering mag aan spraak maken. Gisteren hebben aan liet lokaal van liet provinciaal gouvernement van Zeeland, te Middelburg, bij enkele inschrijving, de volgen de aanbestedingen plaats gehad lo. het bou wen van eeu bazaltmuur ter vervanging van een gedeelte beschoeiing langs de haven te Breskens; en zulks bij herbesteding. 2o het aanbrengen van eeu ijzeren loeleidingsbuis op houten roosterwerk aan den bestaanden ijze ren pijlkoker van den getij met er te Bath, (raming f 5800.) Minste inschrijvers voor liet ie perceel de heer P. Monjé, te Breskens, voor f 9877, en voor liet 2e perceel de heer J. De Witte, te Vlissingen, voor f 7131. Naar de Midd. Cl. mededeelt, beeft de hoer H. L. F. Pisuisse, hoofdredacteur der Middel- burgsche Courant, eervol ontslag als zoodanig gevraagd en is bij voorneim us do bitielc- king van redacteur en eerster) verslaggever tli-r Nieuwe Rotter damsche Courant te Amsterdam Ie gaan aanvaarden. Wij kunnen moeilijk, zegt de M. Courant, tot den aftredende den afscheidsgroet richten, dien wij gewoon zijn aan onze heengaande medewerkers te geven. Daarentegen moge hier de betuiging eene plaats vinden, dat het den heer Pisuisse niet mogelijk zal zijn, zon der leedgevoel, in menig opzicht, de taak neder te leggen, aan welke hij gedurende negen jaren zijne beste krachten heeft ge wijd. Zekere H., uit Middelburg, thans gedeti neerd iu de gevangenis te Middelburg wegens diefstal met braak b j uaebt aldaar, had ook hier zijn adres achter gelateD, door bij een schoenmaker alhier, waar hij de vorige week om een aalmoes vroeg en kreeg, een paar kap- laaizen weg te nemen. De bestolene wist er zelf niets van, voor dat gisteren de politie hem zijn ontvreemd goed vertoonde. Door tussclienlcomst van den minister van den minister van waterstaat enz. beeft de Vereen, van lokaal-en tram-spoorwegen zich in veibinding gesteld met den lieer W. Te Gempt, te Hoedekenskerke, omtrent den door hein uitgevonden „Menschenxedder" voor tram-en spoorwegen. De beer T. G. heeft zich bereid verklaard, zijne denkbeelden dienaangaande op de alge- ineeiie vergadering der vereeniging, dezer dagen te Breda te houden, bekend te maken* GCt.) *Hanswoertj 10 Nov. Gisteren namiddag bad het jongentje van een in de sluis lig gende tjalkschipper alhier liet ongeluk over boord te vallen, en zou verdronkeu zijn zoo niet de vader zich zonder aarzelen te water had begeven, liet jongentje kwam met den schrik en een nat pak vrij. *Hansweert, 10 Nov. Woensdag avond vierde de zangvereeniging, getiteld: t>Alzoo doende leert menGod verheerlijken" haar vijfjarig zangfeest. De inleiding bad plaats door ds. Wielinga, van Kruiningeu. Verscheidene psalmen en christelijke liederen) werden gezongen en een zamenspraak gehouden door 4 personen over den Middelman". De bijeenkomst werd gesloten door den heer J. Velthuijs alhier, na een feestelijken avoud te hebben door gebracht. Het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel beeft zich tot den minister van finantiëu gewend met verzoek om in lichting op twee punten: 1°. Op welke wijze kan de houder van een uit het buitenland getrokken wissel, die geen Hollandsche leekening draagt het zegel recht voldoen, rilvorvns den wissel ter accep- j talie aan te bieden of te eudosseeren 2°. Zijn aan het vijfcentszegel, bedoeld bij art. 1 der wet, alleen onderworpen de bewijzen van ontvangst van gelden en nog wel alléén van" die gelden, welke betaald zijn ter voldoening van een geldschuld, of oolc de bewijzen van ontvangst van wissels, coupons en dergelijke en die van geldeu betaald met een ander doel dan tot voldoening van een geldschuld, b. v. verstrekt k deposito ter credi teering, ter nadere verrekening, in bruikleen, ter décharge van den pandlieffer van de fond sen waarvan de coupons zijn afgeknipt, enz. De minister heeft hierop geantwoord: Ad lm., dat de houder van zoodanigen wis sel, die dezen wil zegelen vóór de acceptatie, dat stuk daartoe aan liet zegelkantoor moet aanbieden; dat echter die voorafgaande zegc- ling geen vereisehte is, daar de acceptant zijn bandteekeniug over het zegel kan heen- schrijven, waartoe de houder hem een los plakzegel kan ter hand stellen (vergel. art. 9 der wet.) Ad. 2m, dat alléén die quitantiën worden ■bedoeld, welke worden afgegeven ter kwijting van een geldschuld, terwijl de stukkeu, welke inderdaad met een ander doel zijn afgegeven, dan ook niet als quitantiën [kwijtingen), maar als schulderkenningen zijn te beschouwen. Het zelfde moet gelden voor de bewijzen van ontvangst van wissels, coupons eu dergelij- kenj doch zijn die wissels enz. volstrekt tot afdoening van een geldschuld, dan zijn de be wijzen van ontvangst aan liet vijfcentszegel onderworpen. "Wat betreft de bewijzen van ontvangst ter décharge van den pandhouder van fondsen, waarvan de coupons zijn afge knipt, deze zijn geen quitantiën in den zin van art. 1, indien door den pandgever de ontvangst erkend wordt van de coupons zeiven, maar wel, indien door hem de outvangst erkend wordt van de geldsom, die door den pandhou der voor de door hem ingewisselde coupons ontvangen is; de pandgever is eigenaar der coupons, zoo lang zij niet ingewisseld zijn; zijn zij door den pandhouder ingewisseld, dan is deze voor bet- bedrag er van schuldenaar van den pandgever. [D,) De gemeenteraad van Rotterdam beeft een parig aangenomen de voordracht van burg. eu wethouders betrekkelijk de ontwerp veror deningen tot verkuriug en beheer van de handelsterreinen op Feijenoord. De Lnxemburgsche minister van staat, baron de Blocliausen, heeft bij gelegenheid van de opening van de wetgevende zitting verklaard, dat Z. M. de koning groothertog zijn voornemen heeft te kennen gegeven om, bij de verdeeliug der nalatenschap van prins Hendrik, liet koninklijk domein weder in bezit te nemen eu dat HH. MM. de koning en de koningin tevens het plan hebben jaarlijks een maand op het kasteel van Berg le komen doorbrengen. In de maand Mei 1883 zal door de Neder- lanclsche maatschappij tot bevordering van IVijverheid in een der lokalen van liet museum van kunstnijverheid te Haarlem een tentoon stelling gehouden worden van véér 1 Mei a. in te zenden voorwerpen,waarvoor de volgende premiën door den raad van bestuur zijn uit geloofd A. Aan zilversmeden, meesters of gezellen in Nederland gevestigd, voor een voorwerp in zilver, tol huiselijk gebruik bestemd, ter waarde van hoogstens ƒ100, B. foor meubelmakers, meesters of gezellen in Nederland gevestigd, voor houtsnijwerken C. Uitsluitend voor Nederlandsche dames, voor borduurwerken. Iu eene meeting, uitgeschreven door de ver eeniging de Unie, die bedoelt opwekking van van staalkundig leven en bevorderiug van maatschappelijke belangen, Donderdag avond te Amsterdam gehouden, door meer dan 300 personen, waaronder meer dan 100 en on der hen zeer vele gedecoreerde officieren, zoo wel van het leger hier te lande als het Ned Ind. leger bijgewoond, werd de tegenwoor dige toestand van Aljeh besproken, en in geleid door den heer Th. van der Zee, oud officier van het O. I. leger, thans burgemeester van Monnikendam. Zijne uitvoerige rode, in 5 afdeelingen ingedeeld, n.l.I. Wat was Atjeli en wat was het oordeel over Atjeh 2. Overzicht van den Atjeh-oorlog tot op het vertrek van generaal van der Heyden. 3. Atjeh onder civiel be stuur en de gevolgen daarvan. 4. Leger en vloot, en de grieven van bet eerste. 5. De tegenwoordige toestand in Indië, werd tel kens en dikwijls langdurig enmetluide hoera's en bravo's toegejuicht. Aan bet slot daarvan, stelde spreker de vol gende motie voor „Gehoord hebbende de medcdeelingcn van den spre ker, welke mededeel ingen, giootendeela door Indische- cii Hollandsche bladen, onder de oogen der natie wer den gebracht, en die in de tweede kamer reeds stem men hebben doen opgnau;^ voldoende bewezende achtende „dat de toesland te Atjeh zorgwekkend is; „dat Noêrland's zonen tegenwoordig duur blootgesteld zijn Bun martelingen, wnnrvnn men in geen der annalen van ons Land en zijn koloniën de weêrga vindt; „dat liet leger in lndië thans niet die behandeling ondervindt, waarop het rechtmatig kan en mag aan spraak maken en dat ten slotto „leger en vloot niet kunnen gerokend worden ge noegzaam weêrstai dsvevmogen te bezitten voor de taak, die ze te vervullen hebben. „Overwegende, dat door een en ander ons prestige in Indië ton zeerste wordt geschaad en hot vaderland wordt bedreigd met een onoverkomelijke ramp „dat de vernederingen, waaraan het leger in de laat ste tijden is blootgesteld geweest en de behandeling die, na zooveel jnren trouwe plichtsbetrachting en edele zelfopoffering, zijn deel nu is, verlammend moeten werken op den geest in dat leger; „dat leger eu vloot in zoodanigen staat dienen te verkeereu, dat de natie, meer dan thans het geval is, gewaarborgd zij voor do dingen, die kunnen komen en waaraan iedere koloniale mogendheid dagelijks is bloot gesteld. en Nederland thans in het bijzonder, „Besluit „het bestuur dezer vereeniging uit te noodigon zich tot de regeering te wenden, met het eerbiedig doch dringend verzoek, „dat er maatregelen worden genomen, waardoor dc „natie met meer vertrouwen dc toekomst daar ginds te

Vlissingse Courant | 1882 | | pagina 1